PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλος με πρόβλημα συγχρονισμού ?



McLaren7
06-12-09, 14:50
Ενώ εδώ και μήνες ήμουν μια χαρά με την 6άρα γραμμή μου, τις τελευταίες μέρες συγχρονίζει εκνευριστικά στa 1500 Kbps... με SNR στα 9db και attennuation sta 8.5db.
Όταν κλείδωνα στα 6300Kbps πάλι τις ίδιες τιμές είχα στα SNR και atten. (8db με 9db και τα δύο).

Συμβαίνει και σε άλλους κάτι παρόμοιο ? Να κατέβει τόσο χαμηλά το "κλείδωμα" με τις ίδιες τιμές SNR και atten. που είχε και πριν ?

McLaren

divined
06-12-09, 15:17
Εγώ κλειδώνω στα 6mbps - 11dB download και 13dB upload περίπου (εχω τη lite υπηρεσία) αλλά έχω φοβερά προβλήματα με drops στο company of heroes. 2 στα 3 παιχνίδια που παίζω κάνουν drop κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού, λόγω retrain της γραμμής. Σκέφτομαι να γυρίσω σε conn-x. Δεν είχα προβλήματα με conn-x προτού βάλω HOL πριν 6 μήνες. Το πρόβλημα είναι ότι θα έχω και ρήτρες προφανώς εφόσον δεν έχω κλείσει χρόνο. Είναι στην περιοχή δουκίσσης πλακεντίας (κοντόπευκο). Κανένας άλλος με πρόβλημα στην περιοχή;

mondeo
06-12-09, 15:54
Ενώ εδώ και μήνες ήμουν μια χαρά με την 6άρα γραμμή μου, τις τελευταίες μέρες συγχρονίζει εκνευριστικά στa 1500 Kbps... με SNR στα 9db και attennuation sta 8.5db.
Όταν κλείδωνα στα 6300Kbps πάλι τις ίδιες τιμές είχα στα SNR και atten. (8db με 9db και τα δύο).

Συμβαίνει και σε άλλους κάτι παρόμοιο ? Να κατέβει τόσο χαμηλά το "κλείδωμα" με τις ίδιες τιμές SNR και atten. που είχε και πριν ?

McLaren

Αποσύνδεσε ΟΛΑ τα τηλέφωνα και άφησε μόνο το ρούτερ.Κάνε επανεκκίνηση στο ρούτερ και έλεγξε το συγχρονισμό.Αν συνεχίζει,δοκίμασε άλλο ρούτερ.Αν και πάλι δεν κάνεις τίποτα,δήλωσε βλάβη.

kriosgr
06-12-09, 22:43
Λοιπόν μια από τα ίδια κι εδώ. Δεν έχω αλλάξει ή πειράξει τίποτα απολύτως αλλά από τότε που μπήκε ο Δεκέμβριος από τα 4700 - 5100 που συγχρόνιζε τώρα συγχρονίζει κάθε φορά στα 2600. Με έχει ξενερώσει εντελώς.

sktheo
11-12-09, 20:26
Καλησπέρα από Βόλο.
Είμαι στη Hol περίπου 2 χρόνια.
Πρώτο "κλείδωμα" 19Μbps , μια χαρα για 1km περιπου αποσταση απο το dslam.
Μετα απο λιγο καιρο αρχισε η "πτωση" σταδιακα.
Σημερα με τα βιας "κλειδωνει" στα 9Mbps! :down:
Σιγουρα το crosstalk επηρεαζει με ολοενα και περισσοτερους πελατες αλλα οχι και ΕΤΣΙ!
Εχω παρει τηλ παρα πολλες φορες την Τ/Υ αλλα ακρη δεν βρηκα.
Δηλωσα βλαβη μεσω της Τ/Υ στον ΟΤΕ 3 φορες αλλα το προβλημα δεν εχει λυθει ( σιγα μην κανει τιποτα ο OΤΕ για το adsl της ΗοL ).
Δοκιμασα με αλλο ρουτερ περα της "μπακατελας" που μας εχουν φορτωσει , dmt tool για χαμηλωμα του snr αλλα .. πολλα λαθη στα δεδομενα αν και ανεβηκε γυρω στα 4-5 mbit το "κλειδωμα".
Σκεφτομαι να την ¨κανω" για forthnet... μπας και στρωσει το πραμμα γιατι με τη Hol δεν το βλεπω!

mondeo
12-12-09, 00:11
Σκεφτομαι να την ¨κανω" για forthnet... μπας και στρωσει το πραμμα γιατι με τη Hol δεν το βλεπω!

Τώρα έκανες μεγάααααλη επιτυχία.
Ρίξε μία ματιά στο αντίστοιχο Sub-Forum και θα καταλάβεις.
Απώλεια στην ταχύτητα συγχρονισμού έχουμε όλοι μας.Κι εγώ πρώτος.Αν κάνω reboot στο router βράδυ που είναι πολλοί ανοιχτοί,χάθηκα.Αντίθετα αν το επανεκκινήσω πρωί ή μεσημέρι,κλειδώνει πολύ ψηλότερα.Τι φταίει;
Μα φυσικά η ελεεινή κατάσταση του δικτύου του χαλκού.Υγρασία,crosstalking κλπ.Κι όσο περνάει ο καιρός και αυξάνονται οι ADSL χρήστες τα πράγματα θα χειροτερεύουν.
Πήγα πρόσφατα σε δύο χρήστες OTENET με 24άρες οι οποίοι δεν βρίσκονταν παραπάνω από 300-400 μέτρα από το DSLAM.Δεν έπιαναν παραπάνω από 16Mbps!!!!Και καλά σε μας που έχουμε ADSL από παρόχους.Η πΟΤΕΝΕΤ που γιά πολλούς είναι η πιό αξιόπιστη γιατί δεν μπορεί να προσφέρει 24άρα όταν το attenuation είναι 10-15;

sktheo
12-12-09, 13:22
Τώρα έκανες μεγάααααλη επιτυχία.
Ρίξε μία ματιά στο αντίστοιχο Sub-Forum και θα καταλάβεις.
Απώλεια στην ταχύτητα συγχρονισμού έχουμε όλοι μας.Κι εγώ πρώτος.Αν κάνω reboot στο router βράδυ που είναι πολλοί ανοιχτοί,χάθηκα.Αντίθετα αν το επανεκκινήσω πρωί ή μεσημέρι,κλειδώνει πολύ ψηλότερα.Τι φταίει;
Μα φυσικά η ελεεινή κατάσταση του δικτύου του χαλκού.Υγρασία,crosstalking κλπ.Κι όσο περνάει ο καιρός και αυξάνονται οι ADSL χρήστες τα πράγματα θα χειροτερεύουν.
Πήγα πρόσφατα σε δύο χρήστες OTENET με 24άρες οι οποίοι δεν βρίσκονταν παραπάνω από 300-400 μέτρα από το DSLAM.Δεν έπιαναν παραπάνω από 16Mbps!!!!Και καλά σε μας που έχουμε ADSL από παρόχους.Η πΟΤΕΝΕΤ που γιά πολλούς είναι η πιό αξιόπιστη γιατί δεν μπορεί να προσφέρει 24άρα όταν το attenuation είναι 10-15;

...με 26db θορυβο και κλειδωμα στα 8 παραειναι κοροιδια!
Τουλαχιστον η 4νετ εχει χαμηλο snr και κλειδωνεις καλυτερα, τουλαχιστον αυτο εχω δει σε 2 φιλους μου (μενουν κοντα σε μενα) με κλειδωμα στα 19!!! και χωρις "λαθη" στη ροη δεδομενων!
Ενω στη Hol ειναι ....σημερα και καλα μου εξεταζει μηχανικος τους την γραμμη μου.. ειναι η 4η φορα :down:

mondeo
12-12-09, 18:30
Γραμμή Forthnet φίλου στην Πάτρα.Συγχρονισμός στα 13Mbps με downloading απο ftp server στα 160Kbps.
Άλλο τίποτα;

sktheo
12-12-09, 23:30
εδω στο ellada φιλε ειναι που θα πεσεις τελικα.
Αν πεσεις σε καλο χαλκο εισαι ωραιος αν οχι πιασε το αυγο και κουρεψε το!
:down: :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.