PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτο κεραυνός απογείωσε την HOL



pavlosgr
03-12-09, 21:50
Πραγαμτικά δεν μπορώ να καταλάβω τι έγινε. Χθες βράδυ είχαμε καταιγίδα στην περιοχή και ένας κεραυνός έπεσε πολύ κοντά με αποτέλεσμα να ψήσει το NetFaster την μπρίζα του τηλεφώνου (εσωτερικά την έλλιωσε) και την ενσωματωμένη στην μητρική κάρτα δικτύου του υπολογιστή (πως γλίτωσε το υπόλοιπο μηχάνημα δεν ξέρω, πάντως τον έταξα στον πολυούχο των Η/Υ :p).
Έβαλα ένα Philips CGA3600N, που είχα από το ConX, το σύνεδεσα με USB έπεξα λίγο με τα settings και μπήκα στο net. Μπαίνω στο Youtube και ως δια μαγείας βλέπω βίντεο, όχι μόνο σε απλή ανάλυση αλλά και σε HQ. Είμαι 2 μήνες και κάτι στην HOL και δεν είχα δει ποτέ streaming βίντεο. Ήμουν έτοιμος να τους κόψω και να γυρίσω στον OTE.
Έχει κάποιος καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?
Είναι το modem? Είναι το USB? Έγινε αναβάθμιση στην HOL μέσα στη νύχτα :rofl:?

k_koulos
03-12-09, 21:58
καθάρισε η γραμμή απο τα άλατα με τον κεραυνό :p [κοινός είχες πρόβλημα στο last mile και με το ρεύμα που πέρασε απο μέσα άνοιξε το σύμπαν]

εναλλακτικά σου έκανε ζημία η πρίζα που αλλάχτηκε, ή κάποια άλλη πρίζα στο σπίτι που έχει καεί και δεν την έχεις πάρει χαμπαρι ;)

matelas
03-12-09, 22:15
Πριν λίγο καιρό που είχε ρίξει και εδώ κεραυνό αντί να με απογειώσει μου έκαψε router & μητρική. :p

DaveMurray
03-12-09, 22:22
Για αυτό υπάρχουν πρίζες/πολύπριζα ασφαλείας, ups, σταθεροποιητές, κτλ κτλ.....

Όταν δεν μεριμνάς, μπορεί να πάθεις πολλά....

treli@ris
03-12-09, 22:26
Ενας κεραυνος σου χρειαζεται Κωστακη για να φτιαξουν τα pings :lol:

DaveMurray
03-12-09, 22:32
:angryr: πες το ψέμματα :wall:

:p :p

psyxakias
03-12-09, 22:37
Μάλλον έκαψε τα pc/modems όλων των άλλων στη περιοχή με αποτέλεσμα να μειωθούν οι συνακροάσεις (= μεγαλύτερος συγχρονισμός) ή/και να ξεμπουκώσει το dslam :p

chrispen
03-12-09, 22:39
Μάλλον έκαψε τα pc/modems όλων των άλλων στη περιοχή με αποτέλεσμα να μειωθούν οι συνακροάσεις (= μεγαλύτερος συγχρονισμός) ή/και να ξεμπουκώσει το dslam :p

+1:rofl:

nnik
03-12-09, 22:41
Τώρα που το σκέφτομαι και η Φόρθνετ με κανα εκατομμύριο κεραυνούς θα πήγαινε σφαίρα.:)

matelas
03-12-09, 22:42
Μάλλον έκαψε τα pc/modems όλων των άλλων στη περιοχή με αποτέλεσμα να μειωθούν οι συνακροάσεις (= μεγαλύτερος συγχρονισμός) ή/και να ξεμπουκώσει το dslam :p

Για αυτόν τον λόγο είδα συγχρονισμό στα 6144/1024. Όταν αλλάξαν οι γύρο μου τα καμένα routers έπεσα κάτω από 5.

psyxakias
03-12-09, 22:50
Καλέστε μας στο 0700-800-900 φτου και βγαίνω, δώστε μας την περιοχή σας και θα πάμε να ρίξουμε στιγμιαία υψηλή τάση σε όλους τους κατανεμητές της περιοχές, καίγοντας τα modems των γειτόνων σας ώστε να ανεβάσετε συγχρονισμό. Εννοείται ότι θα σας ενημερώσουμε πρώτα για να αποσυνδέσετε το δικό σας εξοπλισμό. Μόνο με €5,000 κάθε φορά που επιθυμείτε ένα boost στον συγχρονισμό. Μια ακόμα προσφορά της AMAN teleshopping που σέβεται τον Έλληνα καταναλωτή και επιθυμεί ποιοτικές ευρυζωνικές υπηρεσίες.

testament
03-12-09, 23:35
Ξέρει κανείς πότε θα χαλάσει ο καιρός; :lol:

Μήπως να δέσω στα καλώδια του τηλεφώνου κανέναν χαρταετό;

DaveMurray
03-12-09, 23:40
Mπα, το psyxakias teleshoping (εεεεε ΑΜΑΝ ήθελα να πω :p) παρέχει πιο σίγουρες, εγγυημένες με SLA περτικαλώ υπηρεσίες!!!!

Βούρ για psyxakias teleshoping!!!! (εεεε πάλι μπερδεύτηκα, AMAN ήθελα να πω)

:rofl: :lol: :rofl: :p

(ξέχασα, υπάρχει και το sdikr shop :p)

britgreek
04-12-09, 01:43
Για αυτό υπάρχουν πρίζες/πολύπριζα ασφαλείας, ups, σταθεροποιητές, κτλ κτλ.....

Όταν δεν μεριμνάς, μπορεί να πάθεις πολλά....

Μη το λες. Δεν είναι πάντα έτσι. Με Line interactive UPS, είναι το δεύτερο τροφοδοτικό που αλλάζω... Καλά τα μέτρα, αλλά είναι να μη σου τύχει.:( Και μιλάμε για ένα απλό Pentium 4 σταθερό.

DaveMurray
04-12-09, 02:09
Θα ήταν μάπα το UPS τότε.... :p

Από μόνο του το UPS, δεν σε προστατεύει 100%.....

Συνδυάζεις και άλλα μέτρα, και άλλες λύσεις μαζί του....

UPS μόνο του, δεν "πάει"..... Πρέπει να "φοράει" και άλλα, για να είσαι ένα 95% σίγουρος.....

psyxakias
04-12-09, 04:25
Θα ήταν μάπα το UPS τότε.... :p

Από μόνο του το UPS, δεν σε προστατεύει 100%.....

Συνδυάζεις και άλλα μέτρα, και άλλες λύσεις μαζί του....

UPS μόνο του, δεν "πάει"..... Πρέπει να "φοράει" και άλλα, για να είσαι ένα 95% σίγουρος.....Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος τι πρέπει να "φοράει" ένα UPS; :hmm:

DSLaManiaC
04-12-09, 04:33
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος τι πρέπει να "φοράει" ένα UPS; :hmm:

Ένα taga-(n) τροφοδοτικό :p

uncharted
04-12-09, 05:52
Τώρα που το σκέφτομαι και η Φόρθνετ με κανα εκατομμύριο κεραυνούς θα πήγαινε σφαίρα.:)
η forthnet δεν εχει αναγκη απο κεραυνους, ενας 8πυρηνος (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=344255) την μεταμορφωνει σε FTTH :p

pavlosgr
04-12-09, 11:13
Μάλλον βιάστικα να χαρώ. Σήμερα τα ίδια χάλια είναι η HOL :evil:.
Λες να έφτιαξαν οι υπόλοιποι τα modem :cry:?
Πάντως το Attenuation μειώθηκε από 21 σε 17. Το ίδιο Attenuation παίρνω από όλες τις μπρίζες τηλεφώνου που σύνδεσα το modem για δοκιμή. Ο συγχρονισμός παραμένει πάντα σταθερός γύρω στα 15Mbps.

leoman
04-12-09, 11:18
Τώρα που το σκέφτομαι και η Φόρθνετ με κανα εκατομμύριο κεραυνούς θα πήγαινε σφαίρα.:)
Παντωs εκει στην tellas ειναι αστροπελεκια απο μονα τουs οποτε δεν υπαρχει ελπιδα για οσουs εχουν απομεινει :lol:

theopan
04-12-09, 12:33
η forthnet δεν εχει αναγκη απο κεραυνους, ενας 8πυρηνος (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=344255) την μεταμορφωνει σε FTTH :p

Καλά τη forthnet τελικά, καταφέρνουν να την κάνουν ...ανέκδοτο τα ίδια της τα στελέχη! :rofl:

4kkkk
04-12-09, 12:43
Περα από την πλακα το νετφαστερ εφτεγε και εγω ειχα προβληματα με αυτον τον τενεκε τα οποία λυθηκαν οταν εβαλα το φιλιπσ του οτε.

DaveMurray
04-12-09, 14:50
Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος τι πρέπει να "φοράει" ένα UPS; :hmm:

Εκτός από το UPS, πρέπει να έχομε (:p) :

πρίζα/πολύπριζα ασφαλείας: Παρέχει μια ακόμα δικλίδα ασφαλείας, ανάμεσα στις συσκευές και το ups μας, πχ:

Αντικεραυνική πρίζα προστασίας με ενδεικτική λυχνία.
Τάση λειτουργίας 230V 50Hz. Μέγιστο φορτίο 3520 Watt.

Υπάρχουν και άλλα μοντέλα, με καλύτερα η όχι χαρακτηριστικά,

-----

Αντικατάσταση των πριζών στο τοίχο, με ασφαλείας suko, η οποίες, έχουν κάποιο αριθμό αντοχής σε watt, όπως πχ και παραπάνω....

----

Σταθεροποιητές τάσης (voltage regulator)


Οπότε έχομε (:p):

a) UPS
b)πρίζες/πολύπριζα ασφαλείας
c) πρίζες suko ασφαλείας για τον τοίχο
d) Σταθεροποιητή τάσης (voltage regulator)

ανάμεσα στις συσκευές που θέλουμε να προστατέψουμε μόνο.... Πχ, η πρίζα suko για τον τοίχο, θα αλλαχθεί στο δωμάτιο πχ που έχουμε τον υπολογιστή μας. Θα βάλουμε πάνω της μια πρίζα ασφαλείας/πολύπριζο, μετά το UPS, άλλη μια πρίζα ασφαλείας στο UPS, και εκεί συνδέουμε τον υπολογιστή μας.... Βάζουμε και τον σταθεροποιητή αν θέλουμε extra help, και τελειώνουμε.....

Το έχω κάνει προσωπικά, το έχουν κάνει γνωστοί μου, και δεν έχουν να θυμούνται ξανά τπτ κακό....

Γνωστοί μου σε Ζάκυνθο, οι οποίοι, όταν έβρεχε, είχαν πολλά προβλήματα με κεραυνούς, το έκαναν, και δεν ΕΠΑΘΑΝ ΤΠΤ, είχαν τον υπολογιστή τους ανοιχτό, και ουδέποτε όποτε βρέχει δεν ανησυχούν. Κάποια χρόνια τώρα, (6-7 χρόνια) ποτέ δεν τους κάηκε το παραμικρό.....

Αυτό έχω κάνει και εγώ, και είμαι μια χαρά.....

Όσο για το UPS, που λέω, ότι πολλές φορές, όταν είναι μόνο του, υπάρχει περίπτωση να μην μας προστατεύει 100% εννοώ:

Όλα τα UPS, πάνω τους, έχουν μια μικρή ασφάλεια, με μια "τριχίτσα", η οποία, αν δεχθεί, ένα τεράστιο φόρτο τάσης, υπάρχει περίπτωση, να μην κάνει την δουλειά της όπως υπόσχεται. Να καεί αυτή, η τάση να περάσει στο ups, να κάψει αυτό, και να προχωρήσει και στις συσκευές οι οποίες είναι συνδεδεμένες εκεί......

pRieStaKoS
04-12-09, 15:43
Απλά σύμπτωση....σιγά μην ήταν ο κεραυνός ! Αν ηταν έτσι, όλοι θα προσπαθούσαν να φάνε έναν κεραυνό για να ηρεμίσουν ! :p

nnik
04-12-09, 15:44
a) UPS
b)πρίζες/πολύπριζα ασφαλείας
c) πρίζες suko ασφαλείας για τον τοίχο
d) Σταθεροποιητή τάσης (voltage regulator)

Το προφυλακτικό ξέχασες.

psyxakias
04-12-09, 15:45
Οπότε προτείνεις αυτή την συνδεσμολογία: πρίζα ασφαλείας => Σταθεροποιητής τάσης => UPS => συσκευές; Σαν πολλά δεν είναι; Αλεξικέραυνα ανά μερικά μέτρα σε όλη τη περιοχή, όχι; :rolleyes:

semola
04-12-09, 15:55
Μια φορά και στην περιοχή μου έκανε διακοπή ρεύματος και όταν ξαναήρθε ,απο 8Mbps που είχα συντονίστηκα στα 16 Mbps.
Και όλο αυτό για 4 ώρες.Μετα ήμουν ξανά στα 8.
Μάλλον κάποιες συσκευές γειτόνων δεν ξαναπήραν μπροστά ,ή οτιδήποτε άλλο ,και δεν παρεμβάλλαν στην γραμμή μου.

DaveMurray
04-12-09, 16:14
Οπότε προτείνεις αυτή την συνδεσμολογία: πρίζα ασφαλείας => Σταθεροποιητής τάσης => UPS => συσκευές; Σαν πολλά δεν είναι; Αλεξικέραυνα ανά μερικά μέτρα σε όλη τη περιοχή, όχι; :rolleyes:

Ναι, αυτό προτείνω. Γιατί από την πράξη, και τα μάτια μου, το διαπίστωσα :)

Πολλά η όχι, κάνουν δουλειά.... Αυτό έχει σημασία, το αποτέλεσμα :)

Τώρα μπορεί να είναι υπερβολικά, το ένα το άλλο, είπα την γνώμη μου απλώς.... :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.