PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑDSL Λαμίας



Davout
16-03-06, 02:45
Δεν ξέρω αν βρίσκεται κανείς στην περιοχή της Λαμίας για να κλάψουμε μαζί αλλά έχω την εντύπωση ότι οι γραμμές ADSL σέρνονται... Όταν είχα πρωτοέρθει δούλευε μια χαρά, τους τελευταίους μήνες όμως δεν μπορούμε να μιλήσουμε για απόδοση σε παιχνίδια (1000ρια ping) και download speeds (αντί για 50 της 512 πολλές φορές κατεβάζω με 20-30). Οι τεχνικοί φυσικά τις ώρες που δουλεύουν δε βλέπουν κανένα πρόβλημα ενώ το απόγευμα-βράδυ που (υποθέτω) μπαίνει ο πολύς ο κόσμος γίνεται ο χαμός. Γενικά παρατήρησα ότι ενώ παλιά μπορούσα να τρέχω 2 online εφαρμογές από 2 διαφορετικά PC τώρα μόλις συνδεθέι το 2ο η γραμμή γονατίζει. Ακούγεται για πρόβλημα ΟΤΕ ή μπορεί να φταίει κανα PC; Έχω δοκιμάσει σχεδόν με όλους τους παροχείς αλλά τα ίδια.

Μου χαν πει για ένα network test στο All Seeing Eye το οποίο σου βγάζει maximum packets per second. Ε λοιπόν συνήθως μου δίνει απο 12 εως 30 με φυσιολογικό (απ'όσα μου παν) τα 95-100. Ξέρει κανείς κατά πόσον είναι αξιόπιστο;

@GT
16-03-06, 04:22
Υπολόγισες μήπως το DSLAM που ανήκεις είναι πίτα.
Όταν πρώτο μπήκες μπορεί να μην υπήρχαν πολύ χρηστές.

geolamia
16-03-06, 09:21
Δοκίμασα να παίξω cod2 εχτές αλλα το μετάνιωσα. 999 ping...
Μάλλον πίτα το DSLAM και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα :(

Davout
16-03-06, 09:35
Απ'όσο ξέρω έχουν 2 DSLAM (ή ένα βασικό και μια "επέκταση" του-το οποίο το λένε οι τεχνικοί "καινούριο"). Τότε που έκανα τα παράπονα με είχαν βάλει στο καινούριο αλλά παίζει και αυτό να είναι ψιλοπίτα. Έχω ένα φίλο που δουλεύει στο θεϊκό 1242 και μπορεί και κοιτάει το status τους.

geolamia δεν είναι και τόσο τραγικά πάντα τα πραγματά αν προσπαθείς να παίξεις μόνο ένα παιχνίδι. Ο συνδυασμός παιχνιδιού και voice program όπως teamspeak ή ventrilo γονατίζει τη γραμμή 100%. Αν έχεις ICQ/MSN στείλε μου τα μπας και οργανωθούμε και κάνουμε παράπονα μαζί. Όταν τους τα πρήζω πολύ παίρνουν και κανα τηλέφωνο Αθήνα και κοιτάνε το bandwidth τους (?). Έχω και το σταθερό της υπηρεσίας εδώ και μπορούμε να τους σκίσουμε...

Υπόψη έχω αναβαθμίσει και τη γραμμή σε 512-με 384 σύνδεση αν και δοκιμάζω και μερικές 512-μπας και πηγαίνει καλύτερα. Μόνο η 1000ρα θα μας σώσει ρε παιδιά;

Απαντήστε άμα ξέρετε και για το ASE network test που ανέφερα πιο πάνω παρακαλώ.

Davout
16-03-06, 20:20
Με πήραν από τον ΟΤΕ σήμερα να μου πουν πως η γραμμή είναι προς αναβάθμιση (μάλλον θα γίνει αύριο). Άντε, μέχρι να ξανατιγκάρει...

Artemius
25-10-06, 03:14
κατ'αρχάς καλημέρα σας.

έχω έναν φίλο μ' από Λαμία που για κακή του τύχη δεν ξέρει τίποτα από dsl,dlsam isp's και ούτω καθεξής...και θέλει να βάλει dsl...

θα μπορούσαν λοιπόν τα αξιότιμα μέλη από Λαμία με pstn να ποστάρουν κάποια αποτελέσματα της γραμμής τους από το γνωστό τεστάκι της forthnet?

ευχαριστώ πολύ.


Υ.Γ:ξέρω πως δεν αποδίδω τα 3 πρώτα τηλ. ψηφία ώστε να διασταυρωθεί το συγκεκριμένο dslam αλλά δυστυχώς τώρα 8α περάσει τηλ. ο φίλος μου οπότε καταλαβαίνετε...όπως και να χει η όποια βοήθεια με test results από όποιο μέλος σε Pstn dslam από Λαμία θα βοηθήσει πο-λύ!

Υ.Γ 2 :σε περίπτωση που βοηθήσει μιλάμε για κέντρο Λαμίας,ο φίλος μου μένει στην οδό Αμαλίας και έχει ως κοντινότερη κεντρική οδό την Ησαΐας.

@ ADSLgr.com All rights reserved.