PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα μετά από αναβάθμιση



SubAngel
06-01-04, 21:18
Έκανα πριν λίγες μέρες μία αναβάθμιση στον υπολογιστή και πορέκυψε η παρακάτω σύνθεση (με Bold τα καινούρια):

Abit NF7S
Athlon 2600+ FSB 333
300W τροφοδοτικό
512MB DDR266 RAM
MAXTOR 120GB SATA
ASUS 9600XT
PIONEER DVD 120S
PLEXTOR CDR 24/10/40A

WIN XP PRO SP1 με όλα τα updates

Ενώ όλα φαίνονται να δουλεύουν κανονικά μου παρουσιάζεται το εξής πρόβλημα:

Αν αφήσω τον υπολογιστή ανοιχτό χωρίς να κάνω τίποτα για αρκετή ώρα (πάνω απο μισάωρο) κολλάει. Ενώ αν είμαι μπροστά στον υπολογιστή και κάνω οτιδήποτε, όση ώρα και να είναι ανοιχτός δεν παθαίνει τίποτα. Ακόμη και όταν παίζω παιχνίδια, πχ το Prince of Persia-Sands of time, δεν έχει πρόβλημα(σχεδόν δεν έχει πρόβλημα).

Δεν πιστεύω να φταίει η κάρτα γραφικών για τα κολλήματα γιατί κολλάει όταν δεν τον χρησιμοποιώ!Αλλά τι άλλο μπορεί να φταίει?Μήπως ότι ο επεξεργαστής ειναι στα 333 και η μνήμη στα 266?Μήπως είναι μικρό το τροφοδοτικό?

Οπότε έρχομαι και στο δεύτερο θέμα. Η κάρτα γραφικών έχει ένα πρόγραμμα το Smart Doctor που ελέγχει τη θερμοκρασία του πηρύνα και της μνήμης της κάρτας και αν ανέβουν πολύ ανεβάζει την ταχύτητα του ανεμιστήρα και ρίχνει τις επιδόσεις (ελάχιστα) ώστε να κρυώσει. Επίσης σε ειδοποιεί αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην κάρτα πού οφείλεται αυτό.
Ενώ έπαιζα το προαναφερθέν παιχνίδι, το Prince of Persia, με πετάει κάποια στιγμή (μετά απο καμιά ώρα παιχνιδιού) και μου λέει ότι η κάρτα ζεστάθηκε πολύ και μου πρότεινε να αλλάξω τον ανεμιστήρα της!

Είναι δυνατόν να είναι τόσο άχρηστος ο ανεμιστήρας της κάρτας?

PS Με ένα πρόγραμμα της μητρικής βλέπω τη θερμοκρασία τόσο του επεξεργαστή όσο και του συστήματος. Του επεξεργαστή είανι συνήθως 48-52 και του συστήματος γύρω στα 22.

PS2 Το κουτί το έχω ανοιχτό από τη μια μεριά..


Διόρθωση!
Μόλις έγραψα το μήνυμα ο υπολογιστής κόλλησε!Έκανα restart και οι θερμοκρασίες του BIOS ήταν System 25 και CPU 40!

nnn
06-01-04, 21:31
κατά πάσα πιθανότητα το smart doctor στα προκαλεί όλα.
απεγκατάστησέ το,και δες αν στο site της asus έχει κάποια νεότερη έκδοση.

SubAngel
06-01-04, 21:35
Sorry, ξέχασα.. Το απεγκατέστησα αφού μετά από αυτό το μήνυμα που έβγαζε μου εμφανίζονταν προβλήματα στο μενού του δεξιού κλικ. Και τώρα που το σκέφτομαι όταν το έιχα εγκατεστημένο δεν κολλούσε ο υπολογιστής. Αλλά μπορεί και να είναι ιδέα μου.

nnn
06-01-04, 21:43
πήγαινε εδώ http://www.asus.com.tw/support/download/item.aspx?ModelName=V9560%20SERIES

έχει την τελευταία έκδοση,εγκατέστησέ το και δες τι γίνεται.
εκτός αυτού σιγουρέψου ότι έχεις τους τελευταίους drivers της nvidia.

SubAngel
06-01-04, 21:51
Thanx. Ελπίζω να φτιάξει! Έχω τους τελευταίους drivers και του nforce και της κάρτας γραφικών(χθες βράδυ τους κατέβασα)

kostthem
06-01-04, 22:02
SubAngel,

Έχεις κάνει overclock την CPU?...Ξέρεις το FSB ...
Αν ναι, δοκίμασε να το χαμηλώσεις λίγο.
Αν όχι, αγνόησε το μήνυμά μου :cry: .

SubAngel
06-01-04, 22:11
Kostthem, όιχ δεν έχω κάνει overclocking.

Κατέβασα το καινούριο Smart Doctor και μου λέει τα ακόλουθα:

"VGA chipset isn't supplied with stabilized voltage. Contact with ASUS for help."

Και με κόκκινο χρώμα έχει το Vcore 1.28.
(Στα settings-->Voltage alarm settings έχει Vcore 1.60 +/- 0.24V (Voltage error bound 15%) Αυτά είναι τα default settings.

Τι σημαίνει αυτό?Ότι είναι ελλατωμματική η κάρτα?Ή δεν παίρνει αρκετό ρεύμα λόγω πχ. τροφοδοτικού?

kostthem
06-01-04, 22:23
SubAngel,

Ελπίζω κάποιο από τα παιδιά να σε βοηθήσει. Εγώ μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω και δεν θέλω να σε μπερδέψω άλλο. Σε κάποιον θα έχει τύχει κάτι τέτοιο, οπότε θα μας διαφωτίσει...


Good Luck!

ermis333
06-01-04, 23:35
Ένα bios update χρειάζεσαι και θα σου λυθούν όλα τα προβλήματα...παλιά είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και έτσι το έλυσα :lol:

nnn
07-01-04, 00:39
σωστός ο ermis333.

http://www.abit.com.tw/page/en/download/download_detail.php?pFILE_TYPE=Bios&pMAIN_TYPE=Motherboard&pTITLE_ON_SCREEN=NF7-S&pSOCKET_TYPE=Socket+A

μόνο πρόσεχε να βάλεις τη σωστή έκδοση για τη μητρική σου.

SubAngel
07-01-04, 00:42
Το έκανα και το update του bios.. :)
Άντε να δούμε.. Ελπίζω να βοηθήσει!
Thanx σε όλους :D

SubAngel
07-01-04, 01:05
Ακόμη να κολλήσει.. Καλό αυτό :D
Πάντως αυτο με το voltage παραμένει..
Καμιά ιδέα?

nnn
07-01-04, 01:18
αν δεν σου κολλήσει είσαι οκ.

μην ανησυχείς για την τάση.τα utilities της asus είναι φτιαγμένα για να δουλεύουν σε μητρικές δικές της.
κατά πάσα πιθανότητα δεν μπορεί να εμφανίσει τη σωστή τιμή γιατί η μητρική είναι άλλου κατασκευαστή.
χαμήλωσε την τάση που θα σου δίνει ειδοποίηση για να μην χτυπάει συναγερμό κάθε λίγο.
αν έπερνε μόνο 1,30V δεν θα δούλευε,είναι πολύ ενεργοβόρες κάρτες.

έχουν περάσει 4 asus μητρικές μέχρι τώρα και το ξέρω.

SubAngel
07-01-04, 01:21
OK :D Thanx!
Θα δείξει σήμερα το βράδυ που θα το αφήσω μόνο του να δουλεύει :D
Ελπίζω να μην με ξανακούσετε :P

XTCgr
07-01-04, 03:49
πιστεύω οτι είναι το τροφοδοτικό.... 300W είναι πολύ μα πάρα πολύ λίγα για την ΝF7-S (όχι δεν είναι υπερβολή)... δανείζεσαι από φίλο σου ένα καλύτερο τροφοδοτικό και testareis με κάποιο benchmark ώστε να ζοριστεί το σύστημα
Επίσης, πολλοί κάνουν λόγο για undervoltage thw NF7-S για αυτό δώσε λίγο παραπάνω ρεύμα.. π.χ. αν είσαι στα 1.65 volts default πήγαινε στα 1.7 volts και τρέξε κάποιο benchmark
Checkare αυτό το forum http://forums.amdmb.com/forumdisplay.php?s=&forumid=7(από τα καλύτερα)
Tι μνήμες χρησιμοποιείς? μήπως Crucial?

SubAngel
07-01-04, 04:16
Έτσι κι αλλιως ήταν στα άμεσα σχέδια το καινούριο τροφοδοτικό. Δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν με καλύτερο :roll:
Το Crucial φαντάζομαι είναι μάρκα(?) Νομίζω η μνήμη είναι no name..
Επίσης έχω σκοπό να πάρω καινούρια μνήμη στα 333.
Μέχρι στιγμής πάντως δεν κόλλησε και είναι ανοιχτός 3 ώρες. Εύχομαι να ήταν το bios.
Thanks για την βοήθεια - αν και στο site που έδωσες δεν κατάλαβα Χριστό!

Πάντως αν φταίει το τροφοδοτικό, γιατί να κολλάει όταν δεν τον χρησιμοποιώ και όχι όταν παίζω πχ παιχνίδια? Δεν χρειάζεται τότε περισσότερο ρεύμα ή είπα κοτσάνα? :shock:

Athlon_XP
07-01-04, 06:42
Σου συνηστώ να αγοράσεις καινούργια μνήμη (κατά προτήμηση στα 400 MHz) και επίσης και μεγαλύτερο τροφοδοτικό (εγώ έχω ενα στα 550W. Αν υπήρχε θα έπερνα και μεγαλύτερο).

XTCgr
07-01-04, 13:19
για αυτό ακριβώς σου λέω οτι μάλλον είναι το τροφοδοτικό-επειδή εμφανίζεται το κόλλημα εμφανίζεται εντελώς τυχαία. Αν υποθέσουμε οτι το PC κολλούσε όταν έπαιζες παιχνίδια θα λέγαμε οτι μάλλον υπερθερμαίνεται ο επεξεργαστης ή κάρτα γραφικών ίσως το northbridge/southbridge (μερικοί πιθανοί λόγοι).... Χμμμ, το καλύτερο θα ήταν να μας έλεγες τις τάσεις των γραμμών +12v +3.3v & +5 v με την βοήθεια προγράμματος σαν το ΜΒΜ5 (motherboard monitor)... από αυτές θα μπορρούσαμε να καταλάβουμε τι παίζει με το τροφοδοτικό σου

XTCgr
07-01-04, 13:22
Η Crucial είναι εταιρία μνημών RAM και γενικότερα οι μητρικές της Abit είναι λίγο αλλεργικές με αυτές (ειδικά με τις DDR266)

SubAngel
07-01-04, 21:20
:D :D :D :D :D :D
Τον έχω ανοιχτό από χθές το βράδυ και δεν κόλλησε! Μάλλον ήταν το bios..
Πάντως θα πάρω σύντομα καινούριο τροφοδοτικό. Και ρώτησα για μνήμες, στα 400 kingston 72 ευρώ συν φπα τα 512ΜΒ :)
Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και το ενδιαφέρον σας :D

XTCgr
07-01-04, 21:51
μήπως μπορείς να μου πείς ποιο Bios είχε η μητρική και ποιο flashαρες?

Athlon_XP
08-01-04, 03:27
Μιας και που πριν ανέφεραν για τις τάσεις του τροφοδικού οι AMD χρησιμοποιούνε περισσότερο τα +5V ενώ οι Intel τα +12V.

PALADIN
08-01-04, 09:41
το nForce2 έχει ορισμένες ιδιαιτερότητες σχετικά με το τροφοδοτικό καί την DDR.
τροφοδοτικό χρειάζεσαι τουλάχιστον 350W καί μάλιστα επώνυμο όπως Herolchi.

σε σχέση με την μνήμη τα πράγματα θέλουν πολύ προσοχή.
το nForce2 Ultra(dual channel ddr) δεν δέχεται όλες τις 400/PC3200 μνήμες όταν το κάνεις setup σε dual channel 400.

Δεν δέχεται τις kingston hyperX με τίποτα,
αλλά δέχεται τις KVR αλλά με τα winbond τα chips.

Καλές μνήμες είναι οι Mushkin καί οι corsair.

Το καλύτερο είναι να στείλεις email στην EPOX καί να τους ρωτήσεις ευθέως τι μνήμες να βάλεις άμα θέλεις να το τρέξεις dual channel ddr400. Επίσης η epox μπορεί να έχει κάποιο forum στο site της.

Πάντως πρ'οσεχε παρα πολύ με τις μνήμες γιατί θα σε βασανίζει πολύ αν δεν τις δέχεται το Μ/Β.

SubAngel
08-01-04, 12:22
Λοιπόν, από το hardware doctor έχουμε τα ακόλουθα:
Vcore 1,65
Vcc 2.61
Vio 3.25-26
+5V 5.11
+12V 11.98-12.11
-12V -11.86 - -11.94
-5V -4.99 - -5.04
Vsb 4.90-4.92
3.3V dual 3.65

Temperatures
System 25
CPU 38

Ο υπολογιστής είναι ανοιχτός από προχθές το βράδυ και το κουτί ανοιχτό από τη μια μεριά.

Όσο για το bios δεν ξέρω ποιο είχα, αλλά το αρχείο που έχει αυτό που πέρασα τώρα λέγεται nf7d21. (νομίζω χωρίς να είμαι καθόλου σίγουρος ότι είχα το 19..) η μητρική είναι η nf7s v2.0

Με ανησυχείς dsl_ole :shock: Δεν τα μπορώ εγώ τέτοια άγχη! :lol:
Πλάκα κάνω :P Ας έρθει με το καλό η ώρα που θα πάρω τροφοδοτικό και μνήμη (ΟΤΑΝ δηλαδή θα έχω πάλι λεφτά! :P) και θα σας ρωτήσω τότε για μάρκες :D

SubAngel
08-01-04, 23:37
Το καλύτερο είναι να στείλεις email στην EPOX


Μάλλον εννοείς την abit, έτσι? Abit είναι η μητρική μου. Αλλά καλή η ιδέα σου να στείλω email και να ρωτήσω αν υπάρχουν προβλήματα με συγκεκριμένες μάρκες. :D

XTCgr
08-01-04, 23:41
πιο πρακτικό είναι να ψάξεις να βρεις στο site της Αβιτ μια λίστα στην οποία αναφέρονται οι μάρκες με τις οποίες αποδεδειγμένα δουλεύει η NF7

XTCgr
08-01-04, 23:45
το έκανα εγώ για εσένα http://www.abit-usa.com/memory/

SubAngel
08-01-04, 23:53
DSL_worshiper: Thanx!! :D :D :D :D :D

XTCgr
08-01-04, 23:57
και εγώ NF7 v2.0 έχω από το καλοκαίρι... και γ@μω τα board είναι! :) το προηγούμενο ήταν και αυτό Abit (KX7-333)

PALADIN
09-01-04, 00:18
Το καλύτερο είναι να στείλεις email στην EPOX


Μάλλον εννοείς την abit, έτσι? Abit είναι η μητρική μου. Αλλά καλή η ιδέα σου να στείλω email και να ρωτήσω αν υπάρχουν προβλήματα με συγκεκριμένες μάρκες. :D

ναί σωστά ABIT εννοούσα.

SubAngel
10-01-04, 19:12
:evil: :evil: :evil: Τα νεύρα μου! Άρχισε πάλι τα κολλήματα! Όχι συχνα βέβαια.. Αραιά και που.. Πάω για τροφοδοτικό από βδομάδα.
Έχετε να προτείνετε καμιά μάρκα? Έχω βάλει στο μάτι αυτό
http://www.thermaltake.com/purepower/W0026.htm
Πώς σας φαίνεται? Είναι καλή η thermaltake ή μόνο όνομα?
Anyway, όλες οι προτάσεις δεκτές :)

PALADIN
10-01-04, 19:56
Εγώ θα έλεγα να κοιτάξεις για

FORTRON ή
ENERMAX ή
HIROLCHI

kinq1
11-01-04, 01:14
http://www.checkmate.gr/products/power.htm

καλύτερα θεωρώ τα Enermax και τα addtronics

XTCgr
11-01-04, 05:01
προσωπικά Νo 1 επιλογή είναι το Zalman 400W που φέρνει το πλαίσιο...αθόρυβο με πολύ καλά ρεύματα...μετά τα Αntec/heroichi/Enermax...για τα addtronics δεν έχω διαβάσει τίποτα reviews, ξέρω μόνο οτι τα φέρνει η checkmate
Oταν ξημερώσει θα postaro και μερικά καλά reviews,μέχρι τότε καληνύχτα σε όλους :D

XTCgr
11-01-04, 13:00
http://www6.tomshardware.com/howto/20030609/index.html

http://www.amdmb.com/article-display.php?ArticleID=270

XTCgr
13-01-04, 21:45
update: http://www.anandtech.com/showdoc.html?i=1774

& http://www.anandtech.com/showdoc.html?i=1841 (mega test)

SubAngel
16-01-04, 23:55
Thanx DSL_worshiper :D
Αυτό το zalman του Πλαισίου μου άρεσε γιατί είναι και φθηνό!Στο checkmate είδα τα 480W με 180 και έπαθα ένα σοκ μιας και δεν παίζουν πολλά χρήματα!
Αρκούν όμως τα 400W?
Τα site που δίνεις θα τα κοιτάξω από βδομάδα γιατί δεν είμαι σπίτι τώρα.
Thanx και πάλι :)

XTCgr
17-01-04, 14:55
τα 400W ενος επώνυμου τροφοδοτικού αρκούν - και εγω 400αρι της Antec έχω, το προηγούμενο ήταν Heroichi 350W και κατέληξε στο PC της αδελφής μου

http://www.nordichardware.com/reviews/PSU/2003/roundup/index.php?ez=10

δες την βαθμολογία του Zalman στα "Test in PC" και "Stress test" ....Zalman rulez :mrgreen:

SubAngel
18-01-04, 00:14
Ναι αλλά..:
+ Painted black
- Weak +12V
- Loud, only one 80mm fan

Το κουτί μου είναι αλουμινένιο οπότε δεν κολλάει το μαύρο..Σε ασημι βγαίνει? (Σι μπιζάκι :P)
Και λέει ότι είναι loud..Θέλω να μπορώ να κοιμάμαι με τον υπολογιστή ανοιχτό! :wink:

Αλλά πάλι με 90 ευρώ μια χαρά είναι (μου περισσεύουν και 10 ευρώ για καφέ :lol: )
Θα δείξει..Ψήνομαι βασικά να πάω τη Δευτέρα να το πάρω..Δεν ξέρω.. :roll:

XTCgr
18-01-04, 12:51
http://www.zalmanusa.com/ δες εδώ. Η εταρία λέει οτι μέχρι τους 55C το τροφοδοτικό είναι (σχεδόν) αθόρυβο. Βγάλαν και νέο μοντέλο ZM400B-APS
Σε ασημί δεν πρέπει να βγαίνει - θα φαίνεται? έχεις παράθυρο σε αλουμινένιο κουτί?

" The quietest power supply in the test was the Seasonic at low load: with noise levels of 25.4 db(A), it is almost inaudible. At full load, on the other hand, the 45 dB(A) it produces are very audible and too noisy. The Zalman ZM400A-APF, in second place, has a noise level of around 27 db(A) at low load, and even at a full load runs at a quiet 37.7 dB(A). "

από Tom's Hardware

SubAngel
18-01-04, 23:27
Οκ μάλλον γιαυτό το κόβω αλλά δυστυχώς θα περιμένει!Μου τέλειωσαν τα λεφτά! :shock: :roll: :shock: :roll: :(
Ελπίζω από την άλλη βδομάδα! :P
Βασικά δε θα φαίνεται από πίσω στο κουτί που είναι μαύρο?Εκεί πού μπαίνουν τα καλώδια του ρεύματος.. Αλλά εντάξει πλάκα έκανα!Δεν καίγομαι και τόσο για την εμφάνιση.. :wink:
Να'σαι καλά ρε DSL_worshiper για το ενδιαφέρον σου :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.