PDA

Επιστροφή στο Forum : FINALIZE DVD



ΜΑΤΣΗΣ
02-12-09, 21:47
Γειά σας.Μπορεί να γίνει σε lap top με vista finalize dvd , γραμμένα σε dvd εγγραφής? Ευχαριστώ.

treli@ris
02-12-09, 21:59
Τι εννοεις ακριβως?

Finalize γινεται αν το επιλεξεις στο προγραμμα που χρησιμοποιεις

giogr4
03-12-09, 09:22
Finalize εννοείται το οριστικό "κλείσιμο" της εγγραφής σε ένα οπτικό μέσο(CD/DVD κτλ).

Αυτό το αναλαμβάνουν τα προγράμματα που είναι υπεύθυνα για την εγγραφή των δίσκων(CD,DVD κτλ) και δεν παίζει κανένα ρόλο το λειτουργικό σου σύστημα.

ΜΑΤΣΗΣ
05-12-09, 20:11
Το πρόγραμμα που χρησιμοποιώ αντιλαμβάνεται το dvd ως κενό,αν και είναι γραμμένο σε dvd εγγραφής που δεν έχω πλέον.

tedd
05-12-09, 20:57
Για πιο προγραμμα μιλάς και πιο προγραμμα χρησιμοποιεις για το "καψιμο"΄,

Επίσης ο windows explorer βλεπει τα περιεχομενα του dvd ή εμφανίζει και αυτός οτι ειναι κενό;

ΜΑΤΣΗΣ
05-12-09, 21:20
Χρησιμοποιώ το NERO και το CYBER LINK.Και ο windows explorer,αν εννοεις το windows media player και centrer, το βλέπει κενό.

tedd
05-12-09, 21:27
Αν χρησιμοποιεις το nero burning( oxi το nero express) αφου βαλεις το δισκακι πατας new και αφου δει οτι δεν ειναι finalize σου βγάζει μενου απο πιο track να συνεχισει, επιλεγεις το track και ανοιγει τα σχετικα πανελ αριστερα-δεξια αλλα δεν προσθετεις καποι αρχειο αλλά πατας το burn και σου βγάζει το παραθυρο με τις επιλογες του και στην καρτελα burn τικαρεις το finalize και τελος πατας burn για να ξεκινησει η διαδικασια.

AHTUNG!!!! Πριν το δοκιμασεις κανε και ενα copy τα αρχεια στον δίσκο μπας και δεν πάει κάτι καλά:) δεν το εχω δοκιμασει ποτε αυτό:oops: το πολύ να χάσεις ενα δισκακι:biggrin: αλλα οχι τα δεδομενα σου.

........Auto merged post: tedd πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Χρησιμοποιώ το NERO και το CYBER LINK.Και ο windows explorer,αν εννοεις το windows media player και centrer, το βλέπει κενό.

Οχι, εννοω τον windows explorer που βλεπεις τα περιεχομενα των δισκων σου:p ή αλλιως my computer, computer....

ΜΑΤΣΗΣ
05-12-09, 21:32
Αν χρησιμοποιεις το nero burning( oxi το nero express) αφου βαλεις το δισκακι πατας new και αφου δει οτι δεν ειναι finalize σου βγάζει μενου απο πιο track να συνεχισει, επιλεγεις το track και ανοιγει τα σχετικα πανελ αριστερα-δεξια αλλα δεν προσθετεις καποι αρχειο αλλά πατας το burn και σου βγάζει το παραθυρο με τις επιλογες του και στην καρτελα burn τικαρεις το finalize και τελος πατας burn για να ξεκινησει η διαδικασια.

AHTUNG!!!! Πριν το δοκιμασεις κανε και ενα copy τα αρχεια στον δίσκο μπας και δεν πάει κάτι καλά:) δεν το εχω δοκιμασει ποτε αυτό:oops: το πολύ να χάσεις ενα δισκακι:biggrin: αλλα οχι τα δεδομενα σου.

........Auto merged post: tedd πρόσθεσε 4 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Οχι, εννοω τον windows explorer που βλεπεις τα περιεχομενα των δισκων σου:p ή αλλιως my computer, computer.... Ευχαριστώ πολύ.Ο WINDOWS EXPLORER το βλέπει κενό.

tedd
05-12-09, 21:34
Ευχαριστώ πολύ.

Οπωσδηποτε πρωτα backup τα αρχεια που εχει το δισκακι και μετα δοκιμαζεις αυτο που σου ειπα

ΜΑΤΣΗΣ
05-12-09, 21:50
Το NERO BURNING δεν το έχω.Μπορώ να το κατεβάσω?

tedd
05-12-09, 23:23
Δεν είναι free ειμαι με πληρωμή, και η free light έκδοση που εχει ειναι με το nero express.
Προηγουμένως είχες πει οτι έχεις το nero, δηλαδή έχεις μόνο nero express;
Και από την στιγμή που λες ότι και ο windows explorer το βλέπει κενό, βλέπω τα πράγματα σκούρα και δεν νομιζω ενα finalize να έκανε κάτι.

Θα σου πρότεινα εάν είχες την δυνατότητα να δοκίμαζες το δισκάκι και σε κανένα άλλο μηχάνημα και αν το διαβάσει παίρνεις ένα backup τα αρχεία του και τα ξαναγράφεις. Σε μένα παλιά κάποια δισκάκια δεν μπορούσε να τα διαβάσει το DVD-RW αλλά μόνο το DVD-R άσχετα αν τα είχα γράψει στο πρώτο, ίσως κάτι τέτοιο παίζει και σε εσένα να τα έχει ψιλοπαίξει το DVD-RW

ΜΑΤΣΗΣ
06-12-09, 00:01
Δεν είναι free ειμαι με πληρωμή, και η free light έκδοση που εχει ειναι με το nero express.
Προηγουμένως είχες πει οτι έχεις το nero, δηλαδή έχεις μόνο nero express;
Και από την στιγμή που λες ότι και ο windows explorer το βλέπει κενό, βλέπω τα πράγματα σκούρα και δεν νομιζω ενα finalize να έκανε κάτι.

Θα σου πρότεινα εάν είχες την δυνατότητα να δοκίμαζες το δισκάκι και σε κανένα άλλο μηχάνημα και αν το διαβάσει παίρνεις ένα backup τα αρχεία του και τα ξαναγράφεις. Σε μένα παλιά κάποια δισκάκια δεν μπορούσε να τα διαβάσει το DVD-RW αλλά μόνο το DVD-R άσχετα αν τα είχα γράψει στο πρώτο, ίσως κάτι τέτοιο παίζει και σε εσένα να τα έχει ψιλοπαίξει το DVD-RW

Ευχαριστώ TEDD.

@ ADSLgr.com All rights reserved.