PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεργείο OTE



skiabox
16-03-06, 18:22
Ειπα στις βλαβες να στειλουν συνεργειο γιατι δε βλεπω να γινεται δουλεια αλλιως.Ποσες μερες κανουν να ερθουν?Τι θα πρεπει να προσεξω οταν ερθουν?(Πιανω maximum 36kb/sec μεσο ορο -τα βραδυα- σε γραμμη 512 με 512 isp forthnet).

[PWN] ROXAMIS
16-03-06, 18:38
ΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧ τι σου μεεεεεελεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε να παθεις..:worthy:
Θα σε χρεωσουν με ασκοπη μεταβαση τεχνικου με γραβατα και δουλεια δεν θα κανεις .

Να το ακυρωσεις γνωμη μου .

(Εαν ερθουν μην βαλεις πουθενα υπογραφη εαν δεν δεις αποτελεσματα)

BaBiZ
16-03-06, 18:38
Τι θα πρεπει να προσεξω οταν ερθουν?
Να έρθουν.
Σε εμένα λένε ότι ήρθαν (και κλείσαν βλάβη) αλλά δεν ήρθαν :p

Θα έρθουν το πολύ σε 2 εργάσιμες.

Hout
16-03-06, 18:38
2-3 ημέρες κάνουν το πολύ

secjournalist
16-03-06, 18:44
Εγω πιστεύω πως και βλάβη να υπήρχε την άσκοπη μεταφορα(30€) δεν την γλυτώνεις

Bebis
16-03-06, 21:22
Γιατί δεν δοκίμασες πρώτα demo από άλλον isp??

skiabox
17-03-06, 00:58
Ρε παιδια τα εχω δοκιμασει ολα εδω και χρονια!Το μονο που δεν εχω δοκιμασει ειναι να φερω συνεργειο.Αν δε δω αποτελεσμα τους παρει ο διαολος!Θα πιασω ολους τους προισταμενους τους με τη σειρα!Δε παει αλλο!Τοσα χρονια σερνομαι(25kb/sec με την 384 και 30-35 kb/sec με την 512).

btw εχουν περασει και οι 3 μερες!

Hwoarang
17-03-06, 01:01
Πάρε το 121 και ρώτα τι παίζει

HaRRy
17-03-06, 01:39
Ρε ημαρτον...
ρε παιδια η DSL ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΥΗΜΕΝΗ πόσες φορές να το πούμε!!
και οχι μόνο αυτό ... παίζει ρόλο τι κατεβάζεις και απο πού... πόσοι είναι στο ίδιο κέντρο με εσένα... τι ρούτερ εχεις... τι ρυθμίσεις...
αν θέλετε εγγυημένη ταχύτητα βάζετε HELLAScom γραμμή...
και πάλι ισχύουν τα υπόλοιπα!!
ακου πιάνω 36 και έχω ΒΛΑΒΗ!! :rolleyes:
εγω δεν είχα καλές ταχύτητες και άλλαξα πάροχο ...
συνήθως αυτό βοηθάει!!!
αλλιώς είσαι σε πίτα κέντρο που τραβάνε παρα πολλοί ...
αμα δε σε βρίσουν οι ΟΤΕτζήδες τυχερός θα είσαι :lol:

persival
17-03-06, 02:35
Ρε παιδια τα εχω δοκιμασει ολα εδω και χρονια!Το μονο που δεν εχω δοκιμασει ειναι να φερω συνεργειο.Αν δε δω αποτελεσμα τους παρει ο διαολος!Θα πιασω ολους τους προισταμενους τους με τη σειρα!Δε παει αλλο!Τοσα χρονια σερνομαι(25kb/sec με την 384 και 30-35 kb/sec με την 512).

btw εχουν περασει και οι 3 μερες!


Σε γραμμή 384, με όλα τα τεστ δεν βγαίνει ποτέ πάνω απο 208, σχεδόν τα μισά, και κατεβάζω 20-25kb/s... Απο την πρώτη μέρα πήρα τηλέφωνο στην οτένετ και ο υπάλληλος γέλασε (οχι χαμογέλασε, γελούσε κανονικά!) και μου είπε οτι είναι MIA XAPA η γραμμή μου...το επιχείρημά τους είναι αν "κατεβαίνουν" γρήγορα οι σελίδες... Βέβαια όταν δοκιμάζω την ίδια σύνδεση σε άλλη γραμμή άλλου Dslam "πετάει" στα 330kbps minimum και κατεβάζω με 42kb/s, επίσης minimum...

μην ψάχνεις, άκρη δεν θα βρεις, μόνη λύση να μετακομίσεις σε περιοχή με άδεια dslam... και πάρε τηλέφωνο ακύρωσε τη βλάβη γιατι, και κερατάς και δαρμένος δεν λέει με τίποτα!

iasonakos
17-03-06, 02:49
512 και πιανει 36?? Οχι να μην την ακυρώσει!!! Εγω με 384 ειμαι κολλημενος στα 41-42.
Απλα φροντισε φιλε πρώτα να ελένξεις οτι εχεις την επιθυμητη ταχύτητα και μετά να υπογράψεις...
Βεβαια θα μπορουσες να ρωτησεις κανεναν γειτονα (ολο και καποιον θα ξερεις απο την ευρυτερη περιοχη) τι ταχυτητες πιάνει μπας και γλυτωσεις την ταλαιπωρια.. Αν οι γείτονες πιανουν κανονικες ταχυτητες τοτε ειναι βλάβη και θα πρέπει να διορθοθει με έξοδα του ΟΤΕ.

skiabox
17-03-06, 10:34
Ατομα που ειναι στο ιδιο κεντρο με εμενα πετανε!Αλλα μαλον αυτοι ειναι στο 2ο dslam που μπηκε στο κεντρο (Siemens2).Εγω ειμαι στο 1ο(intracom).To 121 μου λεει οτι εχω υπεραρκετο bandwidth και οτι θα επρεπε να πεταω!

Για να παρετε μια ιδεα αυτη τη στιγμη κατεβαζω ενα αρχειο μονο απο rapidshare με ταχυτητα 31.5 kb/sec .

iasonakos
17-03-06, 19:40
Να τους πεις να τσακιστουν και να έρθουν. Το 121 ειναι βλαβοληπτικό κέντρο. Πού ξέρει το bandwidth σου?????

Το rapidshare κατεβάζει κομμάτια! Έχει πολύ bandwidth.
Φωναξε τον Οτε να στο φτιάξει και οπως προ-αναφερθηκε αν δεν δεις οτι ολα δουλευουν ρολοι δεν τους αφηνεις να φύγουν!!!

persival
17-03-06, 20:50
Να τους πεις να τσακιστουν και να έρθουν. Το 121 ειναι βλαβοληπτικό κέντρο. Πού ξέρει το bandwidth σου?????

Το rapidshare κατεβάζει κομμάτια! Έχει πολύ bandwidth.
Φωναξε τον Οτε να στο φτιάξει και οπως προ-αναφερθηκε αν δεν δεις οτι ολα δουλευουν ρολοι δεν τους αφηνεις να φύγουν!!!

και αν τελικά κάνεις δουλειά (στο εύχομαι αλλα δεν το πιστεύω καθόλου!!! στο τέλος θα χρεωθείς και άδικα) να το πεις και σε μένα να κάνω το ίδιο...

Δες με τι σύνδεση δεν το δέχτηκαν σαν βλάβη... και δοκιμάζω και με forthnet και με otenet...

::.. Download Stats ..:::
Connection is:: 177 Kbps about 0.2 Mbps (tested with 97 kB)
Download Speed is:: 22 kB/s
Tested From:: http://testmy.net (server1)
Test Time:: 2006/03/17 - 11:49am
Bottom Line:: 3X faster than 56K 1MB Download in 46.55 sec
Tested from a 97 kB file and took 4.468 seconds to complete
Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; el; rv:1.8.0.1) Gecko/20060111 Firefox/1.5.0.1
Diagnosis: May need help : running at only 46.7 % of your hosts average (forthnet.gr)
Validation Link:: http://testmy.net/stats/id-JTAHCMGZX

ZORO
18-03-06, 03:09
Και εγώ πιστευώ ότι δεν θα βγάλεις τίποτα. Θα σου πούνε για το περί μη εγγυημένης ταχύτητας των συνδέσεων dsl, και αφού η γραμμή σου δουλέυει με οποιαδήποτε ταχύτητα τότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Και HaRRy ναι η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη αλλά άλλο να έχεις την απαίτηση να πιάνεις το μέγιστο 24 ώρες το 24ώρο 365 μέρες το χρόνο και άλλο να είσαι συνέχεια στο 20-30%. Και να θεωρείται ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Απλά ο ΟΤΕ εκμεταλευτέ το μονοπώλιο και επιδεικνύει για μια άλλη φορά έλειψη σεβασμού προς τους πελάτες του. Γιατί σε παράπονο πελάτη για μόνιμη χαμηλή ταχύτητα κανένας ISP δεν του απαντάει με τα περί μη εγγυημένης ταχύτητας; Εκεί δεν ισχύει αυτό; Και επίσης η Ελλάδα είναι το μονάδικο μέρος που σε παρόμοιες συνδέσεις το πρόβλημα ταχύτητας δημιουργήτε από τον τηλεπικοινωνιακό παρόχο. Παντού όταν υπάρχει πρόβλημα δημιουργήτε από την πλευρά του ISP. Και φυσικά όταν διαγνωσθεί πρόβλημα σε σημαντικό αριθμό πελατών ο ISP προχωρά σε αναβάθμιση. Μάλιστα συνήθως δεν αφήνουν καν να φτάσουν στο σημείο να έχουν ανάφορες παραπόνων από τους πελάτες τους, αλλά όταν δουν ότι το δίκτυο τους φτάνει στο 80% της χωρητικότητας τους προχωράνε σε σχεδιασμό αναβάθμισης. Βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι και εκεί δεν υ[πάρχουν περιπτώσεις οπου κάποια εταιρία προσωρινά να έχει πρόβλημα. Αλλά σίγουρα η απάντηση που δίνουν στους πελάτες τους δεν είναι ότι η ταχύτητα δεν είναι εγγυημένη, τι να κάνουμε είσαι άτυχος, better luck next time. Και εάν σε αυτά συνυπολογίσεις ότι εμείς πληρώνουμε για 384 όσο οι άλλοι για 8Mbps ή και παραπάνω καταλαβαίνεις το λόγο των παραπόνων. Τώρα πείτε μου αν θεωρείτε ότι οι άτυχοι τις υπόθεσεις αν έχουν άδικο να διαμαρτύρωνται. Ευτυχώς εγώ ακόμη τουλάχιστον, είμαι από τους τυχερούς.

teo_L20
18-03-06, 10:12
Αχ καημένε τι θα τραβήξεις!
Τίποτα δεν θα σου κάνουν στο τέλος και θα τους πληρωσεις κι απο πανω!

skiabox
18-03-06, 11:00
Ακομα να ερθουνε......

Προφέσσορας_Χάος
20-03-06, 02:09
παιδιά είναι απλά τα πράγματα.Ο τεχνικός ΟΤΕ θα διορθώσει εαν ερθει ποτέ,
την βλάβη μεχρι το κουτί..Απο το κουτί μέχρι το σπίτι είναι δουλειά του ηλεκτρολόγου.Το λένε ξεκάθαρα!
Εμένα για παράδειγμα απο το κουτι και μετά το καλώδιο είναι θαμένο στο χώμα και πιάνει υγρασία..Το αποτέλεσμα να αυξάνει το attenuation και εχω και μέρικές εκατοντάδες errors.
Ολα αυτά ομως δεν επηρεάζουν καθόλου την ταχύτητα που έχω σε download/upload.
Επίσης εμένα είχε ερθει ο τεχνικός και δεν μου πήρε δραχμή.

skiabox
20-03-06, 12:20
Το εχω δοκιμασει και αυτο.Δηλαδη τεστ της γραμμης μεσω του router και δεν ειχε κανενα προβλημα.

skiabox
20-03-06, 15:59
Λοιπον κατι κανανε και μου δινουνε 40kb/sec καθαρα!Δεν πεφτει δηλαδη η ταχυτητα κατω απο 40.Αλλα δεν ανεβενει κιολας!Τι να κανω απο εδω και περα?Καλα πως το κανουνε αυτο?Βαζουνε κοφτη?(Υπενθυμιζω οτι εχω 512 γραμμη και 512 isp).Δεν ηρθε συνεργειο αλλα με πηρε τηλεφωνο καποιος τεχνικος.Να σημειωσω οτι νωριτερα το πρωι ειχε σημειωθει γενικη απωλεια της τηλεφωνικης γραμμης για κανα 5λεπτο.

Μπας και μου αλλαξανε dslam αλλα με βαλανε σε port για 384 ?!

Επισης κατι τεχνικο μπας και καταλαβουνε οι πιο εμπειροι ειναι οτι μετα τη διακοπη το λαμπακι PPPoE/ACT του Zyxel 650r-33 αναβοσβηνει ασταματητα ενω παλιοτερα εκανε και καποια διαλειμματα.

Ξαναπηρα τηλεφωνο το 121 και δηλωσα οτι σταθεροποιηθηκα αλλα παω μεχρι 40!Για να δουμε!

skiabox
21-03-06, 10:19
Εισακουστηκα φενεται!Κατεβαζω με 53-54kb/sec κολημενο απο ftp.forthnet.gr (ειμαι 512 isp forthnet).

Hout
21-03-06, 18:55
Μπράβο ρε φίλε. Έδωσες μάχη και δικαιώθηκες. :clap:
Μεγιές οι ταχύτητες :oneup:

skiabox
21-03-06, 19:37
Οπως ειδατε ολοι εγινε η δουλεια μονο οταν στριμωχτηκανε στη γωνια...δηλαδη οταν θα επρεπε να ερθει συνεργειο να δει τα χαλια.Δηλαδη ξερανε οτι υπαρχει προβλημα και οτι διορθονεται χωρις να ερθει συνεργειο!

@ ADSLgr.com All rights reserved.