PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 ADSL- γίνεται?



sveltosss
02-12-09, 11:41
Καλημέρα σε όλους.

Επειδή αντιμετωπίζω προβλήματα με την HOL σκέφτομαι αν είναι δυνατόν να κάνω αίτηση σε κάποια άλλη εταιρία και να μου βάλει ADSL ενώ ταυτόχρονα είναι ενεργή και η HOL. Και μόλις μου βάλουν την καινούρια σύνδεση να διακόψω με την HOL. Γίνεται κάτι τέτοιο? Το ζητούμενο είναι να μην μείνω ούτε μια μέρα χωρίς internet γιατί δουλεύω από το σπίτι μέσω internet.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. :)

platanos
02-12-09, 12:23
Αν υπαρχουν 2 διαφορετικες γραμμες ισως γινεται.
Με μια το αποκλειω.

skim045
02-12-09, 16:48
Θα πρέπει να συνεννοηθείς με την HOL πόσες μέρες θέλουν για να σου κάνουν τη διακοπή και να πάρεις την εταιρεία που θέλεις να βάλεις και να σου πουν πόσες μέρες θέλουν για να σου κάνουν τη σύνδεση. Ετσι ώστε να υπολογίσεις τις ημέρες και να γίνει τη μέρα που θα γίνει η διακοπή να μπει η άλλη εταιρεία. Εγω έτσι έκανα και δεν έμεινα ούτε μία μέρα χωρίς internet. Επίσης λίγες μέρες πριν τη διακοπή (4-5) αρχίζεις τα τηλέφωνα μέχρι να τους πρήξεις και σου έρχεται πακέτο.:oneup:

030366
02-12-09, 17:16
Απλώς κάνεις αίτηση στο νέο πάροχο και δεν ασχολείσαι καθόλου με τη HOL. Ο νέος πάροχος θα αναλάβει να διακόψει τη HOL. To Internet λογικά δεν θα κοπεί καθόλου, εισερχόμενες κλήσεις ίσως να μην έχεις στο τηλέφωνο για κάποιες ώρες.

nkats_99
02-12-09, 21:23
Προφανώς δεν θέλεις να μείνεις χωρίς ADSL ούτε δευτερόλεπτο! Αν το διαμερισμα που μένεις έχει την υποδομή να υποστηρίξει 2 γραμμές τοτε γίνετε! Στο 1 ζευγος καλωδιων που έρχετε από την εισαγωγή(αν μένεις σε πολυκατοικία)ή από την "χωνευτή" αν μένεις σε μονοκατοικία θα έχεις HOL και στο άλλο την άλλη εταιρεία που θέλεις!

x_user
03-12-09, 03:22
Αν υπαρχουν 2 διαφορετικες γραμμες ισως γινεται.
Με μια το αποκλειω.

πολύ σωστά! με μία γραμμή ΔΕΝ γίνεται.
με 2 κάνεις ότι θέλεις αφού είναι ανεξαρτητες η μία από την άλλη, αλλά 2 γραμμές σημαίνει και 2 διαφορετικά Νο (και 2 πάγια εάν δεν είσαι στο LLU του παρόχου)

και βέβαια εάν έχεις το κατάλληλο modem/router μπορείς να συνδέσεις και τις 2 γραμμές και να έχεις 2πλάσιο bandwidth

;)

ZORO
03-12-09, 13:40
Κάνεις αίτηση στον νέο πάροχο και εξυπηρετείσαι από την hol μέχρι να γίνει η μετάβαση. Κανονικά το χρονικό διάστημα που δεν θα έχεις internet δεν θα πρέπει να ξεπεράσει τις 2-3 ώρες.

smystaki
03-12-09, 18:44
πολύ σωστά! με μία γραμμή ΔΕΝ γίνεται.
με 2 κάνεις ότι θέλεις αφού είναι ανεξαρτητες η μία από την άλλη, αλλά 2 γραμμές σημαίνει και 2 διαφορετικά Νο (και 2 πάγια εάν δεν είσαι στο LLU του παρόχου)

και βέβαια εάν έχεις το κατάλληλο modem/router μπορείς να συνδέσεις και τις 2 γραμμές και να έχεις 2πλάσιο bandwidth

;)

Έχεις υπ' οψιν σου κάποιο τέτοιο router ?
Έκανα αίτηση ήδη στον ΟΤΕ και έχω δεύτερη γραμμή και απο τον ΟΤΕ στον ιδιο χώρο.
Απλά καθυστερώ την αίτηση για παροχή ADSL γιατι εμεινα με την εντύπωση ότι ειναι δύσκολο να συνδέσεις δύο gateways στο ίδιο δίκτυο και για loadbalance θέλει κάποιο pc.

Αν υπάρχει κάποιο router στην αγορά με "λογική τιμή" φαντάζει ενδιαφέρουσα εφαρμογή για τα κρύα βράδυα του χειμώνα. :rolleyes:

jkoukos
04-12-09, 00:34
Ψάξε για "multi wan router" και θα βρεις πολλές συσκευές.
Τώρα όσον αφορά τη "λογική τιμή" εξαρτάται από τι θέλεις να κάνεις και πόσο αναγκαίο σου είναι.

x_user
04-12-09, 03:07
Έχεις υπ' οψιν σου κάποιο τέτοιο router ?
Έκανα αίτηση ήδη στον ΟΤΕ και έχω δεύτερη γραμμή και απο τον ΟΤΕ στον ιδιο χώρο.
Απλά καθυστερώ την αίτηση για παροχή ADSL γιατι εμεινα με την εντύπωση ότι ειναι δύσκολο να συνδέσεις δύο gateways στο ίδιο δίκτυο και για loadbalance θέλει κάποιο pc.

Αν υπάρχει κάποιο router στην αγορά με "λογική τιμή" φαντάζει ενδιαφέρουσα εφαρμογή για τα κρύα βράδυα του χειμώνα. :rolleyes:

http://www.google.com/search?client=opera&rls=en&q=dual+wan+adsl+router&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8

και υπάρχει και δυνατότητα για χρήση 3G ως δεύτερου Interface αντί του ADSL!

DSLaManiaC
04-12-09, 04:57
Και το δικό μου vigor το κάνει αυτό αλλά δεν είχα την ευκαιρία να το δοκιμάσω να δω τι παίζει με τις ταχύτητες γιατί δεν έχω usb stick :(

Βέβαια θα είναι καλό backup χωρίς να αλλάξω τη δομή του δικτύου αν αποφασίσει η ON να με αφήσει χωρίς DSL κάποια στιγμή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.