PDA

Επιστροφή στο Forum : παιρνω τηλ και φευγει η dsl



jimgreek
17-03-06, 16:43
το προβλημα μου ειναι το εξης΄..στο σπιτι εχω 2 μπριζεσ για τηλ,στη μια εχω βαλει το κομπιουτερ με την dsl και στην αλλη σε αλλο δωμ ειναι το τηλ,τι στιγμη που σηκωνω να παρω τηλ απο το αλλο δωμ ποθναι μονο το τηλ,μου φευγει η dsl κιαρχιζει ναναβοσβηνει και το παουερ.στη μπριζα με το τηλ δεν εχω βαλει σπλιτερ γιατι ιποθεσα πως δεχρειαζεται μιασ και το ιντερνετ τοχο στην αλλη,παιζει ρολο?δε ξερω τι πρεπει να κανω γιαυτο και ελπιζω στη βοηθεια σας,παντωσ δοκιμασα να βαλω σπλιτερ αλλα το τηλ μετα δεν καλουσε δεν ακουγοταν τιποτα

Hwoarang
17-03-06, 16:46
Βάλε φίλτρα ή σπλίτερ και βάλε τα σωστά για να μην κολλάει το τηλέφωνο σου

mich83
17-03-06, 16:57
Ακριβώς. Ένα φίλτρο ανάμεσα στην πρίζα που μπαίνει το τηλέφωνο και τη συσκεύη.

jimgreek
17-03-06, 17:05
μα σας ειπα πως οταν δοκιμασα δεν ειχα σημα τηλεφωνου,θα ξαναδοκιμασω,στο εμποριο πως θατο ζητησω΄?φιλτρο σπλιτερ το ιδιο ινε?εχει καποιο αλλο χαρακτηριστικο που θα πρεπει να τουσ πω?σας ευχαριστω πολυ παντως που βοηθησατε...πισω απο το ρουτερ στην υποδοχη γιατην αναλογικη γραμμη ειναι υποχρεωτικονα βαλω καλωδιο η γινεται και χωρις αυτο?

mich83
17-03-06, 17:08
μα σας ειπα πως οταν δοκιμασα δεν ειχα σημα τηλεφωνου,θα ξαναδοκιμασω,στο εμποριο πως θατο ζητησω΄?φιλτρο σπλιτερ το ιδιο ινε?εχει καποιο αλλο χαρακτηριστικο που θα πρεπει να τουσ πω?σας ευχαριστω πολυ παντως που βοηθησατε...πισω απο το ρουτερ στην υποδοχη γιατην αναλογικη γραμμη ειναι υποχρεωτικονα βαλω καλωδιο η γινεται και χωρις αυτο?


Κανένα τηλέφωνο δε θα λειτουργεί σωστά αν το εχεις απευθείας συνδεδεμένο με τη γραμμή χωρις να περνάει από ένα φίλτρο ή splitter. Δες εδώ τα διαγράμματα και θα σου λυθούν οι απορίες. http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4

viron
21-03-06, 12:16
... δεν εχω βαλει σπλιτερ γιατι ιποθεσα πως δεχρειαζεται μιασ και το ιντερνετ τοχο στην αλλη,παιζει ρολο?...,παντωσ δοκιμασα να βαλω σπλιτερ αλλα το τηλ μετα δεν καλουσε δεν ακουγοταν τιποτα

Πάντα σπλίτερ ή φίλτρο(ανάλογα με ISDN ή PSTN), γιατί οι γραμμές μπορεί να βγαίνουν από διαφορετικές μπρίζες αλλά κάπου είναι παραλληλισμένες. Eπίσης το σωστό σπλίτερ ή φίλτρο , ποιό είναι το σωστό? Αυτό που δουλεύει.:D

Βύρων.

latinsoapsfever
26-05-09, 00:58
Παιδιά εγώ αντιμετωπίζω ακριβώς το αντίθετο πρόβλημα και μάλιστα προέκυψε ξαφνικά.
Δηλαδή.. Έχω ίντερνετ, μόνο όταν η γραμμή του τηλεφώνου είναι ανοιχτή!
Μόλις προχθές συνδέθηκε το τηλέφωνο, το Σαββατοκύριακο ήταν όλα ΟΚ, έρχομαι σήμερα μετά τη δουλειά στο σπίτι, και βλέπω το φωτάκι του Internet στο ρούτερ κλειστό. Προσπαθώ να κάνω σύνδεση, τίποτα. Παίρνω τηλέφωνο στη τεχνική υποστήριξη και μέχρι να συνδεθώ το ίντερνετ λειτουργούσε. Κλείνω, πέφτει. Ξαναπαίρνω, μιλάω με υπάλληλο, το ίντερνετ λειτουργούσε. Ξανακλείνω, ξαναπέφτει το ίντερνετ. Τις πταίει, τι κουφό είναι τούτο και πως διορθώνεται; Δεν έχω αλλάξει τίποτα από τη συνδεσμολογία που έγινε βάση οδηγιών του ρούτερ... Το σαββατοκύριακο όλα ήταν οκ!

aa144
26-05-09, 02:20
φιλτρο σπλιτερ το ιδιο ινε?




Τι να πω τώρα... ντροπή παιδιά, όσο μικρά παιδιά και αν είστε, πάλι ντροπή είναι.

maxorfo
26-05-09, 16:51
Από τις 17-3-2006 θα έχει μεγαλώσει.:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.