PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήμα σε γραμμή 24mbit και υποβάθμιση στα 2mbit



kostas_midian7
30-11-09, 23:59
Εδω και αρκετους μηνες εχοντας το πακετο του conn-x ως 24mbit, ειχα αρκετους αποσυγχρονισμους και πτωσεις στην ταχυτητα! οι αποσυγχρονισμοι ειχαν φτασει σε αριθμο 20 σχεδον ανα μερα!δηλωνοντας το σα βλαβη ουκ ολιγες φορες στο αναλογο τμημα του ΟΤΕ, κατεληξαν στο οτι η γραμμη μου δεν σηκωνε 24.Να σημειωσω πως συγχρονιζα περιπου στα 9 με 10.Μου προτειναν λοιπον υποβαθμιση στα 8.Μετα την αλλαγη αυτη ενω για 2 - 3 μηνες δουλευα σωστα αλλα με αποσυγχρονισμους να παραμενουν, κ να πω οτι χρησημοποιουσα και το δικο τους router αλλα και ενα αλλο δικο μου, ξαφνικα η ταχυτητα μου επεσε στα 5mbps! Ξαναμιλωντας λοιπον με τους τεχνικους μετα απο μερικες μερες με πηραν στο τηλεφωνο λεγοντας μου τι αλλο....?
"Η γραμμη σας δεν σηκωνει 8mpbs, σας προτεινουμε υποβαθμιση στα 2!!!!!!!!!!!!!"

Φυσικα οπως ολοι σας καταλαβαινετε η γλωσσα μου γυρισε στο "γαλλικο" και φυσικα εχω ΗΔΗ απευθυνθει σε αλλο παροχο.

Να πω πως ειμαι στην περιοχη του Γαλατσιου και πως πριν κανω 24ρα τη γραμμη μου, δουλευα σταθερα και χωρις προβληματα στα 8mbps με την otenet, σημερινο conn-x δλδ.

FuS
01-12-09, 00:26
Δώσε αν θέλεις και τα στατιστικά της γραμμής να δούμε λίγο τι συμβαίνει.

kostas_midian7
01-12-09, 19:54
Δουλεύω με ενα LINKSYS WAG200
Downstream Line Attenuation : 32db
Upstream Line Attenuation : 7.5db
Downstream Margin : 9db (κάποιες στιγμές και 6db)
Upstream Margin: 9db

balander
01-12-09, 22:04
και σε αλλο παροχο να πας, εαν ο βρογχος σου ειναι χαλια δεν θα αλλαξει κατι...

kostas_midian7
02-12-09, 03:03
40 ευρωπαικα το πολυ.........

αδιαφορο φιλε μου λοιπον! ας ειμαι ετσι αλλα κερδιζει η τσεπη μου

αλλα μιας και το λες αν μπορεις δωσε μου λιγο τα φωτα σου στο "βρογχος " γιατι με τα της ιστοριας αυτης δεν τα κατεχω κ ολα! οπως και επισης περναει κατι απο το χερι μου αν ειναι τελικα αυτο?

amwnra
02-12-09, 13:18
βρόχος ειναι το χαλκινο ζευγος που ξεκιναει απο το dslam του οτε και ερχεται σπιτι σου.

baskon
02-12-09, 13:34
Προφανως κατι γινεται στη γραμμη σου και εχει σε καποιες φασεις παρα πολυ θορυβο οποτε σου κανει αποσυνδεση.Παρακολουθοντας το snr ισως να βλεπεις τιμες χαμηλοτερες και απο 6 που αναφερεις..

Εγω αν ημουν εσυ θα προτιμουσα να γινουν ολοι οι απαραιτητοι ελεγχοι στη γραμμη μου απο τον Οτε και αν μετα απο 5-10 δηλωσεις βλαβης δεν εχει φτιαχτει δοκιμαζεις αλλο παροχο..
Τουλαχιστον εχει γινει καποια μετρηση στον κατανεμητη ωστε να ειναι σιγουρο οτι δε φταιει κατι στην εσωτερικη σου καλωδιωση?

Γιατι αν πας σε εναλλακτικο και εχεις τα ιδια προβληματα τοτε ειναι σιγουρο οτι δε θα βγαλεις ακρη με τιποτα..


Εαν εν τελει ειναι προβληματικο ζευγος χαλκου και αποφασισεις να βαλεις αλλη εταιρια προτιμησε μια που να εχει πολυ υψηλα το snr (χαμηλος συγχρονισμος-μεγαλυτερη σταθεροτητα) ή να μπορεις εσυ να ρυθμισεις το snr εκει που θελεις ωστε να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να δουλευει καλα..
Η Hol εχει ψηλα το snr ενω στην On Μεσω των προφιλ μπορεις να ρυθμισεις το snr.Νομιζω και η Netone αφηνε να ρυθμισεις το snr αλλα δε ξερω πλεον..

Ασημος
02-12-09, 14:06
Εδω και αρκετους μηνες εχοντας το πακετο του conn-x ως 24mbit, ειχα αρκετους αποσυγχρονισμους και πτωσεις στην ταχυτητα! οι αποσυγχρονισμοι ειχαν φτασει σε αριθμο 20 σχεδον ανα μερα!δηλωνοντας το σα βλαβη ουκ ολιγες φορες στο αναλογο τμημα του ΟΤΕ, κατεληξαν στο οτι η γραμμη μου δεν σηκωνε 24.Να σημειωσω πως συγχρονιζα περιπου στα 9 με 10.Μου προτειναν λοιπον υποβαθμιση στα 8.Μετα την αλλαγη αυτη ενω για 2 - 3 μηνες δουλευα σωστα αλλα με αποσυγχρονισμους να παραμενουν, κ να πω οτι χρησημοποιουσα και το δικο τους router αλλα και ενα αλλο δικο μου, ξαφνικα η ταχυτητα μου επεσε στα 5mbps! Ξαναμιλωντας λοιπον με τους τεχνικους μετα απο μερικες μερες με πηραν στο τηλεφωνο λεγοντας μου τι αλλο....?
"Η γραμμη σας δεν σηκωνει 8mpbs, σας προτεινουμε υποβαθμιση στα 2!!!!!!!!!!!!!"

Φυσικα οπως ολοι σας καταλαβαινετε η γλωσσα μου γυρισε στο "γαλλικο" και φυσικα εχω ΗΔΗ απευθυνθει σε αλλο παροχο.

Να πω πως ειμαι στην περιοχη του Γαλατσιου και πως πριν κανω 24ρα τη γραμμη μου, δουλευα σταθερα και χωρις προβληματα στα 8mbps με την otenet, σημερινο conn-x δλδ.

Xαιρετιζω το φορουμ.

Και εγω Γαλατσι μενω, εχω φορθνετ και σερνεται... Τι λετε; Αξιζει να δοκιμασω κονεξ 8mbps ή να βρασω στο ζουμι μου;

kostas_midian7
02-12-09, 18:51
Προφανως κατι γινεται στη γραμμη σου και εχει σε καποιες φασεις παρα πολυ θορυβο οποτε σου κανει αποσυνδεση.Παρακολουθοντας το snr ισως να βλεπεις τιμες χαμηλοτερες και απο 6 που αναφερεις..

Εγω αν ημουν εσυ θα προτιμουσα να γινουν ολοι οι απαραιτητοι ελεγχοι στη γραμμη μου απο τον Οτε και αν μετα απο 5-10 δηλωσεις βλαβης δεν εχει φτιαχτει δοκιμαζεις αλλο παροχο..
Τουλαχιστον εχει γινει καποια μετρηση στον κατανεμητη ωστε να ειναι σιγουρο οτι δε φταιει κατι στην εσωτερικη σου καλωδιωση?

Γιατι αν πας σε εναλλακτικο και εχεις τα ιδια προβληματα τοτε ειναι σιγουρο οτι δε θα βγαλεις ακρη με τιποτα..


Εαν εν τελει ειναι προβληματικο ζευγος χαλκου και αποφασισεις να βαλεις αλλη εταιρια προτιμησε μια που να εχει πολυ υψηλα το snr (χαμηλος συγχρονισμος-μεγαλυτερη σταθεροτητα) ή να μπορεις εσυ να ρυθμισεις το snr εκει που θελεις ωστε να εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να δουλευει καλα..
Η Hol εχει ψηλα το snr ενω στην On Μεσω των προφιλ μπορεις να ρυθμισεις το snr.Νομιζω και η Netone αφηνε να ρυθμισεις το snr αλλα δε ξερω πλεον..

Φιλε μου οι δηλωσεις σε βλαβη εχουν ξεπερασει τις 20. Οσο για την εσωτερικη καλωδιωση εχω ξεκινησει ηδη κινησεις για bypass αντικατασταση τους.Ειδομεν...

stevbark
03-12-09, 19:24
Παιδιά μήν το ταλαιπωρείτε για όλα φταίνε τά καλώδια τού ΟΤΕ τά οποία δέν είναι τόσο υψηλής αγωγιμότητας καί τόσο χαμηλού θορύβου.Μήν μού πείτε ότι ο ΟΤΕ Όταν άρχισε νά έρχεται τό internet στήν Ελλάδα ξήλωσε τίς αρχαίες καλωδιώσεις και έβαλε καινούριες.Επίσης σέ συνδυασμό μέ τις μ......ς τής ΔΕΗ η οποία θάβει τά δικά της υπόγεια καλώδια κάτω ακριβώς από τού ΟΤΕ μέ αποτέλεσμα νά τού τά έχει κάνει σουρωτήρια καταλαβαίνετε τί γίνετε.
Τό ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχω καί εγώ φαντασθείτε ότι το Attenuation up από 42 πήγε 80 καί το down πήγε από 25 σέ 54 μόνο του??????
Μάλλον θά απομακρύνθηκε το dslam χαχαχαχα.:rtfm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.