PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρωτόκολλο PPPoE....Ποιο μου προτείνετε?



whiteman7
07-01-04, 01:41
Καλησπέρα παιδιά,
Χρησιμοποιώ 2 PC's.Ενα laptop και ένα desktop.Στο desktop έχω τα win2000.Θα ήθελα παρακαλώ να μου πείτε ποιο πρωτόκολλο εσείς μου προτείνετε να χρησιμοποιήσω.Με τα ΧP δεν έχω π΄ροβλημα μιας και έχουν αυτο το πρωτόκολλο προεγκατεστημένο.
Το modem που έχω είναι το XpressLink της SIEMENS για γραμμή PSTN που δίνει ο ΟΤΕ.
Στο cd με το modem μου παρέχει μερικά πρωτόκολλα επικοινωνίας με πρωτεύον αυτό της EFFICIENT το οποίο όμως και πρέπει να αγοράσεις.

Θα σας ήμουν ευγνώμων αν μου δίνατε τα φώτα σας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

UGF_GreekMind
07-01-04, 15:32
:?:

Τι εννοείς με τη λέξη "πρωτόκολλα" ; Τα πρωτόκολλα ΔΕΝ αγοράζονται.

Μήπως έχεις μπερδευτεί λιγάκι ;
Aν ναι, κανένα πρόβλημα, απλώς εξήγησε λίγο τι εννοείς για να σε "ξεδιαλύνουμε".

:wink: :D

PALADIN
07-01-04, 17:17
το XpressLink είναι PPPoE καί νομίζω ότι δεν δέχεται άλλο προτοκολο.
Δεν χρειάζεσαι το CD ή κάποιο άλλο software. Το Xpresslink γίνεται setup από το Operating αρκεί να έχεις εγκαταστήσει την Ethernet Card καί το LAN driver.

Είναι αρκετά απλό.

whiteman7
07-01-04, 19:24
το cd του modem Xpresslink εχει μέσα software που παρέχουν οι εταιρίες για να μπορεσω να συνδεθώ se win2000...μιλάμε για το laptop το οποίο έχει εγκατεστημένη την κάρτα δικτύου.

ναι εννοείται ότι τα πρωτόκολλα δεν αγοράζονται...τα προγράμματα για να συνδεθώ μάλλον ήθελα να πω...συγνώμη για το μπέρδεμα.

arish
20-02-04, 01:19
Σκέφτομαι κι εγώ να κάνω αίτηση...
Έχω LAN με 2 pc και θέλω να χρησιμοποιήσω modem-router ώστε να δυνδέονται ανεξάρτητα! Τι πρωτόκολλο είναι καλύτερο PPPoE η PPPoA???

Έχω ακούσει ότι κάποιες εφαρμογές (px Kazaa) θέλουν μόνο PPPoE! Αληθεύει???

Please ακούω τις συμβουλές σας!

arish
21-02-04, 10:48
Καμία απάντηση??? :(

mind_warrior
21-02-04, 12:36
Σκέφτομαι κι εγώ να κάνω αίτηση...
Έχω ακούσει ότι κάποιες εφαρμογές (px Kazaa) θέλουν μόνο PPPoE! Αληθεύει???

Please ακούω τις συμβουλές σας!

Μην σε πάρω στον λαιμό μου αλλά και με PPPoA και με PPPoE όλα μου δούλεψαν μιά χαρά....συμπεριλαμβανόμενου Kazaa κτλ.

GeorgeH
21-02-04, 20:54
Συμφωνω κι εγω... Λειτουργουν ολα τα P2P ανεξαρτητα απο PPPoE ή PPPoATM... Απλα μετα ειναι θεμα Ιντερνετ Προβαιντερ αν θα σου κοψει καποιες πορτς απαραιτητες για τη συνδεση σου με καποια απο τα εν λογω προγραμματα.Για τη Vivodi εχο ακουσει οτι υιοθετει την παραπανω πρακτικη χωρις βεβαια να το εχω διασταυρωσει... Καλο downloading φιλε μου.

UGF_GreekMind
22-02-04, 12:11
Συμφωνώ ότι δεν έχουν να κάνουν με τα πρωτόκολλα, τα p2p.

Αλλά δεν κατάλαβα τι εννοείς GeorgeH με τις θύρες και τους ISP.
Το ποια θύρα θα χρησιμοποιείς κάθε φορά, είναι δικό σου θέμα και δεν έχει να κάνει με τον ISP.

GeorgeH
24-02-04, 19:16
Εγω φιλε Greek Mind εχω ακουσει οτι διαφοροι ISPs μπλοκαρουν με καποιο τροπο τη συνδεση σου με καποια P2P προγραμματα.Σου κοβουν πορτς δηλαδη... Αυτο ειναι ασχετο βεβαια με το Firewall που μπλοκαρει τις πορτς του υπολογιστη... Τωρα για περαιτερω λεπτομερειες δεν το εχω ψαξει αλλα νομιζω οτι ισχυει... Κοιταξε το και περιμενω feedback! :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.