PDA

Επιστροφή στο Forum : Οικιακός Πελάτης ή όχι?



James_Bond
06-12-09, 12:49
Θέλω να κάνω μία σύνδεση με ΟΤΕ σε γραφείο που βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας. Η οικοδομή είναι πολύ παλιά. Στο αγοραπωλητήριο εμφανιζόταν ως διαμέρισμα. Η σύνδεση είχε διακοπεί από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και έχουν περάσει γύρω στα 3 χρόνια από τότε. Επειδή με ενδιαφέρει to Conn-X Internet και Ομιλία (43,90 €) αλλά ως προϋπόθεση θέλει να πρόκειται για Οικιακό Πελάτη ρωτώ : Ο Οτε θα καταλάβει ποτέ αν πρόκειται για γραφείο ή όχι (δεν πρόκειται να κάνω υπερβολικές κλήσεις τουλάχιστον για τον επόμενο 1 χρόνο, καθώς βρίσκομαι στην αρχή της δουλειάς)? Θα έρθει κάποιος τεχνικός στο γραφείο (διότι είναι ήδη διαμορφωμένο και είναι εμφανές ότι δεν πρόκειται για κατοικία) ή θα περιοριστεί μέχρι το κουτί της πολυκατοικίας? Τι άλλο πρόβλημα μπορεί να προκύψει αν μου διαφεύγει κάτι αυτή τη στιγμή? Για να αποφύγω κάποια επιπλοκή μήπως είναι σωστό να κάνω αίτηση κατ' αρχήν για απλή σύνδεση τηλεφώνου (που ίσως δεν με ρωτήσουν αν πρόκειται για σπίτι ή γραφείο - σε κάθε περίπτωση δεν τους απασχολήσει και πολύ ακόμα και αν έρθουν και δουν τον χώρο) και μετά να το γυρίσω σε Conn-X Internet και Ομιλία?

Ευχαριστώ

emeliss
06-12-09, 13:06
Νομίζω ότι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. Ο περιορισμός είναι για αυτούς που βγάζουν χρήματα ξεζουμίζοντας την γραμμή τηλεφωνίας. Ρώτα σε ένα oteshop.

konc
06-12-09, 13:14
Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις. Μην το συζητάς καν, να βάλεις αυτό που θέλεις και δεν πρόκειται κανείς να σου πει κουβέντα. ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός, υπάρχουν καλύτερες υπηρεσίες (static ip, γρήγορη επίλυση προβλημάτων, καλύτερο help desk κλπ) για τους εταιρικούς πελάτες.

emeliss
06-12-09, 13:43
ΔΕΝ υπάρχει περιορισμός, υπάρχουν καλύτερες υπηρεσίες (static ip, γρήγορη επίλυση προβλημάτων, καλύτερο help desk κλπ) για τους εταιρικούς πελάτες.
Υπάρχει περιορισμός στα προγράμματα τηλεφωνίας. Αν έχεις μίνι μάρκετ και βάλεις στην γωνία ένα τηλέφωνο από το οποίο περνάει όλη η γειτονιά, δεν μπορείς να βάλεις το πρόγραμμα που ανέφερε ο φίλος. Ακόμα και αν τα κουκουλώσεις στην αρχή, θα το κόψουν στην συνέχεια λόγω της κακής χρήσης.

nongrata
06-12-09, 14:39
Εγώ έχω πάρει ένα router που κάνει VOIP και στέλνω τις εξερχόμενες από εκεί με μηνιαίο κόστος κάτω από 40 Ευρώ.
Πάντως αν θες να πάρεις τα 43,80 πάρτα. Πιστεύω ότι μέχρι 2 ώρες τη μέρα δε θα έχεις πρόβλημα δεδομένου ότι το ΣΚ δε θα δουλεύεις. Μιλάμε δηλ. για 40 ώρες το μήνα. Δεν είναι πολλές και δε μπορεί να πει κάτι.

billybiros
07-12-09, 01:19
Μου κίνησε την περιέργεια και το βρήκα στο ίντερνετ εδώ (http://www.conn-x.gr/Default.aspx?MenuID=121).


* Αφορά οικιακούς πελάτες. Απαραίτητη προϋπόθεση η 12μηνη παραμονή στην υπηρεσία.
Έτσι όπως το καταλαβαίνω εγώ (μπορεί να κάνω και λάθος) δεν μου φαίνεται ότι απαραίτητη προϋπόθεση είναι να είσαι ιδιώτης και όχι επιχείρηση !!! Ίσος να μην μπορεί να το πάρει αυτό το πακέτο κάποιος που έχει ήδη δηλωθεί ως εταιρικός (επαναλαμβάνω πως μπορεί να κάνω και λάθος).

Έχει διαβάσει κανένας το συμβόλαιο που να λέει ρητά κάτι τέτοιο;
Νομικά (και εφόσον δεν μεταπουλάς το προϊόν) θα μπορούσε να στέκει κάτι τέτοιο;
Αν εγώ πχ έχω τίτλο ΑΕ ή ΟΕ - έχουν δικαίωμα να μου αρνηθούν το πακέτο;

Y/Γ Η προσωπική μου άποψη για κάποιον που έχει επιχείρηση ή βγάζει χρήματα από το τηλέφωνο και το ίντερνετ είναι να πάρει εταιρικό πακέτο ακόμα κι αν φαίνεται ότι δεν το χρειάζεται.

konc
07-12-09, 14:20
Μπορείτε να γυρίσετε όσες επιχειρήσεις θέλετε. Θα διαπιστώσετε πως όλοι εκτός από αυτούς που χρειάζονται static ή η φύση της δουλειάς τους πραγματικά εξαρτάται από το internet έχουν πακέτα για το σπίτι.
Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος ούτε κατά την αίτηση, ούτε κατά τη σύνδεση, ούτε κατά τη χρήση και δεν θα το έλεγα με τόση σιγουριά αν δεν το είχα διαπιστώσει ο ίδιος χωρίς να μαντεύω και να βγάζω δικά μου συμπεράσματα.
ps: και εγώ υπέρ του εταιρικού είμαι όταν εξαρτάται η δουλειά σου από αυτό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου αρνηθούν οτιδήποτε και να ζητήσεις.

baskon
07-12-09, 15:10
Oπως και να εχει μπορεις να βαλεις connx 2 mbps + απεριοριστες + 60 λεπτα προς κινητα που μπαινει ειτε σε επαγγελματικα είτε οικιακα..46.15 ευρω βγαινει η τιμη..
Νομιζω οτι συμφερει ποιο καλα..Κινητα δε θα καλεις καθολου απο το γραφειο?Και θα κανεις τοσο πολυ χρηση ιντερνετ που χρειαζεσαι 8 Mbps?
Αν καλεις και κινητα σα τιμη σιγουρα συμφερει περισσοτερο αυτο με τα 46.15 ευρω..

FuS
07-12-09, 20:18
Μπορείτε να γυρίσετε όσες επιχειρήσεις θέλετε. Θα διαπιστώσετε πως όλοι εκτός από αυτούς που χρειάζονται static ή η φύση της δουλειάς τους πραγματικά εξαρτάται από το internet έχουν πακέτα για το σπίτι.
Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος ούτε κατά την αίτηση, ούτε κατά τη σύνδεση, ούτε κατά τη χρήση και δεν θα το έλεγα με τόση σιγουριά αν δεν το είχα διαπιστώσει ο ίδιος χωρίς να μαντεύω και να βγάζω δικά μου συμπεράσματα.
ps: και εγώ υπέρ του εταιρικού είμαι όταν εξαρτάται η δουλειά σου από αυτό, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα σου αρνηθούν οτιδήποτε και να ζητήσεις.

Σου επιβεβαιώνω ότι δεν ισχύει τιποτα απ' ότι αναφέρεις στο παραπάνω quote (και είμαι σε θέση να το γνωρίζω).
Οι επιχειρήσεις και ότιδήποτε που στον οτέ δεν έχει τύπο λογαριασμού "ΟΙΚΙΑΚΟ" ΔΕΝ υπάρχει μία στο δισεκατομμύριο να έχει πακέτο για οικιακούς πελάτες και αν έχει γίνει (κατά λάθος) θα το πάρουν είδηση πιθανόν κάποια στιγμή και το ακυρώνουν.
Ρώτησες αν μπορείς να βάλεις. Μ[πορείς να βάλεις μόνο αν η κατηγορία λογαριασμού σου είναι "οικιακό" αλλιώς καλύτερα ξέχασε το.
Γιατί δεν καλέις στο 134 να ρωτήσεις;

(Και επίσης, υπάρχει έλεγχος κατά την αίτηση)
Φιλικά :)

jpan
07-12-09, 21:47
Δηλαδή οι απεριόριστες κλείσεις αυτών των προγραμμάτων, είναι τελικά περιορισμένες;

sdikr
07-12-09, 21:52
Δηλαδή οι απεριόριστες κλείσεις αυτών των προγραμμάτων, είναι τελικά περιορισμένες;


Δεν μπορείς να είσαι 24 ώρες την ημέρα 30 μέρες τον μήνα στο τηλέφωνό, ναι το έχουν αυτό το κακό

jpan
07-12-09, 22:04
Μάλιστα, είναι δηλαδή σαν το απεριόριστο mobile internet 1GB/day.

sdikr
07-12-09, 22:08
Μάλιστα, είναι δηλαδή σαν το απεριόριστο mobile internet 1GB/day.


Θα έλεγα ότι είναι με καλύτερους όρους, πχ 10gb την μέρα

James_Bond
07-12-09, 22:32
Ενημερώνω σε συνέχεια του αρχικού μου post, ότι σήμερα πήγα σε κατάστημα oteshop και ζήτησα να κάνω καινούργια σύνδεση διότι "θέλω να βάλω κάποια στιγμή το Conn-X και ομιλία". Η πωλήτρια με ρώτησε αμέσως (δεν ξέρω αν έτυχε ή αν είναι στάνταρ διαδικασία) αν πρόκειται για σπίτι ή για γραφείο "γιατί το πρόγραμμα αυτό είναι μόνο για οικιακή σύνδεση". Με ρώτησε μάλιστα αν έχω και άλλο τηλέφωνο στο όνομά μου. Όταν της απάντησα ότι έχω το έλεγξε και είδε ότι είχα δηλωθεί ως επαγγελματίας (άσχετα αν το τηλέφωνο αυτό είναι πλέον στο δίκτυο της forthnet και ήταν καθαρά οικιακή σύνδεση - μάλλον το είχα δηλώσει έτσι εγώ όταν είχα κάνει την αρχική σύνδεση). Με μία απλή όμως κίνηση μου άλλαξε την καταχώρηση από το computer της σε "οικιακή σύνδεση" οπότε αν ο τεχνικός που έρθει δεν πάρει κάποια πρωτοβουλία να ενημερώσει ότι πρόκειται για γραφείο πιστεύω ότι δεν θα υπάρχει τελικά πρόβλημα.

karetsos
07-12-09, 22:39
δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

FuS
07-12-09, 22:48
Εφόσον στο άλλαξε σε "οικιακό" δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα :oneup:

konc
07-12-09, 23:07
Σου επιβεβαιώνω ότι δεν ισχύει τιποτα απ' ότι αναφέρεις στο παραπάνω quote (και είμαι σε θέση να το γνωρίζω).
Οι επιχειρήσεις και ότιδήποτε που στον οτέ δεν έχει τύπο λογαριασμού "ΟΙΚΙΑΚΟ" ΔΕΝ υπάρχει μία στο δισεκατομμύριο να έχει πακέτο για οικιακούς πελάτες και αν έχει γίνει (κατά λάθος) θα το πάρουν είδηση πιθανόν κάποια στιγμή και το ακυρώνουν.
Ρώτησες αν μπορείς να βάλεις. Μ[πορείς να βάλεις μόνο αν η κατηγορία λογαριασμού σου είναι "οικιακό" αλλιώς καλύτερα ξέχασε το.
Γιατί δεν καλέις στο 134 να ρωτήσεις;

(Και επίσης, υπάρχει έλεγχος κατά την αίτηση)
Φιλικά :)

Μάλλον δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις και είναι κρίμα να παραπληροφορούμε έτσι τον κόσμο. Εγώ ο ίδιος έχω βάλει ΠΑΝΩ ΑΠΟ 100 συνδέσεις conn-x (τις απλές, για τα σπίτια, όχι τις πορτοκαλί @work) σε πάσης φύσεως εταιρίες, επιχειρήσεις και μαγαζάκια. Από Α.Ε μέχρι ψιλικατζίδικα. Και εκτός από αυτές που έχουμε κάνει μαζί με τον πελάτη (=επιχειρηματία) την αίτηση και κατόπιν την εγκατάσταση, έχω δει έναν απροσδιόριστο αριθμό άλλων να λειτουργούν σε επιχειρήσεις. Το τι θα έπρεπε να ισχύει σύμφωνα με το "γράμμα" του ΟΤΕ είναι άλλου παπά Ευαγγέλιο. Στην πράξη ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ούτε έλεγχος, ούτε αρνείται κανείς να σου πουλήσει σύνδεση. Μπορείς να καλέσεις τώρα το 134 να ρωτήσεις εσύ γιατί εγώ λόγο της δουλειάς μου το έχω βαρεθεί. :lol: Το θέμα δεν είναι τι σου λένε στο τηλέφωνο πως ισχύει αλλά τι σου πουλάνε τελικά, όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις. Παράδειγμα ο φίλος που "μαγειρεύτηκε" από το κατάστημα για να πουληθεί η σύνδεση.
Νο offence αλλά μάλλον ότι γνωρίζεις (και σωστά τα γνωρίζεις) είναι σε θεωρητικό επίπεδο. Στην πράξη είναι όπως τα περιγράφω.

emeliss
07-12-09, 23:18
konc, δεν έχεις καταλάβει για τι μιλάμε. Άστο καλύτερα.

FuS
07-12-09, 23:30
Konc, δεν αναφέρομαι στα πακέτα conn-x me dynamic ip που αναφέρεσαι εσύ αλλά σε πακέτα ΜΟΝΟ για οικιακές συνδέσεις.
Το πακέτο conn-x το βάζει όποιος θέλει.
Πακέτο για οικιακούς πελάτες ΚΑΝΟΝΙΚΑ βάζει μόνο ο οικιακός, πχ. το DP8 δεν μπορεί να το βάλει εταιρία ή όποιοσδήποτε που η κατηγορία λογαριασμού είναι "οικιακός".

Τώρα για το αν τα γνωρίζω τι να πω..
Δεν χρειάζεται να καλέσω στο 134, είμαι κάθε μέρα στο ΝΥΜΑ ;)
Μιλάω πάντα για το τι προβλέπεται να ισχύει και από το 134 (που μπορώ να σου εγγυηθώ) δεν υπάρχει περίπτωση -πλην εξαίρεσης αλλά θα φανεί ύστερα- να γίνει αίτηση πακέτου "οικιακού" σε "επαγγελματικό" τύπο λογαριασμού.
Το ότι είδες 100 περιπτώσεις δεν σε κάνει αυτόματα και έμπειρο για να είναι ο κανόνας αυτό που είδες. Κάθε μέρα μόνο βλέπω πάνω από 100 περιπτώσεις σαν τις δικές σου αλλά συμβαίνει το αντίθετο, πλην ελάχιστων λαθών που το βρίσκουν ύστερα και ενημερώνεται ο πελάτης ότι δεν μπορεί να βάλει το πακέτο, δηλάδή γίνεται όπως προβλέπεται ;)
Φιλικά :)

konc
08-12-09, 11:23
Επειδή με ενδιαφέρει to Conn-X Internet και Ομιλία (43,90 €) αλλά ως προϋπόθεση θέλει να πρόκειται για Οικιακό Πελάτη


Konc, δεν αναφέρομαι στα πακέτα conn-x me dynamic ip που αναφέρεσαι εσύ αλλά σε πακέτα ΜΟΝΟ για οικιακές συνδέσεις.
Το πακέτο conn-x το βάζει όποιος θέλει.

Τα γνωρίζω τα πακέτα, ευχαριστώ. Θέλετε να μου πείτε ότι θα του αρνηθούν το παραπάνω πακέτο και επιμένετε κιόλας? Εγώ δεν έχω καταλάβει για τι μιλάμε?

Εντάξει. Ένας από τους δύο είναι λάθος. Θα το δεχτώ σαν ενδεχόμενο, θα περιμένω το αποτέλεσμα και φυσικά αν έχω άδικο θα το παραδεχτώ. Θα παρακαλέσω θερμά τον φίλο να μην εγκαταλείψει το thread του και να μας ενημερώσει για την εξέλιξη της σύνδεσής του. Πολιτισμένη ανακωχή προς το παρόν και αναμονή.

emeliss
08-12-09, 17:22
Ο φίλος ενημέρωσε ήδη. Οικιακή σύνδεση έβαλε και άρα έγινε δεκτή η αίτηση για το "Conn-X Internet και Ομιλία". Δεν χρειάζεται ανακωχή, δεν υπάρχει πόλεμος.

konc
08-12-09, 17:44
(Υπάρχει απλά μεγάλη διαφορά απόψεων, σοβαροί άνθρωποι είμαστε, δεν θα πλακωθούμε κιόλας αν δεν συμφωνήσουμε...)

Να προσπαθήσω να το πω άλλη μια φορά με άλλα λόγια, μιας και αυτό που γράφεις με επιβεβαιώνει. Όποια και να είναι η πολιτική του ΟΤΕ, πρακτικά σχεδόν πάντα μαγειρεύονται και περνάνε οικιακά πακέτα σε χώρους εργασίας.

Αφού έγινε δεκτή η αίτησή του λοιπόν, που διαφωνείτε με τα λεγόμενά μου και εσύ μου λες "να το αφήσω καλύτερα γιατί δεν έχω καταλάβει" ενώ ο fusmoker επιμένει ότι τέτοια πράγματα αυστηρά δεν γίνονται?

emeliss
08-12-09, 17:53
Εσύ έλεγες ότι σε επιχειρήσεις μπαίνουν απλά conn-x και όχι μόνο conn-x@work. Αυτό είναι σωστό και νόμιμο χωρίς μαγειρέματα, αφού δεν προβλέπεται κάτι διαφορετικό.

Αντίθετα το προϊόν που θέλει ο φίλος, "Conn-X Internet και Ομιλία" δεν μπαίνει σε επαγγελματικούς χώρους. Δηλαδή αν ο φίλος είχε ένα ψιλικατζίδικο, ένα περίπτερο κλπ (το πρόβλημα είναι περισσότερο με τις δωρεάν κλήσεις τηλεφωνίας), που να μαγείρευε όλο τον μήνα, το πακέτο δεν θα έμπαινε.

konc
08-12-09, 18:56
Κατάλαβα... παρανόηση μέχρι αηδίας το κάναμε :p
Όχι, δεν εννοούσα μόνο το adsl, εννούσα αυτό που λέτε ότι δεν μπαίνει και όμως ο φίλος το έβαλε. Όλο το πακέτο μαζί με τηλεφωνία και χρόνους ομιλίας. Έγινε όλο αυτό επειδή αναφέρθηκα ειδικά στη σύνδεση adsl που με αφορά σαν επάγγελμα και θεωρήσατε πως δεν έχω καταλάβει για τι πράγμα συζητάμε. Όπως και να'χει δεν αλλάζει κάτι, ο φίλος το έβαλε!

James_Bond
09-12-09, 19:23
Για να είμαστε ακριβείς δεν έχει γίνει ακόμα η σύνδεση καθώς έχω κλείσει ραντεβού με τεχνικούς για την σύνδεση τηλεφώνου για το αμέσως προσεχές διάστημα. Προτίμησα να κάνω ξεχωριστά τις ενέργειες (δηλαδή να γίνει πρώτα η σύνδεση και μετά να κάνω την αίτηση για το πρόγραμμα conn-x και ομιλία) ούτως ώστε αν κάτι δεν πάει καλά με το τηλέφωνο να έχω το χρόνο να κάνω κάποια "ενέργεια". Δυστυχώς οι εταιρείες (αν και τελικά έχουν βάλει όρους στα προγράμματα αυτά ότι μπορούν να καταγγείλουν τις συμβάσεις αν ξεπερνάς τα όρια "συνετής" χρήσης της υπηρεσίας) βάζουν προσκόμματα του τύπου "οικιακός πελάτης" κλπ. αναγκάζοντάς μας να καταφεύγουμε σε "πλάγια" μέσα για να μπορέσουμε να χρησιμοποιήσουμε τις υπηρεσίες τους.

FuS
10-12-09, 16:35
Δεν υπάρχουν πλάγια μέσα για τον οικιακό πελάτη που θέλει να βάλει οικιακό πρόγραμμα. Το ζητάει και του το ενεργοποιούν.
Ο πελάτης που δεν το δικαιούται απλά δεν το παίρνει. Και αν μπει (από λάθος ή οτιδήποτε - σίγουρα πολύ μεμονωμένη περίπτωση), θα το δούνε κάποια στιγμή σύντομα και θα το βγάλουν.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί καποιος να επιμένει να βάλει με πλάγιο τρόπο ένα πρόγραμμα που δεν το δικαιούται; Αν θεωρεί ότι προσβάλλεται ή ότι νιώθει θιγμένος, μπορεί να επικοινωνήσει με τον ίδιο τον πάροχο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.