PDA

Επιστροφή στο Forum : αγνωστο μυνημα σφαλματος και προβλιματα με HD



selinunte
19-03-06, 00:17
Γεια χαρα!
Ξερει κανεις τι ειδους σφαλμα ειναι αυτο: "παρουσιαστηκε σφαλμα δεδομενων (κυκλικος ελεγχος πλεονασμου)"
Μου παρουσιαζεται οταν προσπαθω να κανω ελεγχος με το Antivirus (AVAST! 4.6 Home Edition) στο φακελο στον οποιο κραταω mp3s.Παρουσιαζεται συγκεκριμενα μονο για καποια απο τα αρχεια,αυτα που διστιχος εχασα πριν λιγες μερες χωρις ενα φανερο λογο,τωρα οι φακελοι στους οποιους ειχα αυτα τα αρχεια δειχνουν αδεια και δεν ανιγουνε και ουτε διαγραφονται....και για αυτο τον λογο προσπαθησα να κανω ελεγχο με antivirus.
Ο σκλιρος στον οποιο ειναι αποθηκευμενα τα αρχεια ειναι εξωτερικος με ξεχοριστη τροφοδοτηση και συνδεση usb.Ειναι ενα ΜΑΧΤΟR 200 Gb PATA 133 το οποιο ειτανε στην ιδια θεση εδω και μηνες,μακρια απο ζεστα σωματα,υγρασια δεν υπαρχει,δεν μου εχει πεσει ποτε,δεν εχει παθει ποτε τυποτα....και τελος παντων,εδω και ενα χρονο δεν αποθηκευσα απολυτος τυποτα σε αυτο,το χρησημοποιησα μονο για αναγνωση.
Αν μπορει κανεις να με βοηθησει...και αν καποιος ξερει περισσοτερα για το παραπανω μηνυμα...
Ευχαριστο για το χωρο και το χρονο που παρεχετε.
Γεια

Νικαετός
19-03-06, 01:13
Το ίδιο ακριβώς μήνυμα είχα και εγώ , και μετά από λίγο ο δίσκος ...παρέδωσε το πνεύμα . (Και μένα εξωτερικός MAXTOR 250 GB . Kαι δυστυχώς , τον άνοιξα (και πάει η εγγύηση) . Υπάρχει ένα πολύ καλό sticky - how -to , να προλάβετε τους χτυπημένους δίσκους διάβασέ το.

(συνιστώ , το συντομότερο back up ,στα αρχεία σου και ετοιμάσου για αντικατάσταση , αν είναι εντός εγγύησης)

Μακάρι να βγω ψεύτης ;)

Υ.Γ . : Καλώς ήλθες στο φόρουμ

selinunte
19-03-06, 03:09
Το μυριστηκα το κακο!
Ευχαριστω για την ενημερωση,τρεχω για backup για να προλαβω....
Παντως διαβασα το sticky που μου προτεινες,και απ'οτι καταλαβα τα προγραμματα αυτα δεν δουλευουν με εξωτερικους δισκους (καποιος το λεει και κανεις το αμφισβητει)...ισχυει πραγματι αυτο;
Θα προσπαθησω και ελεγχος με diagnostic tool της MAXTOR παντως.


Υ.Γ . : Καλώς ήλθες στο φόρουμ

Thanx :-)

sdikr
19-03-06, 03:26
Μπορείς να βγάλεις τον δίσκο απο το κουτί και να τον βάλεις μεσα στον υπολογιστη

selinunte
19-03-06, 17:35
Μπορείς να βγάλεις τον δίσκο απο το κουτί και να τον βάλεις μεσα στον υπολογιστη
Εχω laptop...προς το παρων
Οποτε πραγματι δεν δουλευει με εξωτερικους σκλιρους. :-(
Ευχαριστω για την βοηθεια σας!
Μπαι

Νικαετός
19-03-06, 20:46
Μπορείς να βγάλεις τον δίσκο απο το κουτί και να τον βάλεις μεσα στον υπολογιστη

Ναι , αλλά ο maxtor αυτός , έχει ειδική ταινία ασφαλείας και αν την σκίσεις για να τον βάλεις μέσα στο pc , kiss την εγγύηση good bye !

Patentman
19-03-06, 23:35
Σεσουαρ δουλευει?

Νικαετός
19-03-06, 23:43
Kατά πάσα πιθανότητα , αλλά αν όντως είναι πρόβλημα του σκληρού , δεν νομίζω να βοηθήσει σε τίποτα , το να τον βάλει στον υπολογιστή . Άλλωστε ο φίλος έχει λάπτοπ το δήλωσε .

XPHSTOS29
20-03-06, 15:37
1.Αποφυγε την χρηση του μεχρι να μπορεσεις να κανεις πληρες backup (ακομα και 4-4 η 1-1 αρχεια)
2.Ριξε μια ματια στην σελιδα του κατασκευαστη αν εχει προγραμματα διαγνωσης για τον δισκο σου.
3.δοκιμασε προγραμματα τριτων μηπως και μπορεσεις να τον συνεφερεις. (πχ HD regenerator)
αφου πρωτα αντλησεις οτι μπορεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.