PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορετικές απόψεις των τεχνικών της Tellas



Σελίδες : [1] 2

strikebeatsent
30-11-09, 19:26
Γειά σας και καλώς σας βρήκα μιας και είμαι καινούριος! Η ιστορία μου με την tellas είναι πολύ παλιά! Ξεκίνησα με την tellas πριν πολλά χρόνια στα 384kbps, μετά πήγε στα 1024kbps και μετά το zisto και πλέον με το πρόγραμμα double play. To router συγχρονίζει στα 4mbps download και 512 upload. Όταν καλώ το τεχνικό τμήμα πάντα σκαρφίζεται κάτι κορυφαίο να πεί, όπως: αλλάξτε τις γραμμές του σπιτιού, αλλάξε μάλλον ρούτερ, τράβηξε καλώδιο από το κουτί που έχει, είναι κακής ποιότητας το δίκτυο της περιοχής κλπ κλπ). Στην κυριολεξία δεν ξέρω τι να πιστέψω, από την άλλη φοβάμαι να αλλάξω εταιρεία γιατί δεν ξέρω τι θα γίνει. Πραγματικά τι φταίει ? Πώς να διορθώσω το πρόβλημα? Πολλοί μου είπαν ότι μου λέει ψέματα η tellas και αν αλλάξω εταιρεία θα στρώσει. Σας παραθέτω τα στατιστικά του router μου (speedtouch 585)

Link Information

Uptime: 0 days, 7:08:00
Modulation: G.992.5 Annex A
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 509 / 3.888
Data Transferred (Sent/Received) [GB/GB]: 1,41 / 2,32
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,5 / 36,0
SN Margin (Up/Down) [dB]: 15,5 / 8,0
Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
Loss of Link (Remote): 0
Error Seconds (Local/Remote): 1.178 / 0
FEC Errors (Up/Down): 2.219 / 582.136
CRC Errors (Up/Down): 8 / 112
HEC Errors (Up/Down): 866 / 94

blkik
30-11-09, 20:01
Με αυτά τα στατιστικά πιάνεις παραπάνω κοντά στα 10 νομίζω
Πολλά άτομα παραπονιούνται για μειωμένες ταχύτητες στην tellas(και γω μέσα σε αυτά πιάνω κάθε μέρα και λιγότερα ενω έπρεπε να πιάνω κοντα 16)
Συμβουλή μου άλλαξε εταιρεία η Tellas Μετά τα 2 χρόνια παύει να σε σέβεται και σε έχει γραμμένο κανονικα
Εγώ έχω ήδη κάνει αίτηση μεταφοράς

uncharted
30-11-09, 20:26
εχεις χαμηλο SNR, μαλλον ειναι προβλημα crosstalking και δεν μπορεις να κανεις πολλα.. ισως αν ζητησεις αλλαγη ζευγους να φτιαξει

konc
30-11-09, 21:51
Με αυτή τη γραμμή τη γραμμή πιάνεις ότι περισσότερο μπορείς να πιάσεις.
Συγνώμη κιόλας, αλλά η tellas δεν έχει targer snr 10? τι διακρίσεις είναι αυτές? Θέλω και εγώ! Πως τους έκανες να το πάνε στο 8?
Δεν ξέρω τι φταίει (μπορεί και τίποτα), πάντως μόνο αλλάζοντας εταιρία δεν θα δεις προκοπή.

strikebeatsent
30-11-09, 22:50
Τι είναι η αλλαγή ζεύγους? Πολλά άτομα μου λένε να βάλω forthnet. Να βάλω ή μήπως μου προτείνετε κάποια άλλη καλύτερη? Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου?

uncharted
30-11-09, 22:59
Τι είναι η αλλαγή ζεύγους? Πολλά άτομα μου λένε να βάλω forthnet. Να βάλω ή μήπως μου προτείνετε κάποια άλλη καλύτερη? Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου?
δεν θα σε βοηθησει η αλλαγη εταιριας

αλλαγη του χαλκινου τηλεφωνικου καλωδιου ειναι

strikebeatsent
30-11-09, 23:00
Η αλλαγή αυτή πως γίνεται? Αν σου είναι εύκολο δώσε μου μερικές πληροφορίες γιατί δεν γνωρίζω

uncharted
30-11-09, 23:04
Η αλλαγή αυτή πως γίνεται? Αν σου είναι εύκολο δώσε μου μερικές πληροφορίες γιατί δεν γνωρίζω
παρε στο 1212 να δηλωσεις βλαβη και θα σου πουν

strikebeatsent
30-11-09, 23:10
Πήρα μου είπαν κάτι σαν και αυτό που μου είπες εσύ. Αλλά μου είπαν πως δεν λύνεται το πρόβλημα και ότι φταίει ο ΟΤΕ για αυτό.

........Auto merged post: strikebeatsent πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι να κάνω έχω τρελαθεί? Τόσο καιρό κάνω υπομονή και τώρα μου έχουν σπάσει τα νεύρα.

uncharted
30-11-09, 23:15
Πήρα μου είπαν κάτι σαν και αυτό που μου είπες εσύ. Αλλά μου είπαν πως δεν λύνεται το πρόβλημα και ότι φταίει ο ΟΤΕ για αυτό.

........Auto merged post: strikebeatsent πρόσθεσε 0 λεπτά και 43 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι να κάνω έχω τρελαθεί? Τόσο καιρό κάνω υπομονή και τώρα μου έχουν σπάσει τα νεύρα.
δεν φταιει ο ΟΤΕ κατα 99.9% λογω νομων της φυσικης (crosstalking), απαντηση-κλισε σου δωσανε

δοκιμασε κατι πιο ευκολο αρχικα, βρες 2-3 γειτονες με dsl να δεις ποσο συγχρονιζουν αυτοι και τα στατιστικα τους ;)

strikebeatsent
30-11-09, 23:23
Από γείτονες που ξέρω έχουν οι περισσότεροι καλύτερες ταχύτητες, όχι όμως όλοι τεράστιες διαφορές. Υπάρχουν βέβαια και 2-3 με προβληματάκια.

uncharted
30-11-09, 23:26
Από γείτονες που ξέρω έχουν οι περισσότεροι καλύτερες ταχύτητες, όχι όμως όλοι τεράστιες διαφορές. Υπάρχουν βέβαια και 2-3 με προβληματάκια.
ποσο καλυτερες? με συγκεκριμενα νουμερα
εχει κανενας απο αυτους τελλας και αν ναι, ποσο πιανει?

strikebeatsent
30-11-09, 23:46
Ένας έχει on telecoms και χτυπάει 8mb down/1mb up, άλλος έχει forthnet με 10mb down/1mb up. 2 άτομα που έχουν tellas: ο ένας έχει την ίδια ταχύτητα με εμένα και ο άλλος 5,5mb down/512kb up δηλαδή μικρή διαφορά.

........Auto merged post: strikebeatsent πρόσθεσε 12 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι λέτε για αρχή να αλλάξω provider? Αν ναι ποιον θα μου συστήνατε?

uncharted
30-11-09, 23:51
Ένας έχει on telecoms και χτυπάει 8mb down/1mb up, άλλος έχει forthnet με 10mb down/1mb up. 2 άτομα που έχουν tellas: ο ένας έχει την ίδια ταχύτητα με εμένα και ο άλλος 5,5mb down/512kb up δηλαδή μικρή διαφορά.

........Auto merged post: strikebeatsent πρόσθεσε 12 λεπτά και 54 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τι λέτε για αρχή να αλλάξω provider? Αν ναι ποιον θα μου συστήνατε?
αν το σκεφτεσαι, απεφυγε 4net/hol αυτον τον καιρο, ακουγονται πολλα προβληματα ταχυτητας τελευταια

η on νομιζω τα παει λιγο πιο καλα..

strikebeatsent
30-11-09, 23:55
Ένας φίλος που έχει on telecoms και μένει κοντά σε εμένα βαράει 16-18 mb download. Δεν ξέρω βρίσκομαι σε δίλλημα. Πολλοί μου λένε για την forthnet πολύ καλά λόγια...

uncharted
30-11-09, 23:57
Πολλοί μου λένε για την forthnet πολύ καλά λόγια...
δες το σχετικο subforum (http://www.adslgr.com/forum/forumdisplay.php?f=22) και κρινε μονος σου..

strikebeatsent
01-12-09, 00:32
ώχ!! κατάλαβα...2 γνωστοί μου με forthnet είναι πολύ ευχαριστημένοι λες να πάω προς τα εκεί ή είναι ρίσκο? καλύτερα οτέ?

uncharted
01-12-09, 00:36
ώχ!! κατάλαβα...2 γνωστοί μου με forthnet είναι πολύ ευχαριστημένοι λες να πάω προς τα εκεί ή είναι ρίσκο? καλύτερα οτέ?
απο forthnet, καλυτερα οτε...

strikebeatsent
01-12-09, 00:37
λάθος! 2 γνωστοί μου με on telecoms ήθελα να πω. on ή οτέ? μάλλον οτε?

giatros.net
01-12-09, 00:56
Η μόνη πραγματοποιήσημη λύση είναι να μεταφερθείς στον ΟΤΕ για 12 μήνες.
Να σου κάνει αλλαγή ζεύγους και όποια άλλη επισκευή της φυσικής γραμμής.
Μετά σύρε όπου επιθυμείς.:)

Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα, και ευτυχώς που οι τιμές του ΟΤΕ είναι σχεδόν εφάμιλλες με τους εναλλακτικούς.;)

Εκτός βέβαια ό,τι, δεν φεύγεις από τους άχρηστους γιατί η τηλεφωνήτρια στη ΤΕΛΛΑΣ είναι το έτερον ήμισυ και δεν θες να της χαλάσεις χατήρι.:rofl:

strikebeatsent
01-12-09, 01:18
Α ωραία σας ευχαριστώ πολύ να είστε καλά. Τώρα κατάλαβα και ξέρω ότι πρέπει να διαλέξω ΟΤΕ.

DSLaManiaC
01-12-09, 01:38
Δεν είσαι υποχρεωμένος να κάνεις δέσμευση στον ΟΤΕ για την ADSL.

Αν θες ζήτα τους πακέτο χωρίς δέσμευση, απλά πληρώνεις ένα 40ρι περίπου τέλη ενεργοποίησης.

strikebeatsent
01-12-09, 01:54
Δεν με πειράζει να δεσμευτώ στον οτε. Το πρόβλημα είναι ότι μπήκα στο site του οτε και δεν έχει πακέτο με τηλεφωνία (απεριόριστες αστικές υπεραστικές κλήσεις κλπ) και internet 24mbps, 8 mbps γράφει? γίνεται να τους πω να έχω τηλεφωνία με τα δωρεάν αστικά υπεραστικά και 24mbps net?

uncharted
01-12-09, 01:56
Δεν με πειράζει να δεσμευτώ στον οτε. Το πρόβλημα είναι ότι μπήκα στο site του οτε και δεν έχει πακέτο με τηλεφωνία (απεριόριστες αστικές υπεραστικές κλήσεις κλπ) και internet 24mbps, 8 mbps γράφει? γίνεται να τους πω να έχω τηλεφωνία με τα δωρεάν αστικά υπεραστικά και 24mbps net?
γινεται, με περιπου €60/μηνα

strikebeatsent
01-12-09, 01:58
Κοπανάει στα αυτιά κανονικά ή μου φαίνεται?

uncharted
01-12-09, 02:04
Κοπανάει στα αυτιά κανονικά ή μου φαίνεται?
οτι πληρωσεις παιρνεις :p

giatros.net
01-12-09, 09:59
οτι πληρωσεις παιρνεις :p

Σωστόστ :oneup:
(αυτοκίνητο είναι το φιατάκι, αυτοκίνητο είναι και η μερσεντάρα):rofl:

ermis333
01-12-09, 11:30
Κοπανάει στα αυτιά κανονικά ή μου φαίνεται?

Δεν είναι και τόσο τραγικά, το double play πακέτο του ΟΤΕ είναι στα 43.90 για 8Mbit ιντερνετ και όλα τα τηλέφωνα στην Ελλάδα δωρεάν...

Για εσένα που έχεις χαμηλές ταχύτητες είναι οκ πιστεύω.

uncharted
01-12-09, 14:11
Δεν είναι και τόσο τραγικά, το double play πακέτο του ΟΤΕ είναι στα 43.90 για 8Mbit ιντερνετ και όλα τα τηλέφωνα στην Ελλάδα δωρεάν...

Για εσένα που έχεις χαμηλές ταχύτητες είναι οκ πιστεύω.
εμ θελει 24αρα ομως ο φιλος μας :)

ermis333
01-12-09, 15:24
εμ θελει 24αρα ομως ο φιλος μας :)

Ας βρεί μια 24αρα γκόμενα, γιατί για γραμμή με τα στατιστικά που έχει δεν το κόβω :)

NoDsl
01-12-09, 15:31
Υπάρχουν κέντρα στα οποία δεν σου αλλάζουν χαλκό που να χτυπάς τον ποπό σου στο πάτωμα. Γενικά αν δεν παίζει καθόλου δεν σου αλλάζουν απερχόμενο. Κοίτα να συμβιβαστείς με ότι έχεις. Δύσκολα πάς για περισσότερα.

uncharted
01-12-09, 16:01
Ας βρεί μια 24αρα γκόμενα, γιατί για γραμμή με τα στατιστικά που έχει δεν το κόβω :)
:rofl: :p

strikebeatsent
01-12-09, 17:03
Σιγά να μην συμβίβαστώ....κορόιδο είμαι να έχω χάλια ταχύτητες και άλλοι να έχουν κομπλέ? Μίλησα με πολύ κόσμο και όλοι μου είπαν ότι με τον οτε που τελικά θα βάλω θα βελτιωθούν πολλά πράγματα. Και δεν με νοιάζει να πιάσω 24 γιατί ειναι και πολύ δύσκολο, έστω 8-10 και θα είμαι ευχαριστημένος.

blkik
02-12-09, 12:22
Εγω που σου είπα είμαι περίπου το ίδιο με εσένα επέλεξα την Οn
Εναλλακτικά δες το πακέτο του οτε στα 43.90€ γιατί πάνω από 10 δεν πρόκειται να πιάσεις
με αυτα τα στατιστικά

DSLaManiaC
02-12-09, 20:47
Σιγά να μην συμβίβαστώ....κορόιδο είμαι να έχω χάλια ταχύτητες και άλλοι να έχουν κομπλέ? Μίλησα με πολύ κόσμο και όλοι μου είπαν ότι με τον οτε που τελικά θα βάλω θα βελτιωθούν πολλά πράγματα. Και δεν με νοιάζει να πιάσω 24 γιατί ειναι και πολύ δύσκολο, έστω 8-10 και θα είμαι ευχαριστημένος.

@strikebeatsent καλό θα ήταν να κοιτάξεις και το πορτοφόλι που δίνει τα χρήματα.

Η ΟΝ αυτή την περίοδο τα πάει πολύ καλά, και με μια 8ρα θα είσαι μια χαρά. Δες τις τιμές απ αυτό το πακέτο. Είναι ότι πρέπει ιδικά αν χρησιμοποιείς και το τηλέφωνο:

http://www.on.gr/on/residential/on2playnational8.jsp

ή αυτό αν δεν το χρησιμοποιείς:

http://www.on.gr/on/residential/on2play8.jsp?category=on2playsmart

strikebeatsent
02-12-09, 21:11
Μπα...! Θα βάλω οτέ. Σε λίγο ετοιμάζομαι να πάρω τηλέφωνω. Σκεφτόμουν να βάλω 24άρα αλλά δεν λέει γιατί είναι πολλά τα λεφτά και δεν θα τα πιάνω με τίποτα. Οπότε πάω για τα 43,90 με 8mbps και τηλέφωνο. Ευχαριστώ πάντως για τις προτάσεις σας.

........Auto merged post: strikebeatsent πρόσθεσε 15 λεπτά και 35 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Άντε γεια ο οτε! 22 μέρες μου λεέι χωρίς νέτ και τηλέφωνο αν κάνω επιστροφή και μου λένε ότι δεν προλαβαίνω το double play.

........Auto merged post: strikebeatsent πρόσθεσε 0 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Να βάλω ον?

uncharted
02-12-09, 21:20
Να βάλω ον?
για τα "κυβικα" σου (8 mbps max) μοιαζει ιδανικη και η ON, τελευταια δεν ακουγονται πολλα προβληματα (οπως με 4net/hol) και καλη τιμη εχει

strikebeatsent
03-12-09, 05:54
Πήρα στην ον και έκανα την αίτηση. Όλα κομπλέ. αναμένουμε τώρα.!

uncharted
03-12-09, 16:52
Πήρα στην ον και έκανα την αίτηση. Όλα κομπλέ. αναμένουμε τώρα.!
καλοριζικη και απροβληματιστη ευχομαι :oneup:

strikebeatsent
03-12-09, 19:01
Σε ευχαριστώ φίλε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, δεν ζητάω να πιάνω super duper ταχύτητες. Τουλάχιστον όχι 4mbps αλλά κανά 8άρι.

DSLaManiaC
03-12-09, 19:08
Σε ευχαριστώ φίλε. Εύχομαι όλα να πάνε καλά, δεν ζητάω να πιάνω super duper ταχύτητες. Τουλάχιστον όχι 4mbps αλλά κανά 8άρι.

Καλή ενεργοποίηση :)

Πιό πακέτο έβαλες τελικά?

strikebeatsent
03-12-09, 19:57
Σε ευχαριστώ. Έβαλα αυτό με 39,90 ευρώ τον μήνα. Telephone+Internet Unlimited.

uncharted
03-12-09, 19:59
Σε ευχαριστώ. Έβαλα αυτό με 39,90 ευρώ τον μήνα. Telephone+Internet Unlimited.
39,90? 24αρα γραμμη εβαλες?

strikebeatsent
03-12-09, 20:02
Ναι ναι...! Και όσο πιάσω.

uncharted
03-12-09, 20:07
Ναι ναι...! Και όσο πιάσω.
καλως :) παντως αν πιασεις λιγοτερα απο 8, μπορεις να κανεις μεταβαση σε φτηνοτερο προγραμμα

strikebeatsent
03-12-09, 20:09
Ναι σωστά. Ευχαριστώ.

DSLaManiaC
04-12-09, 04:30
καλως :) παντως αν πιασεις λιγοτερα απο 8, μπορεις να κανεις μεταβαση σε φτηνοτερο προγραμμα

Δε μπορεί.

Έχει δέσμευση 1 χρόνο και σ αυτό το χρόνο δε μπορεί να κάνει μετάβαση σε χαμηλότερο πρόγραμμα.

uncharted
04-12-09, 04:33
Δε μπορεί.

Έχει δέσμευση 1 χρόνο και σ αυτό το χρόνο δε μπορεί να κάνει μετάβαση σε χαμηλότερο πρόγραμμα.
μαλιστα, αρα πρεπει να μπλεξει με ρητρες συμβολαιου υποθετω για να το κανει :hmm:

DSLaManiaC
04-12-09, 04:45
μαλιστα, αρα πρεπει να μπλεξει με ρητρες συμβολαιου υποθετω για να το κανει :hmm:

Και πραγματικά δε κατάλαβα το λόγο που πήρε αυτό το πακέτο.
Αφού μέχρι 8 με το ζόρι πιάνει. Πεταμένα λεφτά κυριολεκτικά.

030366
04-12-09, 06:17
Πήρα στην ον και έκανα την αίτηση. Όλα κομπλέ. αναμένουμε τώρα.!

Αν την είχες κάνει online θα πλήρωνες για τους 4 πρώτους μήνες 14,90 € το μήνα

@ ADSLgr.com All rights reserved.