PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγη συνδεσης απο ΟΤΕ σε FORΤΗΝΕΤ ???



salonika
03-12-09, 15:21
Γεια σας παιδιά.
εδώ και καιρό σκέφτομαι να βάλω 24αρα (έχω ήδη 8αρα conn-x) και να το συνδυάσω με απεριόριστα για σταθερά και μια ωρίτσα στο κινητό,το θέμα είναι αξίζει να πάω από ΟΤΕ σε FORTHNET?
η να δώσω τα μαλλιά της κεφαλής μου στον ΟΤΕ ??
και εδώ θέλω την γνώμη σας.
65173


θα δω όμως διαφορά στο download και στο upload ?
ευχαριστώ εκ των προτέρων.

emeliss
03-12-09, 15:39
Στο upload θα δεις μεγάλη διαφορά. Στο download προσωπικά θα περίμενα ως ταβάνι τα 13-14Mbps.

Στις τιμές τώρα. Στην Forthnet για το 2play με τις δωρεάν κλήσεις που θες η τιμή είναι 39,9 ευρώ. Στον ΟΤΕ περίπου 57 ευρώ με την 24άρα και 52 ευρώ με την 8άρα προσθέτοντας μόνο τις δωρεάν κλήσεις.

Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

salonika
03-12-09, 16:00
Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου, αυτό που με φοβίζει είναι για τα σκαμπανεβάσματα και τις διακοπές που τόσο καιρό ακούγονται.
από την άλλη είμαι στο κέντρο της θεσσαλονικης,πόσο χάλια μπορεί να είναι??

athina_livadi
03-12-09, 16:13
Σκέψου το καλά πριν αποφασίσεις...

salonika
03-12-09, 17:11
Για να είναι σταθερή η σύνδεση παίζει ρόλο μόνο η απόσταση?
η και η γραμμή της πολυκατοικίας? γιατί η συγκεκριμένη εχει αρκετές 10ετιες στην πλάτη της :)

georgedimgd
04-12-09, 07:42
είμαι 750 μέτρα από το DSLAM και 2μιση χρόνια στο 2play έχει κάνει τις αποσυνδέσεις της ζωής του(ρυθμίσεις OK). Από τότε που έγινε η αναβάθμιση και στα 24 τα νεύρα μου έχουν γίνει τσατάλια.
Στην αρχή που έπιανα 14Mb έκανε πολλές αποσυνδέσεις. Μου έριξαν την ταχύτητα γύρω στο 11-12 και το noise margin από 3 που ήταν πήγε 9-11 και από τότε κάνει μόνο τις αποσυνδέσεις που δε φαίνονται ούτε στο service!!

Banditgr
04-12-09, 11:08
Για να είναι σταθερή η σύνδεση παίζει ρόλο μόνο η απόσταση?
η και η γραμμή της πολυκατοικίας? γιατί η συγκεκριμένη εχει αρκετές 10ετιες στην πλάτη της :)

Παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, μεταξύ τους και η απόσταση. Το θέμα πέρα από το οικονομικό είναι και θέμα χρήσης. Εσύ τι είδους χρήση κάνεις στο Internet και εν πάσει περιπτώση τι χρήση σε ενδιαφέρει να κάνεις ?

salonika
04-12-09, 13:54
Μερικές φορές online game (πχ pro και l2) αλλά για κύριο λόγο για download και upload,στο θεμα download απο τον οτε δεν έχω παράπονο κατεβάζω σταθερά με 800 -850 αλλα το upload είναι απογοήτευση!
θα δω διαφορά αν βάλω forthnet? η να βαλω την 24αρα του οτε?
γιατί ακούγονται τόσα και τόσα για την forthnet...

Banditgr
04-12-09, 15:41
Στο upload θα δεις διαφορά προς το καλύτερο ενδεχομένως. Στο download λογικά δεν πρέπει να δεις σημαντικές διαφορές. Για online gaming τώρα, ούτε να το σκέφτεσαι. Πέραν του ΟΤΕ υπάρχουν 1-2 ακόμα αξιόλογες λύσεις και από εκεί και πέρα...all the rest και τα pings του ΟΤΕ κατά μέσον όρο και σε ευρεία γκάμα games, δυστυχώς, δυστυχέστετα λίγοι μπορούν να ανταγωνιστούν (και υπο συνθήκες). Γνώμη μου είναι η εξής (εφόσον έχεις ήδη 8αρα Conn-X). Αν σε καίει οικονομικά το θέμα του δωρεάν χρόνου στα κινητά (σε υπερθετικό βαθμό) ή κάνεις "βαριά" χρήση του upload bandwidth (hello torrents), τότε σαφέστατα αξίζει να το σκεφτείς. Κατά τα άλλα είσαι μια χαρά εκεί που είσαι.

chosen0ne
04-12-09, 19:42
Εγώ θα σου πρότεινα να παραμείνεις στον ΟΤΕ. Με το τηλέφωνο (στην forthnet) κατά 99,9% θα είσαι εντάξει αλλά με το internet 100% θα τραβάς τα μαλλιά σου...... υπάρχουν μέρες που ούτε απλό βιντεάκι στο youtube δεν παίζει........ Κι αυτό που γράφουν ΟΛΟΙ εδώ ότι μετά τις 2 το βράδυ η γραμμή πετάει, ΝΑΙ είναι αλήθεια, το έχω τεστάρει κι εγώ και έπιανα 1.8mb/sec απο εξωτερικό σε 1 file connection αλλά........ θα μπαίνεις μετά τις 2 να κατεβάζεις ή να σερφάρεις "φυσιολογικά" μόνο και μόνο επειδή τότε οι περισσότεροι βγαίνουν? Αν δεν είσαι στο πρόγραμμα 43.90 και έχεις ξεχωριστά adsl και τηλέφωνο που σου βγαίνει ΛΙΙΙΙΙΓΟ ακριβότερα νομίζω, μπορείς να ζητήσεις απτον ΟΤΕ να σε βάλει στο double play πρόγραμμα που θα έχεις πάλι 8 και απερίοριστα αστικά-υπεραστικά με 43.90 το μήνα.
Μην το σκέφτεσαι τώρα για forthnet. Μετά την άνοιξη όπως ακούγονται τα πράγματα......θα αξίζει και απο θέμα τιμής (όπως τώρα) και απο θέμα δικτύου... ως τότε όμως? :whistle:

........Auto merged post: chosen0ne πρόσθεσε 1 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Μερικές φορές online game (πχ pro και l2) αλλά για κύριο λόγο για download και upload,στο θεμα download απο τον οτε δεν έχω παράπονο κατεβάζω σταθερά με 800 -850 αλλα το upload είναι απογοήτευση!
θα δω διαφορά αν βάλω forthnet? η να βαλω την 24αρα του οτε?
γιατί ακούγονται τόσα και τόσα για την forthnet...

Αν σε καίει μόνο αυτό τότε βάλε 24mbps στον ΟΤΕ. ;) Αλλά θα σου βγαίνει μεγάλος λογαριασμός... :down:

salonika
05-12-09, 02:51
Κατέληξα να μείνω με την βοήθεια σας στον οτε και να βάλω 24αρα.
Το θέμα είναι θα μπορώ να πιάνω μεγαλύτερες ταχύτητες (download-upload) απ'οτι έχω η τσάμπα θα την βάλω?
και αυτά που ακούγονται περί μέχρι 1 με 1,5 χιλιόμετρο από τον κεντρικό?

Rezwalker
05-12-09, 04:12
Μετά την άνοιξη όπως ακούγονται τα πράγματα......θα αξίζει και απο θέμα τιμής (όπως τώρα) και απο θέμα δικτύου... ως τότε όμως?

Αν κατάλαβα καλά έχασα κάποια επεισόδια μάλλον..τι ακριβώς ακούγεται για μετά την άνοιξη του 2010?:hmm:

nmavro73
05-12-09, 09:29
Με 21.5 attenuation συγχρονίζω στα 12 με 13. Με 25 που έχεις εσύ ίσως είσαι στα 9 με 10 ίσως και στα 11.

salonika
05-12-09, 13:42
Δεν είναι άσχημα να πιάνω 10αρα,όμως θα είναι σταθερά όπως η 8αρα η θα έχει σκαμπανεβάσματα? και με το upload πόσο περίπου θα πιάνω?

nmavro73
05-12-09, 17:50
Δεν νομίζω να έχεις θέμα με το upload. Εμένα είναι κοντά στα 980. Απλά δεν ξέρω αν για 2 Mbps αξίζει να το κάνεις. Αν σε ενδιαφέρει το upload τότε κάντο. Αν δεν σε ενδιαφέρει και θες οικονομία μένεις στα 8. Εμένα συγχρονίζει στα 13 τις περισσότερες φορές και ήθελα το Upload οπωσδήποτε. Και 8 με 13 έχει μια διαφορά. Για 8 με 10..δεν ξέρω αν θα το έκανα αν δεν είχα κάποιο συγκεκριμένο λόγο

DSLaManiaC
05-12-09, 17:54
@salonika

Πάλι καλά που έκατσες στα αυγά σου..

Από ΟΤΕ -> ForthNet? :shock:

chosen0ne
05-12-09, 19:31
Αν κατάλαβα καλά έχασα κάποια επεισόδια μάλλον..τι ακριβώς ακούγεται για μετά την άνοιξη του 2010?:hmm:

Υπάρχουν φήμες πως η forthnet χρωστάει λεφτά γι'αυτό έχει πρόβλημα με το εξωτερικό........ Και θα το "λύσουν" (θα πληρώσουν μάλλον δηλαδή) μετά την άνοιξη που μας έρχεται..... Ο καιρός γαρ εγγύς που λέει και η υπογραφή σου αδελφέ μου! Είδωμεν.. ;)

karavagos
05-12-09, 19:47
Υπάρχουν φήμες πως η forthnet χρωστάει λεφτά γι'αυτό έχει πρόβλημα με το εξωτερικό........ Και θα το "λύσουν" (θα πληρώσουν μάλλον δηλαδή) μετά την άνοιξη που μας έρχεται..... Ο καιρός γαρ εγγύς που λέει και η υπογραφή σου αδελφέ μου! Είδωμεν.. ;)

Κοίτα σύμπτωση. Και εγώ πριν λίγο διάβασα τις ίδιες φήμες σε γνωστό forum που ασχολείται με την ευρυζωνικότητα :p

DSLaManiaC
05-12-09, 19:49
Ή λεφτά είναι στη μέση (όχι απαραίτητα χρέη) ή ασχετοσύνη.

Ποιό απ τα 2 μας κάνει?

chosen0ne
05-12-09, 20:16
Ή λεφτά είναι στη μέση (όχι απαραίτητα χρέη) ή ασχετοσύνη.

Ποιό απ τα 2 μας κάνει?

Και τα δύο! :lol::oops:

karavagos
05-12-09, 23:17
Ή λεφτά είναι στη μέση (όχι απαραίτητα χρέη) ή ασχετοσύνη.

Ποιό απ τα 2 μας κάνει?

Θα δείξει η νεκροψία :p
Σε κάθε περίπτωση το να χρωστάω κάπου επειδή αγόρασα κάτι είναι πολύ διαφορετικό από το να μην αγοράζω κάτι γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος τη δεδομένη χρονική στιγμή.

DSLaManiaC
05-12-09, 23:20
Θα δείξει η νεκροψία :p
Σε κάθε περίπτωση το να χρωστάω κάπου επειδή αγόρασα κάτι είναι πολύ διαφορετικό από το να μην αγοράζω κάτι γιατί θεωρώ ότι δεν υπάρχει σοβαρός λόγος τη δεδομένη χρονική στιγμή.

Δε θεωρείς σοβαρό λόγο το να μη μπορεί κάποιος μέσος χρήστης να δει ένα video-stream ?

karavagos
05-12-09, 23:47
Δε θεωρείς σοβαρό λόγο το να μη μπορεί κάποιος μέσος χρήστης να δει ένα video-stream ?

Το τι θεωρώ εγώ και εσύ σοβαρό λόγο είναι καθαρά προσωπικές απόψεις βασιζόμενες σε διάφορα στοιχεία που αφορούν τον καθένα μας σαν μονάδα.
Απ'ότι έχει δείξει η ιστορία η Forthnet έχει τις δικές της απόψεις οι οποίες μάλλον βασίζονται σε άλλα στοιχεία που αφορούν το σύνολο (ή μία μεγάλη μερίδα) των συνδρομητών.

Rezwalker
06-12-09, 14:38
Υπάρχουν φήμες πως η forthnet χρωστάει λεφτά γι'αυτό έχει πρόβλημα με το εξωτερικό........ Και θα το "λύσουν" (θα πληρώσουν μάλλον δηλαδή) μετά την άνοιξη που μας έρχεται..... Ο καιρός γαρ εγγύς που λέει και η υπογραφή σου αδελφέ μου! Είδωμεν.. ;)

Μαλιστα...ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, αλλα η forthnet μονο στο full LLU, εχει 270.000 συνδρομητες.. αυτο μεταφραζεται σε 21,5 εκατομμυρια ευρω το 2μηνο! Τεραστιο ποσο αν μη τι αλλο! Πως ειναι δυνατον να εχει προβλημα οικονομικο?:hmm: Βλεπω μπροστα μου το εξης σεναριο btw: Πληρωνει η forth την ανοιξη, και λιγο μετα δινει ο ΟΤΕ VDSL, και γινεται η ανοιξη της forthnet χειμωνας με μιας :p
sorry για το offtopic:oops:

chosen0ne
06-12-09, 15:21
Μαλιστα...ας με διορθωσει καποιος αν κανω λαθος, αλλα η forthnet μονο στο full LLU, εχει 270.000 συνδρομητες.. αυτο μεταφραζεται σε 21,5 εκατομμυρια ευρω το 2μηνο! Τεραστιο ποσο αν μη τι αλλο! Πως ειναι δυνατον να εχει προβλημα οικονομικο?:hmm: Βλεπω μπροστα μου το εξης σεναριο btw: Πληρωνει η forth την ανοιξη, και λιγο μετα δινει ο ΟΤΕ VDSL, και γινεται η ανοιξη της forthnet χειμωνας με μιας :psorry για το offtopic:oops:

Υποκλίνομαι! :worthy::worthy::worthy::respekt:
Αν και η τιμή του VSDL θα είναι.............. :scared::blink::blink::shoot:

georgemvg
07-12-09, 23:17
Να ρωτήσω και εγώ κάτι πολύ παρόμοιο. Έχω 2mbps στον οτε και έχω 17 attenuation, που σημαίνει ότι είμαι στο dslam που είναι το πιο κοντινό σε μένα, συγκεκριμένα στης Εγλυκάδας Πάτρας. Παίρνοντας τηλέφωνα σε forthnet και hol για το double play και οι δύο μου απάντησαν ότι θα συνδεθώ στο dslam του κέντρου που είναι γύρω στα 2 με 3 χιλιόμετρα μακριά σε ευθεία. Αυτό σημαίνει πολύ κάτω από αυτά που υπολόγιζα. Ένας φίλος στο κέντρο της Πάτρας συγχρονίζει στα 13, εγώ τι θα πάθω; Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να ρωτήσω πότε και αν και πως θα μπορέσω να συνδεθώ στο dslam της περιοχής μου, αφού είμαι ήδη εκεί.

DSLaManiaC
07-12-09, 23:24
Να ρωτήσω και εγώ κάτι πολύ παρόμοιο. Έχω 2mbps στον οτε και έχω 17 attenuation, που σημαίνει ότι είμαι στο dslam που είναι το πιο κοντινό σε μένα, συγκεκριμένα στης Εγλυκάδας Πάτρας. Παίρνοντας τηλέφωνα σε forthnet και hol για το double play και οι δύο μου απάντησαν ότι θα συνδεθώ στο dslam του κέντρου που είναι γύρω στα 2 με 3 χιλιόμετρα μακριά σε ευθεία. Αυτό σημαίνει πολύ κάτω από αυτά που υπολόγιζα. Ένας φίλος στο κέντρο της Πάτρας συγχρονίζει στα 13, εγώ τι θα πάθω; Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να ρωτήσω πότε και αν και πως θα μπορέσω να συνδεθώ στο dslam της περιοχής μου, αφού είμαι ήδη εκεί.

Δεν είναι τεχνικά εφικτό να αλλάξεις αστικό κέντρο. Το καλώδιο σου, φεύγει απ το σπίτι σου και πάει σε ένα κέντρο.

Αν δεν έχουν DSLAM στο κέντρο σου δε μπορείς να μπεις σε ιδιόκτητο, απλά σου έλεγε μούφες ο πωλητής ή ήταν άσχετος.

Επίσης, γιατί ForthNet? Πολύ σύρσιμο..

fanboysgotohell
07-12-09, 23:49
Να ρωτήσω και εγώ κάτι πολύ παρόμοιο. Έχω 2mbps στον οτε και έχω 17 attenuation, που σημαίνει ότι είμαι στο dslam που είναι το πιο κοντινό σε μένα, συγκεκριμένα στης Εγλυκάδας Πάτρας. Παίρνοντας τηλέφωνα σε forthnet και hol για το double play και οι δύο μου απάντησαν ότι θα συνδεθώ στο dslam του κέντρου που είναι γύρω στα 2 με 3 χιλιόμετρα μακριά σε ευθεία. Αυτό σημαίνει πολύ κάτω από αυτά που υπολόγιζα. Ένας φίλος στο κέντρο της Πάτρας συγχρονίζει στα 13, εγώ τι θα πάθω; Το ερώτημά μου είναι πως μπορώ να ρωτήσω πότε και αν και πως θα μπορέσω να συνδεθώ στο dslam της περιοχής μου, αφού είμαι ήδη εκεί.

Θα σε απογοητεύσω (; ) αλλά στο Κέντρο σου δεν υπάρχει τοπική συνεγκατάσταση οπότε δεν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο άλλων παρόχων εκτός ΟΤΕ...

georgemvg
08-12-09, 00:07
Θα σε απογοητεύσω (; ) αλλά στο Κέντρο σου δεν υπάρχει τοπική συνεγκατάσταση οπότε δεν υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο άλλων παρόχων εκτός ΟΤΕ...

Οπότε ή 8mbps conn-x με τα 43 ευρώ ή κλαύτα Χαράλαμπε; Καλύτερα hol από forthnet;

edit: έχουν 2 ημέρες που κάνουν έργα στην περιοχή, βάζουν κάτι καλώδια. Να έχω ελπίδες για άλλο πάροχο στην περιοχή; Εάν έστω γίνω συνδρομητής σε μία εταιρία εκτός του οτέ και αυτή η εταιρία βάλει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή μου, θα με αλλάξουν αυτόματα ή θα με αφήσουν να τραβιέμαι;

fanboysgotohell
08-12-09, 00:16
Οπότε ή 8mbps conn-x με τα 43 ευρώ ή κλαύτα Χαράλαμπε; Καλύτερα hol από forthnet;

edit: έχουν 2 ημέρες που κάνουν έργα στην περιοχή, βάζουν κάτι καλώδια. Να έχω ελπίδες για άλλο πάροχο στην περιοχή; Εάν έστω γίνω συνδρομητής σε μία εταιρία εκτός του οτέ και αυτή η εταιρία βάλει ιδιόκτητο δίκτυο στην περιοχή μου, θα με αλλάξουν αυτόματα ή θα με αφήσουν να τραβιέμαι;

Κοίτα.. Τον νομό Αχαίας τον είχε αναλάβει σαν επιδοτούμενο η HOL οπότε ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες να δεις ιδιόκτητο από την συγκεκριμένη εταιρεία. Να ξέρεις ότι εδώ και λίγους μήνες μόνο απέκτησαν επιλογές εκτός ΟΤΕ, οι συνδρομητές του κέντρου ΛΕΥΚΑ (HOL, Tellas).

Εάν γίνεις συνδρομητής σε άλλη εταιρεία μέσω ΑΡΥΣ, τότε ναι θα σε γυρίσουν αυτόματα σε ιδιόκτητο όταν αυτό γίνει διαθέσιμο.

Δεν προτείνω παρόχους γενικότερα.. Διαβάζεις και διαλέγεις. :)

georgemvg
08-12-09, 00:29
Κοίτα.. Τον νομό Αχαίας τον είχε αναλάβει σαν επιδοτούμενο η HOL οπότε ίσως έχεις περισσότερες πιθανότητες να δεις ιδιόκτητο από την συγκεκριμένη εταιρεία. Να ξέρεις ότι εδώ και λίγους μήνες μόνο απέκτησαν επιλογές εκτός ΟΤΕ, οι συνδρομητές του κέντρου ΛΕΥΚΑ (HOL, Tellas).

Εάν γίνεις συνδρομητής σε άλλη εταιρεία μέσω ΑΡΥΣ, τότε ναι θα σε γυρίσουν αυτόματα σε ιδιόκτητο όταν αυτό γίνει διαθέσιμο.

Δεν προτείνω παρόχους γενικότερα.. Διαβάζεις και διαλέγεις. :)

Τι είναι το ΑΡΥΣ;

DSLaManiaC
08-12-09, 00:30
Τι είναι το ΑΡΥΣ;

Παροχή internet απο άλλο πάροχο αλλά μέσα από DSLAM ΟΤΕ.

georgemvg
08-12-09, 00:45
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις πληροφορίες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.