PDA

Επιστροφή στο Forum : Yet Another Newbie (Genikes apories k oxi mono!)



DayDream
06-01-04, 02:57
Kalispera kat'arxin k sigxaritiria gia to plousio se yli site!

Skeftomai entos twn imerwn na perasw apo tin tapeini PSTN se mia 384 / 128 kbps ADSL grammi.

An krinw apo ta prosferomena modem apo to OTE-Shop (Alcatel) gia tin perioxi tis Komotinis, prokeitai peri Alcatel DSLAM.

Apo'kei k pera. Den exw idiaiteres anagkes (oute k xrimata - foititis eimai) k etsi prosanatolizomai se kapoio aplo USB modem. Kapws etsi prosanatolizomai eite sto Alcatel SpeedTouch 510, eite sto Zyxel 630.

Auto pou 8a i8ela na rwtisw einai :
a. Stin periptwsi tou Alcatel to opoio diati8etai apo ton OTE, yparxei dinatotita na apofigw ta "teli egkatastasis" ? Se auti tin periptwsi dikaioumai dweran splitter gia tin apli (oxi ISDN) tilefwniki grammi mou i ypoxreoumai na ton plirwsw?
b. To Zyxel 630 einai simvato me to DSLAM tis perioxis mou? An nai, endeiktika apo poia katastimata tis Stournari 8a mporousa na to promi8eutw ?
c. Ta en logw modem ypostirizoun sindeseis 256 / 128 ?
d. Mporeite na proteinete endexomenws kapoia alla modem simvata me to en logw DSLAM se analogi katigoria timis me ta dio parapanw ?

Oson afora tin epilogi ISP, ka8'oti exw peripou 1+ xrono ypoloipo PSTN sindromis stin ACN, prosanatolizomai stin metatropi tis se ADSL 256 / 128 kbps gia arxi, me to skeptiko oti 8a kalipsei tis arxikes mou anagkes xwris epipros8eta e3oda en anamoni twn pi8anologoumenwn meiwsewn timwn stis sindromes ADSL mellontika. Kati tetoio sas fainetai logiki kinisi ? - rwtaw ka8ws den gnwrizw idiaitera peri tis poiotitas twn prosferomenwn ADSL ypiresiwn apo tous diaforous paroxous -

Euxaristw ek twn proterwn.
Elpizw na min sas kourasa.

Nick2k2
06-01-04, 04:27
Καταρχάς καλωςήρθες στο site :D
Tώρα για τις ερωτήσεις σου:
a. Ναι η εγκατάσταση δεν είναι υποχρεωτική,αν θες την κάνεις και μόνος σου και γλιτώνεις τα τέλη εγκατάστασης και επίσης τον splitter τον δικαιούσε δωρεάν,αρκεί να πας στο τοπικό κατάστημα του οτε και να τον ζητήσεις.
β. Όλα τα zyxel είναι συμβατά με όλα τα dslam του οτε οπότε δεν έχεις πρόβλημα.Όσο για καταστήματα απο οτι ξέρω τα διαθέτουν το mgmanager (www.mgmanager.gr), η digitalsima (www.digitalsima.gr), η grammi (www.grammi.gr) αλλά επειδή υπάρχουν λίγα κομμάτια ψάξε σύντομα για να προλάβεις.
γ. Όλα τα adsl μόντεμ υποστηρίζουν ταχύτητα μέχρι 8Mbit οπότε δεν έχεις ανάγκη
δ. Υπάρχουν διάφορα μοντέλα που είναι συμβατά όπως κάποια netgear που δίνει το πλαίσιο αλλά τα δημοφιλέστερα και σε πολύ καλές τιμές είναι τα zyxel πάντως.

Φυσικά πολύ καλά θα κάνεις να μετατρέψεις την σύνδεση σου σε ADSL.Επίσης μιας που έχεις ACN να ξέρεις οτι η ACN παρέχει την δυνατότητα να σου δώσει αυτή τον εξοπλισμό οπότε για να μην ψάχνεις ρώτα απο κει πια μοντέλα θα σου προτείνουν.

Axilleass
06-01-04, 04:32
A) Ναι.. μπορεις να παρεις εξοπλισμο απο τον οτε, αλλα να πεις οτι θα κανεις μονος σου την εγκατασταση... (δες και στο site, η εγκατασταση τσεκαρεται ξεχωριστα)
και δικαιουσαι να παρεις το spliter...
B) Τα zyxel ειναι συμβατα με ολα τα dslam.. Δες mgmanager, ramshop, γραμμη, digitalsima, μακεδονιακα περιφεριακα.
Γ) ολα τα μοντεμ κανουν για ολες τις συνδεσεις.. (προσοχη : με διαχωρισμο για pstn και isdn)
Δ) δεν ξερω... Νομιζω οτι και το D-Link ειναι ok...
Εχω δοκιμασει την acn με νετκαρτα και πηγαινε πολυ καλα.. Και φιλος που δοκιμασε με κανονικη συνδεση ευχαριστημενος ηταν. Αλλωστε ειναι μονοδρομος για σενα προκειμενου να μην χασεις τα χρηματα που εχεις ηδη πληρωμενα.. Το πιο σωστο ειναι να συνεχισεις εκει..

DayDream
06-01-04, 04:55
Eiste katapliktikoi. Den koimaste pote arage? H wra einai 03:49 k omws, to www.adslgr.com zei k vasilevei.

Apsogo !

Euxaristw k pali...Tha koita3w k ti modem protinei i ACN k 8a katali3w.

Axilleass
06-01-04, 05:02
Τιποτις.. :)

3,49 ?? Παμε για υπνοοοο !! ρον, ροννν :)

Empire σχολασαμε !! κλεισε ολους του διακοπτεεεεςςς ! Νανι τωρα ! :) :)

Nick2k2
06-01-04, 05:56
Άντε time to go,Αχιλλέα και empire,αφήστε κλείνω εγώ τους διακόπτες :D

shakm
06-01-04, 05:58
Den koimaste pote arage?


Ελπίζω η ώρα του post μοθ να απαντάει στο ερώτημά σου ! Εξυπηρέτηση 24/7 !! :mrgreen:

Καταρχήν δεν έχω dsl ακόμη, σκέφτομαι και εγώ την acn 256 πάντως για αρχή, μια και είναι η φθηνότερη και δεν έχω ακούσει κάποιο σοβαρό παράπονο για acn γενικά.

1) Αν εννοείς το τέλος εγκατάστασης της γραμμής, δεν αποφεύγεται. Αλλά μάλλον εννοείς την επίσκεψη του τεχνικού για να στα συνδέσει - αυτό απλά το δηλώνεις οτι δε θες, απ όσο ξέρω, και είσαι οκ.
2) Από το φορουμ έχω καταλάβει οτι το zyxel πάει με όλα τα dslam ως τώρα και η acn σου δίνει zyxel αμα θες, αλλά όχι για την 256. Μόνο για 384 και πάνω (εγγυημένο, πήρα τηλ σήμερα - εκτός πιά αν θέλανε να μου πλασσάρουν τπτ ακριβότερο και εγώ το είδα αθώα :? )
3)Yep!
4) Βάση του τι διαβάζω στο φορουμ, συμφωνώ με axileass, d-link και zyxel βλέπω πως προτιμάνε οι περισσότεροι.

ΥΓ. Βάση συνομιλιών με τους τύπους της ACN δε πιστεύω να σου χαρίσουν τπτ επειδή σου έχει ξεμείνει σύνδεση με αυτήν.. :(



Empire σχολασαμε !! κλεισε ολους του διακοπτεεεεςςς ! Νανι τωρα


μου άφησε ο empire εμένα να κλειδιά να κλείσω το μαγαζί φεύγοντας.. :D αντε καληνυχ.. εχεμ.. καλημέρα σε όλους !! :D :D

Athlon_XP
06-01-04, 08:48
24 Hours online support rules

Axilleass
06-01-04, 12:34
Ax.. πανω στην νυστα μας χθες ξεχασαμε εντελει τους διακοπτες.. και ξεμεινε ο Shakm να απανταει ως τα ξημερωματα το παιδι..! :)

Athlon σου εχω πει οτι συμφωνω απεριοριστα με την 6η γραμμη της υπογραφης σου ?? :) :)

XTCgr
06-01-04, 14:18
Πάντως και τα Speedtouch είναι μια χαρά modems. Εγω έχω το Ηοme (ethernet-οχι USB)για PSTN γραμμή και το έχω "αναβαθμίσει" σε 510v3.
Πρέπει να είσαι ο πρώτος απο Κομοτηνή που postarei - στην Κομοτηνή πέρασα τα περισσότερα απο τα μισά χρόνια της ζωής μου~! :D

moutoxapei
07-01-04, 03:52
Ρώτα επίσης τους της ACN μήπως σου ζητήσουν τη διαφορά της τιμής PSTN>ADSL,εκτός αν ήταν προσφορά χρόνου,οπότε χλωμό το κόβω.Επίσης,αν τους εξιοδοτήσεις να κάνουν αυτοί όλες τις ενέργεις για adsl στον ΟΤΕ,νομίζω πως τότε και μόνο τότε δίνουν τον εξοπλισμό οι της ACN.... :roll:

psyxakias
14-01-04, 23:20
DayDream,

Θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς ΕΛΛΗΝΙΚΑ στο forum και όχι greeklish διότι τα μηνύματα σε greeklish διαγράφονται.

Ευχαριστώ.

artech
15-01-04, 10:23
Κάτι στο οποίο έχω απορία εγώ για να μην ανοίγω κι άλλο θέμα... :)
Μπορώ στον ΟΤΕ να πληρώσω ΜΟΝΟ τα 34,99+ΦΠΑ και τίποτα άλλο, να αγοράσω δηλαδή μόνος μου εξοπλισμό και να τον εγκαταστήσω μόνος μου ( έχω γνωστό τεχνικό;) ).
ΑΝ ισχύει το παραπάνω...
1) Σε αυτήν την περίπτωση θα πάρω το splitter (έχω ISDN γραμμή);
2) Επίσης, μετά το τηλέφωνο στο 134 και τους αιώνες αναμονής που φαντάζομαι θα κάνω :( , πώς θα καταλάβω ότι θα έχει "έρθει" το ADSL στο σπίτι μου;

Ευχαριστώ πολύ!

Nick2k2
15-01-04, 10:32
Κάτι στο οποίο έχω απορία εγώ για να μην ανοίγω κι άλλο θέμα... :)
Μπορώ στον ΟΤΕ να πληρώσω ΜΟΝΟ τα 34,99+ΦΠΑ και τίποτα άλλο, να αγοράσω δηλαδή μόνος μου εξοπλισμό και να τον εγκαταστήσω μόνος μου ( έχω γνωστό τεχνικό;) ).

Ναι μπορείς.

ΑΝ ισχύει το παραπάνω...
1) Σε αυτήν την περίπτωση θα πάρω το splitter (έχω ISDN γραμμή);

Ναι

2) Επίσης, μετά το τηλέφωνο στο 134 και τους αιώνες αναμονής που φαντάζομαι θα κάνω :( , πώς θα καταλάβω ότι θα έχει "έρθει" το ADSL στο σπίτι μου;

Ευχαριστώ πολύ!

Θα τα στήσεις όλα,θα βάλεις και πάνω το μόντεμ και θα περιμένεις να γίνει η ενεργοποίηση.Αυτό θα το καταλάβεις μόλις δεις το λαμπάκι του DSL να μένει μονίμως αναμένο,που σημαίνει οτι η γραμμή σου συγχρόνισε.From there on you are ready to go :D

@ ADSLgr.com All rights reserved.