PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet τηλεφωνία: πρόβλημα από νωρίς το πρωΐ



thaka
30-11-09, 13:12
Από νωρίς το πρωΐ το σύνολο σχεδόν του τηλ. δικτύου της forthnet έχει πέσει.

H βλάβη είναι σοβαρή (στο site αντ' αυτού αναφέρονται εργασίες συντήρησης :mad: ) και δεν αναμένεται τις επόμενες ώρες να αρθεί.

nnn
30-11-09, 20:36
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 15:16: Οι υπηρεσίες αποκαταστάθηκαν πλήρως, για το σύνολο των συνδρομητών Forthnet. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 13:52: Πλήρης αποκατάσταση για τις υπηρεσίες τηλεφωνίας εταιρικών πελατών. Οι υπηρεσίες τηλεφωνίας οικιακών πελατών έχουν αποκατασταθεί στην πλειονότητά τους και σταδιακά θα αποκατασταθούν πλήρως.

Από τα ξημερώματα της Δευτέρας, λόγω έκτακτου τεχνικού προβλήματος βρίσκονται σε εξέλιξη απαραίτητες τεχνικές εργασίες, οι οποίες επηρεάζουν τις υπηρεσίες τηλεφωνίας όλων των συνδρομητών Forthnet, οικιακών και εταιρικών.
Η αποκατάσταση γίνεται σταδιακά και κάνουμε ότι είναι δυνατόν για να αντιμετωπίσουμε, άμεσα το ζήτημα.
Σας ζητούμε συγγνώμη για την ταλαιπωρία. Θα σας κρατάμε ενήμερους για την πορεία των εργασιών.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

dogganos
01-12-09, 12:28
ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 15:16: Οι υπηρεσίες αποκαταστάθηκαν πλήρως, για το σύνολο των συνδρομητών Forthnet. Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.


Eγώ ξέρω ότι έπαιρνα Αθήνα το πρωί (απο Θεσσαλονίκη που είμαι) περίπου 08:30 και έβγαζε το χαλασμένο busy tone. Άρα κολοκύθια φτιάξανε.
:evil:

verbo
01-12-09, 12:32
Και σήμερα πάντως, εδώ και λίγη ώρα το τηλέφωνο είναι νεκρό (βγάζει busy tone τόσο σε εισερχόμενες όσο και εξερχόμενες)... άρα δεν έχει αποκατασταθεί πλήρως το πρόβλημα ακόμα (αν και χθες επανήλθε σε κανονική λειτουργία)...

dolphin75
01-12-09, 15:45
Το ίδιο πρόβλημα και για τον αδερφό μου εδώ και 2 μέρες στην περιοχή Άνω Ηλύσια στην Αθήνα, τηλέφωνο γιοκ.
Στο πρώτο τηλέφωνο στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης του είχανε πει ότι γνωρίζουν για το πρόβλημα και θα το λύσουνε άμεσα.
Στο τηλέφωνο που τους έκανε σήμερα από το χώρο δουλειάς του του είπανε να τους πάρει τηλέφωνο από το ...σπίτι του όπου έχει και τη συσκευή! προφανώς εννοώντας να υπομένει άλλη μια ώρα αναμονής πληρώνοντας από το κινητό του τηλέφωνο. Φυσικά, στο αίτημά του να τον καλέσουν αυτοί στο κινητό του τηλέφωνο για να αποφύγει τη χρέωση λόγω αναμονής στο τηλεφωνικό κέντρο, και καθώς είναι δικό τους το σφάλμα, φαντάζεστε την απάντηση...

@ ADSLgr.com All rights reserved.