PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβάθμιση δικτύου Νέα Σμύρνη... Πότε;;;



Kalampouris
07-01-04, 01:45
Παιδια κανα νεο για νεα σμυρνη; ποτε το βλεπετε για την αναβαθμιση για ISDN?

Axilleass
07-01-04, 03:25
Τελικα πολλοι μαζευομαστε επο Ν.Σμυρνη εδω εε ?? Καλο αυτο...

Τι να πω.. Σε ενα παιδι που ενδιαφερεται του ειπαν κατι.. σε 15 μερες

αλλα αυτα τα λενε εδω και 3 μηνες..

Εντος των ημερων θα εχει νεα πιστευω ο φιλος Lunacy.. θα παει να ρωτησει..

whiteman7
07-01-04, 03:41
φιλαράκι μου που ρώτησε για αναβάθμιση σε ΑΙΓΑΛΕΩ του είπαν τέλος ΜΑΡΤΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ....φρίκαρε και έκανε αίτηση αλλαγής γραμμής σε pstn.πήγε το netmod στο υποκατάστημα και του έκαναν την αλλαγή την επόμενη μέρα
έκανε επιτόπου και την αίτηση για adsl και του την ενεργοποίησαν σε 2 μέρες.....

ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ :shock: :shock: :shock:

ΟΤΕ RULEZZZZ

Axilleass
07-01-04, 03:51
εμμ τα λεω αλλα δεν με ακουνε ! :) -εγω τι νομιζεις οτι εκανα.. αλλιως θα ειμουν στο περιμενε ακομα !! οθτε το πασχα δεν θα ειχα dsl..! (πεφτει και νωρις φετος.. :) )

Βεβαια καμια φορα υπαρχουν λογοι "ανωτερας βιας" :) που δεν επιτρεπουν τετοιες αλλαγες...

whiteman7
07-01-04, 04:05
πιασε το νετμοντ φίλε μου και τράβα στον ΟΤΕ
εγώ δεν θα είχα την υπομονή σου ειλικρινά :evil:

Axilleass
07-01-04, 04:39
whiteman7, :) :) εε μα.. ! :)
Ειπαμε εκτος κι αν υπαρχουν λογοι..

χωρια που οταν λενε αυτοι Μαρτιο εννοουνε Μαϊο..και αν.. :)

Kalampouris
07-01-04, 11:02
Την ISDN δεν μπορω να την βγαλω γιατι ειμαστε αρκετα ατομα στο σπιτι και χρειαζομαστε την εξτρα γραμμη!

whiteman7
07-01-04, 11:09
αν βάλεις adsl δηλαδή εννοείς ότι δε θα μπορείς να μιλάς στο τηλ?φυσικά και θα μπορείς...μία απόφαση ειναι...αντε...άργησες κιόλας
γύρνα σε pstn...προλαβαίνεις

nnn
07-01-04, 22:49
απόλυτα φυσιολογική η καθυστέρηση του οτε για αναβαθμίσεις. :mrgreen:

τόσο προγραμματισμό έκανε για να βάλει περισσότερες pstn θύρες,να πάνε χαμένες :?:

κοπρίτης
07-01-04, 23:17
παιδια κατ'αρχην συγχαρητηρια για το φορουμ...
μολις γραφτηκα και σκοπευω να λιωσω στο διαβασμα... εχει πολυ πραγμα αλλωστε...
Ποσταρω σαυτο το thread ως κατοικος Π.Φαληρου μιας και το προβλημα με τις isdn ειναι και εδω το ιδιο....
Καμια ενημερωση και καμια προοπτικη για το ποτε επιτελους θα απολαυσουμε και εμεις το ερημο το DSL...
Aποκορυφωμα ο σημερινος λογαριασμος του Π.ΟΤΕ στα 150 ευρω μονο για internet... και η αναγκη για dsl ειναι πλεον ε π ι τ α κ τ ι κ η
Το προβλημα ειναι γνωστο αλλα ελπιζω οτι εσεις ισως να εχετε καποια παραπανω info μπας και μαθουμε ποτε παιζει να εξυπηρετηθουμε...
Η αλλη λυση αποτι καταλαβαινω ειναι μετατροπη της isdn σε pstn και μετα αιτηση για dsl και ο ΟΤΕ να βαλει το χερι του....
τι ακριβως παιζει με την επιστροφη του netmod?
που το επιστρεφεις?
τι κερδιζεις?
τι αλλο χρειαζεται να κανεις??
τους πληρωνεις κιολας απο πανω??

Nick2k2
07-01-04, 23:56
Κοίτα για να μην καθυστερείς αν καίγεσαι, κάνεις άιτηση στον οτε να σου γυρίσουν την γραμμή σε pstn, ύστερα γυρνάς το netmod στον οτε μόνος σου και πληρώνεις 30€ για την μετατροπή,και κάνεις επιτόπου αίτηση για adsl over pstn και τέλειωσες.Όσα άτομα το έχουν κάνει έτσι,σε μια βδομάδα το πολύ είχαν adsl. :)

lakis
08-01-04, 00:03
Καλησπέρα παιδιά!!!
Διαβάζω απο τον ιούλιο το forum αλλα σήμερα έκανα αίτηση για adsl over Isdn! Που λέτε πήρα σημέρα το μεσημερι 15.30 το 134 και μετά απο πολύ ώρα αναμονής απαντάει ένας φρικαρισμένος κύριος, και του λέω: Θέλω να κάνω μια αίτηση adsl σε isdn και ας εκκρεμεί μέχρι την αναβάθμηση του DSLAM με δικό μου εξοπλισμό και εγκατάσταση!
Με ρωτάει, που το ξέρετε ΚΥΡΙΕ οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για ISDN;
Του απαντάω άνετα απο το τον wizard του oteshop! Κάλα απαντάει με περιέργο ύφος και μου λέει να περιμένω! Μετά άπο ένα τρίλεπτο μου ΜΑ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟΤΗΤΑ ΣΤΟ ΚΑΛΑΜΑΚΙ! αλλά πρέπει να με καλέσετε απο το ίδιο νούμερο! :lol: :lol: :lol:
Κλείνω το τηλέφωνο δοκιμάζω oteshop και πάλι μου λεέι οτι υπάρχει διαθεσιμότητα μόνο σε PSTN!
:shock: Παίρνω απο το σπίτι (2109843ΧΧΧ) στις 19.00 και το σηκώνει μετα από το κλασικό δεκάλεπτο της αναμονής μια κύρια, τις λέω την ιστορία και μου λέει οτι η αίτηση προχωράει κανονικά και θα με πάρουν τηλέφωνο σε 10 μέρες. Την ρωτάω για διαθεσιμότητα σε ISDN στο νούμερο μου και μου λέει οτι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλα για καλύτερα θα το ελένξουν το πρώι και θα με πάρουν τηλέφωνο! Για να δούμε!
Οπότε πάρτε 134 αν στο oteshop λέει οτι δεν υπάρχει διαθεσιμότητα σε ISDN. Τρομερό UPTODATE site !!!
Θα σας ενημερώσω μολις με πάρουν!

whiteman7
08-01-04, 01:23
Ηθικόν Δίδαγμα ---> Αν δε θέλετε να κάνετε μετατροπή γραμμής σε pstn μετακομίστε στο ΚΑΛΑΜΑΚΙ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Lunacy
08-01-04, 01:48
Λάκη, βλέπω να ΜΗΝ σε παίρνουν τηλέφωνο, και αφού περάσουν οι 10 μέρες και ΔΕΝ δείς DSL, να τους πάρεις εσύ και να σου πούν "Συγγνώμη κύριε. Μας έχει τελειώσει. Υπήρχε ένα πρόβλημα στο πρόγραμμα για τις αιτήσεις και είχε κολλήσει από πέρυσι και έδειχνε οτι υπάρχει διαθεσιμότητα. Θα γινει αναβάθμιση σύντομα όμως, μην ανησυχείτε. Σε 3-4 μήνες θα την παραγγείλουμε. Α, πριν κλείσουμε, κάνετε τηλέφωνα στο εξωτερικό; Μπορείτε να έχετε έκτωση μέχρι και 35% στις διεθνείς σας κλήσεις με πΟΤΕπιλογές." (κλασικό πια)

ΔΕΝ στο εύχομαι, αλλά είναι πολύ πιθανό... Έχει καεί η γούνα μου και ξέρω :evil:

Βέβαια, υπάρχει και μία μικρήηηηη πιθανότητα (περίπου όση να σε πετύχει κεραυνός 4 φορές απανωτά :P ) να έχει γίνει όντως αναβάθμιση. Για Νέα Σμύρνη εμένα μου είπαν οτι την περιμένουν "από ώρα σε ώρα". Το πΟΤΕshit.gr μην το εμπιστεύεσαι.
Καλή δύναμη!

Axilleass
08-01-04, 02:04
απόλυτα φυσιολογική η καθυστέρηση του οτε για αναβαθμίσεις. :mrgreen:
τόσο προγραμματισμό έκανε για να βάλει περισσότερες pstn θύρες,να πάνε χαμένες :?:

Αυτο δεν το ειχα σκεφτει !! Λετε να περιμενει να διαθεσει ολες τις pstn πρωτα και μετα να αναβαθμισει ??? Καλοοο ! :) :)

whiteman7
08-01-04, 02:07
γιατί να το κάνει αυτό ρε παιδιά...μήπως η καθυστέρηση είναι εσκεμμένη για άλλο λόγο?μήπως έχει να κάνει λόγω με προμήθειες?

Axilleass
08-01-04, 02:13
Απο Χρυση ευκαιρια :

Καλαμακι : Μεζονετα 4 δωματιων,με γκαραζ, αποθηκη, ADSL , αυτονομη θερμανση..

Καλαμακι : Τριαρι 85 τμ, με θεα στη θαλασσα, διαμπερες, μεγαλοι χωροι, με χαλκινο διπολικο καλωδιο και διαθεσιμοτητα ADSL, 2 μπανια, UTP πριζες..

:) :)


Λάκη, βλέπω να ΜΗΝ σε παίρνουν τηλέφωνο, και αφού περάσουν οι 10 μέρες και ΔΕΝ δείς DSL, να τους πάρεις εσύ και να σου πούν "Συγγνώμη κύριε. Μας έχει τελειώσει. Υπήρχε ένα πρόβλημα στο πρόγραμμα για τις αιτήσεις και είχε κολλήσει από πέρυσι και έδειχνε οτι υπάρχει διαθεσιμότητα. Θα γινει αναβάθμιση σύντομα όμως, μην ανησυχείτε. Σε 3-4 μήνες θα την παραγγείλουμε. Α, πριν κλείσουμε, κάνετε τηλέφωνα στο εξωτερικό; Μπορείτε να έχετε έκτωση μέχρι και 35% στις διεθνείς σας κλήσεις με πΟΤΕπιλογές." (κλασικό πια)


Αυτο ειναι πολυ πιθανο... Μια μονο ελπιδα υπαρχει, οτι καπου-καπου διαπιστωνεται οτι ενω υπαρχει διαθεσιμοτητα, λογω κακης και αργοπορημενης ενημερωσης του site , αυτο δειχνει το αντιθετο...-εχει γινει ξανα θεμα στο φορουμ. Λιγη υπομονη και θα δουμε ποιος εχει την ορθοτερη ενημερωση...

Axilleass
08-01-04, 02:35
whiteman7, και αυτο παιζεται.. Αλλα κυριως εγω πιστευω οτι η καθυστεριση οφειλεται την δημοσιουπαλληλικη νοοτροπια που διακατεχει -ακομα- τον οτε.. Πχ. : Ξερω οτι πριν 2-3 μηνες περιμεναν απο μερα σε μερα αναβαθμιση στον οτε Ν.Σμυρνης.. Ξερω επισεις οτι οι θυρες που θα εμπαιναν επιπλεον, ηταν ηδη "πιασμενες" απο της αιτησεις που εκκρεμουσαν. Ο οτε ομως αφου το βλεπει αυτο, δεν κανει αμεσως παραγγελια για μια ακομη αναβαθμιση.. Παρα περιμενει να μπει η πρωτη αναβαθμιση, να γεμισουν και εκει οοολες οι θυρες, και μετα να παραγγιλει κι αλλες...
Με τετοιο σκεπτικο πως να μην υπαρχουν καθυστερισεις ??

whiteman7
08-01-04, 02:41
εγώ νομίζω ότι παίζεται χοντρό παιχνίδι πίσω από τις πλάτες των χρηστών (ειδικά αυτών που έχουν isdn)
δεν καταλαβαίνω τι στο διάολο έχει αυτή η αναβάθμιση που γίνεται ανά την αθήνα σε όλες τις isdn γραμμές !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Axilleass
08-01-04, 03:16
whiteman7, Κοιτα.. οπως εχουμε ξαναπει.. το κακο ξεκινησε οταν ο οτε παραγγηλε τα dslam με τις θυρες τους μισες isdn, μισες pstn.. αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι τραγικο λαθος, διοτι : Ποιος θα σπευσει να βαλει dsl ?? αυτος που ενδιαφερεται για αξιοπρεπες και λειτουργικο internet. Αυτος με τι σερφαριζε μεχρι πριν λιγους μηνες ?? με pstn και 56κ..??? ! και τωρα ξαφνικα θα μεταπηδισει στην dsl ?? Οχι βεβαια.. Αυτος ο προχωρημενος χρηστης εχει οποσδήποτε βαλει isdn.. μια και αποτελουσε οτι πιο γρηγορο ως τωρα. Φυσικα ομως το μυαλουδακι των οτετζιδων δεν γρανει μεχρι εκει.. και παραγγελνουν 50-50 τις θυρες..!

Και ποιος μου λεει οτι -οπως ειπαμε πιο πανω- δεν εχει δωθει διαταγη να μην γινεται αναβαθμιση αν δεν γεμισει το 100% των θυρων (Isdn+pstn) του dslam ??

Nick2k2
08-01-04, 04:20
Αυτό το τελευταίο δεν αποκλείεται καθόλου να ισχυει Αχιλλέα,και μπορεί να εξηγηθεί ως εξής.Ο οτε επειδή ξέρει οτι αργότερα όταν δώσουν και άλλες εταιρίες δικό τους dsl όπως η Vivodi,η κίνηση σίγουρα θα σπάσει και σίγουρα αναμένεται να φύγει πολύς κόσμος απο τον οτε.Οπότε τα περισσότερα dslam θα τους πάνε στράφι.Οπότε σου λέει ας αργούμε όσο πάει τις αναβαθμίσεις, μέχρι σε σημείο να έρθουν αγανακτισμένοι χρήστες με τα όπλα στα χέρια :D , και μετα θα αναβαθμίζουμε.Έτσι και ο καιρός θα περνάει και δεν θα κάνουμε και πολλές αναβαθμίσεις. :wink: Δεν ξέρω ακούγεται πάντως αρκετά λογική εξήγηση το όλο θέμα των καθυστερήσεων,και είχε ειπωθεί και απο άλλα άτομα στο παρελθόν. Και αυτό με τις μεγάλες διαφορές πορτών στις isdn και pstn δεν ξέρω ίσως να έγινε και για κάποιο συγκεκριμένο λόγο που εμείς δεν μπορούμε να κατανοήσουμε. :D Ποιος ξέρει τι να είχαν στο δόλιο μυαλό τους όταν πήραν αυτήν την απόφαση :lol:

Axilleass
08-01-04, 10:07
axaxa Nick2k2, τιποτα δεν απολειεται ~!! Οτε ειναι αυτος !! αντε να καταλαβεις πως σκεφτεται ! Αφου ειναι χιλιομετρα περα απο την κοινη λογικη.. :)

lakis
08-01-04, 12:15
Axilleass, Παιδιά μένω Παλαιό Φάληρο και όχι Καλαμάκι αλλά ο ΠΟτες του Καλαμακίου πιάνει απο Καλλιθέα μέχρι και βούλα από ότι μου είπανε στον ΠΟτέ! Πάντως εγω θα περιμένω τηλ μέχρι αύριο και μετα θα αρχίσω να τους πρίζω !!!! Πάντως η τύπισα στο 134 δεν ήξερε τι σημαίνει Splitter και με παρέπεμπψε στο ΠΟτέ του Π.φαλήρου για προμηθευτώ αφού μήλισα με 3-4 άτομα μου είπαν ότι έχουν!

lakis
08-01-04, 15:18
Παιδιά έγινε αναβάθμιση στο Π.Φάληρο σε ISDN υπάρχει διαθεσιμότητα σε (210984ΧΧΧΧ) σε ISDN ! :D :D Ισως και στην νεα σμύρνη!

lakis
08-01-04, 15:32
Καλά στο καπάκι με πήραν και τηλέφωνο και μου είπαν οτι σε 7 μέρες να αγοράσω τον εξοπλησμό και να πάω στον OTE να πάρω το Slpitter δωρεάν!! :lol:

whiteman7
08-01-04, 15:42
σε 7 μερες?γιατί σε 7 μέρες?

lakis
08-01-04, 16:01
φίλε whiteman7, μου είπε οτι όλα είναι εντάξει και μπορεί να γίνει και σήμερα ενεργοποιήση. Τότε της είπα οτι θα πάω να αγοράσω σήμερα εξοπλισμό και μου είπε καλύτερα να περιμένω γιατί μπορεί να πάρει και 12 μέρες! Την ρωτάω γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα, μήπως σταβώσει, και μου είπε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με διαθεσιμότητες πλεον στην περιοχή αλλά ότι η χρέωση πέφτει μετα από 12 μέρες ημερολογιακές και ότι αν το κάνουν νωρίτερα θα εχω κάποιες μέρες δωρεάν! Επίσεις μου είπε ότι είναι υποχρεωμένη να με πάρει σε 7 ΜΕΡΕΣ για να πάω να αγοράσω εξοπλισμό και να μου πεί ότι η γραμμή έχει ενεργοποιηθεί, και μου έκκλεισε (σχεδον) τηλεφωνικό ραντεβού σε 7 μέρες!!!! Go For It ! Ολά αυτά σε λιγότερο απο 18 ώρες !! :lol:

Lunacy
08-01-04, 19:57
Σε μισώ!! :P :P :P

Τί χρέωση και μπαρμπύτσαλα; Αφού όλο το μήνα σου χρεώνουν (έχω ακούσει)!

lakis
08-01-04, 20:31
Γιατι φίλε Lunacy, δοκίμασες σήμερα μήπως και έχει διαθεσιμότητα, έμενα μου είπαν ότι το σύστημα του oteshop δεν δούλευαι για κανένα μήνα. Και το φτιάξαν σήμερα το μεσημέρι! :mrgreen: μπες oteshop.gr τώρα

Lunacy
09-01-04, 15:38
Λάκη, you've got me wrong! Είδα οτι υπάρχει διαθεσιμότητα (αα, ακόμα, άλλη μια βλακεία του πΟΤΕ: το πΟΤΕshit δεν είχε πρόβλημα. ΟΝΤΩΣ δεν υπήρχε διαθεσιμότητα), απλά δεν έγιναν όλα τόσο ρόδινα όσο μου τα είχαν περιγράψει. Τελικά σήμερα το πρωί επιβεβαίωσα οτι η αίτηση προχωράει κανονικά (αν και είναι ακόμα στο 1ο τεχνικό στάδιο (=ξύσιμο δεξιού όρχεως)) :evil:

lakis
13-01-04, 11:11
Lunacy, και εγώ ακόμα περιμένω !!!!!

lakis
14-01-04, 11:04
Lunacy, τους πήρα σήμερα και μού είπαν ότι είμαι ό τέταρτος στη σειρά για σύνδεηση με τη πόρτα (Τελευτάιο στάδιο) και ότι υπάρχουν 20 πόρτες ακόμα διαθέσημες σε ISDN! Μου είπαν το πολί μέχρι μεθαύριο !!!
:D

saint240881
14-01-04, 11:12
ετσι οπως ρωτας μου ρχετε να σου πω π-ΟΤΕ!! :twisted:

Lunacy
14-01-04, 13:25
Μακάρι!! Εγώ την κάνω για 2 εβδομάδες, οπότε δε θα τη χαρώ (από κοντά τουλάχιστον) :(

Σε προειδοποιώ, αν σου τη βάλουν πριν από μένα, θα πληρώσω να σε δείρουν!! :P :P :P :P

Καλά κατεβάσματα!! :lol: :lol:

lakis
15-01-04, 12:30
φίλε Lunacy, μη με δείρουν πόλυ !!! :roll: Γιατί το δικό μου άναψε! Ελπίζω να έχει άναψει και το δικό σου!!!! :!:

CuBiCLe
15-01-04, 20:49
Η 21 του μηνός φαντάζει μακριά... Ρε παιδιά όταν λένε κατάστημα του ΟΤΕ εννοούν τον ΟΤΕ στην πλατεία ή οτεSHOP??

Lunacy
16-01-04, 14:58
φίλε Lunacy, μη με δείρουν πόλυ !!! :roll: Γιατί το δικό μου άναψε! Ελπίζω να έχει άναψει και το δικό σου!!!! :!:

Αναψε;;;;
Αν χτυπήσει το κουδούνι, μην ανοίξεις... Οι φουσκωτοί θα είναι! :P

Εγώ δεν είμαι σπίτι, αλλά χθές πήρα και μου είπαν όχι ακόμα.
Όταν λες οτι άναψε, μπορείς και να συνδεθείς; (Αν πείς ναι, θα στείλω και 2-3 πυραύλους για καλό και για κακό :P )

Γιατί αυτό το ρημάδι το 8222485 όποτε παίρνω μιλάει;; Τόση κίνηση πια;;

arj
22-01-04, 11:38
Να κανω μια ερώτηση μετακόμισα σε άλλο σπιτι του οποιου η γραμμή είναι πάνω σε pcm :( :( και όπως καταλαβαίνετε η ταχυτητες είναι απογοητευτικες σε pstn. Έκανα λοιπον αίτηση και θα μου την μετατρεψουν σε isdn τη δευτερα. Αν λοιπον δε υπαρχει διαθεσιμοτητα σε isdn και την pstn την είχαν πανω σε pcm τοτε δεν έχω καμια πιθανοτητα να βάλω adsl.Σωστά; Γιατι μου φαίνεται η adsl δεν παιζει οταν η γραμμη ειναι πανω σε pcm η σε φερεσυχνο.

arj
22-01-04, 11:42
Μακαρι να βγω ψεύτης ή να γινει γρηγορα η αναβαθμιση αλλιως adsl yok!

Lunacy
22-01-04, 16:46
arj, έγινε η αναβάθμιση, εδώ και 1-2 εβδομάδες

@ ADSLgr.com All rights reserved.