PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ FAX



therafys
02-12-09, 09:26
αντιλαμβανομαι οτι το θεμα εχει συζητηθει παλαιοτερα (εχει καιρο ομως να γραφτει κατι),οπως επισεις γνωριζω την παγια πολιτικη της vivodi οτι ΔΕΝ παρεχει υποστηριξη σε τετοια θεματα (fax ή συναγερμων).αυτο που μου συνεβει ομως ειναι αξιοπεριεργο και θα ηθελα την γνωμη - ή τυχον παρομοια εμπερια αλλων χρηστων.
::> εδω και 4 περ. χρονια εχω συνδεσει σε ένα speedtouch στο phone2 παραλληλα (με "ταυ") μια απλη συσκευη fax (μονο για αποστολη λογω βλαβης του εκτυπωτη της ) και ενα modem 56 V2 για αποστολη (αλλα και για ληψη fax απο το pc) -δεν νομιζω οτι εχει σημασια η μαρκα του modem αλλα και το software -
ολα αυτα λειτουργουσαν κανονικα ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ -ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΠΕΡ. ΧΡΟΝΙΑ.εντελως ξαφνικα απο τις 20 Νοεμβ. περιπου δεν μπορουσα να παρω κανενα φαξ στο pc .αρχικα ελεγα οτι ειχε προβλημα το modem 'h to pc.δοκιμασα τα παρακατω ΧΩΡΙΣ επιτυχια :
**ελεγχο σωστων driver modem
**αλλαγη modem (dokimasa αλλα 3 -παντα με τους πιο προσφατους drivers)
**χρηση και των 4 παραπανω modem(ξεχωριστα) σε 2 αλλα pc
ΟΛΑ χωρις επιτυχια αποστολης - ληψης
να σημειωσω οτι το αλλο φαξ (που δεν τυπωνει) , στελνει κανονικα φαξ σε ολους τους αριθμους , αλλα - τι περιεργο ??- δεν συνδεεται με το 2117503801 που ειναι το φαξ της vivodi.
καταλαβαινω οτι το προβλημα αυτο ισως ειναι εντελως εξειδικευμενο και ατομικο τελικα.
αλλα το γεγονος οτι τοσα χρονια δεν ειχα προβλημα και ξαφνικα προκυπτουν τα παραπανω με κανει να σκεφτομαι οτι κατι εχει "παιχτει" με την γραμμη μου .
περισσοτερο με ενδιαφερει αν και αλλοι ειχαν προβληματα την τελευταια περιοδο
ευχαριστω.

johnyb98
03-12-09, 16:58
Δεν έχω Vivodi (ούτε και ποτέ είχα) αλλά από επειρία θα προσπαθήσω να προσεγγίσω. Λοιπόν, έχουμε και λέμε...

Καταρχήν, δε μας λες αν τα modem που δοκίμασες σε άλλα 2 pc, αν αυτά τα pc ήταν στο σπίτι σου και πάλι ή σε κάποιο άλλο σπίτι.

Γιά αρχή, θα σου πρότεινα να κάνεις το εξής:Βγάλε το διακλαδωτή (ταφ) από τη δεύτερη υποδοχή του Speedtouch και συνέδεσε με το τηλεφωνικό καλώδιο αυτή τη θύρα με το modem του pc απευθείας. Τρέξε το πρόγραμμα του modem στον υπολογιστή, έτσι ώστε να βάλεις το modem σε κατάσταση αναμονής για λήψη fax, και κάλεσε τον αριθμό του σπιτιού σου με το κινητό σου. Αν έχεις ρυθμίσει π.χ. στους 4 χτύπους να λαμβάνεις fax, θ' ακούσεις στο κινητό, μετά από 4 χτύπους, το γνωστό ήχο σύνδεσης δύο συσκευών fax. Εάν όντως συμβεί αυτό, τότε πιθανότατα ο διακλαδωτής να έχει πρόβλημα, και θέλει αντικατάσταση.

Ή μπορείς να συνδέσεις απευθείας το κεντρικό τηλεφωνικό καλώδιο του σπιτιού επάνω στο modem του pc και να κάνεις το πείραμα. Αν εκεί έχεις θετικό αποτέλεσμα τότε και πάλι καταλήγουμε στο διακλαδωτή.

Δοκίμασε αυτά σε πρώτη φάση και εδώ είμαστε πάλι.

Καλή τύχη...

@ ADSLgr.com All rights reserved.