PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση δικτυακού εκτυπωτή



geron
01-12-09, 12:21
Καλημέρα.

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τη διασύνδεση ενός δικτυακού εκτυπωτή.

Έχω ένα pc το οποίο έχει πάνω windows xp με service pack 3, όπου έχω εγκατεστημένο και έναν εκτυπωτή lexmark με USB.

Από την άλλη, έχω ένα άλλο pc το οποίο έχει πάνω τα windows 7.

Θέλω το pc που έχει πάνω τα 7, να μπορεί να "βλέπει" και να εκτυπώνει δικτυακά από τον συγκεκριμένο εκτυπωτή.

Να επισημάνω ότι και τα 2 pc έχουν πάνω panda internet security 2010.
Επίσης, να επισημάνω ότι ο συγκεκριμένος εκτυπωτής έχει τη δυνατότητα δικτυακής λειτουργίας.

Τι έχω κάνει μέχρι στιγμής:

1)Το ένα pc "βλέπει" το άλλο.
2) Είναι στο ίδιο δίκτυο (λογικό αφού ισχύει το 1)
3) Ο εκτυπωτής έχει χαρακτηριστεί ως κοινόχρηστος.
4) Τον εκτυπωτή τον βλέπει το pc με τα 7.

Το πρόβλημα το οποίο υπάρχει είναι όταν πατήσω μέσω των 7, "προσθήκη εκτυπωτή", όπου τον βλέπει, ξεκινάει να κάνει εγκατάσταση, αλλά όταν φτάσει στο σημείο "ολοκλήρωση εγκατάστασης", δεν επιτρέπει να συνεχιστεί η διαδικασία και ακόμα και αν περιμένω πολλή ώρα, δείχνει ότι κολλάει και αναγκάζομαι να πατήσω ακύρωση.
Μετά για να επαναλάβω τη διαδικασία, θα πρέπει να κάνω restart και στα 2 pc για να μπορέσει να τον ξαναδεί.

Τι μπορεί να φταίει;

Επισημαίνω ότι τα firewall των windows και των 2 pc είναι απενεργοποιημένα λόγω του firewall του panda. Υπάρχει περίπτωση να φταίει το firewall του Panda ή είναι κάτι άλλο;

Ευχαριστώ.:worthy:

lex9117
01-12-09, 14:09
Βαλε τον εκτυπωτη πανω στα 7 και εγκατεστησε τους drivers κανονικα σαν να προκειται να τον χρησιμοποιησεις απο εκει. Μετα βγαλε τον και βαλτον οπου θες.

Mr_Wizard
01-12-09, 14:12
http://www.sevenforums.com/network-sharing/4602-xp-7-printer-sharing.html

Εμένα φτίαχτητε με αυτό!
Δες την απάντηση του jimbo45

Κανονικά Κάνεις εγκατάσταση το Software του Εκτυπωτή όπως τα έχει τα Win 7
Και από εκεί βάζεις τοπική Θύρα.. το όνομα του Κοινόχρηστου PC & Printer

geron
01-12-09, 15:05
Θα το δοκιμάσω αν είναι σήμερα το απόγευμα και θα σας πω εντυπώσεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.