PDA

Επιστροφή στο Forum : port forward σε asus dsl n-13????



paskontas
29-11-09, 16:45
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει για το πως μπορώ να ανοίξω μία πόρτα στο modem-router asus dsl n-13 ??? Θέλω να ανοίξω πόρτες για το uTorrent και το playstation 3. Γνωρίζω ποιες θύρες πρέπει να ανοίξω (έτσι νομίζω τουλάχιστον) αλλά το μενού του dsl n-13 είναι πολύ μπερδεμένο. Αν δεν έχει κανένας το dsl n-13 θα με βοηθούσε αν κάποιος ξέρει να μου πει την διαφορά μεταξύ port triggering και port forward.

Simpleton
29-11-09, 17:04
Με το port forwarding λες στο router να προωθεί μια συγκεκριμένη θύρα σε μια συγκεκριμένη IP. Αν το δίκτυο σου λειτουργεί με αυτόματη ανάθεση διευθύνσεων (DHCP), θα πρέπει στον υπολογιστή στον οποίο γίνεται η προώθηση να ορίσεις στατική IP.

Με το port triggering δηλώνεις μια θύρα που θα χρησιμοποιηθεί για εξερχόμενες συνδέσεις και μια για εισερχόμενες συνδέσεις. Όταν το router διαπιστώσει σύνδεση μέσω της πρώτης, θα δημιουργήσει αυτόματα ένα προσωρινό (το χρονικό διάστημα εξαρτάται από το router) forwarding της θύρας εισερχομένων προς την IP του υπολογιστή που έκανε την εξερχόμενη σύνδεση. Εδώ δεν χρειάζεται να ορίσεις στατική IP, αλλά πρέπει προφανώς να κάνεις πάντα πρώτα μια εξερχόμενη σύνδεση πριν μπορέσεις να λάβεις εισερχόμενες. Μπορεί λοιπόν αυτή η μέθοδος να μην είναι κατάλληλη για κάθε χρήση.

http://www.portforward.com/help/porttriggering.htm

paskontas
01-12-09, 00:25
skaf σε ευχαριστώ πολύ, ήσουν ξεκάθαρος

sakisfoa
14-01-10, 12:52
Aξίζει? Θέλω νά το πάρω.
κάποιες εντυπώσεις?

paskontas
15-01-10, 01:49
Εμένα μου άρεσε πολύ.Δεν είναι απλά μία παιχνιδομηχανή αλλά ένας υπολογιστής (σχεδόν). Για να καταλάβεις το έχω συνδέσει με οπτική ίνα με το home cinema και τραβάει ασύρματα τα mp3 από τον υπολογιστή και τα ακούω από το home cinema. Έχει internet browser, έχει πολλά demo παιχνίδια (playable) που μπορείς να τα κατεβάσεις και μετά αν σου αρέσουν πας και τα αγοράζεις, δεν αγοράζεις πλέον αν δεν δοκιμάσεις πρώτα. Εγώ το έχω εδώ και 15 μέρες περίπου και από παιχνίδια έχω παίξει το gt5 prologue, uncharted 2, pro 2010. Και τα τρία μου άρεσαν πολύ. Γενικά πιστεύω πως είναι μία πολυ καλή αγορά.

JoeBar
15-01-10, 17:55
Από συγχρονισμό πώς τα πάει? Στα connections αντέχει?

paskontas
16-01-10, 12:01
εμένα δεν μου έχει δημιουργήσει πρόβλημα. Του δίνεις μία static ip, την δηλώνεις στο router για να ανοίξεις κάποιες port και είσαι έτοιμος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.