PDA

Επιστροφή στο Forum : Zalman VF700-Cu [VGA cooler] και εγκατάσταση



anodizer
16-03-06, 23:28
http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.806162

Αυτή εδώ. Έχω μια Asus Radeon 9600XT το ανεμιστηράκι της οποίας κάνει σαν τουρμπίνα αεροπλάνου ως συνήθως, ενώ τελευταία κάνει κι ένα περίεργο μπάσο θόρυβο όταν ξεκινάει-το καθάρισμα δε βοήθησε πολύ και προβλέπω να τα φτύνει.
Έχω καταλήξει σε αυτό το Zalman λοιπόν και θα ήθελα εντυπώσεις για το συγκεκριμένο, κυρίως για τα επίπεδα θορύβου.

Επίσης θα ήθελα να μάθω πως θα βγάλω την υπάρχουσα ψύκτρα, η οποία έχει τις κλασσικές πλαστικές "βίδες" οι οποίες κουμπώνουν με έναν περίεργο τρόπο.

gallahant
16-03-06, 23:47
Φιλε anodizer αν ειναι οι βιδες που καταλαβα εχουνε ενα πραγμα σαν σφηνα να το πω, απλα τραβηξε την κορυφη της βιδας και θα βγει. Αυτες ειναι "ασφαλειες"
για να κρατανε τη ψυκτρα σφιχτα πανω στη καρτα. Μετα απλα πιεσε απο τη πισω μερια τις βιδες και η ψυκτρα θα βγει λογικα ευκολα. Εντυπωσεις για την συγκεκριμενη ψυκτρα δεν εχω, αλλα απ οτι φαινεται χρειαζεται καποιο σεβαστο χωρο

Φιλικα

anodizer
16-03-06, 23:51
Απο την πάνω μεριά της κάρτας παρατήρησα ότι υπάρχουν ασφάλειες που πιέζονται προς τα μέσα κι απο την κάτω μεριά μοιάζουν με τρίαινα για να κουμπώνουν. Άρα εγώ αφού έχω πατημένη την ασφάλεια τι πιέζω για να βγούν;

gallahant
16-03-06, 23:56
Στην πανω μερια τραβα το κεφαλακι απ ολες τις "βιδες¨" για να απασφαλισουν, λογικα θα βγενει χωρις πολυ κοπο, δεν πατας κατι, απλα τραβας

anodizer
16-03-06, 23:58
Sorry αν σε κουράζω αλλά το "τραβάω", δλδ προς τα έξω; Υποτίθεται οτι θα βγει δλδ και θα μείνει ο γάντζος που θα φύγει εύκολα;

gallahant
17-03-06, 00:08
Οι βιδες εχουνε ελατηρια πανω τους ετσι? Αν ειναι αυτες, τραβηξε προς τα εξω το πλαστικο κεφαλακι που εχουνε. Αυτη ειναι η σφηνα.

anodizer
17-03-06, 00:11
Α, όχι δεν έχουν ελατήριο, δε φαίνεται τουλάχιστον κάτι τέτοιο όπως σε άλλες που έχω δει. Τεσπα σ' ευχαριστώ πολύ, θα το παλέψω και που θα πάει θα βγουν.

gallahant
17-03-06, 00:13
Ισως να μην ειναι αυτες που εχω στο νου μου, καλη επιτυχια, παρακαλω

nefthy
17-03-06, 01:04
Πατάς την "τρίαινα" από την πίσω μεριά της κάρτας ώστε τα "αυτιά" να συμπιεστούν και να βγουν από την πάνω μεριά. Όσο για την ψύκτρα, προχώρα άφοβα. Ψύχει καλύτερα και ταυτόχρονα πολύ πιο ήσυχα από το μικρό διαολεμένο ανεμιστηράκι.

XTCgr
17-03-06, 09:18
σε πρώτη φάση με ενα τσιμπιιδάκι πατάς προσεχτικά το κεφάλι κάθε πλαστικής "βίδας". Εννοείται πως πατάς το κεφάλι απο την πίσω πλευρά της κάρτας,δηλαδή απο την πλευρά που δεν υπάρχει ψύκτρα.Με το που θα μετακινηθούν οι "βίδες" (δεν χρειάζεται να βγούν) ΔΕΝ θα τραβήξεις την ψύκτρα.Με ένα πιστολάκι πρώτα θα θερμάνεις την ψύκτρα ώστε να μαλακώσει το thermal paste που υπάρχει ανάμεσα στον επεξεργαστή και την ψύκτρα και εν συνεχεία θα βγάλεις την ψύκτρα τραβώντας και στρέφοντας την και όχι τραβώντας την ψύκτρα προς τα επάνω :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.