PDA

Επιστροφή στο Forum : Αγορα 17αρας LCD



jimsliakas
07-01-04, 02:29
Καλησπερα και χρονια πολλα σε οσους γιορταζουν.
Ενδιαφερομαι να αγορασω μια LCD 17αρα και ψαχνομαι.....

Εχω βρει αρχικα αυτη : http://www.e-shop.gr/sql/show_per.phtml?id=PER.168216

Το καλο με τις LG ειναι οτι υποστιριζουν εγγυηση απο το πρωτο καμμενο pixel... Ειναι και η τιμη της πολυ καλη

Μια αλλη ειναι αυτη η NEC : http://www.necmitsubishi.com/products/home/DetailedSpecs.cfm?product_id=319&division=NEC

Την εχει προσφορα το mgmanager.gr .

Αν εχετε καμια αλλη να μου προτεινετε πειτε μου γιατι δεν ξερω και πολλα απο αυτα.

Μπορω να δωσω μεχρι 500 ευρω..

Ευχαριστω εκ'των προτερων παιδες!

dearpru
07-01-04, 03:02
πολύ καλή επιλογή η Lg για τα λεφτά της πιστεύω...Μέχρι 500e δύσκολο να βρείς κάτι καλύτερο σε 17".Προσωπικά θα έλεγα να αποφύγεις monitor της Nec...Πήρε ενας φίλος μου μια και τώρα με τα κρύα ανοίγει μόνο αν τη ζεστάνει με τη σόμπα αλογόνου απο πίσω :D :D :D
Επίσης κοίταξε αν θέλεις κάτι απο Viewsonic που είναι πολύ καλά monitor και σε αρκετά προσιτές τιμές.αυτα!

Insomniac
07-01-04, 17:12
Φυσικα και εσυ ξερεις καλιτερα αλλα αν δωσεις καπου 150 ευρω παραπανω και μιας και οθονη δεν αλλαζουμε καθε χρονο νομιζω μπορεις να παρεις μια ΕΙΖΟ που το ονομα και μονο τα λεει ολα... :D :D :D Παντα εσυ ξερεις καλιτερα!!!!! :D :D :D

nevian
07-01-04, 17:52
H EIZO έχει μόνο το όνομα και την τρελή τιμή...

Μετά από αρκετό ψάξιμο εγώ απέκτησα την Samsung SyncMaster 172T (RGB + DVI) που την έφερα αγκαζέ μάλιστα από το Λονδίνο...

Η άποψή μου είναι ότι θα πετάξεις τα λεφτά σου αν πάρεις TFT οθόνη με RGB μόνο... Μέρα με τη νύχτα η απόδοση μιας TFT σε DVI σε σύγκριση με το 'κλασικό' RGB!!!

Πάντως προτού την αγοράσεις πήγαινε και να τη δεις στο 'μάτι' σου... Έχει σημασία αυτό διότι άλλο τι λένε τα reviews και άλλo τι σου λέει το δικό σου αισθητήριο της όρασης! Trust me on this!!!

PALADIN
07-01-04, 17:57
πόσο σου κόστισε Samsung SyncMaster 172T (RGB + DVI);
μήπως εδώ θα την έβρισκες σε καλύτερη τιμή;

nevian
07-01-04, 18:11
Την έχω εδώ και 6 μήνες περίπου και την είχα αγοράσει £380 δηλαδή με 1.35 περίπου τη συσχέτιση είναι 513 Ευρώ...

vass
07-01-04, 20:53
Η γνώμη μου για αγορά LCD Monitor και μάλιστα 17´´, είναι θετική, εκεί που φτάσανε οι τιμές, θέλει όμως πολύ ψάξιμο.

Κάτι ο αριθμός των καμένων pixels, που δεν αναγνωρίζονται σαν ελάττωμα από τις εταιρείες (η LG όντως είναι η μόνη που δίνει εγγύηση για 0 καμένα pixels), κάτι ο χρόνος ανταπόκρισης των pixels σε γρήγορες αλλαγές εικόνων στο panel (16 - 20 ms), θέμα πολύ σοβαρό για τους gamers, η ευκρίνεια των χρωμάτων, η φωτεινότητα κλπ.

Μερικά links για να προβληματιστείτε:

http://www4.tomshardware.com/display/20030319/index.html
http://www4.tomshardware.com/display/20030626/index.html
http://www4.tomshardware.com/display/20031105/index.html

jimsliakas
08-01-04, 00:08
Μηπως θα ηταν καλυτερο να παρω μια 19αρα crt και ενα watercooling kit (μου ανεβαζει και θερμοκρασια το μηχανημα)με τα ιδια λεφτα περιπου ????

ogenikos
08-01-04, 01:18
Οι lcd οθόνες είναι ακόμη πολύ πίσω απο τίς κλασικές crt.
Αν κοιτάξεις απο διαφορετική γωνία ένα χρώμα βλέπεις διαφορετικές αποχρώσεις του , το contrast είναι πάρα πολύ μικρό σε σχέση με τις crt, δεν μπορείς να αλάξεις aspect ratio and resolution , και ο χρόνος απόκρισης των Pixels είναι πολύ μεγάλος 15-30 ms ενώ οι crt έχουν <1 ms, με αποτέλεσμα σε γρήγορα παιχνίδια ή ακόμη και σε video να βλέπεις ψιλοθωλούρα σε γρήγορα κινούμενη εικόνα γενικότερα.
Τελευταία κάνουν μια προσπάθεια οι κατασκευαστές να βελτιώσουν την ποιότητα αλλά πρέπει να χώσεις πολλά λεφτά, γιατί μόνο σε μεγάλες διαστάσεις και ακριβές lcd θα βρείς καλές ποιότητες ( όχι όσο μια μέτριας τιμής crt).
Για μένα πάντως οι οθόνες αυτές είναι μόνο για γραφείο ή για κάποιον που δεν έχει και μεγάλες απαιτήσεις (ή μάλλον καθόλου απαιτήσεις )
Και μήν ξεχνάμε ότι στην ουσία η οθόνη είναι ο υπολογιστής και το αντίθετο, γιατί ότι κάνεις στο pc to βλέπεις μέσω της οθόνης

nevian
08-01-04, 10:57
Επειδή εργάζομαι αρκετές (εώς πολλές θα έλεγα...) ώρες συνεχόμενα μπροστά στην οθόνη θα έλεγα οτι η TFT έχει 'σώσει' τα μάτια μου όσο τίποτα μέχρι τώρα...

Είχα στην κατοχή μου 15'', 17'' και 19'' CRT αλλά μετά από κάποιες ώρες ένοιωθα τα μάτια μου να ξηρένονται και πονοκέφαλους και... και... Από τότε που πήρα την TFT όλα αυτά τα έχω ξεχάσει!

Αν θέλεις μια οθόνη για να παίζεις κάποια παιχνίδια μερικές ώρες την ημέρα δεν πιστεύω ότι θα ικανοποιηθείς από μια TFT αλλά αν χρειάζεσαι μια ξεκούραστη οθόνη για τα μάτια σου τότε για μενα δεν υπάρχει άλλη λύση από TFT!

dearpru
08-01-04, 11:25
συγνώμη nevian αλλά εξαρτάται και τη οθόνες crt είχες...
με τα λεφτά της 17ρας lcd παίρνεις πολύ καλή 19ρα crt.η δικιά μου viewsonic g90f είναι πολύ ξεκούραστη στα 120hz.το μόνο πλεονέκτημα της tft προς το παρον και κατά τη γνώμη μου είναι μόνο ο μικρός χώρος που καταλαμβάνει.

XTCgr
08-01-04, 14:37
λοιπον έχουμε
http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/response-2.html

και http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/response-5.html

φίλος έχει μια 17 της EIZO-πολυ καλή αλλά πανάκριβη (προσωπικα με τα λεφτά που έδωσε θα έπαιρνα 21' CRT)
Για παιχνίδια/ταινίες οι CRT είναι (ακόμη) μονόδρομος - το ghosting δεν έχει αξαφανιστεί τελείως ακόμη
Για εφαρμογές γραφείου LCD rules!
("Regrettably, there are no “ideal” LCD monitors, yet. I mean a display that would have good viewing angles and a pixel response time of 30msec and lower in any conditions" από Xbitlabs)

bill2003
08-01-04, 23:18
Ίσως το μόνο πλεονέκτημα των LCD είναι οι "πολλές ώρες ...".Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με τον dearpru. Εγώ έχω την PF775 της ViewSonic και παρόλο που δουλεύω(?) αρκετές ώρες δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

Πάντως άσχετα με τη τύπο τελικά θα προτιμήσεις (LCD, CRT) οι ViewSonic έχουν άψογη τεχνική υποστήριξη (από την Alman Ellas, όπως και αρκετές άλλες μάρκες) :D :D :D

waterprofen
09-01-04, 00:14
Έχω την LG Flatron L1715S (500Ευρώ) και είμαι πολύ ευχαριστημένος :)

BeholderX
23-07-04, 21:24
Εχει περάσει αρκετός καιρός από τη δημιουργία του topic, αλλά πρόκειται μέσα στην εβδομάδα να πάρω μία TFT 17', και όπως πάντα προσπαθώ να μην δημιουργώ νέο topic.

Εχει κανείς να προτείνει κανένα πιο καινούργιο και καλό 17' μοντέλλο, γύρο στα 400-600 ευρώ?
Θα αντικαταστήσω μια 15' ΕΙΖΟ L350 (αγορασμένη $1500 πριν από αρκετά χρόνια !!! η οποία με έσωσε όσον αφορά οφθαλμούς/πονοκεφάλους λόγω της πολύωρης χρήσης)
Διάβασα όλα τα σχετικά reviews στο TomsHardware (πχ http://graphics.tomshardware.com/display/20040326/lcd-08.html ) και αλλού (πχ http://www.xbitlabs.com/articles/other/display/response-7_11.html ), και σκέφτομαι την επιλογή πχ 17' ΕΙΖΟ L550 , ViewSonic VP171s , Sony κτλ

Κανείς κάποια συγκεκριμένη πρόταση για αρκετά καλό και δοκιμασμένο μοντέλλο ?

Hik
24-07-04, 03:15
Samsung 172X για παιχνίδια

Samsung 173P για τα υπόλοιπα...

Ducklord
24-07-04, 03:58
Jim, όπως ίσως έχει πάρει το μάτι σου, είμαι φανατικός οπαδός των ΕΙΖΟ. Όταν πρωτοπήρα PC πρίν απο 8-9 χρονάκια (αν θυμάμαι καλά), ζήτησα την καλύτερη οθόνη που υπήρχε στην Ελλάδα εκείνη την εποχή σε χρηστικό επίπεδο. Eizo 17'' F553-M. Φέτος, επειδή την... βαρέθηκα, πήρα μια Eizo 966 21''. Και οι δύο CRT.

Οι Εizo δεν είναι μόνο ξεκούραστες στα μάτια, και σίγουρα "δεν έχουν μόνο το όνομα" όπως αναφέρθηκε. Κάνε μια βόλτα απο το site της εταιρίας και θα δεις πως χώνει στις οθόνες της... ανώμαλες τεχνολογίες! Η 21'' που έχω φτάνει, σε ανάλυση 1024χ768 στα 200Hz - είναι αυτό αρκετά ξεκούραστο για τα μάτια; Και, ταυτόχρονα, συνδέεται με καλώδιο USB με το PC και αλλάζει αυτόματα χρώματα, αντίθεση και brightness ανάλογα με το περιεχόμενο ενός παραθύρου (!!!). Όλα αυτά για το αμελητέο ποσό των... €1300...

(ναι, είμαι ανώμαλος με την οθόνη!)

Πρόσεξε όμως τα παρακάτω:
Αν είχες πρόβλημα με τα μάτια σου, ή (για να είναι σωστότερο το παράδειγμα) σου έλεγαν πως αν δεν βάλεις γυαλιά ΤΩΡΑ θα έχεις πρόβλημα μελλοντικά, δεν θα έπαιρνες τα καλύτερα που υπάρχουν και το συντομότερο δυνατόν; Γιατί όσον αφορά τον... προβολέα που σε σημαδεύει να σκέφτεσαι να κάνεις οικονομία;

Υπάρχει, όμως, και άλλη μια άσχημη παράμετρος: οι εταιρίες παραγωγής οθονών έχουν κάνει μια τεράστια βλακεία. Δίχως να έχουν τελειοποιήσει την τεχνολογία των TFT, σταματούν σιγά - σιγά την υποστήριξη για τα CRT μοντέλα τους. Θα σου έλεγα να πάρεις μια Eizo CRT, μα η ίδια η Eizo έχει πια όλα τα CRT μοντέλα της στην ομάδα των "discontinued". Είμαι σίγουρος πως αυτό έχει γίνει και με άλλες εταιρίες - πριν πάρεις οθόνη, και αφού καταλήξεις σε 4-5 μοντέλα, κάνε μια βόλτα απο τα site των εταιριών να δεις κατάσταση υποστήριξης.

Έτσι, έχεις δύο επιλογές: ή να πάρεις μια TFT, που θα σου είναι πιο ξεκούραστη απο μια φτηνή CRT μα θα σε "παιδεύει" σε παιχνίδια και ταινίες, ή να πάρεις μια ακριβότερη CRT που όμως ξέρεις πως είναι "πεθαμένη τεχνολογία". Για την ποιότητα, απλά, δεν το συζητώ: καλύτερα να πάρεις την κορυφαία και πλέον ξεκούραστη 15΄΄, παρά μια μέτρια 17΄΄ ή 19΄΄ και να σου βγούν τα μάτια.

Εντωμεταξύ, ειδικά στο site της Eizo (στον τομέα τεχνολογιών) έχουν να δουν πολλά τα μάτια σου σχετικά με την ποιότητα απεικόνισης των TFT. Η ίδια η Eizo παρουσιάζει εκεί τις πατέντες που έχει κάνει για να ξεπεράσει, ως ένα βαθμό, προβλήματα των TFT που δεν επιτρέπουν την ομαλή παρουσίαση gradients, τη σωστή "θερμοκρασία" χρωμάτων κ.λπ. Θα φρίξεις αν σκεφτείς πως όλα αυτά είναι προβλήματα των περισσότερων TFT της αγοράς σε σχέση με τις "αρχαίες" CRT, μα τα περιοδικά και σάητε του χώρου τις παρουσιάζουν ως τέλειες και ιδανικές! Και φυσικά, μην ακούς κανένα καραγκιόζη (ναι, καραγκιόζη) αν σου πει πως "δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τις αναλύσεις" (το διάβασα πρόσφατα σε περιοδικό και γέλαγα με τις ώρες!).
Οι TFT έχουν ένα δεδομένο αριθμό pixels που αποτελεί τη μέγιστη και, ταυτόχρονα, προτεινόμενη ανάλυσή τους. Ουσιαστικά, αυτή είναι και Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ανάλυσή τους, αφού τα pixels τους δεν "δημιουργούνται" όπως στις CRT (απο το ρυθμό σάρωσης) μα αποτελούν την ίδια την επιφάνεια της οθόνης. Όταν, λοιπόν, χαμηλώσεις ανάλυση, βλέπεις αηδιαστικά τετραγωνιάσματα και πιξελιάσματα που είναι ανεκτά μόνο αν:

1. Η ανάλυση είναι η μισή, το ένα τέταρτο ή το ένα όγδοο της αρχικής (γενικά, διαίρεση με το "2" ώστε τα pixels να παραμένουν τετράγωνα)

2. Έχεις μυωπία 30 βαθμών ή δεν σε νοιάζει το τι βλέπεις (ναι, είμαι κακός! :-) )

Αν σε μια οθόνη με ανάλυση 1024χ768 δοκιμάσεις να "ρίξεις" την ανάλυση σε 800χ600, το λογισμικό της ίδιας της οθόνης θα αρχίσει να δημιουργεί pixels ανά δυάδες, τριάδες κ.λπ. και όχι ανά τετράδες. Έτσι, αντί να βλέπεις το παρακάτω:

ΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟ

Θα βλέπεις pixels σαν:

ΟΟΟΟΟΟΟ
ΟΟΟΟΟΟΟ
....ΟΟΟ
....ΟΟΟ


Αυτά, και σταματώ για να μη σε... πρήζω περισσότερο! Σαν τελευταία "ενημέρωση", να σου θυμίσω πως ακριβώς επειδή οι TFT έχουν μια "καλή" ανάλυση, θα πρέπει να είσαι σίγουρος πως την "σηκώνει" απόλυτα και το PC σου. Π.χ., λόγω του παραπάνω προβλήματος με τα "τετράγωνα pixels", δεν θα πρέπει να πάρεις μια οθόνη με ανάλυση 1024x768 αν όλα τα παιχνίδια σου τα παίζεις σε 800x600 με μια Geforce MX. Παρομοίως, όταν αργότερα αναβαθμίσεις το PC σου, αν η οθόνη υποστηρίζει μεγαλύτερες μα όχι optimal αναλύσεις, δεν θα μπορείς να εκμεταλλευτείς πλήρως τις δυνατότητές του δίχως, και πάλι, να βλέπεις πιξελιάσματα.

Φιλικά
Παπιάρχοντας
Υ.Γ.: Ένα - ένα τα θυμάμαι: έχε επίσης υπόψιν σου πως οι TFT δεν έχουν καλό contrast αφού δεν έχουν "απόλυτο μαύρο", και έτσι σε απόλυτο σκοτάδι το μαύρο τους θα σου φαίνεται γκρί σε σχέση με μια CRT.

ZoltriX
24-07-04, 12:25
πολυ πολυ πολυ σωστος ο παπιας.

ισως υποτιμησε βεβαια το ποσοστο αυτων που πραγματικα δε παιρνουν χαμπαρι για το αν η οθονη εχει φρικτο ghosting, αηδιαστικο pixeliasma, ξεθωριασμενο μαυρο. Η εμπειρια μου λεει οτι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ (οχι απαραιτητα με 30 βαθμους μυωπια) απλως ολα αυτα τα παραπανω δε τα αντιλαμβανονται (και δυσκολα μπορει να τους ανοιξει κανεις και τα ματια ρε γμτ). Οποτε πρεπει να ειναι κανεις πολυ επιφυλακτικος απεναντι στους τυπους που αναφέρουν "εχω την Χ τφτ και είναι τελεια σε όλα, δεν εχει ghosting, dvd παιζει αψογα κλπ"

γνωριζοντας τα παραπανω, σκεφτομαι κι εγω να χτυπησω μια τφτ, να την βαλω σε dvi και αν αποδειχτει μη αποδεκτη τελικα για παιχνιδια, να εχω και τη crt συνδεδεμενη στην αναλογικη εξοδο. και να χρησιμοποιω εκεινη για παιχνιδια. χωρο στο γραφειο εχω, δε με πειραζει τοσο πολυ αυτο. το θεμα ειναι, ειναι ευκολο να γινει κατι τετοιο? να αλλαζεις τσακ-μπαμ απο dvi σε analog απο τα display properties οθονη αναλογα με τα applications? οι detonators εχουν επιλογη. οι catalyst? υποθετω επισης οτι μπορεις να εχεις με μια καρτα 2 διαφορετικα desktops , επεκταση το ενα του αλλου. το εχω κανει σε nvidia και με crt και tv-out. ισχυουν τα ιδια και για crt & dvi ? (ή ακομα πιο ακραιο, να εχεις 3 desktop: analog, dvi, tv-out) :)

wintech2003
24-07-04, 12:26
Εγω ρε παιδια είδα μια οθόνη σε ενα laptop και επαθα!

Λοιπον ειναι το HP nw8000 και κάνει πολλά λεφτα! (2200 ΕUR)

Λοιπον η οθόνη που έχει ειναι 15" αλλα η (εργοστασιακη) αναλυση της ειναι 1600χ1200!!!

http://www.hp-expo.com/gr/eng/commercial/notebooks/du322a.html



Display: 15-in diagonal 1600 x 1200 UXGA+ WVA TFT with 16 million colors


Η οθόνη παιδια ΜΑΜΑΕΙ!!!

Και έψαχνα λοιπον να δω αν υπάρχει εταιρία που να κατασκευάζει 15" TFT σε τετοια ανάλυση... δυστυχως οχι...
Και αναρωτιέμαι.. ΓΙΑΤΙ???

Ουτε 17" δεν βρήκα με τετοια ανάλυση!

ZoltriX
24-07-04, 13:08
καλο κι αυτο... σε 15'' δε βλεπεις τπτ με 1600 ομως. και οι 17'' λιγες ειναι.
για τις οθονες των φορητων δε 3ερω τι παιζει παντως...

BeholderX
24-07-04, 13:32
Τελικώς πήραμε σήμερα την 17'αρα EIZO L550 με 550 ευρώ. Το μόνο κακό είναι η βάση της, αλλά θα το βολέψουμε κάπως το θέμα. Σε σχέση με την L557 (25 ms RT), έχει 16 ms RT, για αυτό προσοχή όσοι πάτε να πάρετε το άλλο μοντέλο λόγω της βάσης.

Ο μεγάλος πειρασμός ήταν η 18'άρα EIZO αλλά η τιμή της ήταν ανεβασμένη στα 1400 ευρώ και δεν έλεγε. Δίπλα στην EIZO που τις βλέπαμε όλες μαζί, από τιν ίδια γωνία, οι Samsung, Sony, LG, ViewSonic και μερικές άλλες δεν έλεγαν τίποτις... (η 18'αρα Eizo βέβαια είχε 1400, ενώ οι άλλες περίπου 600-800 ευρώ).

Οσον αφορά τα Laptop, εγώ από την 15'άρα οθόνη του Amilo-D P4-2.4 ΜΗz είμαι πολύ ευχαριστημένος. Είναι πολύ καλή, σαφώς καλύτερη από μια παλιά 15'αρα ΕΙΖΟ L350 που έχουμε επίσης.

ZoltriX
24-07-04, 15:23
εντυπωσεις απο fast paced FPS plz ? :)

dantouan
24-07-04, 17:32
Προσωπικα παιζω εδω και αρκετο καιρο Call Of Duty με μια 15" TFT οθονη εδω και τουλαχιστον 1 χρονο, και ακομα πιο πριν (ειμαι κατοχος TFT οθονης εδω και 3 χρονια) αλλα διαφορα παιχνιδια, και μπορω να πω οτι δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα.
Σημερα μαλιστα πουλησα την παλια μου 15" TFT (μαρκας CTX) και αγορασα μια 17" LG FLATRON 1715S σε τρελη τιμη..... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

BeholderX
25-07-04, 11:02
@ZoltriX wrote:
εντυπωσεις απο fast paced FPS plz ?


Τα τελευταία 5 χρόνια χρησιμοποιώ ΕΙΖΟ TFT οθόνη στο desktop και επι πλέον 2 χρόνια σε laptop. ΟΛΑ ΤΑ FPS των 5 χρόνων αυτών τα έχω παίξει στις TFT χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Δεν βλέπω τις διαφορές και τα προβλήματα που αναφέρουν άλλοι σε σχέση με τις CRT (όραση μια χαρά παρεπιπτόντως). Οταν επρόκειτο για πρώτη φορά να πάρω TFT όλα αυτά που άκουγα με προβλημάτιζαν αλλά την πήρα λόγω ανάγκης (πολύωρη χρήση cpu). Τις διαφορές θα τις δεις ίσως μόνο αν τις βάλεις δίπλα δίπλα και ψάχνεις. Διαφορετικά, τη συνηθίζουν και τα μάτια σου μέσα σε 2-3 μέρες, και όλα είναι ΟΚ. Προσωπικά τις συνιστώ ανεπιφύλακτα (τουλάχιστον τις EIZO που τις έχω δοκιμάσει χρόνια).

H EIZO επίσης βγάζει και LCD bases οπότε βρήκα λύση για το πρόβλημα με την L550 (έχει τραγική βάση). Οπως είπα την αγόρασα χτες 550 ευρώ από Multirama και μ@μ@ει πολύ, μα πολύ αγρια. Είναι η μέρα με τη νύχτα με την παλιά L350 που είχα, και σε σχέση με όλες όσες είχαν στο κατάστημα, ήταν κλάσεις ανώτερη (απίστευτη ήταν και η 18άρα αλλά στα 1400 ευρώ, νομίζω δίνουν 0 pixel εγγύηση για 18+ μόνο ? το θέμα θ΄λει λίγο ψάξιμο). Περί ποιότητας πάντως,δεν το λέω απο προκατάληψη, πηγαίνετε δείτε τις όλες μαζί και θα καταλάβετε.

Αν μπορείτε, προσπαθήστε να τους κάνετε να τη δουλέψουν την οθόνη στο μαγαζί πριν την πάρετε στα χέρια σας. Γιατί αν δείτε καμένο pixel όταν πάτε σπίτι/γραφείο, θα πάθετε κρίση με τη συνέχεια (3 pixel minimum για αλλαγή των 15'άρων, 5 pixel των μεγαλυτέρων νομίζω, και με απόσταση > 15mm αλλιώς νοούνται ως ένα pixel. Αποτελεί ευρωπαϊκό standard).
Η ΕΙΖΟ επίσης δίνει 5 χρόνια εγγύηση στις οθόνες τις (οι άλλες εταιρίες 3). Ευτυχώς για ακόμα μία φορά η EIZO δεν μου έβγαλε κάνενα καμένο/δυσχρωματικό pixel :mrgreen:

Τέλος, οι πωλητές στα καταστήματα ως γνωστόν, δεν είναι πάντα ενημερωμένοι. Αν δεν το έχουν μεράκι, δεν ξέρουν λεπτομέρειες για τα μηχανήματα γενικότερα. Σε ερώτηση τρίτου ποια είναι η διαφορά της L557 και της L550 , είπε ότι η πρώτη έχει τη βάση και για αυτό ειναι και πιο ακριβή. Ομως ή L557 έχει βάση, αλλά 25 ms RT, ενώ η L550 δεν έχει βάση, αλλά 16 ms RT (response time) :wink: Για αυτό, πριν πάτε να πάρετε κάτι, δείτε τα specs στα official site των εταιριών που σας ενδιαφέρουν, για να ξέρετε τι παίρνετε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.