PDA

Επιστροφή στο Forum : ON Telecoms & Fritz!box 7140 Wlan



alexander_greece
29-11-09, 21:05
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μάθω εάν μπορεί να λειτουργήσει στην γραμμή της ON telecoms ο εξοπλισμός Fritz!box 7140 wlan. Αν ναι, μπορώ να υποστηρίξω και VoIP (Δεν είναι κλειδωμένο,έτσι?)

Εαν ξέρετε λεπτομέρειες...tell me pls! :rolleyes:

fanboysgotohell
29-11-09, 22:31
Καλησπέρα σας,

Θα ήθελα να μάθω εάν μπορεί να λειτουργήσει στην γραμμή της ON telecoms ο εξοπλισμός Fritz!box 7140 wlan. Αν ναι, μπορώ να υποστηρίξω και VoIP (Δεν είναι κλειδωμένο,έτσι?)

Εαν ξέρετε λεπτομέρειες...tell me pls! :rolleyes:

Αν το router δεν είναι κλειδωμένο, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να ρυθμίσεις και τους voip λογαριασμούς σου.

alexander_greece
29-11-09, 22:38
Αν το router δεν είναι κλειδωμένο, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να ρυθμίσεις και τους voip λογαριασμούς σου.

Εγώ έχω και το Netfaster...Δεν είναι κλειδωμένο. Το θέμα είναι αν η ON δέχεται ένα οποιοδήποτε router! Δηλαδεί μπορεί να συγχρονίσει και με Netfaster ή Fritz!box?
H ON δεν ζητάει να βάλεις κάποιο username & password στο router όπως η π.χ η HOL, έτσι?

Στην ουσία αυτό που με ενδιαφέρει είναι:

-Να βάλω ένα modem της επιλογής μου στην γραμμή της ON, γίνεται?

-Να ενεργοποιήσω την υπηρεσία VIVA VoIP και να έχω ένα δεύτερο νούμερο για να μιλάω...Γίνεται?
Χρησιμοποιεί κάποιος κάτι παρόμοιο με την σύνδεση της ΟΝ?

fanboysgotohell
29-11-09, 22:44
Ναι, μπορείς να βάλεις ότι router θέλεις.

alexander_greece
29-11-09, 22:54
Ναι, μπορείς να βάλεις ότι router θέλεις.

:oneup: Χαίρομαι που μπορω να βάλω οτι router θέλω!! Όσον αφορά το username και το password?? Φαντάζομαι δεν χρειάζεται να βάλω τίποτα απο όλα αυτά,έτσι?
Απλώς συνδέω το modem και τέλος..?!

Khaos Sektor
29-11-09, 23:44
Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις username και password στο frirz!box 7140. Αν μπορεις κανε ενα post για το αν υπαρχουν disconnect η οχι. Αν συνδεσεις το pirelli τοτε δεν θα χρειαζεται να εχεις κωδικο και ονομα χρηστη αφου τα περναει αυτοματα.

alexander_greece
30-11-09, 00:12
Νομιζω οτι πρεπει να βαλεις username και password στο frirz!box 7140. Αν μπορεις κανε ενα post για το αν υπαρχουν disconnect η οχι. Αν συνδεσεις το pirelli τοτε δεν θα χρειαζεται να εχεις κωδικο και ονομα χρηστη αφου τα περναει αυτοματα.

Επειδή όντως μου ζητάει username & password για την σύνδεση, μπορώ να τα μάθω απο την ΟΝ αυτά ή είναι αυτά που χρησιμοποιούμε για την σελίδα ΜΥ ΟΝ?
Επίσης όπως είπε και ο φίλος μας, υπάρχουν disconnects?

Αν χρησιμοποιεί κάποιος Fritz!box, παρακαλώ ας μας ενημερώσει!

Ευχαριστώ προκαταβολικά..

Khaos Sektor
30-11-09, 00:26
Οπως το ειπες, ειναι αυτα που χρησιμοποιουμε στην σελιδα της On Telecoms. Εγω με ενα Speedtouch 585 v6 ειχα ανα 30 λεπτα περιπου συνεχεις αποσυνδεσεις.

ssotis
30-11-09, 01:52
βαλε username και password ότι θέλεις, θα δουλέψει έτσι κι αλλιώς, δέν δουλεύει όμως η τηλεόραση αν έχεις ontv. Τώρα για το voip δεν είμαι 100% σίγουρος αν θα δουλέψει γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως το Fritz!box 7140 Wlan είναι ένα πολύ καλό ρούτερ!

alexander_greece
30-11-09, 09:54
βαλε username και password ότι θέλεις, θα δουλέψει έτσι κι αλλιώς, δέν δουλεύει όμως η τηλεόραση αν έχεις ontv. Τώρα για το voip δεν είμαι 100% σίγουρος αν θα δουλέψει γιατί δεν το έχω δοκιμάσει. Πάντως το Fritz!box 7140 Wlan είναι ένα πολύ καλό ρούτερ!

Καλημέρα σε όλους,

ΟΝ tv δεν έχω οπότε και δεν με νοιάζει... Αυτό που με νοιάζει είναι αν δουλεύει το Fritz!box, που απο οτι μου λέτε δουλεύει! Το VoIP κατά 99% θα δουλέψει....

Αν είναι έτσι και όλα πάνε ρολόι με το Fritz!box, θα είμαι ένας απο τους πιο ευχαριστημένους πελάτες της ΟΝ!!! :)

Αναμένω να ενεργοποιηθώ λοιπόν....

fanboysgotohell
30-11-09, 10:47
Καλημέρα σε όλους,

ΟΝ tv δεν έχω οπότε και δεν με νοιάζει... Αυτό που με νοιάζει είναι αν δουλεύει το Fritz!box, που απο οτι μου λέτε δουλεύει! Το VoIP κατά 99% θα δουλέψει....

Αν είναι έτσι και όλα πάνε ρολόι με το Fritz!box, θα είμαι ένας απο τους πιο ευχαριστημένους πελάτες της ΟΝ!!! :)

Αναμένω να ενεργοποιηθώ λοιπόν....

101% για VOIP :p

Για δείξε μας και τα στατιστικά που έχεις αυτή τη στιγμή..

alexander_greece
30-11-09, 14:55
101% για VOIP :p

Για δείξε μας και τα στατιστικά που έχεις αυτή τη στιγμή..

Να σου δείξω τα στατιστικά που έχω με την HOL...?
Άσε καλύτερα!
Θα σου δείξω αυτά που θα έχω με την ΟΝ σε λίγες μέρες......;)

alexander_greece
03-12-09, 19:31
Καλησπέρα και πάλι!

Μου είπαν κάποιοι γνωστοί οτι δεν παίζει κανένα άλλο modem εκτός του Pirelli!!!:(
Τελικά τι ισχυεί??? Μπορώ να βάλω Fritz!box??? Θέλω να μου πει κάποιος που είναι συνδρομητής στην ΟΝ & που έχει χρησιμοποιήσει άλλο modem.... Είπαμε τις προάλλες ΟΚ αλλά επέμεναν έντονα πως δεν "παίζει "άλλο" modem.... Sorry που επιμένω αλλα είναι για ειδικό σκοπό!

Please help!!! :worthy:

limassol
03-12-09, 19:38
Καλησπέρα,
έγω έχω speedtouch585 v7 δουλεύει άψογα, φίλος μου δουλεύει και netgear,
δεν το έχω φτιάξει ακόμα να μπορεί να play tv!
αυτά

fanboysgotohell
03-12-09, 19:43
Καλησπέρα και πάλι!

Μου είπαν κάποιοι γνωστοί οτι δεν παίζει κανένα άλλο modem εκτός του Pirelli!!!:(
Τελικά τι ισχυεί??? Μπορώ να βάλω Fritz!box??? Θέλω να μου πει κάποιος που είναι συνδρομητής στην ΟΝ & που έχει χρησιμοποιήσει άλλο modem.... Είπαμε τις προάλλες ΟΚ αλλά επέμεναν έντονα πως δεν "παίζει "άλλο" modem.... Sorry που επιμένω αλλα είναι για ειδικό σκοπό!

Please help!!! :worthy:

Βάλε στοίχημα μαζί τους για να τους πάρεις και κανένα φράγκο.. :p

Πάμε πάλι... Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο router!

alexander_greece
03-12-09, 19:49
Βάλε στοίχημα μαζί τους για να τους πάρεις και κανένα φράγκο.. :p

Πάμε πάλι... Μπορείς να χρησιμοποιήσεις άλλο router!

Xaxaxaxaxa.... Έγινα κουραστικός :oops: αλλά εσένα θα γυρεύω αν δεν έχω net @ home :p

Thnx again!!!

fanboysgotohell
03-12-09, 19:56
Καθόλου κουραστικός! :)

Ναι, εδώ θα με βρεις.. :p

alexander_greece
18-12-09, 17:36
Ενεργοποιήθηκα σήμερα......!!!! Διακοπή μόλις 3 ώρες από το πρωί.......

Η τηλεφωνία παίζει άψογα και το Fritz!box, επίσης!!! Όλα τέλεια..!!!!

Μπράβο ΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):)

fanboysgotohell
18-12-09, 17:42
Ενεργοποιήθηκα σήμερα......!!!! Διακοπή μόλις 3 ώρες από το πρωί.......

Η τηλεφωνία παίζει άψογα και το Fritz!box, επίσης!!! Όλα τέλεια..!!!!

Μπράβο ΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):)

Την γλύτωσα δηλαδή ε;;; :p

alexander_greece
18-12-09, 17:45
Την γλύτωσα δηλαδή ε;;; :p

Xαχαχα.... Ναι, την γλύτωσες!!! :p

cosmo_vicius
18-12-09, 18:02
Voip παιζει κανονικα. Ον TV μαλλον οχι.

intech
18-12-09, 21:16
Voip παιζει κανονικα. Ον TV μαλλον οχι.

Νέα σύνδεση, η μιλάς για το Fritz!box 7140 Wlan (μάλλον)?

alexander_greece
18-12-09, 22:30
Νέα σύνδεση, η μιλάς για το Fritz!box 7140 Wlan (μάλλον)?

Καλησπέρα,

Έχω σύνδεση της ΟΝ και έχω συνδέσει το Fritz!box, το οποίο λειτουργεί κανονικότατα....
Οι λόγοι για το οποίο σύνδεσα το συγκεκριμένο router είναι δύο:

- Χρησιμοποιώ το Viva phone (VoIP), και έτσι έχω δεύτερη τηλ. γραμμή που με ενδιαφέρει. (Παίζει κανονικά και με πολύ καλή ποιότητα!!)

- Το fritz!box έχει πολλές λειτουργίες τις οποίες άλλα router δεν έχουν.

Είμαι ήδη πολύ ευχαριστημένος από τις πρώτες ώρες λειτουργίας μου, στο δίκτυο της ΟΝ!

Υ.Σ: ΟΝ tv δεν έχω και δεν με ενδιαφέρει, προσωρινά. Αργότερα που θα την χρειαστώ, ίσως να μην παίζει με το Fritz!box και το πιθανότερο είναι να βάλω το Pirelli.

ioannishatz
08-02-10, 16:50
Αν το router δεν είναι κλειδωμένο, τότε δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα να ρυθμίσεις και τους voip λογαριασμούς σου.

Καλησπέρα,

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι το Fritz!box 7140 Wlan παίζει άψογα Internet και με άριστα νούμερα.Το θέμα είναι για τη IPTV αν παίζει και αν μπορεί κάποιος να μας πεί άμεσα και με στοιχεία αν κατάφερε με άλλο router να έχει πλήρη υπηρεσία τηλεόρασης ή με άλλο ποιο τρόπο το έκανε. Ισχύει η τοποθέτηση χειροκίνητης IP ΧΧΧ.ΧΧΧ.1.5 και της MAC;

Χαιρετώ.......:)

intech
09-02-10, 01:18
Καλησπέρα,

Να επιβεβαιώσω και εγώ ότι το Fritz!box 7140 Wlan παίζει άψογα Internet και με άριστα νούμερα.Το θέμα είναι για τη IPTV αν παίζει και αν μπορεί κάποιος να μας πεί άμεσα και με στοιχεία αν κατάφερε με άλλο router να έχει πλήρη υπηρεσία τηλεόρασης ή με άλλο ποιο τρόπο το έκανε. Ισχύει η τοποθέτηση χειροκίνητης IP ΧΧΧ.ΧΧΧ.1.5 και της MAC;

Χαιρετώ.......:)

Απο όσα γνωρίζω, IPTV, το Fritz!box 7140 Wlan , δέν παίζει, ακόμα και με "χειρουργείο".

ogenikos
29-12-10, 00:11
Παιδιά με fritz 7140 πάνω σε γραμμή της ΟΝ πιάνετε 1Mb upload?
γιατί εγώ με το 7050 για κανα-δυό μήνες μόνο μερικά disconnects είχα, αλλά upload μόνο μέχρι 512KB έπιανα, όχι το 1Mb που είχα τα τελευταία χρόνια στην γραμμή μου με άλλους ISP, ώσπου μετά αποπειράθηκα να συνδέσω το Pirelli με το fritz και τελικά το fritz 7050, τίναξε τα πέταλα...
Το φριτζ 7140 ή 7170 συγχρονίζουν με ΟΝ στο full της γραμμής ; και στο upload?

@ ADSLgr.com All rights reserved.