PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως μπορω να γυρισω την γραμμη σε fast path?



antonis556
07-12-09, 01:23
Καλησπερα παιδες , μπορειτε σας παρακαλω να μου πειτε πως μπορω να γυρισω το Speedtouch 585v7 σε fast path?

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Lagman
07-12-09, 03:46
Έβαλες ΟΤΕ ;υπόψιν connx tv = interleaved όλες οι άλλες συνδέσεις του ΟΤΕ έχουν default fastpath, και το fastpath από όσο γνωρίζω στον οτε δε το αλλάζουμε εμείς από το router αλλά γίνετε ρύθμιση στο dslam, στην πόρτα σου.

Η ontelecoms δίνει την δυνατότητα να το αλλάξεις μέσα από το site myon(φαντάζομαι το έχεις δει) .

Με άλλα λόγια τηλέφωνο στην ΤΥ του ΟΤΕ :)

lak100
07-12-09, 14:16
παιδια σημερα μου ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ οτι περιμενουν τις καρτελες απο Αθηνα για να φερουν την 24αρα στην περιοχη μου τι ακριβως ειναι οι καρτελες? Μου ειπε επισης οτι ειναι θεμα της διοικησης του ΟΤΕ ποτε θα στειλει τις καρτελες για να ολοκληρωθει η αναβαθμιση. Μηπως με δουλευει ο ΟΤΕ?

antonis556
07-12-09, 14:55
Έβαλες ΟΤΕ ;υπόψιν connx tv = interleaved όλες οι άλλες συνδέσεις του ΟΤΕ έχουν default fastpath, και το fastpath από όσο γνωρίζω στον οτε δε το αλλάζουμε εμείς από το router αλλά γίνετε ρύθμιση στο dslam, στην πόρτα σου.

Η ontelecoms δίνει την δυνατότητα να το αλλάξεις μέσα από το site myon(φαντάζομαι το έχεις δει) .

Με άλλα λόγια τηλέφωνο στην ΤΥ του ΟΤΕ :)

Δεν εβαλα εγω αλλα ο φιλος μου . Τηλεοραση δν εχει , ειναι κατοχος της 2αρας (ταχυτητας) του ΟΤΕ . Απλα επειδη παιζει online games θελει να εχει καλο πινγ . Και δεν ξερει αν εχει fast path η οχι .

lak100
07-12-09, 15:08
Δεν εβαλα εγω αλλα ο φιλος μου . Τηλεοραση δν εχει , ειναι κατοχος της 2αρας (ταχυτητας) του ΟΤΕ . Απλα επειδη παιζει online games θελει να εχει καλο πινγ . Και δεν ξερει αν εχει fast path η οχι . ο φιλος σου εχει fast path.

baskon
07-12-09, 15:13
αν κανει ενα traceroute βλεπωντας το πρωτο hop αμεσως καταλαβαινει σε τι ειναι...
ΤΟ Interleaved ειναι γυρω στα 20 ms+ αν δε κανω λαθος

antonis556
07-12-09, 16:31
Οκ . Αυτο θα του πω να κανει να δουμε ...

Fragkiskos.K
04-01-10, 03:52
παιδια σημερα μου ειπε ο τεχνικος του ΟΤΕ οτι περιμενουν τις καρτελες απο Αθηνα για να φερουν την 24αρα στην περιοχη μου τι ακριβως ειναι οι καρτελες? Μου ειπε επισης οτι ειναι θεμα της διοικησης του ΟΤΕ ποτε θα στειλει τις καρτελες για να ολοκληρωθει η αναβαθμιση. Μηπως με δουλευει ο ΟΤΕ?

Μάλλον εννοείς κάρτες εφόσον πρόκειται για αναβάθμιση..

lak100
04-01-10, 11:22
Μάλλον εννοείς κάρτες εφόσον πρόκειται για αναβάθμιση.. ναι και τι ακριβως κανουν αυτες οι καρτες?

maik
04-01-10, 12:31
ναι και τι ακριβως κανουν αυτες οι καρτες?

Καρτες=πλακετες ηλεκτρονικες που περιεχουν τις πορτες του dslam και οχι μονο.

ZhenXlogic
04-01-10, 19:30
Η 2αρα γραμμή τρέχει σε fastpath πανό από 2αρα γραμμή τρέχει interleaved ;)

Georgevtr
05-01-10, 23:02
Η 2αρα γραμμή τρέχει σε fastpath πανό από 2αρα γραμμή τρέχει interleaved ;)

Λάθος!

ZhenXlogic
06-01-10, 01:32
Λάθος!

Λάθος σε ποιο από τα δυο :hmm: ,
γιατί στην 2αρα είναι fastpath!!!

terko
06-01-10, 01:43
Ολες fastpath είναι εκτός αν έχεις IPtv νομίζω ή πρόβλημα και στο έχουν αλλάξει.

Georgevtr
07-01-10, 02:36
Λάθος σε ποιο από τα δυο :hmm: ,
γιατί στην 2αρα είναι fastpath!!!

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=3244874&postcount=14

valen_gr
07-01-10, 03:54
Η 2αρα γραμμή τρέχει σε fastpath πανό από 2αρα γραμμή τρέχει interleaved ;)

λαθος γιατι και λογικα να το σκεφτεις, ο παροχος σου μπορει να κανει οτι ρυθμιση θελει στις γραμμες του. Πρεπει δηλαδη η 2αρα γραμμη να ειναι το οριο?
Εγω εχω 24αρα ΟΤΕ, συγχρονιζει στα 13-15 και μια χαρα fastpath εχω .

Η ταχυτητα συγχρονισμου ουδεμια σχεση εχει με το εαν θα ειναι fastpath/interleaved.
Ο κυριος λογος που παροχος επιλεγει interleaved ειναι αμα δινει υπηρεσιες iptv/voip που ειναι κρισιμο να μην γινει επαναποστολη δεδομενων απο το DSLAM λογω σφαλματων. Το interleave μειωνει παρα πολυ τα σφαλματα, αφου τα περισσοτερα μπορουν να διαχειριστουν στο επιπεδο της ADSL.

bolos
08-01-10, 01:34
Εμενα με 8 αρα με κλειδωνει το πρωι στα 4,5 με att. 51,5 kai γραφει ADSL2+ fastpath.
To brady που πεφτει ο SNR κλειδωνει 3,9 περιπου αλλα εχω att 48 !!!!
Ελα ομως που τωρα γραφει ADSL2 (σκετο)!!!δηλ. συνδεομαι σε αλλο DSLAM το βραδυ και αλλο το πρωι;;;

Piparas
08-01-10, 02:25
Εμενα με 8 αρα με κλειδωνει το πρωι στα 4,5 με att. 51,5 kai γραφει ADSL2+ fastpath.
To brady που πεφτει ο SNR κλειδωνει 3,9 περιπου αλλα εχω att 48 !!!!
Ελα ομως που τωρα γραφει ADSL2 (σκετο)!!!δηλ. συνδεομαι σε αλλο DSLAM το βραδυ και αλλο το πρωι;;;


Το dslam φυσικά και δεν αλλάζει, το modulation (g.dmt, adsl2, adsl2+ κ.λ.π.) όμως μπορεί να αλλάξει ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες (θόρυβο, απόσταση) που αντιλαμβάνεται το router ότι επικρατούν στη γραμμή σου.

terko
08-01-10, 02:42
Εμενα με 8 αρα με κλειδωνει το πρωι στα 4,5 με att. 51,5 kai γραφει ADSL2+ fastpath.
To brady που πεφτει ο SNR κλειδωνει 3,9 περιπου αλλα εχω att 48 !!!!
Ελα ομως που τωρα γραφει ADSL2 (σκετο)!!!δηλ. συνδεομαι σε αλλο DSLAM το βραδυ και αλλο το πρωι;;;

Οχι φίλε, αυτό συμβαίνει γιατί στο interface του router, στις παραμέτρους ADSL το operation mode ή modulation είναι στη θέση automatic, έτσι ο router από μόνος του και προκειμένου να μην χάσει τον συγχρονισμό (επειδή πέφτει το SNR) αλλάζει το mode σε ADSL2, πάντα όταν συμβαίνει αυτό ελαττώνεται λίγο τιμή στο attenuation και ίσως παραμείνει η σύνδεση on.

Μπορείς να επιλέξεις το ADSL2+, κάνοντας save settings αλλά επειδή έχεις πάρα πολύ μεγάλο attenuation θα έχεις σίγουρα έντονους αποσυγχρονισμούς, δοκίμασε και το G.992.1 (G.DMT) μήπως έχεις καλύτερο συγχρονισμό πράγμα που δεν το βλέπω.

Αν δεν έχεις αποσυγχρονισμούς, άστο καλύτερα στο automatic.

ZhenXlogic
10-01-10, 12:41
Τελικά έχουν αλλάξει η εποχές!
Θυμάμαι παλιά που το fastpath το έδινε σε χαμηλές σύνδεσης! (384 & e.t.c.)

Sorry :oops:

bolos
10-01-10, 20:46
Οχι φίλε, αυτό συμβαίνει γιατί στο interface του router, στις παραμέτρους ADSL το operation mode ή modulation είναι στη θέση automatic, έτσι ο router από μόνος του και προκειμένου να μην χάσει τον συγχρονισμό (επειδή πέφτει το SNR) αλλάζει το mode σε ADSL2, πάντα όταν συμβαίνει αυτό ελαττώνεται λίγο τιμή στο attenuation και ίσως παραμείνει η σύνδεση on.

Μπορείς να επιλέξεις το ADSL2+, κάνοντας save settings αλλά επειδή έχεις πάρα πολύ μεγάλο attenuation θα έχεις σίγουρα έντονους αποσυγχρονισμούς, δοκίμασε και το G.992.1 (G.DMT) μήπως έχεις καλύτερο συγχρονισμό πράγμα που δεν το βλέπω.

Αν δεν έχεις αποσυγχρονισμούς, άστο καλύτερα στο automatic.
δεν ειναι στο auto απλα εχει τικαρισμενα ολα τα modes.Αλλα καταλαβα τι λες θα δοκιμασω να ξετικαρω το ADSL2 και θα σου πω.

arisporos
10-01-10, 20:49
ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ!!!ΕΧΩ ΤΟ MODEM-ROUTER ΤΗΣ BAUDTEC ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ,ΠΟΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ??

terko
11-01-10, 02:22
δεν ειναι στο auto απλα εχει τικαρισμενα ολα τα modes.Αλλα καταλαβα τι λες θα δοκιμασω να ξετικαρω το ADSL2 και θα σου πω.

Αφού έχει τέτοια επιλογή ο router σου, να κάνεις δοκιμές έχοντας τικάρει κάθε φορά ένα μόνο mode, ώστε να δεις σε ποιο συγχρονίζεις καλύτερα και χωρίς αποσυνδέσεις.

........Auto merged post: terko πρόσθεσε 13 λεπτά και 31 δευτερόλεπτα αργότερα ........


ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ!!!ΕΧΩ ΤΟ MODEM-ROUTER ΤΗΣ BAUDTEC ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ,ΠΟΙΟ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ??

1. Καλώς ήρθες στο forum.

2. Μην γράφεις με κεφαλαία γράμματα.

3. Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=352275) που είναι και πρόσφατο νήμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.