PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas περιοχη Καλαμαριας και ρυθμισεις modem



marioarv
04-12-09, 12:17
Παιδιά καλησμπέρα .
Έψαξα πολύ στο σιτε πριν κάνω αυτό το θέμα .
Θα ήθελα να μου πείτε τις ρυθμίσεις του modem linksys wag354g για σύνδεση τελλας.
Μενω περιοχή Κηφησια-Καλαμαριάς και το modem αυτο που δίνει η τελλάς κλειδώνει στα 12000.
Έβαλα το linksys wag354g που είχα απο παλιά απο τη φορθνετ και μου κλειδώνει στα 14500.
Ορίστε και τι λεει στο στατους του μοντεμ :

DSL Status: Up
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: INTERLEAVED
Downstream Rate: 14546 Kbps
Upstream Rate: 996 Kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 10 db
Downstream Line Attenuation: 12
Upstream Line Attenuation: 6
Downstream Transmit Power: 0
Upstream Transmit Power: 0


PVC Connection

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
QoS: UBR
PCR Rate: 0
SCR Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Applied

Παρόλα αυτά κατεβάζει με 1.2-1.3 το πολύ.
Το σπίτι μου απέχει απο τον ΟΤΕ 600μ. και είμαστε στην ευθεία .
(Για όσους ξέρουν την περιοχή ο οτε είναι στην Περικλέους και εγώ μένω Καισαρείας)

Υπαρχουν κάποιες ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στο μοντεμ για να δουλεύει καλύτερα και να κατεβαζει πιο πολύ?
Γενικά ποιές είναι οι ρυθμίσεις για το μοντεμ?
Firmware Version: 1.01.11
Wireless-G ADSL Home Gateway WAG354G
Ισχύει αυτό που διάβασα κάπου εδώ μέσα για κλειδωμένες ταχύτητες απο την Τελλάς?

030366
04-12-09, 17:04
Δοκίμασε τα εξής:

Encapsulation: RFC 2516 PPPoE
Multiplexing: LLC

marioarv
04-12-09, 22:38
Το δοκιμασα αυτο και παλι ακριβως τα ιδια αποτελεσματα.
Με το μοντεμ της τελλας αυτο το μαυρο το oxygen συγχρωνιζει στα 12000 περιπου.
Με το linksys κατεβαζω (απο Microsoft) με 1,52-1,53 σταθερά .....
Σημερα που μιλουσα με εναν τεχνικό της forthnet που πηγα στο σπιτι ενος φιλου μου και εβαλε φορθνετ ο φιλος μου και του ειπα τα στοιχεια της γραμμης και Downstream Line Attenuation: 12 μου ειπε πως θα επρεπε να συγχρωνίζω τουλαχιστον με 23 και να κατεβαζω με 2,2 περίπου....
Οποιος είναι απο Καλαμαρια περιοχή Κηφησιά (Καισαρειας οδος) ας μου πει με τι συγχρωνίζει και με τι κατεβαζει.....?????

Στο oxygen μπορουμε να κανουμε καποιες ρυθμισεις τιποτα να ανεβει το κλειδωμα και το download????

030366
04-12-09, 22:46
Ελεγξε αν το modulation είναι auto η adsl2+ στο oxygen. Αν είναι auto βάλτο adsl2+. Από κει και πέρα μπορείς να κατεβάσεις το πρόγραμμα πού υπάρχει σε αυτήν (http://dmt.mhilfe.de/) την σελίδα ώστε να πειράξεις το margin. Aν το έχεις 9 μπορείς να το ρίξεις στο 7 και λογικά θα συγχρονίσει παραπάνω. Πρόυποθεση είναι το ρούτερ να υποστηρίζει dmt. Τo Linksys νομίζω πώς υποστηρίζει, το Oxygen δεν γνωρίζω.

marioarv
13-12-09, 14:18
Λοιπον οτι και να κάνω το μοντεμ συγχρωνίζει στα 14500-14800 παραπάνω με τιποτα....
Και ταχυτητα κατεβασματος 1,5MB/sec δηλαδη 12mbps σύνδεση....
Ισχύει αυτός ο περιορισμός τελικά που λενε στα 12?????

uncharted
18-12-09, 03:06
Λοιπον οτι και να κάνω το μοντεμ συγχρωνίζει στα 14500-14800 παραπάνω με τιποτα....
Και ταχυτητα κατεβασματος 1,5MB/sec δηλαδη 12mbps σύνδεση....
Ισχύει αυτός ο περιορισμός τελικά που λενε στα 12?????
πλεον μαλλον οχι, φτανει και 1.7/1.8MB/s σε καλη γραμμη

η ταχυτητα κατεβασματος σου ειναι πολυ καλη για τον συγχρονισμο σου, μαζι με τα overheads

marioarv
22-12-09, 01:36
πλεον μαλλον οχι, φτανει και 1.7/1.8MB/s σε καλη γραμμη

η ταχυτητα κατεβασματος σου ειναι πολυ καλη για τον συγχρονισμο σου, μαζι με τα overheads

Προχθες μιλουσα με εναν τεχνικο της forthnet και μου ειπε με αυτα τα στατιστικα της γραμμής θα επρεπε να συγχρονιζω τουλαχιστον στα 18-19 και να κατεβαζω με 1,8-1,9 .
Τι λετε ?
Επειδη δεν ξερω και πολλα λετε στη forthnet να ειναι καλύτερα?

uncharted
22-12-09, 17:59
Επειδη δεν ξερω και πολλα λετε στη forthnet να ειναι καλύτερα?
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=277448

ουτε για αστειο :nono:

marioarv
22-12-09, 20:19
πλεον μαλλον οχι, φτανει και 1.7/1.8MB/s σε καλη γραμμη

η ταχυτητα κατεβασματος σου ειναι πολυ καλη για τον συγχρονισμο σου, μαζι με τα overheads

Οταν λες οτι η ταχυτητα μου ειναι πολυ καλη για τον συγχρονισμο μου μαζι με τα overheads μπορεις να μου το κανεις μια επεξηγηση να το καταλαβω τι εννοεις....????
Συγνωμη ειμαι λιγο αρχαριος στο συγκεκριμενο θεμα....

uncharted
22-12-09, 21:18
Οταν λες οτι η ταχυτητα μου ειναι πολυ καλη για τον συγχρονισμο μου μαζι με τα overheads μπορεις να μου το κανεις μια επεξηγηση να το καταλαβω τι εννοεις....????
Συγνωμη ειμαι λιγο αρχαριος στο συγκεκριμενο θεμα....
το overhead ειναι η "φυρα" (σε απλα ελληνικα), ειναι ενα ποσοστο του bandwidth που χρησιμοποιειται για ενθυλακωση των διαφορων πρωτοκολλων

marioarv
22-12-09, 22:57
Μάλιστα.
Και μπορώ να κανω κατι για να διορθώσω την γραμμή μου για καλύτερα αποτελέσματα????
Ποιο είναι το νουμερο που βλεπεις για το overhead.... στα στατιστικα της συνδεσης μου και το καταλαβαίνεις????

uncharted
22-12-09, 23:00
Μάλιστα.
Και μπορώ να κανω κατι για να διορθώσω την γραμμή μου για καλύτερα αποτελέσματα????
Ποιο είναι το νουμερο που βλεπεις για το overhead.... στα στατιστικα της συνδεσης μου και το καταλαβαίνεις????
ειναι ενα ποσοστο γυρω στο 15-20%

η γραμμη σου ειναι μια χαρα, δεν χρηζει διορθωσης :)

Nick_
23-12-09, 12:13
Το Downstream Margin είναι οκ για την Τελλάς. Αυτό μας δίνει δυστυχώς, ενώ θα μπορούσε να μας δώσει γύρω στα 6-7deciBell (dB) για να φτάνει η ταχύτητα ψηλότερα.

Αυτό πάλι που σου είπε ο τεχνικός οτι θα πρέπει να κλειδώνεις στα ~23Mbps είναι σε περιβάλλον χωρίς παρεμβολές στις γραμμές, τα καλώδια να είναι καινούρια κλπ, κλπ, που τις πιο πολλές φορές δεν συμβαίνει αυτό!

Αν κλειδώνεις στα 14Mbps, θα μπορείς να κατεβάζεις με 1,5MB/s άνετα, άντε 1,6 και λίγο. Στα 12Mbps μπορείς να φτάσεις τα 1,3MB/s σίγουρα.

για όσες απορίες μπορεί να έχεις και μπορώ να απαντήσω, εδώ είμαι :)

marioarv
23-12-09, 16:05
Ο τεχνικος ειδε τα στοιχεια της γραμμής μου και βάση αυτων των στοιχειων εβγαλε το πορισμα του.
Απλα μου ειπε πως αν ημουν στην φορθνετ με αυτα τα στοιχεια θα συγχρωνιζα στα 20+ και θα κατεβαζα με 2+ τουλαχιστον.....

Nick_
23-12-09, 17:31
Ναι, δεν αντιλέγω, και σύμφωνα με τον adsl calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) τόσο θα έπρεπε να πιάνεις.

Αλλά η Τελλάς έχει target SNR margin 9, αρκετά υψηλότερο από το 6 της Forthnet. Δυστυχώς ό,τι και να τους πεις εκει μέσα να στο κατεβάσουν και να ανεβεί η ταχύτητα δεν κάνουν τπτ :(

ΑΛΛΑ, όπως λέει και στον calculator,

* Όλα τα αποτελέσματα είναι κατά προσέγγιση και ως θεωρητικά ισχύουν μόνο κάτω από ιδανικές συνθήκες, χωρίς διακυμάνσεις στον θόρυβο/παράσιτα ή παρεμβολές. Συνήθως η πραγματική ταχύτητα κλειδώματος είναι μικρότερη.

Άρα και 4νετ να πήγαινες, δεν σου εγγυάται κανείς οτι θα πιάνεις ΝΤΑΝ 23Mbps :lol:

marioarv
23-12-09, 20:53
Εχεις δικιο.
Δεν μου το εγγυαται κανεις.
Τεσπα να πω την αληθεια δεν εχω προβλημα με το νετ ποτε δεν ειχα αποσυνδεση , το σταθερο δουλευει μια χαρα , κατεβαζει καλουτσικα τι αλλο θελω....
Ο φορθνετ μου ειπε οτι "η τελλας ειναι καλος παροχος και θα μπορουσε να ειναι και πολυ καλυτερος αλλα δεν εχουν καλη υποδομη και εξηγω.
Αν πας μου ειπε στον ΟΤΕ μεσα και δεις τα εξαρτηματα τους ο τεχνολογικος εξοπλισμος του ΟΤΕ ειναι ενα τεραστιο δωματιο
Της φορθνετ ειναι μισω δωματιο
Της τελλας και ολων των αλλων παροχων ενας παγκος.....
Ετσι ακριβως οπως στα λεω " μου ειπε...

gpz17
24-12-09, 00:32
Εχεις δικιο.
Δεν μου το εγγυαται κανεις.
Τεσπα να πω την αληθεια δεν εχω προβλημα με το νετ ποτε δεν ειχα αποσυνδεση , το σταθερο δουλευει μια χαρα , κατεβαζει καλουτσικα τι αλλο θελω....
Ο φορθνετ μου ειπε οτι "η τελλας ειναι καλος παροχος και θα μπορουσε να ειναι και πολυ καλυτερος αλλα δεν εχουν καλη υποδομη και εξηγω.
Αν πας μου ειπε στον ΟΤΕ μεσα και δεις τα εξαρτηματα τους ο τεχνολογικος εξοπλισμος του ΟΤΕ ειναι ενα τεραστιο δωματιο
Της φορθνετ ειναι μισω δωματιο
Της τελλας και ολων των αλλων παροχων ενας παγκος.....
Ετσι ακριβως οπως στα λεω " μου ειπε...

Μην είσαι αχάριστος. Δες, αν ανεβάσεις το συγχρονισμό ίσως κατέβει το SNM. Γενικώς όσο πιο χαμηλά είναι το SNM τόσο πιο κακό είναι. Αν όμως παραμείνει στα 14500 να κλειδώνει και το SNM σου το κάνουν 11 θα δεις καλύτερες ταχύτητες (μπορείς να τους πρήξεις δήθεν τάχα βλάβη και να τους πεις να ανεβάσουν την τιμή του SNM κοντά στο 11). Αυτό το πρόβλημα το είχα για 1.5 μήνα μέχρι που ήρθε η εποχή το GR-IX στην Tellas όταν οι τιμές είναι από 10 και πάνω πετάει το Internet...

http://www.speedtest.net/result/661323228.png

marioarv
24-12-09, 09:06
Οχι να πω την αληθεια δεν ειμαι αχαριστος....
Απλα ολοι μας ζηταμε και κυνηγαμε το καλυτερο.....
Στην Τουμπα πως πας απο ταχυτητα?

gpz17
26-12-09, 13:36
Οχι να πω την αληθεια δεν ειμαι αχαριστος....
Απλα ολοι μας ζηταμε και κυνηγαμε το καλυτερο.....
Στην Τουμπα πως πας απο ταχυτητα?

Δοκίμασες αυτό με το SNM :?:

Από πραγματική ταχύτητα στη Τούμπα, κατεβάζω max 1.5-1.6 MegaBytePerSeconds.

marioarv
26-12-09, 17:08
Δοκίμασες αυτό με το SNM :?:

Από πραγματική ταχύτητα στη Τούμπα, κατεβάζω max 1.5-1.6 MegaBytePerSeconds.

Να σου πω την αληθεια φοβαμαι να τους παρω τηλ και να τους βαλω να πειραξουν την γραμμή μπας και την κανουν χειρότερη και χασω και αυτο που εχω....
Ειναι δικοπο μαχαιρι το θεμα.....

uncharted
04-01-10, 07:17
Ο φορθνετ μου ειπε οτι "η τελλας ειναι καλος παροχος και θα μπορουσε να ειναι και πολυ καλυτερος αλλα δεν εχουν καλη υποδομη και εξηγω.
Αν πας μου ειπε στον ΟΤΕ μεσα και δεις τα εξαρτηματα τους ο τεχνολογικος εξοπλισμος του ΟΤΕ ειναι ενα τεραστιο δωματιο
Της φορθνετ ειναι μισω δωματιο
Της τελλας και ολων των αλλων παροχων ενας παγκος.....
Ετσι ακριβως οπως στα λεω " μου ειπε...
και εγω σου λεω οτι ο εξοπλισμος για VDSL2 miniDSLAM ειναι οσο ενα μεγαλο κουτι pizza

τι σημαινει αυτο? οτι ειναι μαπα? size doesn't matter, δεν ζουμε στην εποχη του ENIAC

marioarv
09-01-10, 16:42
Ξερετε αν δουλευει το dtm τοοl στο linkys wag354g modem?
Και αν κανει δουλεια αυτο το προγραμματακι?

@ ADSLgr.com All rights reserved.