PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με βραχυκυκλωμα



petros37
06-12-09, 10:06
Ειμαι συνδρομητης στην HOL εδω και ενα μηνα και εχω το παρακατω προβλημα.
Στην αρχη ολα δουλευαν σωστα και συγχρονιζα στα 17000/980 χωρις καμια αποσυνδεση
Ξαφνικα καθε μερα για καποιες ωρες το modem εκανε μια αποσυνδεση και συγχρονιζοταν μετα στα 8000/900 .

Επικοινωνησα με το τεχνικο τμημα της εταιριας και μου ζητησαν να αποσυνδεσω ολες τις μπριζες για να ελεγξουν την γραμμη απο το κεντρο και το αποτελεσμα του ελεγχου ηταν οτι υπαρχει βραχυκυκλωμα στα 319 μετρα απο τον ΟΤΕ σε συνολο γραμμης 610 μετρα και μου ειπαν οτι θα στειλουν τεχνικο για να ελεγξει την γραμμη .Επισης το netfaster modem δεν συγχρονιζει με τιποτα στη γραμμη και ειμαι αναγκασμενος να χρησιμοποιω ενα παλιο speedstream 4200 που μου εχει μεινει απο την tellas το οποιο συγχρονιζει χωρις κανενα προβλημα .Μεχρι να ερθει ο τεχνικος της εταιριας μου κανανε αντικατασταση εξοπλισμου αλλα και παλι το καινουριο modem κανει τα ιδια .

Μεχρι να ερθει ομως ο τεχνικος το προβλημα της αποσυνδεσης και επανασυνδεσης σε χαμηλοτερη ταχυτητα λυθηκε μονο του και δεν παρουσιαστηκε ξανα.

Οταν ηρθε ο τεχνικος της εταιριας για να δει την γραμμη διαπιστωσε οτι το προβλημα ηταν οντως βραχυκυκλωμα αλλα ηταν στο μερος απο την ρεκλετα του ΟΤΕ προς το σπιτι μου .Αφου ανοιξαμε ολες τις μπριζες και δεν βρεθηκε τιποτα μου ειπε οτι πρεπει να γινει αντικατασταση της γραμμης πραγμα το οποιο ειναι αδυνατο γιατι δεν μπορω να σκαψω ολη την πολυκατοικια .

Σε ερωτηση που του εκανα γιατι το speedstream 4200 συντονιζει και το netfaster οχι μου ειπε οτι πιθανον το speedstream 4200 να ειναι λιγοτερο ευαισθητο και για αυτο συγχρονιζει .

Πιστευετε οτι ειναι δυνατον να εχεις βραχυκυκλωμα και να συντονιζεται το ενα modem και να μην συντονιζεται το αλλο ?

Θεωρειται λογικο να μου λενε αλλα απο την τεχνικη υποστηριξη της εταιριας και αλλα ο τεχνικος επιτοπου ?

Τελος πιστευετε οτι θα πρεπει να δεχτω την χρεωση των 50 ευρω που μου ζητησαν ενω ο τεχνικος τους δεν εκανε τιποτα ?

Τα στατιστικα της γραμμης μου ειναι τα εξης :
download/upload 17089000/998000
snr 9
attenuation 17

guzel
06-12-09, 14:24
αδικα ηρθε ο τεχνικος της χολ, αν υπηρχε βραχυκυκλωμα θα το εφτιανε ο πΟΤΕ (που οπως φαινεται το εφτιαξε)...εφοσον ηρθε και δεν βρηκε προβλημα θα χρεωθεις κανονικα ασκοπη μεταβαση τεχνικου ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.