PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή default snr



nanas
07-12-09, 12:28
Παιδιά καλημέρα,Γίνεται να σου αλλάξουν το default snr στη HOL στο 6 π.χ. και πώς;Αλήθεια τώρα πόσο είναι 11;Αν θέλω να βάλω και HOL TV θα βρουν δικαιολογία να μην το αλλάξουν;Και τέλος η ON τί default snr έχει;

matelas
07-12-09, 14:03
Η hol έχει snr 9 και 11. Το αρχικό είναι 11. Εμένα μου το είχαν αλλάξει από 11 στο 9 γιατί είχα προβλήματα. Για κάποιον λόγο (μάλλον γιατί μπήκα στο πακέτο lite) μου το πήγαν πάλι στο 11 και συγχρονίζω στα 4.5Mbps. Πήρα τηλέφωνο για να μου το αλλάξουν πάλι και μου είπαν πως η αλλαγή αυτή γίνετε σε ιδικές περιπτώσεις και κρίνετε από τους τεχνικούς.
Δεν μου το άλλαξαν, αλλά θα τους πάρω πάλι. :p

Το είχα πάνω από 4 μήνες στο 9 και συγχρόνιζα ποιο ψηλά.

DaveMurray
07-12-09, 14:57
Όντως..... Δεν αλλάζουν πιο κάτω από 9...... Και εγώ είχα ζητήσει για 6.... αλλά τζίφος.... Μόνο μέχρι 9 με έχουν :(

Πάντα όμως, μπορείς να το "πειράξεις" χειροκίνητα, με κάποιο συμβατό modem/router με το πρόγραμμα DMT.....

πχ: Siemens CL-110 και SL2-141, SpeedTouch 585v6 (με firmaware 6.1.x), και άλλα. Στην σελίδα του προγράμματος αναφέρει τα συμβατά μοντέλα....

Fragkiskos.K
15-12-09, 22:56
Αλλαγή προφίλ και ειδικά με διαφορετικό SNR κάνουν μόνο αν έχει πρόβλημα κάποια απο τις υπηρεσίες του πελάτη.

pRieStaKoS
17-12-09, 02:50
hol tv μόνο με 11 SNR.

Αν το "πειράξεις" χειροκίνητα και κάψεις καμία πόρτα, θα σε πάρουν ένα πρωί και "θα τ'ακουσεις". Μη το πειράζεις, αν δεν ξέρεις....

DaveMurray
17-12-09, 03:22
hol tv μόνο με 11 SNR.

Αν το "πειράξεις" χειροκίνητα και κάψεις καμία πόρτα, θα σε πάρουν ένα πρωί και "θα τ'ακουσεις". Μη το πειράζεις, αν δεν ξέρεις....

Δεν ανταποκρίνεται το συγκεκριμένο στην πραγματικότητα....

Παντελώς δεν ισχύει....

pRieStaKoS
17-12-09, 11:43
Εντάξει....Το τράβηξα λίγο γτ το θέμα έχει ξεχυλώσει ! Τα έχουμε ξαναπεί και το να ζητάς αλλαγή SNR κάτω απο 9 (στην hol) είναι τσάμπα κόπος !

Θες σταθερότητα γραμμής ή sync με αποσυνδέσεις απλά για να λες πως συγχρονίζεις λίγο περισσότερο? :hmm:

DaveMurray
18-12-09, 09:30
Αυτό το επιλέγει ο χρήστης.... Εκείνος καλείται να αποφασίσει, και μόνον αυτός.....

Στην HOL, σε αφήνουν (ειδικά αν αιτηθείς, η φέρεις σαν λόγο, κάποια βλάβη) να κατέβεις μέχρι τα 9..... Πέραν αυτών, με τον κατάλληλο εξοπλισμό και software, μπορείς να κατέβεις ακόμα παρακάτω.....

Ο χρήστης, είναι αυτός που θα αποφασίσει το τι θα προτιμήσει, το τι θα τον βολέψει.... Το μόνο σίγουρο είναι, πως, και με 1db SNR(:p), δεν θα "κάψει" καμία πόρτα DSLAM, ούτε θα δημιουργήσει κανένα είδος προβλήματος στον εξοπλισμό του.... Κάτι τέτοιο μέχρι τώρα δεν έχει προκύψει, από "τεχνικής" και "φυσικής" πλευράς...:)

Papados
18-12-09, 09:59
Πόρτα δεν καιγεται. Θα είχα κάψει προ πολλού την δικιά μου αφου συνήθως δουλεύω στο 1 - 3db (λόγω προβλήματος της συγκεκριμένης σύνδεσης)

pRieStaKoS
18-12-09, 10:40
Αυτό το επιλέγει ο χρήστης.... Εκείνος καλείται να αποφασίσει, και μόνον αυτός.....

Στην HOL, σε αφήνουν (ειδικά αν αιτηθείς, η φέρεις σαν λόγο, κάποια βλάβη) να κατέβεις μέχρι τα 9..... Πέραν αυτών, με τον κατάλληλο εξοπλισμό και software, μπορείς να κατέβεις ακόμα παρακάτω.....

Ο χρήστης, είναι αυτός που θα αποφασίσει το τι θα προτιμήσει, το τι θα τον βολέψει.... Το μόνο σίγουρο είναι, πως, και με 1db SNR(:p), δεν θα "κάψει" καμία πόρτα DSLAM, ούτε θα δημιουργήσει κανένα είδος προβλήματος στον εξοπλισμό του.... Κάτι τέτοιο μέχρι τώρα δεν έχει προκύψει, από "τεχνικής" και "φυσικής" πλευράς...:)

Που το είδες αυτό γραμμένο ? Εχεις επίσημη ενημέρωση απο οποιοδήποτε πάροχο πως ο χρήστης μπορεί να πειράζει τα στοιχεία του βρόγχου? Εϊναι ρύθμιση στο DSLAM και δικαιοδωσία πάνω σ'αυτό έχει μόνο ο ιδιοκτήτης. Όχι ο συνδρομητής....Λάθος έχεις καταλάβει. Το αν πειράζεις εσύ τον εξοπλισμό και αυτό δημιουργεί πρόβλημα στην σύνδεση ή στον εξοπλισμό, αυτό εσύ θα το πληρώσεις...

Αυτές τις "πατέντες" κάνουν οι Έλληνες και μετά "φταίει ο εκάστοτε πάροχος, γτ δεν κάνει σωστά την δουλειά του".

DaveMurray
18-12-09, 11:27
Πριν κάνεις επιλεκτικά quote, το κείμενο που σε "ενδιαφέρει" δες ξανά αυτό:


(ειδικά αν αιτηθείς, η φέρεις σαν λόγο, κάποια βλάβη) να κατέβεις μέχρι τα 9)

Tώρα, αν μαζί μιλάμε, και χώρια καταλαβαινόμαστε.... οκ, να παίξω και εγώ....

Επίσης, με αυτή την "δυνατότητα" δεν πειράζεις/αλλάζεις/διαμορφώνεις, καμία ρύθμιση, σε ΚΑΝΕΝΑ DSLAM..... Aλίμονο, αν ο οποιοσδήποτε χρήστης θα μπορούσε να αλλάξει το κατα το δοκούν ρυθμίσεις σε έναν τόσο ευαίσθητο (και φυσικά ιδιωτικό περιουσιακό στοιχείο) εξοπλισμό, που δεν το χρησιμοποιεί, μόνο εκείνος, αλλά πολλοί ακόμα μαζί.... Εξάλλου, το μόνο που γίνεται, είναι να προσθέσεις, αφαιρέσεις θόρυβο στην γραμμή ΣΟΥ, και τπτ παραπάνω.... Μην λέμε ότι θέλουμε :)

Δεν υπάρχει "κάτι γραμμένο επίσημα" (έτσι τουλάχιστον ξέρω, διαβάζοντας σχεδόν, όλες τις συμβάσεις που υπογράφουν οι χρήστες, σε όλους τους παρόχους) για την μη τέλεση, η όχι αυτού που λες, αλλά και κανείς δεν είπε, να κάνει αυτό που λες εσύ. Για αυτό είναι και στην κρίση του εκάστοτε χρήστη να διαλέξει το τι θα κάνει με την γραμμή του....

Το "tweaking" λοιπόν, δεν απαγορεύεται από πουθενά, και από κανέναν, αλλά ούτε κανείς από εμάς, λέει "πρέπει να κάνεις το τάδε στην γραμμή".... Άλλο η αναφορά πιθανής δυνατότητας, άλλο η προτροπή.... Με την λογική αυτή, αν κάνω εγώ κάποια άλλαγη πχ στο TCP/IP στο λειτουργικό μου, για να βελτιώσω κάτι παραπάνω(περισσότερο λιγάκι download πχ, πείραξα την γραμμή, κατεβάζω περισσότερο :p), θα μου το απαγορεύσει η εταιρεία παροχής internet, η ο δημιουργός του λειτουργικού και πάει λέγοντας....

Εξάλλου, νομίζω, 2 ελληνικοί πάροχοι, μέσα από καλαίσθητα web interfaces, αφήνουν την επιλογή αυτή να την κάνει ο χρήστης (on,netone)......

Τώρα, αν εσύ θεωρείς ότι όταν σε ενημερώνει κάποιος ότι αυτό που "ήξερες" δεν ισχύει, και να λες το άσπρο, μαύρο, είναι δικό σου θέμα και δεν μπορώ εγώ να κάνω τπτ άλλο, πέραν την απλής ενημέρωσης :)

Πάντα φιλικά, και με διάθεση κουβέντας :)

(Υ.Γ: άσε τους "έλληνες" και τις....."πατέντες" τους, και πιάσε τους παρόχους που κοροιδεύουν τον κόσμο.... Εκεί μάλιστα....;))

pRieStaKoS
18-12-09, 11:41
Πριν κάνεις επιλεκτικά quote, το κείμενο που σε "ενδιαφέρει" δες ξανά αυτό:



Tώρα, αν μαζί μιλάμε, και χώρια καταλαβαινόμαστε.... οκ, να παίξω και εγώ....

Δεν υπάρχει "κάτι γραμμένο επίσημα" (έτσι τουλάχιστον ξέρω, διαβάζοντας σχεδόν, όλες τις συμβάσεις που υπογράφουν οι χρήστες, σε όλους τους παρόχους) για την μη τέλεση, η όχι αυτού που λες, αλλά και κανείς δεν είπε, να κάνει αυτό που λες εσύ. Για αυτό είναι και στην κρίση του εκάστοτε χρήστη να διαλέξει το τι θα κάνει με την γραμμή του....

Το "tweaking" λοιπόν, δεν απαγορεύεται από πουθενά, και από κανέναν, αλλά ούτε κανείς από εμάς, λέει "πρέπει να κάνεις το τάδε στην γραμμή".... Άλλο η αναφορά πιθανής δυνατότητας, άλλο η προτροπή.... Με την λογική αυτή, αν κάνω εγώ κάποια άλλαγη πχ στο TCP/IP στο λειτουργικό μου, για να βελτιώσω την ταχύτητα, μου το απαγορεύει η η εταιρεία παροχής internet, η ο δημιουργός του λειτουργικού και πάει λέγοντας....

Εξάλλου, νομίζω, 2 ελληνικοί πάροχοι, μέσα από καλαίσθητα web interfaces, αφήνουν την επιλογή αυτή να την κάνει ο χρήστης (on,netone)......

Τώρα, αν εσύ θεωρείς ότι πρέπει να έχεις την τάση για μυθεύματα, να σε ενημερώνει κάποιος ότι αυτό που "ήξερες" δεν ισχύει, και να λες το άσπρο, μαύρο, είναι δικός σου λογαριασμός και δεν μπορώ εγώ να κάνω τπτ άλλο, πέραν την απλής ενημέρωσης :)

Πάντα φιλικά, και με διάθεση κουβέντας :)

Πάντα φιλικά μιλάμε....(άλλο πως φαίνεται ! ) :)

Όλα τα router νομίζω έχουν την δυνατότητα αλλαγής ρυθμίσεων TCP/IP. Αν το επίσημο interface δε σε αφήνει να αλλάξεις το SNR (ή οποιαήποτε άλλη τιμή που παίρνει το ADSL μόνο του απο το DSLAM), για κάποιο λόγο δεν υπάρχει αυτή η επιλογή.

Το αν κατεβάσεις κάποιο "σπασμένο" firmware" ή "προσπαθήσεις" να κάνεις telnet στο router (οπως έχω δει προτρωπές σε αυτό το forum) για να πειράξεις το configuration του router, ο πάροχος δεν φέρει καμία ευθύνη και μετά η "καταστροφή" του router είναι δικό σου θέμα και θα το χρεωθείς.....!

Η τιμή SNR (9-11 για hol) για κάποιο λόγο υπάρχει έτσι. Εσυ μπορεί να θέλεις ταχύτητα, ενώ ο πάροχος (ορθά για την γνώμη μου) να επιθυμέι σταθερότητα γραμμής. Οκ. Πες πως το αλλάζεις σε <6dB και μετά αρχίζει τις αποσυνδέσεις, τα FEC errors και τα μπουκόματα στο router. Μετά τι κάνεις ? Παίρνεις τον πάροχο και κάνεις φασαρία ??

Μιλάμε πάντα απο προσωπικές εμπειρίες και γνώσεις στο αντικείμενο, λόγω σπουδών.Σε παρόμεια forum, συζήτηση κάνεις (πάντα με κόσμιο τρόπο), γι'αυτο υπάρχουν. Δεν είναι forum για να βγάλεις το άχτι σου (υπάρχουν άλλα μέρη για να το κάνεις αυτό).

DaveMurray
18-12-09, 11:59
για κάποιο λόγο δεν υπάρχει αυτή η επιλογή

Ανεξάρτητα τον λόγο, ο χρήστης, είναι υπεύθυνος των πράξεων του, και υπεύθυνος, το τι θα κάνει με τον δικο του εξοπλισμό. Αν θέλει να πειράξει, θα πειράξει.... Δεν σημαίνει, ότι πάντοτε, από κάτι, θα απαγορεύεται....


Το αν κατεβάσεις κάποιο "σπασμένο" firmware" ή "προσπαθήσεις" να κάνεις telnet στο router

Από εκείνην την στιγμή, ο μοναδικός υπόλογος των πράξεων του, θα είναι ο χρήστης. Αν κάτι πάει στραβά, δεν φταίει ούτε ο πάροχος, ούτε η εταιρεία του εξοπλισμού.... Για αυτό και επαναλαμβάνω, στην οποιαδήποτε κακοτοπιά, την ευθύνη την έχει ο χρήστης και μόνο αυτός. Δεν σημαίνει ότι απαγορεύεται να κάνει ότι επιθυμεί, πάντα φυσικά, αν δεν υπάρχει κάτι επίσημο που να τον υπαγορεύει....


για να πειράξεις το configuration του router, ο πάροχος δεν φέρει καμία ευθύνη και μετά η "καταστροφή" του router είναι δικό σου θέμα και θα το χρεωθείς.....!

Εσύ μιλάς για άλλο θέμα, και εμείς μιλάμε για άλλο θέμα.... Εμείς μιλάμε, για την αυξομείωση του SNR, πράγμα που δεν επιφέρει καμία βλάβη (και δεν δύναται) στον προσωπικό εξοπλισμό του χρήστη, η του παρόχου. Άλλες, διαφορετικές..."επεμβάσεις" μπορούν να κάνουν κάτι, αλλά εμείς δεν συζητάμε για αυτές....


Η τιμή SNR (9-11 για hol) για κάποιο λόγο υπάρχει έτσι

Πράγματι.... Μια απλή τιμή προεπιλογής είναι από τον πάροχο.... Αυστηρώς δεσμευτική όμως δεν είναι....


Πες πως το αλλάζεις σε <6dB και μετά αρχίζει τις αποσυνδέσεις, τα FEC errors και τα μπουκόματα στο router. Μετά τι κάνεις ? Παίρνεις τον πάροχο και κάνεις φασαρία ??

Όπως είπα και πριν, υπεύθυνος είναι ο χρήστης, όχι ο πάροχος, οπότε, όποιος το κάνει αυτό, απλά κάνει κάτι που δεν ξέρει, και φορτώνει ευθύνες εκεί που δεν πρέπει.... Άρα, η αυξομείωση στον θόρυβο είναι απλά μια αναφορά δυνατότητας, όχι προτροπή, για αυτούς που γνωρίζουν τι τους γίνεται....που επαναλαμβάνω, η συγκεκριμένη "επέμβαση" δεν επιφέρει κανενός είδους βλάβη σε προσωπικό και εταιρικό εξοπλισμό :)

pRieStaKoS
18-12-09, 12:05
Εγώ πάντως θεωρώ πως το SNR είναι μια σημαντική τιμή και ειδικά για την δικιά μου περίπτωση που έχω hol tv, αν πέσει ή ανέβει, το καταλαβαίνεις αμέσως.

Και πριν την hol tv, πάλι το παρακολουθούσα. Αλλά δεν έχω σκεφτει να το αλλάξω ή να ζητήσω να αλλάξει το SNR.

matelas
18-12-09, 13:19
Διάβασα ποιο πάνω πως "Αυτό το επιλέγει ο χρήστης.... Εκείνος καλείται να αποφασίσει, και μόνον αυτός....." για αλλαγή snr μιλάς;

Εγώ τους ξαναπήρα και ζήτησα αλλαγή εξηγώντας πως πριν λίγο καιρό το είχα στο 9, και μου είπαν πως αυτό ορίζετε μόνο αν υπάρχει πρόβλημα, και μετά μου είπε πως επειδή είμαι στο πακέτο Lite δεν τους δίνετε τέτοια επιλογή, είπε πως στο lite έχουν λιγότερες επιλογές ρυθμίσεων. Ούτε από το dslam αλλάζει είπε.

pRieStaKoS
18-12-09, 13:22
Διάβασα ποιο πάνω πως "Αυτό το επιλέγει ο χρήστης.... Εκείνος καλείται να αποφασίσει, και μόνον αυτός....." για αλλαγή snr μιλάς;

Εγώ τους ξαναπήρα και ζήτησα αλλαγή εξηγώντας πως πριν λίγο καιρό το είχα στο 9, και μου είπαν πως αυτό ορίζετε μόνο αν υπάρχει πρόβλημα, και μετά μου είπε πως επειδή είμαι στο πακέτο Lite δεν τους δίνετε τέτοια επιλογή, είπε πως στο lite έχουν λιγότερες επιλογές ρυθμίσεων. Ούτε από το dslam αλλάζει είπε.
Στο Lite τι θες παραπάνω ? ADSL ή ADSL2+ στα 6144/1024 με δικό του SNR. Αν τα πιάνεις τα 6Mbps τι άλλο θες ? Θα αλλάξει κάτι ?

DaveMurray
18-12-09, 13:24
@matelas


εννοούμε την "χειροκίνητη" αλλαγή που κάνεις μέσω ενός εύκολου software....

Την αλλαγή που μπορείς να κάνεις από HOL, είναι μέχρι 9, αλλά πάει και πιο κάτω, η πιο πάνω από 11, βάση του "συγκεκριμένου προγράμματος"

Αυτό εννούμε.... Στις αλλαγές που μπορείς να σου κάνουν από HOL, όχι δεν επιλέγει ο χρήστης.... (μόνο σε προβλήματα, χαμηλό συγχρονισμό, πολλά προβλήμματα, ανέβασμα snr (μείωση ταχύτητας). Πάει και παρακάτω, παραπάνω αν το θελήσει κάποιος :) (με δική του ευθύνη)

matelas
18-12-09, 13:24
Με το ζόρι έχω 4.5Mbps ενώ με snr 9 θα έχω πάνω από 5. Πολλές φορές με ρίχνει στα 3.8.

pRieStaKoS
18-12-09, 13:25
Με το ζόρι έχω 4.5Mbps ενώ με snr 9 θα έχω πάνω από 5. Πολλές φορές με ρίχνει στα 3.8.

49.2(dB). Δεν πας πουθενά. Καλά εισαι !

matelas
18-12-09, 13:28
Κ' όμως το έχω δει και 6144/1024 με snr 9. Και εφόσον ξέρω πως θα κερδίσω έστω 1Mbps γιατί να το αφήσω;

(Για την ιστορία, κάποτε είχα attn 45:p)

pRieStaKoS
18-12-09, 13:35
Κ' όμως το έχω δει και 6144/1024 με snr 9. Και εφόσον ξέρω πως θα κερδίσω έστω 1Mbps γιατί να το αφήσω;

(Για την ιστορία, κάποτε είχα attn 45:p)

Για την πραγματικότητα όμως....με 49dB δεν θα κερδίσεις ! Ίσα ισα...θα χάσεις! Αν έχει αλλάξει το LA σου, δες την εσωτ.καλωδίωση/συνδεσμολογια.

matelas
18-12-09, 13:47
Όλα είναι σωστά και η καλωδίωση utp. Απλά σου λέω πως όταν είχα snr 9 είχα κερδίσει.

treli@ris
18-12-09, 13:47
Εχω αλλαξει SNR στη γραμμη χωρις να εχω προβλημα. Απλα πρεπει να ξερεις καποιον μεσα ;)

Dr.V
22-12-09, 11:55
Εγώ πάλι το αλλάζω κάθε φορά που συνδέομαι μέσω του DMT σε 5,5 και έχω περίπου 2,5 mbit επιπλέον (12500 kbps) στο συγχρονισμό και απόλυτα σταθερή σύνδεση χρησιμοποιόντας το Siemens 110 router. Με το netfaster της HOL, και το τυπικό 11άρι SNR πιάνω μέχρι 10000kbps και κάτι ψιλά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.