PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορά 2 Intel X25-M Postville 80GB SSD



Vamos_Petros
03-12-09, 17:10
Ενδιαφέρομαι για την αγορά 2 Intel X25-M Postville για να τους τοποθετήσω σε raid 0 και να αντικαταστήσω τον WD 300 velociraptor που έχω.
Θέλω να ρωτήσω καταρχείν αν κάποιος έχει 2 τέτοιους σε raid 0 και αν παρουσιάστηκαν προβλήματα όσο αναφορά την εγκατάσταση των windows 7 64bit ;

Επίσης έμαθα οτι βγήκε το νέο firmware που υποστηρίζει την εντολή TRIM .

Υπάρχει κάποιος που διαπίστωσε κανέναν πρόβλημα στην εγκατάσταση του;

Γενικά πιστεύται οτι αναλογικα με τα χρήματα που θα διατεθούν , η διαφορά της απόδοσης θα αξίζει ;

Να σημειωθεί οτι το PC χρησιμοποιείται για video editing kai games...

crypter
03-12-09, 18:05
Δεν ξερω αν το εχεις δει αυτο http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=345876 αλλα ριξε μια ματια. :) Ολο και κατι ενιαφερον θα δεις.

WAntilles
03-12-09, 18:14
Ενδιαφέρομαι για την αγορά 2 Intel X25-M Postville για να τους τοποθετήσω σε raid 0 και να αντικαταστήσω τον WD 300 velociraptor που έχω.

Ανοησία και άνευ λόγου το RAID-0.

Να πάρεις έναν 160άρη.

zardoz
03-12-09, 18:28
Δες και στο thread που σου είπαν, αλλά

Τα κακά νέα

αν δεν έχεις αξιοπρεπή RAID controller με δύο διαφορετικά κανάλια DMA
ανά SATA path ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ περισσότερο με το RAID σε SSD.

Οι περισσότεροι RAID controllers ακολουθούν την αρχιτεκτονική του siI3132
που έχει ένα DMA στο data bus και ένα στο sata path (σύνολο 2 και όχι 3).
Αυτό σημαίνει ότι ΔΕΝ κάνει ταυτόχρονες μεταφορές από τους δύο δίσκους
απλά εκμεταλεύεται ότι ενώ φέρνει από τον έναν, ο άλλος κάνει seek και
bufferring.

Στην περίπτωση αυτή ανθρακες ο θησαυρός RAID στους SSD.

Τα καλά νέα

Αν όμως έχεις έναν αξιοπρεπή RAID controller με δική του μνήμη, πχ highpoint
ή ακόμη και το "φτηνιάρικο" Adaptec RAID 2405 (αυτό έχει 128ΜΒ DDR2 πάνω)
τότε θα πετάξει το μηχανάκι και θα δείς νούμερα που άλλοι στον ύπνο τους τα βλέπουν

Ότι πληρώσεις παίρνεις...

Vamos_Petros
04-12-09, 01:34
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και ιδιαίτερα τον Zardoz που με έβαλε σε σκέψεις.
Αν έχεις να προτείνεις κάποιον καλό και οικονομικό(όχι πάνω από 100 ευρώ) h/w raid controller θα ήσουν άρχοντας.

UPDATE

Πιστεύεις πως θα έχει διαφορά αν έιναι σε σύνδεση PCI ή PCE-E ?

zardoz
04-12-09, 12:33
Πιστεύεις πως θα έχει διαφορά αν έιναι σε σύνδεση PCI ή PCE-E ?

Εννοείται PCI Express.

- Το "παλιό" PCI έχει transfers μέχρι 133ΜΒ/sec (ή διπλό σε κάποιες περιπτώσεις)
- Το PCI Express έχει transfers μέχρι 16GB/sec !! (σε Χ32)

Μάλλον εννοείς αν θα είναι PCI Express X1 ή PCI Express X16.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/0c/PCI_und_PCIe_Slots.jpg/240px-PCI_und_PCIe_Slots.jpg

Ξέχασε λοιπόν το παλιό PCI, Το PCI Express X1 δίνει 250 MB/s ενώ το PCI Express X16 δίνει 16×250MB/s=4 GB/s

α) Αν έχεις ελεύθερη 2η PCIe X16 θύρα και την χαραμίσεις για RAID, σίγουρα κάποια στιγμή
θα θελήσεις να βάλεις 2η κάρτα γραφικών κλπ κλπ. Και οι κάρτες RAID PCIe x16 είναι πανάκριβες

β) Η PCIe X1 θύρα είναι δεν είναι αρκετά γρήγορη για να αξιοποιήσει τις ταχύτητες που θέλεις

γ) Οι περισσότερες καλές κάρτες (adaptec κλπ) χρησιμοποιούν PCIe x4, έχει τέτοια θύρα το mobo σου???

Αν συμβιβαστείς με PCie x1 (πχ Adaptec 1220SA), δεν θα δείς διαφορά με SSD αλλά μόνο με πραγματικούς δίσκους
(εγώ έχω αυτή τη φτηνιάρα http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.803250 με το 3120 chip, υποστηρίζει 0/1 σε
native command queuing κλπ, αλλά είναι σε PCIe X1).

Γενικώς ΜΗΝ χάσεις χρήματα σε RAID για SSD δίσκους, πάρε ΕΝΑ SSD και κάνε RAID τους άλλους κανονικούς σου.

Στους κανονικούς δίσκους θα δεις διαφορά λόγω του seek, ειδικά στο διάβασμα.

Vamos_Petros
04-12-09, 16:21
Μάλλον εννοείς αν θα είναι PCI Express X1 ή PCI Express X16.

Ναι αυτό ενοούσα..Απο βιασύνη έγγραψα pci (υπαρχουν ακόμα αυτές οι θύρες?:p



γ) Οι περισσότερες καλές κάρτες (adaptec κλπ) χρησιμοποιούν[B] PCIe x4, έχει τέτοια θύρα το mobo σου???

Έχω PCIe x4 αλλά στην mobo GIGABYTE EX58DS4 όσο και αν σου φαίνεται περίεργο ο controller δεν νομίζω να χωράει(!), γιατί ακριβώς πίσω της έιναι το σύστημα ψύξης της GIGABYTE.(Εχώ δοκιμάσει να συνδέσω ένα μικρό TV -tuner της Avermedia εκεί και δεν χωρούσε)

Ορίστε και εικόνα
http://www.gigabyte.com.tw/FileList/Image/motherboard_productimage_ga-ex58-ds4_big.jpg

Στην PCIex16 έχω την κάρτα γραφικών
Στην πρώτη PCIex8 αναγκάστηκα να βάλω το Tv-tuner για το λογο που ανέφερα πριν
Για την PCIex1 δεν το συζητώ καν(Δες φώτο)
Άρα η μόνη PCIe που έχω ελεύθερη είναι μια PCex8....:hmm:

treli@ris
04-12-09, 16:28
Υπαρχει συμβατοτητα προς τα πισω αναλογα την μητρικη. Δηλαδη μπορεις στην pci-e x8 να κουμπωσεις pci-e x4 ή pci-e x1

Vamos_Petros
04-12-09, 16:44
Υπαρχει συμβατοτητα προς τα πισω αναλογα την μητρικη. Δηλαδη μπορεις στην pci-e x8 να κουμπωσεις pci-e x4 ή pci-e x1

Ακριβώς,οπως κούμπωσα το Τv-tuner στην πρώτη PCIex8...

Ομώς όταν το έβαζα στη δεύτερη δεν λειτουργούσε...

........Auto merged post: Vamos_Petros πρόσθεσε 9 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Γνωρίζει κανείς αν σε raid υποστηρίζεται η TRIM ;

George978
04-12-09, 16:59
δεν υποστηριζεται

zenit
18-12-09, 01:50
εχω και εγω την ιδια μητρικη.θα δω επιδοσεις σε raid 0 με 2 intel 80 gb?
εχω αξιοπρεπή RAID controller?

xriantw
18-12-09, 08:17
εχω και εγω την ιδια μητρικη.θα δω επιδοσεις σε raid 0 με 2 intel 80 gb?
εχω αξιοπρεπή RAID controller?
Απο τα παραπανω ποστ ειναι σαφες οτι ΔΕΝ αξιζει raid σε ssd:whistle:

panoc
18-12-09, 08:23
εχω και εγω την ιδια μητρικη.θα δω επιδοσεις σε raid 0 με 2 intel 80 gb?
εχω αξιοπρεπή RAID controller?

να παρεις τον 160αρη.

elapse
18-12-09, 10:17
Επίσης το TRIM δεν υποστηρίζεται, για την ώρα, σε RAID.

crypter
18-12-09, 11:30
να παρεις τον 160αρη.

++ ειτε αυτο ειτε δινεις ακομα περισσοτερα για να παρεις εναν αξιοπρεπη raid controller για τους δυο ssd's το οποιο ομως δεν συμφερει ουτε στο ελαχιστο. :p

restinpeace
18-12-09, 13:09
Γενικώς ΜΗΝ χάσεις χρήματα σε RAID για SSD δίσκους, πάρε ΕΝΑ SSD και κάνε RAID τους άλλους κανονικούς σου.

Αν αντί για τους intel πάρει 2 Apacer (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345496), και με τα 50-60 ευρώ που περισεύουν πάρει και μια κάρτα raid; Βγαίνει στα ίδια λεφτά με τον intel 160

Neskio
18-12-09, 13:37
Για ποιον λογο να κανει καποιος raid σε ssd?

panoc
18-12-09, 17:35
Αν αντί για τους intel πάρει 2 Apacer (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345496), και με τα 50-60 ευρώ που περισεύουν πάρει και μια κάρτα raid; Βγαίνει στα ίδια λεφτά με τον intel 160

πρωτον οι καρτες raid των 50-60Ε δε διαφερουν σε τιποτα απο αυτες που εχουν εσνωματωμενες οι μητρικες μας.

δευτερον ακομα και μια lsi να επερνε τα iops και τα random του 160 δυσκολα θα τα εβλεπε εστω και απο κοντα.

........Auto merged post: panoc πρόσθεσε 1 λεπτά και 9 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Για ποιον λογο να κανει καποιος raid σε ssd?

πραγματικα δεν υπαρχει λογος.
ο διπλασιασμος του transfer εχει νοημα μονο για benches ή για μαζικες και συνεχης μeτακινησεις αρχειων. Κατι οχι και τοσο καλο για τους ssd και ειδικα για τους mlc ssd.

WAntilles
18-12-09, 17:53
Αν αντί για τους intel πάρει 2 Apacer (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345496), και με τα 50-60 ευρώ που περισεύουν πάρει και μια κάρτα raid; Βγαίνει στα ίδια λεφτά με τον intel 160

Να πάρει τυχάρπαστο προϊόν;

restinpeace
18-12-09, 18:24
Καλά, θα πάρω τον ιντελ τότε!

Vamos_Petros
18-12-09, 22:00
Τελικά πήρα των 160αρη Postville της Intel και πραγματικά σε σχέση με τον 300αρη VelociRapτορ που είχα η διαφορά είναι σαν να λέμε νύχτα με τη μέρα..:whistle:

Έβαλα το καινουργιο firmware , απενεργοποίησα το win write-cache buffer flushing,και (επιτέλους )κατήργησα το ηλίθιο indexing και τα αποτελέσματα είναι απίστευτα.
Απίστευτοι χρόνοι απόκρισης ακόμα και στο βαρύτερο πρόγραμμα επεξεργασίας video που χτησιμοποιώ.

Μείωση κατα 1/3 περίπου σε χρόνο εκίνησης και τερματισμου win7.

Στο GTAIV που παίζω καμοιά φορά οι τραγικοί (πριν ) χρόνοι loading τώρα δεν με απασχολούν πια...

Και τα 160 gb είναι υπεραρκετα για windows και πολλά προγράμματα.

Τελικα όντως η αγορά ενος ΚΑΛΟΥ ssd (δηλαδη της INTEL) είναι η καλύτερη αναβάθμιση που μπορεί να κάνει κάποιος...

manosdoc
18-12-09, 22:13
Αγοράζεις έναν μικρό καλό SSD για το λειτουργικό + προγράμματα και αγοράζεις και έναν 160GB 7200 2,5'' WD Black Scorpio με 40 ευρώ για τα υπόλοιπα. Εναλλακτικά έναν 500άρη 2,5'' 5400 WD Blue Scorpio.

Έτσι έχεις τα καλύτερα και των 2 κόσμων, και δεν σου φεύγει και όλος ο μισθός.

@ ADSLgr.com All rights reserved.