PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΣΕ C ΓΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ



mariageo777
07-12-09, 19:44
Γειά σας, μήπως κάποιος ξέρει που θα βρω πληροφορίες για προγράμματα λειτουργικών συστημάτων και πιο συγκεκριμένα για κατασκευή buffer?

boeotian
08-12-09, 11:07
Στην ενότητα του προγραμματισμού θα βρεις περισσότερη βοήθεια. Τι είδους buffer θέλεις να φτιάξεις; Φαντάζομαι memory buffer; Πώς θα χρησιμοποιείται και για πιο σκοπό;

mariageo777
10-12-09, 12:11
Βασικά είναι για μια εργασια. Θέλει ένα buffer μέσω του οποίου διεργασίες θα ανταλλάσουν μηνύματα μεταξύ τους με την βοήθεια δύο ρουτινών. Το θέμα δεν είναι μόνο αυτό υπάρχουν και μια σελίδα απαιτήσεις. Πίκρα.

boeotian
10-12-09, 15:48
Τα μηνύματα που θα ανταλλάσσουν θέλεις να ακολουθούν ένα FIFO μοντέλο, ένα FILO ή ένα παράλληλο. Θα έχει κάποιου είδους queue που μπορεί να υλοποιηθεί με πίπα;

Για advance ανταλλαγή μηνυμάτων γίνεται με semaphors. Για κάτι απλό τώρα γίνεται με πίπα ή με shared memory με κάποιου είδους locking.

psyxakias
10-12-09, 15:51
Αρχίσαμε τις αισχρολογίες.. :down: :rofl:

boeotian
10-12-09, 18:20
Ουψ! Κάντε το παρακάτω map:


s/πίπα/pipe/g

για να μην μας ρίξουν ακατάλληλο :) Μου αρέσει υπερβολικά ο όρος αυτός όπως λέγαμε τα pipes στα ελληνικά όταν ήμασταν φοιτητές, άσχετα αν δεν είναι η σωστή μετάφραση... :)

psyxakias
10-12-09, 18:45
Έλα ρε συ, πλάκα έκανα :p

mariageo777
11-12-09, 12:16
ΒΑΣΙΚΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ Η ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ. ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΕΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?

boeotian
11-12-09, 14:56
Η γνώμη μου είναι όχι. Θα σε μπερδέψουν τέτοιοι κώδικες και μπορεί να μην είναι applicable για το δικό σου παράδειγμα. Εγώ στη θέση σου θα σχεδίαζα τι ακριβώς θέλω να κάνω και πως αυτό μπορεί να υλοποιηθεί.

Παραδείγματα κώδικα θα σου ήταν χρήσιμα μόνο αν χρειαστείς κάποια συγκεκριμένη τεχνολογία, για να δεις τις κλήσεις δηλαδή πως υλοποιούνται.

mariageo777
12-12-09, 12:28
ΟΚ θα ακολουθήσω την συμβουλή σου αλλά για καλό και για κακό πες μου και που θα βρω παραδείγματα γιατί μπορεί να τα χρειαστώ. Ευχαριστώ πάντως.

@ ADSLgr.com All rights reserved.