PDA

Επιστροφή στο Forum : "Ειδικός Αριθμός" σε κλήσεις του εξωτερικού



brandon
03-12-09, 19:33
Καλησπέρα παιδιά,

Έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι παρόμοιο (αν υπάρχει σόρρυ προκαταβολικά). Ειχαμε ένα πρόβλημα με την ΗΟL σε σπίτι ενός συγγενή.

Τον προηγούμενο μήνα έγιναν 2 κλήσεις σε κάποιο νούμερο του εξωτερικού. Οι κλήσεις έγιναν σε κάποιο φιλικό σπίτι στην αγγλία. Έρχεται λοιπόν ο λογαριασμός και οι κλησεις χρεώθηκαν κανονικά. Πήρα λοιπον την HOL και την ρώτησα γιατί χρεώθηκαν.

Η απάντηση ήταν:<< Μα κύριε μου είναι απλό. Ο αριθμός αυτός είναι "ειδικός αριθμός". Θέλετε κάτι άλλο?? >> Αντί να κλήσω το τηλέφωνο και επειδή έχω ΜΟΝΟ ένα master, συνέχισα να ρωτάω (γιατί δεν κατάλαβα και ντρέπομαι γι αυτό): Τι ακριβώς εννοείται οτι είναι ειδικός αριθμός γιατί εγω πήρα έναν φίλο μου στην αγγλία?

Να μην σας τα πολυλογώ ... προσπαθούσαν να μου εξηγήσουν οτι αυτός είναι ειδικός αριθμός χωρίς να καταλαβαίνουν τι λένε. Τους ξαναλέω οτι εγώ πήρα έναν ΦΙΛΟ ΜΟΥ στην αγγλία και ΟΧΙ την Jessica με τα καυτά ρουθούνια (:p) και οτι τα τηλεφωνήματα σε ΣΤΑΘΕΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ λέτε οτι είναι ΔΩΡΕΑΝ !!! Σε μια απέλπιδα προσπάθεια να μην τους κουράσω άλλο μου είπαν οτι ο αριθμός αυτός είναι κάτι σαν 090 στην αγγλία. Για μια στιγμή σάστησα... λέω λες να το γύρισε ο φίλος μου και να τα παίρνει απο τις αγγλίδες όταν τον παίρνουν τηλέφωνο ?? :p

Τους εξήγησα λοιπόν ότι ΑΝ ήταν 090 θα έπρεπε να με ενημερώσει οτι η κλήση μου θα χρεωθεί, όπως γίνεται όταν παίρνω ενα ΚΑΝΟΝΙΚΟ 090 ! (όχι μην σας μπαίνουν ιδέες... απλά το έχω διαβάσει οτι το λέει).

Η απάντηση μου ήταν πρωτότυπη και τους ξάφνιασε.Αφου δεν ήξεραν τι θα μου πούνε ... μου είπαν θα το προωθήσουμε το θέμα σας. Αυτό έγινε πριν 3 εβδομάδες. Κάποια στιγμή μας πήραν τηλέφωνο απο το λογιστήριο και μας είπαν οτι θα κόψουμε το τηλέφωνο αν δεν πληρώσετε. Τους λέμε ρε παιδιά ήμαρτον έχουμε δώσει ένα αίτημα που εξετάζεται απο εσάς γιατί ίσως έχει γίνει κάποιο λάθος. Α ΟΚ θα σας ενημερώσουμε.

Ακόμα περιμένουμε ενημέρωση. Επειδή η κατάσταση δεν βλέπω να προχωράει ... τι μπορώ να κάνω?? Τα λεφτά ΔΕΝ θέλω να τα πληρώσω (όχι τίποτα άλλο δεν μου αρέσει να με κοροιδέυουν). Εαν τυχόν και κάνω τώρα αίτηση σε μια άλλη εταιρία ... θα μου αφήσουν να μεταφέρω τον αριθμό ή θα μου τον κρατήσουν? Έχουν αυτό το δικαίωμα?? Μπορώ να βρω το δίκιο μου με κάποιο τρόπο??

Σας ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και σόρρυ αν σας κούρασα αλλά ήθελα να γράψω όσο καλύτερα μπορούσα την κατάσταση.

P.S. Για να αποφύγω πιθανές παρεξηγήσεις... τον αριθμό τον έχω καλέσει απο forthnet και απο TELLAS και εννοείται οτι δεν έχω χρεωθεί.

fanboysgotohell
03-12-09, 19:47
Για γράψε τα πρώτα 3 ψηφία του αριθμού που κάλεσες, μετά το +44..

Υπάρχουν όντως κάποιοι αριθμοί με μεγαλύτερη χρέωση.

brandon
03-12-09, 20:03
Δεν διαφωνώ οτι υπάρχουν ... γιατί όμως να χρεώνομαι όταν παίρνω σε ΣΠΙΤΙ ΣΤΑΘΕΡΟ στην αγγλία ενώ το σίτε τους λέει είναι δωρεάν. Και αφου χρεώνονται με μεγαλύτερη χρέωση γιατί δεν τα χρεώνει η forthnet ή η TELLAS ??

Τον αριθμό δεν τον έχω αυτήν την στιγμή πρόχειρο. :(

btw: Διαβάζω τώρα σε κάποιο thread στο υποφόρουμ της forthnet που είχαν το ίδιο πρόβλημα με κάποιο νούμερο εστίας στην αγγλία. (Και ίσως να έχει σχέση γιατί μένει δίπλα σε εστία και κάτι είχε πάρει απο την εστία). Και έτσι να είναι ... δεν έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση οτι θα χρεωθώ?

fanboysgotohell
03-12-09, 20:25
Δεν γνωρίζω την πολιτική των εταιρείων προς συγκεκριμένους προορισμούς. Βέβαια μπορεί ο αριθμός που κάλεσες να είναι απλό σταθερό και να βρεις το δίκιο σου μετά από έλεγχο της HOL.

Πάντως υπάρχει η συγκεκριμένη σημείωση:

6. Οι μη γεωγραφικοί αριθμοί δεν περιλαμβάνονται στις δωρεάν εθνικές ή διεθνείς κλήσεις.
7. Οι κλήσεις προς διεθνείς ειδικούς αριθμούς (μη γεωγραφικοί πλην κινητών) χρεώνονται βάσει της ζώνης χρέωσης 6.

Επίσης υπάρχει και αυτό το χρήσιμο εργαλείο:

http://www.hol.gr/default.asp?pID=299&ct=55&la=1

trd64
03-12-09, 20:30
Νομίζω ότι υπάρχουν και δωρεάν αριθμοί από +44 που έχουν κόστος εισερχομένων.

Το ότι οι άλλες εταιρείες δεν το χρεώνουν θα πρέπει να κοιτάξουν τα συστήματά τους.

Τα παραπάνω ΔΕΝ σημαίνουν ότι αποκλείεται να είναι λάθος της HOL.

brandon
03-12-09, 20:56
Δεν γνωρίζω την πολιτική των εταιρείων προς συγκεκριμένους προορισμούς. Βέβαια μπορεί ο αριθμός που κάλεσες να είναι απλό σταθερό και να βρεις το δίκιο σου μετά από έλεγχο της HOL.

Πάντως υπάρχει η συγκεκριμένη σημείωση:

6. Οι μη γεωγραφικοί αριθμοί δεν περιλαμβάνονται στις δωρεάν εθνικές ή διεθνείς κλήσεις.
7. Οι κλήσεις προς διεθνείς ειδικούς αριθμούς (μη γεωγραφικοί πλην κινητών) χρεώνονται βάσει της ζώνης χρέωσης 6.

Επίσης υπάρχει και αυτό το χρήσιμο εργαλείο:

http://www.hol.gr/default.asp?pID=299&ct=55&la=1

Ναι αυτό το χρήσιμο το έμαθα ΜΕΤΑ. Τι να το κάνω τώρα...??

Δηλαδή ότι και να γίνει ... σύμφωνα με αυτό ... μπορούν πολύ απλά να μου πουν κύριε αυτός ο αριθμός επειδή έτσι μας γουστάρει και τον ορίζουμε είναι μη γεωγραφικός ή ειδικός αριθμός και πρέπει να μας τον πληρώσετε.

Χμμμ...μάλιστα. Επειδή τα χτυπήματα κάτω απο την μέση δεν μου αρέσουν...αν πάω τώρα στην forthet/connx ktl είμαι αναγκασμένος να πληρώσω όπως-και-δήποτε την HOL? Μπορούν να μου κρατήσουν τον αριθμό??

Συγνώμη θα με παρεξηγήσουν μερικοί αλλά ακόμα και τώρα αισθάνομαι οτι με κοροιδεψαν στην HOL όταν μου έλεγαν οτι ΟΛΑ τα σταθερά στην αγγλία είναι δωρεάν.

sdikr
03-12-09, 21:30
Ναι αυτό το χρήσιμο το έμαθα ΜΕΤΑ. Τι να το κάνω τώρα...??

Δηλαδή ότι και να γίνει ... σύμφωνα με αυτό ... μπορούν πολύ απλά να μου πουν κύριε αυτός ο αριθμός επειδή έτσι μας γουστάρει και τον ορίζουμε είναι μη γεωγραφικός ή ειδικός αριθμός και πρέπει να μας τον πληρώσετε.

Χμμμ...μάλιστα. Επειδή τα χτυπήματα κάτω απο την μέση δεν μου αρέσουν...αν πάω τώρα στην forthet/connx ktl είμαι αναγκασμένος να πληρώσω όπως-και-δήποτε την HOL? Μπορούν να μου κρατήσουν τον αριθμό??

Συγνώμη θα με παρεξηγήσουν μερικοί αλλά ακόμα και τώρα αισθάνομαι οτι με κοροιδεψαν στην HOL όταν μου έλεγαν οτι ΟΛΑ τα σταθερά στην αγγλία είναι δωρεάν.

το αναφέρει στον τιμοκατάλογο ποια είναι δωρεάν και ποια όχι, πχ τα νούμερα 0044845, ή 0044κάτι άλλο απο 1 και 2

brandon
03-12-09, 21:39
Χμμμ...μάλιστα. Επειδή τα χτυπήματα κάτω απο την μέση δεν μου αρέσουν...αν πάω τώρα στην forthet/connx ktl είμαι αναγκασμένος να πληρώσω όπως-και-δήποτε την HOL? Μπορούν να μου κρατήσουν τον αριθμό??


Κάποια απάντηση σε αυτό?

sdikr
03-12-09, 21:42
Κάποια απάντηση σε αυτό?


Αν δεν πληρώσεις; ναι φυσικά

vaggoulas
04-12-09, 02:16
Γιατί δεν βάζεις το αριθμό που καλείς εδώ (http://www.hol.gr/default.asp?pID=299&ct=55&la=1) να δεις τι σου βγάζει?
Εργαλείο της hol είναι.

brandon
04-12-09, 02:38
Παιδιά τον αριθμό τον έβαλα εκεί ... και μου έβγαλε οτι είναι ειδικός αριθμός. Δεν διαφώνω σε αυτό.

Το ερώτημα μου είναι 1ον) γιατί να θεωρεί ειδικό αριθμό ένα σταθερό της αγγλίας ενώ λέει οτι όλα τα σταθερά της αγγλίας είναι δωρεάν (το λύσαμε αυτό... το θεωρεί όντως ειδικό αριθμό και δεν μπορώ να κάνω γι αυτό).

και 2ον) αν μπορώ να φύγουμε απο την HOL τώρα, να πάμε σε άλλη εταιρία (το μόνο που με ενδιαφέρει ουσιαστικά είναι να μην μου κρατήσουν το νούμερο) και να μην πληρώσουμε τον λογαριασμό.

Μένει να απαντηθεί το δεύτερο ερώτημα που μάλλον μου το απάντησε ο sdikr. Και το μάλλον το λέω γιατί αν όντως εγώ πω σε κάποιο άλλο πάροχο να προχωρήσει στην φορητότητα του αριθμού ΤΕΧΝΙΚΑ υπάρχει περίπτωση η HOL να πει οτι δεν το δίνω?? (ουσιαστικά μπορεί το καταλαβαίνω, αλλά μπορεί και τεχνικά?)

vaggoulas
04-12-09, 02:43
Μένει να απαντηθεί το δεύτερο ερώτημα που μάλλον μου το απάντησε ο sdikr. Και το μάλλον το λέω γιατί αν όντως εγώ πω σε κάποιο άλλο πάροχο να προχωρήσει στην φορητότητα του αριθμού ΤΕΧΝΙΚΑ υπάρχει περίπτωση η HOL να πει οτι δεν το δίνω?? (ουσιαστικά μπορεί το καταλαβαίνω, αλλά μπορεί και τεχνικά?)
Άνετα μπορεί να δώσει reject στο αίτημα για φορητότητα λόγω χρέους.Όλοι οι πάροχοι μπορούν και το κάνουν.

brandon
04-12-09, 02:46
Σε ευχαριστώ πολύ vaggoulas. Αυτήν την πληροφορία ήθελα να μάθω. Εαν λοιπόν υπάρχει μόνο μια περίπτωση να την "γλυτώσω" είναι να απευθυνθώ στην EEΤΤ μπας και το ψάξει λίγο παραπάνω.

EDIT:
Έχουμε κανένα email της HOL το οποίο να στείλω μπας και γίνει κανένας συμβιβασμός? (ή να το στείλω στο support email?)

fanboysgotohell
04-12-09, 08:24
Τόσο μεγάλο είναι το ποσό; Βέβαια από ότι βλέπω τους ειδικούς αριθμούς τους χρεώνει σαν Ζώνη 6 Διεθνών Κλήσεων;!;

Ανάλογα το ποσό, μπορεί να εγκριθεί η φορητότητα αλλά πάντα θα συνεχίσεις να τους χρωστάς και θα απαιτήσουν τα χρήματα κάποια στιγμή!

Πάντως δεν φταίει η HOL που οι Άγγλοι έχουν αυτούς τους Personal Numbers με υψηλή χρέωση (λογικά ο αριθμός είναι του τύπου +4470..). Όπως είπε και κάποιος άλλος φίλος, κανονικά χρώνονται από όλους τους παρόχους.

Πχ: Forthnet +4470 Χρέωση ως κινητό 1ης Ζώνης.

Sovjohn
04-12-09, 10:26
Δεν ξέρω τι μορφής είναι ο αριθμός σου, αν είναι δηλαδή 0044-ΧΧΧ (το ΧΧΧ τι είναι?) αλλά η HOL μάλλον έχει δίκιο.

Δες εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2734844&postcount=2

και εδώ, συμπληρωματικά: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=2735746&postcount=11

Αν ο φίλος σου έχει σταθερό αριθμό, όπως είναι το 210 / 211 εδώ ας πούμε, και σε χρέωσε η HOL, κάνει αυτή λάθος.

Αν μένει σε καμιά εστία πανεπιστημίου και έχει 0870, τότε σωστά χρεώθηκες.

Απλά τα πράγματα, έχουν διαφορετική δομή οι αγγλικοί αριθμοί, είναι σαν εδώ το σταθερό σου να ΜΗΝ ήταν 210- 1234567 αλλά να σου έδιναν ένα 870 - 1234567 για σταθερό... Χωρίς μηνιαίο πάγιο γραμμής... Αλλά η κάθε κλήση ΠΡΟΣ εσένα να κοστίζει αντί για 1 ευρωλεπτό, 10-15.

Αυτό κάνουν εκεί ;)

valen_gr
04-12-09, 13:57
Αυτα που ζητας δεν θα γινουν, δηλαδη να κρατησεις και τον αριθμο, και να μην πληρωσεις τον λογαριασμο. Και καταγγελια στην ΕΕΤΤ να κανεις, δεν θα γινει τιποτα,μιας και ειναι ο παροχος σου που εχει δικιο στην περιπτωση αυτη.

brandon
04-12-09, 20:14
Είσασταν κατατοπιστικότατοι όλοι !!! Σας ευχαριστώ πολύ.
Όχι δεν είναι μεγάλο το ποσό ... γύρω στα 100-150 ευρώ, αλλά δεν τις ήξερα αυτές τις υποσημειώσεις ή τουλάχιστον δεν τις είχα ψάξει και προπάντων δεν ήξερα πως λειτουργεί το σύστημα της Αγγλίας τώρα (έχω 7 χρόνια τώρα που έφυγα απο εκεί).

Παρόλα αυτά θα στείλω ένα μήνυμα για κανένα συμβιβασμό, ποιος ξέρει ίσως γλυτώσω κάτι.

nrg_polini
05-12-09, 12:17
Κατι ασχετο, υπαρχει η δυνατοτητα να βλεπουμε online τις κλησεις σε πραγματικο χρονο ή μονο μετα τη τιμολογηση ; Αν οχι, τοτε πως ξερουμε το υπολοιπο του δωρεαν χρονου ομιλιας;

vaggoulas
06-12-09, 02:39
Κατι ασχετο, υπαρχει η δυνατοτητα να βλεπουμε online τις κλησεις σε πραγματικο χρονο ή μονο μετα τη τιμολογηση ; Αν οχι, τοτε πως ξερουμε το υπολοιπο του δωρεαν χρονου ομιλιας;
Δεν μπορείς :down:.

@ ADSLgr.com All rights reserved.