PDA

Επιστροφή στο Forum : Ξαφνικά χρωστάω στη HOL!!! Άντε Γειά.



Σελίδες : [1] 2

ΑνδρέαςΛ.
01-12-09, 23:22
Χθες, γυρίζοντας σπίτι, ανακαλύπτω ότι στο τηλέφωνο (ΗΟL Double Play) υπάρχει φραγή εξερχομένων κλήσεων..... Λέω, κάποιο κωδικό θα πάτησε ο γιός μου και έχει ενεργοποιήσει τη φραγή. Δεν κατάφερα να βρω πως μπορούσε να το κάνει αυτό και έτσι πήρα τηλ στην ΗΟΛ εξυπηρέτηση πελατών, όπου με πληροφόρησαν ότι η φραγή έχει ενεργοποιηθεί επειδή χρωστάω 360 και κάτι ευρώ....

Εξηγώ ότι έχω πληρώσει όλους του λογαριασμούς και ότι στους τελευταίους λογαριασμούς που έχω μπροστά μου δεν υπάρχει τέτοιο ποσό. Εκείνος επιμένει ότι απλά έγινε λάθος στον τελευταίο λογαριασμό και ότι όντως χρωστάω και αν δεν πληρώσω, η φραγή παραμένει.

Του λέω επίσης ότι θα πρέπει να προσέχει τι λέει διότι άλλο είναι να χρωστάω και άλλο να λέει το σύστημα τους ότι χρωστάω....

Θα μου στείλει λέει την καρτέλα πελατη για να διαπιστώσω του λόγου το αληθές... ταχυδρομικά παρακαλώ.....

Θα πρέπει να περιμένω μια βδομάδα χωρίς τηλέφωνο για να διαπιστώσω το λάθος τους......Ευτύχως που έχω και 2η γραμμή ΟΤΕ.

Απαράδεκτοι..... :down:

Έκανα άμεσα αίτηση διακοπής της σύνδεσης. Υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές....

Έχετε κάποια συμβουλή για το τι πρέπει να προσέξω;;;

Gio Alex
01-12-09, 23:27
Βασικά τι σου έχουν χρεώσει? Κλήσεις? Τι σου είπαν? Ή απλά "χρωστάτε 360€ κύριε!!!"?

treli@ris
01-12-09, 23:33
Εχεις μαζεμενες τις αποδειξεις πληρωμης? Τοτε δε χρειαζεται να πληρωσεις τιποτα.

sexrazat
01-12-09, 23:41
Ηθικό δίδαγμα. Κρατήστε για πάντα τις αποδείξεις όλων των τελευταίων χρόνων μιας και κατά τακτά χρονικά διαστήματα θα πρέπει να αποδεικνύεται ότι δεν είστε ελέφαντες.

Αλλά και '''ταχυδρομική αποστολή της καρτέλας του πελάτη''' πρώτη φορά ακούω.

corvum
01-12-09, 23:51
Δε ξερω αν πραγματικα χρωστας και δε στα ειχαν χρεωσει απο λαθος, αλλα και εμας μας ζητουσαν χρηματα ενος χρονου, παρολο που τους πληρωναμε κανονικα. Οταν πηγαμε με τις αποδειξεις (ελειπε μια) ειχαν το θρασος να ισχυριζονται οτι κανανε λαθος και αναγκαστηκαμε να τους πληρωσουμε τον μηνα για τον οποιο ειχαμε χασει την αποδειξη. Αυτα σε προεπιλογη φορεα. Φυσικα αμεσως αφαιρεσαμε την προεπιλογη, ενω και τωρα που εχουν ιδιοκτητο εδω και παιρνουν τηλεφωνα για να μπουμε, ακουνε τα εξ'αμαξης.

lycos112gr
01-12-09, 23:55
Τι θα πει έγινε λάθος στον τελευταίο λογαριασμό. Τέτοιο ποσό υπονοεί πως δεν πληρώθηκαν αρκετοί λογαριασμοί. Όλοι ερχόντουσαν λάθος δηλαδή; Δεν έχει λογική. Για πάρε πάλι να διευκρινήσεις αν είναι χρωστούμενο ενός μήνα ή φαίνονται απλήρωτοι αρκετοί λογαριασμοί.

Αν δηλαδή σου στέλνουν χαρτί ότι δεν χρωστάς τίποτα και απο δική τους υπαιτιότητα δε σε χρέωσαν με ποιό δικαίωμα σου κόβουν το τηλέφωνο; Τι γίνεται ρε γαμώτο....

nik77
02-12-09, 00:48
Αν αρχισουν κι αυτοι σαν τη Φορθνετ αντε γεια κι απο εκει!
Εγώ εκανα Ιουλιο αιτηση για επιδοτουμενη γραμμη.Ειχα συμφωνησει για εξοφληση σε 12 δοσεις μεσω πιστωτικης καθως και πληρωμη λογαριασμων μεσω πιστωτικης.Λοιπον οι λογαριασμοι ηταν της ταξης των 2 και 4 ευρω.Το Σεπτεμβριο τους πηρα τηλεφωνο γιατι δε κρατανε τα 14 ευρω μηνιαιως απο τη καρτα και μ ειπαν οτι θα με παρουν τηλεφωνο.Προχθες ειδα οτι με χρεωσανε με το ποσο για ολους τους 12 μηνες.Σε τηλεφωνο μαζι τους μ ειπαν θα ψαξουν να βρουν την αιτηση.ΚΑι τώρα λεει θα μου στειλουν την αιτηση ταχυδρομικα να τη δω!
Τι να την κανω;Αφου την εχω καθως την αιτηση την ειχα στειλει με φαξ και την εχω κανονικα εδω!

alwaysalone
02-12-09, 01:18
Και αυτος στο CC πώς το ειδε οτι εγινε λάθος στον τελευταίο λογαριασμο;
Υπήρχε κανά σχολιο στο CRM "Τελευταίος λογαριασμός λαθος, αν καλεσει ο πελατης ενημερώστε τον;" :p
Συνήθως τα λάθη στους τυπωμενους λογαριασμους ειναι να εχεις χρεωθεί παραπανω, οχι να εχεις χρεωθει λιγότερα.
Ο,τι να ναι...
Εγω σου προτεινω να περασεις απο τα κεντρικά... Ανδριανου-κατι ειναι νομιζω η οδος, στους Αμπελόκηπους.
Εννοειται οτι δε θα πληρώσεις τίποτα, και έκανες πολύ καλά που έκανες διακοπή. Αν και αν πας στα κεντρικά, θα προσπαθήσουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.....

Εντωμεταξυ η δικαιολογια που σου εδωσε το παιδί στο cc, ειναι λιγάκι άκυρη! Εξυπηρετηση πελατων ειναι, οχι εξυπηρετηση συμφεροντων της HOL! Επρεπε να σου πει οτι θα το κοιτάξουν... (Δε ξερω αν υπαρχει αίτημα επανεξέτασης φραγής στο CRM των εταιρειών ιντερνετ-τηλεφωνίας, αλλά εντάξει....επρεπε να το πει...).

........Auto merged post: alwaysalone πρόσθεσε 5 λεπτά και 17 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Παντως οι πιθανές απαντήσεις που θα σου δωσουν ειναι τρεις:

1) Καναμε λαθος δε χρωστατε τιποτα

2) Καναμε λαθος σε προηγουμενους λογαριασμους, δε σας χρεωσαμε κλήσεις που επρεπε.

3) Κανετε εσεις λαθος, δε μας εχετε πληρωσει και απαιτουμε την εξοφληση των λογαριασμων.

Στη δεύτερη περίπτωση, φυσικά και δεν εισαι υποχρεωμένος να τους πληρώσεις για δική τους αμέλεια. Ειναι δυνατόν;

Στην τρίτη περίπτωση, αν εισαι απολυτα σιγουρος οτι εξοφλουσες τους λογαριασμους, μή το αφησεις ετσι και εννοειται μή πληρωσεις τιποτα.

Σε κάθε περίπτωση παντως, εκανες πολύ καλά που εφυγες..

guzel
02-12-09, 01:30
μήπως αντι να κάνει φραγή ο γιος σου έπαιρνε κατά λάθος νούμερα ? συνδρομή δεν μπορεί να είναι καθώς θα φαινόταν σε κάθε λογαριασμό οτι έχεις ανεξόφλητο προηγούμενο υπόλοιπο..όπως και να έχει στην λογιστική καρτέλα που θα σου στείλουν φαίνονται όλα και πότε πλήρωσες και που κλπ οπότε θα βγει άκρη...

manosone
02-12-09, 01:40
Στον τελευταιο λογαριασμο που πληρωσες λεει υπολοιπο?Αν οχι τοτε δεν χρωστας τιποτα.

pRieStaKoS
02-12-09, 01:44
Ανδριανιου 2 κ Παπαδα...

Αν εχεις κανει αιτηση, η φορητοτητα θα ακυρωθει απο την ΕΒΔΑΦ, λογω οφειλων στον προηγουμενο παροχο.

Αν εχεις τις αποδειξεις πληρωμης, στειλτες με fax και τελειωσες. Θα το δουν κ θα βγαλουν την φραγη.

ΑνδρέαςΛ.
02-12-09, 08:43
Τι θα πει έγινε λάθος στον τελευταίο λογαριασμό. Τέτοιο ποσό υπονοεί πως δεν πληρώθηκαν αρκετοί λογαριασμοί. Όλοι ερχόντουσαν λάθος δηλαδή; Δεν έχει λογική. Για πάρε πάλι να διευκρινήσεις αν είναι χρωστούμενο ενός μήνα ή φαίνονται απλήρωτοι αρκετοί λογαριασμοί.

Αν δηλαδή σου στέλνουν χαρτί ότι δεν χρωστάς τίποτα και απο δική τους υπαιτιότητα δε σε χρέωσαν με ποιό δικαίωμα σου κόβουν το τηλέφωνο; Τι γίνεται ρε γαμώτο....

Ελα ντε.... δεν μου έστειλαν κάτι που να λεει ότι χρωστάω και αφού δεν πληρώνω αυτό που δεν γνωρίζω ότι ωφείλω μου κόβουν τη συνδεση.

Να προσθέσω ότι για ενα 8μηνο (Ιανουάριος - Αύγουστος 2008), είχα ανενεργή γραμμή λόγω αλλαγής διευθυνσης. Τους πήρε 8 μήνες να προσφέρουν το δικό τους δίκτυο στη νέα μου περιοχή και να μου κανουν μεταφορά. Τον Ιανουάριο 2009, πήρα λογαριασμό 210 ευρώ(υπέθεσα για το διάστημα 08/2008-2009/01 και τον πλήρωσα. Εκτοτε όλα τα ποσά που αναγρόφονταν στους λογαριαμούς είχαν πληρώθει....

Ύποστηρίζουν ότι είναι αρκετοί μήνες (Ιανουάριος 2008 - Ιανουάριος 2009) απλήρωτοι...

sexrazat
02-12-09, 09:50
Ελα ντε.... δεν μου έστειλαν κάτι που να λεει ότι χρωστάω και αφού δεν πληρώνω αυτό που δεν γνωρίζω ότι ωφείλω μου κόβουν τη συνδεση.

Να προσθέσω ότι για ενα 8μηνο (Ιανουάριος - Αύγουστος 2008), είχα ανενεργή γραμμή λόγω αλλαγής διευθυνσης. Τους πήρε 8 μήνες να προσφέρουν το δικό τους δίκτυο στη νέα μου περιοχή και να μου κανουν μεταφορά. Τον Ιανουάριο 2009, πήρα λογαριασμό 210 ευρώ(υπέθεσα για το διάστημα 08/2008-2009/01 και τον πλήρωσα. Εκτοτε όλα τα ποσά που αναγρόφονταν στους λογαριαμούς είχαν πληρώθει....

Ύποστηρίζουν ότι είναι αρκετοί μήνες (Ιανουάριος 2008 - Ιανουάριος 2009) απλήρωτοι...

Πιθανότατα σου χρεώνουν το 8μηνο που ήσουν στον αέρα.

Συνηθισμένη τακτική της λογικής στείλε τους λογαριασμούς και όποιος τσιμπήσει τσίμπησε. Όποιος δεν τσιμπήσει πρέπει να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Και καλά εσύ που έχεις και 2η γραμμή σπίτι. Ο άλλος που μένει χωρίς τηλέφωνο;

Είναι μια τακτική που κατά καιρούς εφαρμόζουν όλες οι εταιρείες. Μαζεύουμε όλες τις μπερδεμένες εκκρεμότητες και τις κάνουμε πάσα στους συνδρομητές. Που να ψάχνουμε τώρα ποιος έχει δίκιο και ποιος άδικο. Άστους να το βρουν οι ίδιοι.

pipinos1976
02-12-09, 10:46
Παρόμοια κατάσταση και σε εμένα πριν 1 μήνα.

Εϊχα για πολύ καιρό τηλέφωνο από ΟΤΕ και διαδίκτυο από HOL. Αποφάσισα, λοιπόν, να πάω και για τηλεφωνία στη HOL ώστε να χρησιμοποιήσω τα δωρεάν που έχει μειώνοντας τους λογαριασμούς μου. Με ταλαιπώρησαν με τη σύνδεση (φαξ που πήραν, αλλά δεν καταχώρησαν, τηλέφωνο που έκανα, βρήκαν φαξ, υποτίθεται καταχώρησαν, αλλά μετά από 10 μέρες πάλι δεν το είχαν καταχωρίσει κτλ), αλλά τελικά όλα εντάξει και έχω τηλέφωνο, αλλά με μειωμένη ταχύτητα διαδικτύου (αυτό θα το λύσουμε πιστεύω συντόμως με 2-3 ενοχλητικά τηλέφωνα). Και τώρα αρχίζει το περίεργο.

Με τον 1ο λογαριασμό, μου έρχονται ΔΥΟ (2) λογαριασμοί. Ο ένας ήταν λογικός, πλήρωνα τα διαδίκτυο του προηγούμενου μήνα, το πάγιο για τις ημέρες που είχα το νέο πρόγραμμα (double play) και μία χρέωση για τηλέφωνα που δεν είναι δωρεάν.

Ο 2ος λογαριασμός όμως, είχε χρέος 168 € για διαδίκτυο και είχε έκδοση και ισχύ ίδια με τον νέου λογαριασμού. Παίρνω τηλέφωνο και μου απάντησαν ότι ήταν χρέος από το 2007, όλο το έτος δηλαδή. Πώς γίνεται τους λέω να μην το γράφετε σε κανέναν λογαριασμό 2007, 2008, 2009 και να το θυμάστε τώρα; Έτυχε απάντησαν, δεν ξέρουμε γιατί δεν είχε σταλεί το χρέος κτλ...!!! Το άσχημο είναι πως δεν έχω κρατήσει αποδείξεις από τότε, πλην του 2008 που ευτυχώς δεν τις πέταξα αν και ήμουν έτοιμοσ.

Βασικά θα τους πληρώσω, αλλά τώρα, κρατάω και τους λογαριασμούς γιατί διαφορετικά δε γίνεται δουλειά. Με την 1η ευκαιρία όμως, δηλαδή με τη συμπλήρωση 12μηνου, αλλάζω πάροχο και πηγαίνω αλλού γιατί το κακό έχει παραγίνει.

Ευχαριστώ.

lycos112gr
02-12-09, 15:53
Παρόμοια κατάσταση και σε εμένα πριν 1 μήνα.

Εϊχα για πολύ καιρό τηλέφωνο από ΟΤΕ και διαδίκτυο από HOL. Αποφάσισα, λοιπόν, να πάω και για τηλεφωνία στη HOL ώστε να χρησιμοποιήσω τα δωρεάν που έχει μειώνοντας τους λογαριασμούς μου. Με ταλαιπώρησαν με τη σύνδεση (φαξ που πήραν, αλλά δεν καταχώρησαν, τηλέφωνο που έκανα, βρήκαν φαξ, υποτίθεται καταχώρησαν, αλλά μετά από 10 μέρες πάλι δεν το είχαν καταχωρίσει κτλ), αλλά τελικά όλα εντάξει και έχω τηλέφωνο, αλλά με μειωμένη ταχύτητα διαδικτύου (αυτό θα το λύσουμε πιστεύω συντόμως με 2-3 ενοχλητικά τηλέφωνα). Και τώρα αρχίζει το περίεργο.

Με τον 1ο λογαριασμό, μου έρχονται ΔΥΟ (2) λογαριασμοί. Ο ένας ήταν λογικός, πλήρωνα τα διαδίκτυο του προηγούμενου μήνα, το πάγιο για τις ημέρες που είχα το νέο πρόγραμμα (double play) και μία χρέωση για τηλέφωνα που δεν είναι δωρεάν.

Ο 2ος λογαριασμός όμως, είχε χρέος 168 € για διαδίκτυο και είχε έκδοση και ισχύ ίδια με τον νέου λογαριασμού. Παίρνω τηλέφωνο και μου απάντησαν ότι ήταν χρέος από το 2007, όλο το έτος δηλαδή. Πώς γίνεται τους λέω να μην το γράφετε σε κανέναν λογαριασμό 2007, 2008, 2009 και να το θυμάστε τώρα; Έτυχε απάντησαν, δεν ξέρουμε γιατί δεν είχε σταλεί το χρέος κτλ...!!! Το άσχημο είναι πως δεν έχω κρατήσει αποδείξεις από τότε, πλην του 2008 που ευτυχώς δεν τις πέταξα αν και ήμουν έτοιμοσ.

Βασικά θα τους πληρώσω, αλλά τώρα, κρατάω και τους λογαριασμούς γιατί διαφορετικά δε γίνεται δουλειά. Με την 1η ευκαιρία όμως, δηλαδή με τη συμπλήρωση 12μηνου, αλλάζω πάροχο και πηγαίνω αλλού γιατί το κακό έχει παραγίνει.

Ευχαριστώ.

Για να ρωτήσω κάτι, 3 χρόνια έλεγαν ότι δεν χρωστάς και ξαφνικά θυμήθηκαν ότι χρωστάς. Γιατί θεωρείται πιστευτή η δήλωση ότι χρωστάς και όχι οι προηγούμενες που αναγράφουν ότι δε χρωστάς; Δηλαδή, αν η οποιαδήποτε εταιρεία πει ότι κάποιος χρωστάει το 2007 και το βρήκαν τώρα γιατί δικαιόνονται δεν το καταλαβαίνω...

dimsi
02-12-09, 19:43
Για να ρωτήσω κάτι, 3 χρόνια έλεγαν ότι δεν χρωστάς και ξαφνικά θυμήθηκαν ότι χρωστάς. Γιατί θεωρείται πιστευτή η δήλωση ότι χρωστάς και όχι οι προηγούμενες που αναγράφουν ότι δε χρωστάς; Δηλαδή, αν η οποιαδήποτε εταιρεία πει ότι κάποιος χρωστάει το 2007 και το βρήκαν τώρα γιατί δικαιόνονται δεν το καταλαβαίνω...

Και εγω λεω να την κανω θα παω ΟΤΕ.Με αυτα που βλεπω ανατριχιαζω.Ευτυχως που πληρωνω με παγια εντολη μεσω τραπεζης.:rofl:

ZhenXlogic
03-12-09, 11:48
Έχει υποθη ότι το λογιστήριο της HOL είναι καφενείο :down: ...

loukthis
04-12-09, 12:51
Καλημέρα
Εμένα μου ζητούν χρήματα από προηγούμενη σύνδεση που είχα μαζί τους μέχρι το 2008 (στο μεσοδιάστημα ήμουν στην ΟΝ). Δεν θα τους "περάσει" όμως γιατί έχω όλες τις αποδείξεις πληρωμής (καλό είναι να τις κρατάμε όλες για μια 5ετία τουλάχιστον). Όμως εδώ φαίνεται η προχειρότητα που αντιμετωπίζουν το πελάτη και καλό θα ήταν να βρουν μια λύση στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν στο λογιστήριο, γιατί 10€ από τον έναν, 20€ από τον άλλον, μάλλον μαζεύεται ένα σεβαστό ποσό (τουλάχιστον να τα διαθέσουν σε κάποιο ίδρυμα). Δεν ξέρω πως μπορεί να είναι τις άλλες εταιρείες αλλά μέτα το δωδεκάμηνο θα αναζητήσω αλλού την τύχη μου.

Philip_
04-12-09, 17:40
Πληρώνεις μεσω τράπεζας και ησυχάζεις. Η τράπεζα υποχρεούτε απο τον νομο να εχει αρχεία συναλλαγών για 5 χρόνια τουλάχιστον σε ιδιωτικούς λογαρισμούς.

doubleplayman
04-12-09, 17:51
Έχει υποθη ότι το λογιστήριο της HOL είναι καφενείο :down: ...

Xaxaxaxa.... Kafeneio?!? :lol:
Πάντως εγώ πήρα ένα τηλέφωνο στο 13844 και μου είπαν πως είχε γίνει λάθος...! Τώρα έχω και παλι υπηρεσίες...

Φίλε, ΑνδρέαΛ. δεν παίρνεις και εσύ κανένα τηλ. στο 13844..?

Και που ξέρεις? Μπορεί να στο έφτιαξαν και από μόνοι τους!!! Για δες μπορείς να πάρεις τηλ.??? Xaxa... Πλάκα θα έχει! :rolleyes:

iceman21
05-12-09, 02:38
Καλησπέρα,


Κάνε πάλι μια κλήση στο CC και εξήγησε από την αρχή το πρόβλημα.

Να ξέρεις πως η φραγή στην τηλεφωνία και το internet γίνεται χειροκίνητα, το εσωτερικό crm της HOL δεν έχει κάποιο αυτοματοποιημένο εργαλείο.... κάποιος θα πάτησε κατά λάθος το κουμπι :oops:

SAKDRAMA
07-12-09, 22:02
Τι θα πει κατα λάθος ;
Ειμαστε στα καλά μας;
Κατα λάθος να πατάνε το δικο τους το κουμπι οχι το δικο μας.
Α σας ειπα οτι απο τοτε που εβαλα HOL τηλεφωνια δεν ακουω και δεν μ ακουνε .Τζαμπα ρευμα καινε.Θα τους κοψω...:evil:

sexrazat
07-12-09, 22:41
Τι θα πει κατα λάθος ;
Ειμαστε στα καλά μας;
Κατα λάθος να πατάνε το δικο τους το κουμπι οχι το δικο μας.
Α σας ειπα οτι απο τοτε που εβαλα HOL τηλεφωνια δεν ακουω και δεν μ ακουνε .Τζαμπα ρευμα καινε.Θα τους κοψω...:evil:

Δεν υπάρχει λάθος. Απλά συγκεκριμένη πολιτική. Όπου σε βρούμε μπόσικο σου τη φέραμε.
Γι' αυτό και οι παθόντες συμβουλεύουν """κρατήστε τους λογαριασμούς όλων των χρόνων''''

JTB
08-12-09, 00:18
Ηθικό δίδαγμα. Κρατήστε για πάντα τις αποδείξεις όλων των τελευταίων χρόνων μιας και κατά τακτά χρονικά διαστήματα θα πρέπει να αποδεικνύεται ότι δεν είστε ελέφαντες.

Αλλά και '''ταχυδρομική αποστολή της καρτέλας του πελάτη''' πρώτη φορά ακούω.

Παιδιά να κρατάτε όλες τις αποδείξεις τουλάχιστον για ένα χρόνο για να μην έχετε προβλήματα. :oneup:

Δείτε τι έπαθα εγώ όταν ζήτησα αντίγραφα των λογαριασμών μου μαζί με την λογιστική καρτέλα.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=298561

furious99
08-12-09, 01:42
Και αυτος στο CC πώς το ειδε οτι εγινε λάθος στον τελευταίο λογαριασμο;
Υπήρχε κανά σχολιο στο CRM "Τελευταίος λογαριασμός λαθος, αν καλεσει ο πελατης ενημερώστε τον;" :p
Συνήθως τα λάθη στους τυπωμενους λογαριασμους ειναι να εχεις χρεωθεί παραπανω, οχι να εχεις χρεωθει λιγότερα.
Ο,τι να ναι...
Εγω σου προτεινω να περασεις απο τα κεντρικά... Ανδριανου-κατι ειναι νομιζω η οδος, στους Αμπελόκηπους.
Εννοειται οτι δε θα πληρώσεις τίποτα, και έκανες πολύ καλά που έκανες διακοπή. Αν και αν πας στα κεντρικά, θα προσπαθήσουν να μαζέψουν τα ασυμμάζευτα.....

Εντωμεταξυ η δικαιολογια που σου εδωσε το παιδί στο cc, ειναι λιγάκι άκυρη! Εξυπηρετηση πελατων ειναι, οχι εξυπηρετηση συμφεροντων της HOL! Επρεπε να σου πει οτι θα το κοιτάξουν... (Δε ξερω αν υπαρχει αίτημα επανεξέτασης φραγής στο CRM των εταιρειών ιντερνετ-τηλεφωνίας, αλλά εντάξει....επρεπε να το πει...).


Εγω σου προτεινω να μην πας απο εκει, γιατι δεν αφηνουν οπως παλια να πας πανω στο αντιστοιχο τμημα (λογιστηριο ή οτιδηποτε), αλλα σε στελνουν κατω δεξια στο κτιριο οπου ειναι η εξυπηρετηση πελατων, μιλας με αυτους, αυτοι πανε πανω και ρωτανε και εσυ καθεσαι κατω και περιμενεις να τα μαγειρεψουνε πανω και σπανε τα νευρα σου.
Παρε τηλεφωνο, ζητα τον αρμοδιο στο λογιστηριο (οχι τον ανιδεο στην εξυπηρετηση παλατων που δουλευει για 600 ευρω και ακουει τα γαλλικα), ζητα τα ονοματα οσων μιλησεις και αν γουσταρεις τραβα και μια ηχογραφηση της συνομιλιας...

Παρεπιπτοντως αν πατε εκει παρκαρετε μπροστα, εχουν βαλει ενα σεκιουριτα να κραταει ολο το χωρο μπροστα απο το κτιριο απαρκαριστο, ειναι 100% ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ. Πας να πληρωσεις λογαριασμο ή οτιδηποτε και του το λες κιολας και σου λεει τραβα παρκαρε αλλου.

BabisTse
08-12-09, 11:54
Κι εγώ σήμερα έμαθα πάλι ότι χρωστάω 910 ευρω! Μόνο που εγώ ξέρω από τι είναι...
Το 2006 με το πρόγραμμα "ΔΙΚΤΥΩΘΕΙΤΕ" μας υποχρέωνε να αγοράσουμε προπληρωμένο internet για 2 χρόνια...
Όπως και έκανα, πλήρωσα 835 ευρώ χωρίς ΦΠΑ με ΦΠΑ 993,65 τότε για προπληρωμένο πακέτο Internet διετίας.
Το επόμενο ετός ξαφνίκα κόβεται το ιντερνετ. Παίρνω τηλ και τους ρωτάω γιατί...
Μου λεν για τα δυο προηγούμενα χρόνια. Τους λέω για το προπληρωμένο και μπαινώ σε ένα μαραθώνιο τηλεφωνημάτων ως που τελίκα το πρόβλημα λύνεται (μετά από κανα εξάμηνο). Έρχεται λογαριασμός που απλά είχε το υπόλοιπο του προηγούμενο μήνα.
Σήμερα κι εγώ φραγή κλήσεων!
Παίρνω τηλ και τι μου λένε;
Έχετε υπόλοιπο 910 ευρω και θα ειδοποιήσω το λογιστήριο να κάνετε κάποιο διακανωνισμο!!!!
Τα άτομα δε παίζονται...
Είναι για τα δικαστήρια!!!
Πάλι καλά που κρατάω όλους τους λογαριασμούς και τα τιμολόγια απο τότε.
Αντε να δούμε πάλι τι θα γίνει...
Περιμένω τηλέφωνο απο τη hol και δεν έχω ΦΑΞ!

blade_
08-12-09, 12:12
πραγματικα δε πιστευω αυτα που διαβαζω...οντως..δε παιζονται αυτοι!

valadis volos
08-12-09, 12:34
Έχει υποθη ότι το λογιστήριο της HOL είναι καφενείο :down: ...\


Όχι απλώς καφενείο είναι το λογιστήριο της hol αλλά και κάτι παραπάνω.(ζούγκλα , ζωολογικός κήπος):down::down:

alwaysalone
08-12-09, 22:48
Δεν ειναι μονο της hol, αλλά και της τελλας, και της vivodi. Eιδικά για την vivodi, τα προηγουμενα χρονια εδω, γραφόντουσαν απιστευτα πραγματα...

Κοινώς δεν ειναι να πετάς αποδείξεις... Ποτέ δε ξερεις απο που θα σου ρθει.

furious99, ωραίο avatar :p Εκει που εκανα αμεριμνα scroll down ξαναπηγα πισω :p

valadis volos
09-12-09, 10:03
Δεν ειναι μονο της hol, αλλά και της τελλας, και της vivodi. Eιδικά για την vivodi, τα προηγουμενα χρονια εδω, γραφόντουσαν απιστευτα πραγματα...

Κοινώς δεν ειναι να πετάς αποδείξεις... Ποτέ δε ξερεις απο που θα σου ρθει.


Εννοείται πως δεν πρέπει να πετάς τις αποδείξεις. Αντε μετά εσύ να πάς να τους αποδείξεις οτι δεν οφείλεις αυτά που αναγράφονται στο λογαριασμό τους:nono:

Xray7
09-12-09, 12:04
Οι αποδείξεις από όλες τις πληρωμές είτε είναι λογαριασμοί τηλεφώνου είτε internet, καλό θα ήταν να τους κρατάτε σαν αρχείο. Έχω αρχείο με απόδειξη από υπηρεσία dial-up του 2002 κι από τότε μέχρι σήμερα τους έχω όλους :) Το πιο πιθανό βέβαια απ'όσο μπορώ να καταλάβω εφόσον αναφέρετε ότι οι λογαριασμοί πληρωνόντουσαν κανονικά είναι οτί δεν τους έχουν στείλει ή για κάποιο άλλο λόγο δεν τους λάβατε ποτέ ενώ εστάλησαν κανονικά.
Στην χειρότερη πρέπει να θυμάστε πότε και σε ποια τράπεζα ή κατάστημα πληρώσατε το λογιαριασμό σας.

valadis volos
09-12-09, 12:53
Οι αποδείξεις από όλες τις πληρωμές είτε είναι λογαριασμοί τηλεφώνου είτε internet, καλό θα ήταν να τους κρατάτε σαν αρχείο. Έχω αρχείο με απόδειξη από υπηρεσία dial-up του 2002 κι από τότε μέχρι σήμερα τους έχω όλους :) Το πιο πιθανό βέβαια απ'όσο μπορώ να καταλάβω εφόσον αναφέρετε ότι οι λογαριασμοί πληρωνόντουσαν κανονικά είναι οτί δεν τους έχουν στείλει ή για κάποιο άλλο λόγο δεν τους λάβατε ποτέ ενώ εστάλησαν κανονικά.
Στην χειρότερη πρέπει να θυμάστε πότε και σε ποια τράπεζα ή κατάστημα πληρώσατε το λογιαριασμό σας.


Σωστότατος. Έτσι πρέπει να κάνουμε όλοι μας, μιας και οι πάροχοι δυστυχώς δεν ξέρουν τί τους γίνεται.:(

MadAGu
09-12-09, 14:44
έχουμε όλες τις αποδείξεις στο σπίτι από το 1983 που παντρεύτηκαν οι γονείς μου :)

valadis volos
09-12-09, 15:16
έχουμε όλες τις αποδείξεις στο σπίτι από το 1983 που παντρεύτηκαν οι γονείς μου :)


Έτσι...:oneup:

Xray7
09-12-09, 15:22
Αυτό θα πει οργάνωση. :clap:

alwaysalone
09-12-09, 23:09
έχουμε όλες τις αποδείξεις στο σπίτι από το 1983 που παντρεύτηκαν οι γονείς μου :)

χαχα ... :lol:
Αυτο το κανει κι ο πατερας μου. Εγώ δε τη μπορώ την πολλή χαρτουρα, ανα διαστηματα απλώς τα πετάω ολα και καθαρίζει ο τόπος. :p

Haldol
09-12-09, 23:28
Φίλοι, δε μπορούμε να υπολογίζουμε στην "καλή καρδιά" του άλλου όσων αφορά πληρωμές. Και ιδίως όταν έχουμε να κάνουμε με απρόσωπες μεγαλοεταιρείες!

Με όποια εταιρεία διατηρείτε συναλλαγές (είτε HOL, είτε ΟΤΕ, είτε Citibank, είτε οποιαδήποτε) είναι απαραίτητο να κρατάτε αρχείο με οποιοδήποτε έγγραφο ανταλλάσετε. Όχι μόνο λογαριασμούς, μα και συμβάσεις, ενημερωτικά έγγραφα (πλην διαφημιστικών), οτιδήποτε.

Μόνο έτσι μπορείτε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. :oneup:

orck
09-12-09, 23:54
Δεν διαφωνω με την γενικη ιδεα του να κραταμε ολες τις αποδειξεις.
Το ερωτημα μου ειναι οτι εαν καποια εταιρια ξαφνικα θυμηθει οτι χρωσταω γιατι εγω ειμαι υποχρεωμενος να τους αποδειξω το λαθος τους με τις αποδειξεις που εχω κρατησει και οχι αυτοι να αποδειξουν οτι οντως δεν εχω πληρωσει;
Πολυ θα ηθελα να μου ζηταγε λεφτα μια εταιρια και να ειχα αποδειξεις, δεν θα εστελνα τιποτα με φαξ, μονο στο δικαστηριο θα τους τα εδειχνα να εξευτελιστους οσο γινεται περισσοτερο.

Haldol
10-12-09, 00:06
Διότι εσύ έχεις το αποδεικτικό στοιχείο της πληρωμής (το χαρτάκι) και όχι αυτοί. Γι αυτό και οφείλουμε να τις κρατάμε.

Τώρα όσο για το δικαστήριο... δεν αξίζει. Στο μεσοδιάστημα θα είσαι χωρίς internet ή/και τηλέφωνο, ενώ μόλις κερδίσεις τη δίκη απλά θα "είσαι οκ". Δε κερδίζεις κάτι παραπάνω, δε μπορείς να διεκδικήσεις χρήματα. Ίσα που χάνεις χρόνο.

Εάν θέλεις να τους ξεφτιλίσεις (όχι ότι δεν έχουν ξεφτιλιστεί όλες οι εταιρείες ήδη, αλλά οκ) απλά καταγγέλεις την ιστορία σε όλα τα περιοδικά και τις ιστοσελίδες του χώρου.

Xray7
10-12-09, 15:06
Αν δεν θέλετε να κρατάτε αποδείξεις επειδή μαζεύεται χαρτούρα καλό θα ήταν να κρατάτε τουλάχιστον λογιστικές καρτέλες. ;)

ΑνδρέαςΛ.
10-12-09, 15:11
H συνέχεια έχει ενδιαφέρον.

Με παίρνει μια ευγενέστατη κυρία να με ρωτήσει γιατί θέλω να κάνω διακοπή. Της εξηγώ τι έγινε και το μόνο που μπόρεσε να πει είναι ότι εκείνη τώρα δεν βλέπει φραγή αλλά και ούτε ότι χρωστάω κάτι αφού έχω πληρώσει όλα τα ποσα..........

Την επομένη με παίρνουν πάλι και μου λένε ότι έγινε κάποιο λάθος και ότι με χρεώσανε για το διάστημα που δεν είχα σύνδεση και ότι μου πιστώσανε πίσω κάποιους μήνες. Το ψάχνει λίγο παραπάνω και βρίσκει όλη την αλληλογραφία και συμφωνεί ότι πρέπει να διορθωθεί κι άλλο....

Τι να πω.... καλά ξεμπερδέματα.....

Τώρα μπορώ να προσθέσω ότι όσο είχα τη ΧΟΛ είχα διαρκώς προβλήματα αποσυνδέσεις κλπ και οι τεχνικοί τους μου είπαν ότι η γραμμή δεν σηκώνει πάνω απο 2mbit και την κλειδώσανε έκει!

Εν το μεταξύ έχω σύνδεση πλέον στον ΟΤΕ τον νεο 8mbit double play. Σε 2 μέρες μετά την αναφορά για βλάβη αφού το βράδυ είχα αποσυνδέσεις, την έφτιαξαν και τώρα έχω 4 με 4.7 mbit που είναι μια χαρά για 4χλμ από το κέντρο με 48db attenuation.

mogsub
10-12-09, 16:33
:) είναι απίστευτοι! Έμενα σήμερα μου ζήτησαν 510€ για λογαριασμούς διαστήματος 2007-2009. Τώρα το θυμήθηκαν μετά από 3 χρόνια! Άντε γεια

Xray7
10-12-09, 16:48
Εννοείς ότι έχεις πληρώσει και σου είπαν οτί είναι απλήρωτοι ή οτί δεν ερχόντουσαν ποτέ λογαριασμοί και περίμενες να το ξεχάσουν? :p

smystaki
11-12-09, 02:25
Δηλαδή, για να καταλάβω, δεν αρκεί ο τελευταίος λογαριασμός που ΔΕΝ έχει κάποιο προηγούμενο υπόλοιπο και θα πρέπει να κρατάω όλα τα χαρτιά της τελευταίας εικοσαετίας ?

Xray7
11-12-09, 11:43
Οι λογαριασμοί "συνήθως" έχουν να κάνουν με το υπόλοιπο της υπηρεσίας που έχεις τώρα. Όταν έχεις κάνει αλλαγή ή αναβάθμιση υπηρεσίας το υπόλοιπο της προηγούμενης υπηρεσίας είναι πιθανό να μην εμφανίζεται πουθενά κι αν δεν ρωτήσεις από μόνος σου να μην σου πει ποτέ κανένας, μέχρι να αποφασίσει η hol κι η κάθε hol να διεκδικήσει τις οφειλές αυτές. Δυστυχώς ένας λογαριασμός από μόνος του δεν αρκεί για να αποδείξεις ότι δεν έχεις οφειλές.
Η καλύτερη λύση είναι η λογιστική σου καρτέλα που εμφανίζονται όλες οι χρεώσεις κι όλες οι πληρωμές σου ανεξαρτήτως υπηρεσίας για όσα χρόνια είσαι ή ήσουν στην εταιρία.

mogsub
11-12-09, 15:31
Εννοείς ότι έχεις πληρώσει και σου είπαν οτί είναι απλήρωτοι ή οτί δεν ερχόντουσαν ποτέ λογαριασμοί και περίμενες να το ξεχάσουν? :p

τι σημασία έχει; Δεν είναι υπεύθηνος νομικά ο καταναλωτής άμα δεν σε χρεώνουν ή δεν σου στέλνουν λογαριασμούς.

Xray7
11-12-09, 15:51
Ε πως δεν έχει σημασία?
Αν η εταιρία, του έστελνε τους λογαριασμούς και δεν τα παραλάμβανε είναι υπαίτιος εν μέρει κι ο καταναλωτής που δεν φρόντισε να ενημερωθεί γιατί δεν έχει λάβει λογαριασμούς. Απλά επειδή είμαστε Έλληνες δεν το κοιτάμε ποτέ.
Δεν μπορεί κανένας να σου αποτρέψει μία χρέωση που σωστά τιμολογήθηκες έστω και καθυστερημένα γιατί υπάρχουν 1.000 τρόποι να σου αποδείξουν ότι η διάρκεια που σε χρεώνουν είναι σωστή κι ότι δεχόσουν υπηρεσίες τους. Είτε με logs στο ίντερνετ είτε με καταγραφή κλήσεων που περνούσαν από το δίκτυο τους η την προεπιλογή τους.
Δεν μιλάμε για την περίπτωση του να είναι λάθος η χρέωση ή να έχεις πληρώσει και να φαίνεται ανεξόφλητο γιατί εκεί αλλάζει το θέμα.
Δηλαδή περιμένετε ότι θα ξεχάσουν τις οφειλές σας επειδή δεν πήρατε 1,2,3 ή ακόμα και 30 λογαριασμούς?
Κάποια στιγμή όσο το αφήνετε το θέμα θα παραλάβετε μαζεμένο το ποσό και θα τρέχετε..

mogsub
11-12-09, 16:12
Ε πως δεν έχει σημασία?
Αν η εταιρία, του έστελνε τους λογαριασμούς και δεν τα παραλάμβανε είναι υπαίτιος εν μέρει κι ο καταναλωτής που δεν φρόντισε να ενημερωθεί γιατί δεν έχει λάβει λογαριασμούς. Απλά επειδή είμαστε Έλληνες δεν το κοιτάμε ποτέ.

Νομικά λέω δεν στέκει αυτό. "Ο δανειστής είναι υπεύθυνος στο να οχλήσει τον οφειλέτη για τυχόν οφειλές"

Υπερήμερος μπορεί να είναι είτε ο οφειλέτης (δεν πληρώνει τους λογαριασμούς) είτε ο δανειστής (δεν στέλνει τους λογαριασμούς στην ώρα του). Από την στιγμή που δεν λαμβάνεις λογαριασμούς δεν μπορούν να σε χρεώσουν μαζεμένα 2-3 χρόνια γιατί κάτι τέτοιο είναι μονομερής κατάχρηση της σύμβασης.

Η μόνη λύση σε τέτοια θέματα είναι να σε πάνε δικαστικά στο οποίο ξέρουν ότι θα το χάσουν.

Από την στιγμή που δεν λαμβάνεις λογαριασμούς δεν κάθεσαι εσύ να πεις γιατί δεν έρχονται. Για αυτό και όλες οι εταιρείες με σοβαρά λογιστήρια σου κόβουν τις παροχές μετά από 1-2 μήνες, άντε σε εταιρείες τηλεφωνίας μετά από 1 χρόνο το πολύ. Αλλά και πάλι σου στέλνουν τους λογαριασμούς για να στέκονται νομικά ότι αυτοί σε ειδοποιούσαν και εσύ δεν τους πλήρωνες.

Καλό είναι να γνωρίζουμε τα δικαιώματα μας και να στολίζουμε τους υπεύθυνους εκεί και όχι τους κακόμοιρους τους τηλεφωνητές των 700€.

Xray7
11-12-09, 16:33
Συμφωνώ σε όλα.
Σε καμία περίπτωση το λάθος δεν είναι του πελάτη ούτε είπα κάτι τέτοιο γι'αυτό κι είπα " εν μέρει". Το λάθος γίνεται πάντα από το λογιστήριο της κάθε εταιρίας αυτό είναι σίγουρο.
Αυτό που είπα είναι ότι για να μην βρεθείς ξαφνικά με ένα μεγάλο υπόλοιπο καλό θα ήταν να το κοιτάς κι από μόνος σου..

MadAGu
12-12-09, 14:43
Καλύτερα να τα κρατάς τέτοια χαρτιά γιατί με αυτούς δεν ξέρεις τι σου προκύπτει.... γιατί σε αυτή τη χώρα είσαι ότι δηλώσεις..

@ ADSLgr.com All rights reserved.