PDA

Επιστροφή στο Forum : Αποπειρα παραπλανησης-Τι κανω?



Σελίδες : [1] 2

Alphadyn
08-12-09, 18:17
Καλησπερα

σημερα το μεσημερι καποιος κυριος αφηνοντας να εννοηθει οτι ειναι εργαζομενος στον ΟΤΕ, συναντησε τους γονεις μου την ωρα που επεστρεφαν απο την εργασια τους στην εισοδο της πολυκατοικιας, ενω ηταν ετοιμος να χτυπησει καποια κουδουνια. Τους ειπε οτι λογω καποιων εργασιων αναβαθμισης στην περιοχη μας (..?) χρειζοταν να δει ενα λογαριασμο αφου ρωτησε αν η τηλεφωνικη συνδεση ανηκει στον ΟΤΕ πρωτα. Αφου ειδε το λογαριασμο εκανε και διαφορες ερωτησεις περι του υψους της χρεωσης, αν υπαρχει ιντερνετ στο σπιτι και συναφεις ερωτησεις. Σημειωσε καποιο/α απο τα στοιχεια του λογαριασμου και εφυγε.

Επειδη οι γονεις μου δεν ειναι γενικα ενημεροι για τη νεα τηλεπικοινωνιακη πραγματικοτητα το δεχτηκαν και το θεωρησαν ως φυσιολογικο. Ειμαι σιγουρος οτι δεν προκειται για εργαζομενο του ΟΤΕ, καθοτι το αποκλειω να ακολουθουν τετοια τακτικη ακομα και για τεχνικο ελεγχο σε μια περιοχη και φοβαμαι οτι προκειται για αποπειρα εξαπατησης του τυπου "συντασω ενα συμβολαιο με τα στοιχεια σου, βαζω και μια υπογραφη και τρεξε επειτα να αποδειξεις οτι δεν εισαι ελεφαντας" οπως εχει γινει και σε αλλες περιπτωσεις.

Γνωριζετε αν μπορω με καποιο τροπο μεσω ΕΕΤΤ να μπλοκαρω μια ενδεχομενη αλλαγη του παροχου της γραμμης μου και γενικα των υπηρεσιων της? Αν δηλ ειναι εφικτο οποιοδηποτε μελλοντικο αιτημα για μεταφορα σε αλλο παροχο να μην γινεται αποδεκτο απο τον ΟΤΕ μετα απο επιθυμια μου?

Στο 134 μου ειπαν οτι μεσω ΟΤΕ αυτο δεν γινεται. Αν στειλω καποια επιστολη με σχετικο περιεχομενο στην ΕΕΤΤ λεγοντας οτι θεωρω οτι ενδεχεται να εχω πεσει θυμα (οι γονεις μου προφανως θα ειναι οι αποστολεις) εξαπατησης και να αιτουμαι μπλοκαρισμα οποιουδηποτε μελλοντικου αιτηματος για μεταφορα/αλλαγη στοιχειων γραμμης/κτλ πιστευετε οτι θα τα καταφερω? Εχει καποιος αναλογη εμπειρια? Καμια ιδεα απο τα παιδια που εργαζονται στον κλαδο?

Mouse Potato
08-12-09, 18:20
Δεν άφησε κάποιο τηλέφωνο ο τύπος;

Πάρε κάποιο τηλέφωνο στην ΕΕΤΤ (210-6151000) ώστε να ενημερωθείς καταλλήλως

Alphadyn
08-12-09, 18:23
Οχι δεν αφησε καποιο στοιχειο επικοινωνιας, ουτε και ειπε οτι εκπροσωπει καποιο εναλλακτικο φορεα. Ξερεις μηπως ποιες ωρες λειτουργει αυτη η γραμμη?

nmavro73
08-12-09, 18:33
Πρωινές. Παρε τηλέφωνο. Υπέγραψες τίποτα εσύ; Αν βρεθεί η υπογραφή σου χωρίς να την έβαλες είναι πλαστογραφία.

Alphadyn
08-12-09, 18:39
Η επικοινωνια εγινε με τους γονεις μου και δεν υπεγραψαν κανενα εγγραφο, αλλα αυτο που φοβαμαι ειναι οντως να γινει πλαστογραφια οπως λες.

ΥΓ να φανταστω οτι θα εχω καμποση αναμονη στο τηλ της ΕΕΤΤ ετσι?

kmpatra
08-12-09, 19:01
Χωρις να ειναι σιγουρο και χωρις να θελω να εκθεσω κανεναν τζαμπα,μυριζει HOL (τρίτη εταιρία φυσικά,που κάνει μεταπώληση,όχι αντιπρόσωποι απ'ευθείας απο την εταιρία).Μπορεις να παρακολουθεις με τακτικά τηλέφωνα στο 134 αν κάποιος εναλλακτικός αιτείται για την γραμμη αλλαγη.Αν όντως γινεται χωρις ενημερωση οτι προκειται για τριτο πάροχο μιλάμε για εξαπάτηση σε αυτη την περίπτωση.Λίγο περίεργο παντως που δεν ζητανε φωτοτυπία ταυτότητας. :hmm:

Alphadyn
08-12-09, 19:06
Αυτη την λυση με το 134 μου την προτεινε και η κοπελα του cc του ΟΤΕ. Αν υποθεσουμε οτι παιρνω μεθαυριο και με ενημερωνουν απο κει οτι υπαρχει αιτημα για φορητοτητα κτλ, μπορω να το ακυρωσω εκεινη την στιγμη και να ληξει εκει το θεμα? Ή θα συνεχισουν να στελνουν αιτημα μεχρι να εγκριθει?

Αυτο με την φωτοτυπια που αναφερεις δεν το γνωριζα. Ειναι παντα απαραιτητο να εχουν φωτοτυπια ταυτοτητας?

vanquish_v12
08-12-09, 19:11
Όχι δεν μπορεί να ακυρωθεί απο το 134. Μπορουν να σου πουν όμως ποια εταιρεία ζήτησε φορητότητα για την γραμμή σου. Απο 'κει και πέρα μπορεις να ζητησεις ακύρωση της αιτησης απο το cc του ενναλακτηκού.

kmpatra
08-12-09, 19:12
Αυτη την λυση με το 134 μου την προτεινε και η κοπελα του cc του ΟΤΕ. Αν υποθεσουμε οτι παιρνω μεθαυριο και με ενημερωνουν απο κει οτι υπαρχει αιτημα για φορητοτητα κτλ, μπορω να το ακυρωσω εκεινη την στιγμη και να ληξει εκει το θεμα? Ή θα συνεχισουν να στελνουν αιτημα μεχρι να εγκριθει?

Αυτο με την φωτοτυπια που αναφερεις δεν το γνωριζα. Ειναι παντα απαραιτητο να εχουν φωτοτυπια ταυτοτητας?

Ισως μόνο σε περιπτωση προεπιλογής φορέα δεν υπάρχει αναγκη για ταυτότητα,παρα μόνο για υπογραφή,θυμάμαι μερικά χρονια πριν μια πωλήτρια που ειχε κάνει αιτηση προεπιλογής tellas σε μια γραμμη μας,δεν ζήτησε ταυτότητα...ενδεχεται να εχει αλλάξει αυτό όμως.

Alphadyn
08-12-09, 19:39
Πλατειαζοντας και λιγο, θελω να πω οτι μου εχει δημιουργηθει η εικονα οτι ειμαστε απροστατευτοι απο τετοιου ειδους απατες (ακομα και αν αποδειχτει οτι δεν προκειται περι απατης το συγκεκριμενο, την δημοσιοτητα εχουν δει πολλα αναλογα). Υποθετω οτι ο ΟΤΕ δεν μπορει να αποδεχτει αιτημα μου να απορριψει αιτησεις φορητοτας γιατι αναφερεται σε καποιο κανονιστικο πλαισιο της ΕΕΤΤ. Δεν θα επρεπε ομως να δινεται αυτη η δυνατοτητα, εστω μετα απο εγγραφη αιτηση του πελατη τουλαχιστον, ωστε να εχω σαν καταναλωτης προστασια απεναντι στον καθε επιτηδιο?

Ρητορικο το ερωτημα και απευθυνεται στην ΕΕΤΤ βεβαια

emeliss
08-12-09, 20:43
Το ρητορικό ερώτημα είχε τεθεί ως ουσιαστικό στην ΕΕΤΤ. Αλλά εκείνη την εποχή επίσημος στόχος ήταν η μείωση του ποσοστού πελατών που είχε ο ΟΤΕ. Όλα τα άλλα έρχονταν σε δεύτερη μοίρα.

Kitsos77
09-12-09, 11:11
Εγώ θα έλεγα να πάρεις τον ΟΤΕ καταρχήν και να ρωτήσεις αν υπάρχει περίπτωση να έστειλαν κάποιον. Αν όχι να τους πεις να μην παραδώσουν τη γραμμή αν δεν σε ειδοποιήσουν πρώτα. Κάνε βέβαια και μια καταγγελία στην ΕΕΤ

pts
09-12-09, 11:20
Το ρητορικό ερώτημα είχε τεθεί ως ουσιαστικό στην ΕΕΤΤ. Αλλά εκείνη την εποχή επίσημος στόχος ήταν η μείωση του ποσοστού πελατών που είχε ο ΟΤΕ. Όλα τα άλλα έρχονταν σε δεύτερη μοίρα.

Επίσημος στόχος ήταν να μην προστεθεί στις εσκεμμένες καθυστερήσεις παραδόσεων γραμμών του Ο.Τ.Ε. προς τους "ανταγωνιστές" εναλλακτικούς και μια επιπλέον καθυστέρηση που να αποδίδεται σε "γραφειοκρατικά" κολλήματα.

Βέβαια αυτά θα ήταν όλα λυμένα αν ο διαχειριστής των υποδομών δεν ήταν ταυτόχρονα και πάροχος υπηρεσιών Internet, άλλα αυτά είναι ψιλά γράμματα.

emeliss
09-12-09, 11:30
Το ίδιο λέω στους 10άδες που ξέρω (από τις μερικές χιλιάδες) που πέρασαν σε άλλη εταιρία νύχτα χωρίς την θέληση τους, αλλά δεν με πιστεύουν...

Το μόνο θετικό είναι ότι το φαινόμενο έχει χαλαρώσει, αν και προφανώς δεν έχει εκλείψει.

alex24
09-12-09, 12:19
Σε μια γνωστη μου της εκαναν αιτηση για καινουργιο αριθμο απο την hol(εξωτερικος συνεργατης)χωρις φωτοτυπια της ταυτοτητας της και την υπογραφη της.Μολις της εστειλαν το μυνημα με την ενεργοποιηση εφυγε ενα fax ακυρωσης με λιγοοοοο απειλητικο χαρακτηρα ακυρωθηκε!!!!!

kmpatra
09-12-09, 12:26
Σε μια γνωστη μου της εκαναν αιτηση για καινουργιο αριθμο απο την hol(εξωτερικος συνεργατης)χωρις φωτοτυπια της ταυτοτητας της και την υπογραφη της.Μολις της εστειλαν το μυνημα με την ενεργοποιηση εφυγε ενα fax ακυρωσης με λιγοοοοο απειλητικο χαρακτηρα ακυρωθηκε!!!!!

Οπότε φίλε alphadyn,το νου σου στο 134 για αλλαγή από πάροχο και κατευθείαν ακύρωση...φαίνεται οτι τους αρκει ενα ΑΦΜ για να κάνουν τη δουλειά

........Auto merged post: kmpatra πρόσθεσε 3 λεπτά και 5 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Εγώ θα έλεγα να πάρεις τον ΟΤΕ καταρχήν και να ρωτήσεις αν υπάρχει περίπτωση να έστειλαν κάποιον. Αν όχι να τους πεις να μην παραδώσουν τη γραμμή αν δεν σε ειδοποιήσουν πρώτα. Κάνε βέβαια και μια καταγγελία στην ΕΕΤ

Δεν νομίζω οτι ο ΟΤΕ εφαρμόζει τέτοιες τακτικές...τα στοιχεία όλων των πελατών ειναι καταγεγραμένα,δεν υπάρχει λόγος να τριγυρναει οτετζης πόρτα πόρτα ;)

Xray7
09-12-09, 12:29
Εγώ θα έλεγα να πάρεις τον ΟΤΕ καταρχήν και να ρωτήσεις αν υπάρχει περίπτωση να έστειλαν κάποιον. Αν όχι να τους πεις να μην παραδώσουν τη γραμμή αν δεν σε ειδοποιήσουν πρώτα. Κάνε βέβαια και μια καταγγελία στην ΕΕΤ

Σε ποιον να κάνει καταγγελία όταν δεν ξέρει ποιος ήταν αυτός και από ποια εταιρία (αν υποθέσουμε ότι ήταν από εταιρία)? Αίτηση χωρίς ταυτότητα πλέον δεν γίνεται δεκτή κι αν σου ενεργοποιήσει κάποιος πάροχος υπηρεσία χωρίς να έχεις υπογράψει μετά μπορείς να τους πάρεις και τα σώβρακα. :lol:

Εμένα προσωπικά όπως τα περιέγραψε ο φίλος πιο πολύ μου φαίνεται πως ήταν κάποιος νέος γείτονας ο οποίος ήθελε να ενεργοποιήσει ανενεργό βρόγχο σε κάποιο πάροχο και έψαχνε να βρει ένα γειτονικό τηλ για να δει πως αναγράφεται η διεύθηνση και να το δηλώσει το τηλ αυτό σαν γειτονικό παρά για κάποιον που προσπάθησε να τον εξαπατατήσει.:rolleyes:

ipo
09-12-09, 12:31
HOL ή Tellas είναι κατά πάσα πιθανότητα ο πωλητής. Προτείνω να πάρεις στα cc των δύο εταιρειών και να ρωτήσεις αν εκκρεμεί κάποιο αίτημα προς ενεργοποίηση στη γραμμή των γωνιών σου και να το ακυρώσεις άμεσα., απειλώντας με καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

tsioy
09-12-09, 12:35
Την ίδια διαδικασία είχαν ακολουθήσει και σε εμένα. Χτύπησαν κατά τις 15.30 τη πόρτα, άνοιξα και ήταν μία από τη HOL. Μου είπε μία ιστορία με δράκο και οπτικές ίνες από τη HOL και μου ζήταγε να απαντήσω κάτι ερωτήσεις και να φέρω έναν λογαριασμό του ΟΤΕ. Την έδιωξα ευγενικά..:allcards:
Ας μην ήταν σ**ρα, θα σου έλεγα εγώ.. Ήμουν και μόνος σπίτι.

kmpatra
09-12-09, 12:36
Εμένα προσωπικά όπως τα περιέγραψε ο φίλος πιο πολύ μου φαίνεται πως ήταν κάποιος νέος γείτονας ο οποίος ήθελε να ενεργοποιήσει ανενεργό βρόγχο σε κάποιο πάροχο και έψαχνε να βρει ένα γειτονικό τηλ για να δει πως αναγράφεται η διεύθηνση και να το δηλώσει το τηλ αυτό σαν γειτονικό παρά για κάποιον που προσπάθησε να τον εξαπατατήσει.:rolleyes:

Ζηταγε και το υψος του λογαριασμού όμως....συνηθως ψαχνουν να βρουν αν ειναι πανω από 70 ευρω...οι της χολ κυρίως.Αλήθεια alphadyn,κάνουν πάνω από 70 το δίμηνο οι δικοί σου? αν όχι παίζει απλά να σημείωσε ο πωλητής οτι ο λογαριασμος ειναι κατω τον 70 και το θεμα να λήγει εκει.Οπότε και γι'αυτό το λόγο δεν προχωρησε σε αιτησεις κλπ.

skapetis
09-12-09, 12:38
Πάνω κάτω είναι γνωστό ποιες εταιρίες έχουν τόσο .... αξιοπρεπείς ... συνεργάτες (on, hol, tellas).

Ξεκινάς τα τηλέφωνα και ρωτάς αν έχουν κάποια αίτηση μεταφοράς του αριθμού τηλεφώνου σου και αν ανακαλύψεις ποιοι είναι τους απειλείς ότι θα τους σκίσεις.

Το ξέρω ότι δεν είναι "λογική" λύση αλλά αν φτάσεις στο στάδιο της ενεργοποίησης και χρειαστεί να απαγκιστρωθείς μέσω καταγγελίας στην ΕΕΤΤ, μπορεί να μείνεις χωρίς τηλέφωνο για κανένα μήνα.

Δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει για σένα αυτή τη δουλειά η ΕΕΤΤ, να ρωτήσει δηλαδη όλες τις εταιρίες, αν έχουν κάποια αίτηση για μεταφορά της γραμμής σου και μετά να σκίσει αυτόν που απαντήσει. (κομματάκι σενάριο επιστημονικής φαντασίας.)

Με λίγα λόγια έμπλεξες.

traderman
09-12-09, 12:45
Αφου δεν υπεγραψες τιποτα αστους να κανουν οτι θελουν και αν γινει πλαστογραφια πηδηξε τους νομικα.

Xray7
09-12-09, 12:47
Ίσως και να είναι έτσι..Δεν θα έπρεπε όμως να υπογράψουν έστω κάπου ή να τους ζητήσουν κάποιο αντίγραφο ταυτότητας?

skapetis
09-12-09, 13:17
Παιδιά τι να το κάνει το νομικό πήδημα (που δεν πρόκειται να κάτσει να πληρώσει δικηγόρους) αν χάσει τη γραμμή για κανένα μήνα; Ναι, δεν καλύπτονται αν δεν έχει υπογράψει ή αν δεν τον έχουν καταγράψει στο τηλέφωνο να δέχεται αλλά τι να το κάνεις αν φάει την ταλαιπωρία;

spirosta
09-12-09, 14:15
Πρόσφατα χτύπησαν και στην δικιά μου πολυκατοικία. Δεν ξέρω τι εταιρία ήταν αλλά έλεγε: "για τον λογαριασμό του οτε ειμαστε". Όταν την ρώτησα για ποιον λογαριασμό έλεγε διάφορα. Το γέλιο είναι ότι δεν της άνοιξε κανένας και συνέχισε να χτυπά τα κουδούνια έντονα με συνέπεια τουλάχιστον από εμένα να ακούσει πολλά γαλλικά. Ήταν θρασύτατη.

Πάντως για τον φίλο και εγώ νομίζω ότι στις επόμενες μέρες θα εμφανιστεί αίτηση για προεπιλογή ή μεταφορά σε άλλο πάροχο. Το παρακολουθείς και οταν και αν γίνει βρίσκεις σε ποια εταιρία είναι και ακυρώνεις ζητώντας ταυτόχρονα την αίτηση που έκανες αν έχει υπογραφή φωτοτυπία ταυτότητας και άλλα τέτοια.

Alphadyn
09-12-09, 16:13
Αρχικα ευχαριστω πολυ ολους σας το ενδαφερον

Με το cc που μιλησα χτες μου ειπε οτι δεν υπαρχει δυνατοτητα να με ειδοποιησουν αν υπαρξει αιτημα φορητοτητας απο αλλο παροχο. Ελπιζω να εδωσα στην κοπελα να καταλαβει τι εννοουσα για να μου δωσει την παραπανω απαντηση. Επισης μου ειπε (κατι που θεωρω απολυτα λογικο για σοβαρη εταιρεια και το περιμενα) οτι τετοια τακτικη, να ενημερωνεται δηλ για οποιαδηποτε αλλαγη τεχνικης φυσης (αναβαθμισης, κτλ) ο πελατης, on site ας πουμε, δεν ακολουθει ο ΟΤΕ. Υπαρχουν και τα τηλεφωνα ετσι?:rolleyes:

Ο λογαρισμος ερχεται μηνιαια γιατι εχουν το προγραμμα all in one και conn-x μαζι, οποτε ειναι λιγο πανω απο 70 € μηνιαια. Ο πατερας μου μου ειπε πως σημειωσε καποια στοιχεια αλλα δεν ειδε ποια.

Αυτο που φοβαμαι και με απασχολει, ειναι να συμπληρωθει και να υπογραφει αιτηση με τα στοιχεια του κατοχου της γραμμης και επειτα να πρεπει να αποδειξω οτι δεν ειμαι ελεφαντας. Οσοι εχετε μεχρι στιγμης επαφη με το συστημα δικαιοσυνης στην Ελλαδα, καταλαβαινετε για τι καθυστερησεις και ταλαιπωρια μιλαμε. Και μαλιστα αν οπως στην συγκεκριμενη περιπτωση το κερδος απο νομικη διεκδικηση ουσιαστικα περιοριζεται στο να επιστρεψει καποιος σε προτερη κατασταση..Και επιπλεον αν προχωρησει τετοια αιτηση και μεινουν οι δικοι μου χωρις τηλ, η δικαστικη οδος ειναι δωρο-αδωρο με τους ρυθμους της.

Εχω καταλαβει για το ποιο λογο υφισταται η κατασταση που περιγραφω με το ρητορικο ερωτημα. Ναι, προφανως εγινε για να ξεπεραστουν ενδεχομενα προσκοματα που θα δημιουργουσε ο ΟΤΕ σε αλλους παροχους. ΟΜΩΣ, για το λογο τονισα την αναγκη υπαρξης δυνατοτητας ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΙΤΗΣΗ του ενδιαφερομενου να υφισταται η επιλογη αρνησης επεξεργασιας οποιαδηποτε αλλαγης στοιχειων της γραμμης. Οχι δηλ να υπαρχει αυτο σαν ΠΡΟΕΠΙΛΟΓΗ στον εκαστοτε παροχο που να πρεπει να ακυρωθει, αλλα να απαιτει εγγραφο φυσικα υπογεγραμμενο για εναρξη ισχυος του "παγωματος" της γραμμης.

Το θεμα ειναι οτι ειχα μια μερα κολαση ως τωρα και δεν προλαβα να επικοινωνησω με ΕΕΤΤ για να δω πως μπορω να καλυφτω, αν μπορω..

ipo
09-12-09, 16:28
Σε προηγούμενο μήνυμά μου, σε προέτρεψα να επικοινωνήσεις όχι με το τμήμα εξυπηρέτησης του τωρινού σου παρόχου, αλλά με τα αντίστοιχα της HOL και της Tellas που είναι οι πιο πιθανοί θύτες.

"Βλέπετε να υπάρχει αίτηση ενεργοποίησης υπηρεσίας προς αυτόν τον αριθμό; Αν ναι, δε με ενδιαφέρει και κάποιος συνάδελφός σας, προσπάθησε να με εξαπατήσει."

Οι αιτήσεις φαίνονται στο σύστημά τους, πριν την ενεργοποίηση.

Alphadyn
09-12-09, 16:34
Σ'ευχαριστω για την ιδεα και ηδη το κανω-ειμαι σε αναμονη στην HOL αυτη την στιγμη. Απλα σκεφτομαι μηπως και ειναι νωρις και δεν εχει γινει καμια καταχωρηση ακομη..

ipo
09-12-09, 16:40
Κι αυτό παίζει. Σιγουρέψου όμως ότι θα τους πεις ότι δεν ενδιαφέρεσαι και ότι ετοιμάζεσαι για καταγγελία μόλις βρεις ποιος το έκανε, κρατώντας και το όνομα της τηλεφωνήτριας. Μην τυχόν και κρατήσει εκείνη τα στοιχεία σου και σου κάνει τώρα τη ζημιά που θα της τα πεις τηλεφωνικώς.

FuS
09-12-09, 16:49
Όπως σου είπαν είναι μάλλον από hol ή tellas αλλά από την μικρή περιγραφή σου και τα περιστατικά που έχω δει, με επιφύλαξη, είναι tellas.
Kαλώντας στο 134 μπορείς να μάθεις ποιος πάροχος έχει κάνει προαίτηση και σου έχει δεσμέυσει την γραμμή. Απλά ό οτέ δεν θα μπορεί να κάνει κάτι γιατί "θεωρητικά" ο πάροχος στέλνει αίτημα στον οτέ με την έγκρισή σου.

Άπαξ και στείλει ο πάροχος το αίτημα στο wcrm του οτέ και μπεις σε προαίτηση, δεν θα μπορείς να κάνεις απολύτως τίποτα ούτε με τον οτέ ούτε με κάποιον άλλο πάροχο παρά μόνο με αυτόν που έστειλε προαίτηση στο wcrm του οτέ.

Πάρε σε λίγες μέρες στο 134 να ρωτήσεις αν εκκρεμεί αίτημα από άλλο πάροχο και ρώτα ποιος είναι αυτός. Υπάρχει περίπτωση να μην σου πούνε (μιας και θεωρούν οτι εσύ έκανες την αίτηση στον πάροχο άρα ξέρεις και ποιος είναι και για λόγους ασφαλείας αν δεν καλείς από το ίδιο νούμερο). Αν έχεις τέτοιο πρόβλημα, επικοινώνησε μαζί μου με pm μπας και το προλάβεις.

m3fisto
09-12-09, 16:58
χτυπησε και σε μένα ένα παλικάρι που μετά απο αρκετό ψάρεμα εκμαίευσα πως ειναι της Hol(συγκεκριμένα ανέφερε πως σε 2-3 χρονια η Hol θα ειναι μεγαλύτερη δύναμη και απο τον οτε :P) και επέμενε πως επρεπε να του δειξω το λογαριασμό μου για να μου πει ποσα θα κερδίσω.
Φυσικά δεν του έδειξα τίποτα και του επεσήμανα πόσο λάθος ειναι αυτη η τακτική προσέγγισης πελατών απο πλευράς τους. Μετά έπαιξε το χαρτί "μα με εναλλακτικό θα έχεις καλύτερες ταχύτητες". Αφου το αμφισβήτησα αυτο του έδειξα το λάπτοπ να κατεβάζει με 2,4 απο ραπιντ.Μου είπε καλημέρα και έφυγε.

Xray7
09-12-09, 17:14
Αφου το αμφισβήτησα αυτο του έδειξα το λάπτοπ να κατεβάζει με 2,4 απο ραπιντ.

Μήπως το dslam είναι έξω απο την πολυκατοικία σου κ μένεις στο ισόγειο? :hmm:

m3fisto
09-12-09, 17:30
ναι ειναι 2 τετραγωνα απο το σπιτι μου και αναλογα την ωρα μπορει να κλειδωσω μεχρι και 24576. συνηθως καπου στα 21-23 ομως :)

απο tellas παντως ο δικος μου δεν ηταν γιατι δεν παρελειψε να μου πει ποσο κοροιίδια εταιρείες ειναι η vivodi η On και η tellas. αντιθετα με την Hol και τη forthnet που ειναι "πιο αξιόπιστες και απο τον ΟΤΕ πλέον"

Xray7
09-12-09, 17:34
ναι ειναι 2 τετραγωνα απο το σπιτι μου και αναλογα την ωρα μπορει να κλειδωσω μεχρι και 24576. συνηθως καπου στα 21-23 ομως :)

:down:
Ε άρα δεν θέμα είναι παρόχου μόνο αλλά και θέμα απόστασης ότι πιάνεις τόσο καλή ταχύτητα. Κάτα 99% σε όποιον πάροχο και να πας εκεί θα κλειδώνεις πάντα.

pnikolaou
10-12-09, 00:03
Αν μπορεί ας έρθει κάποιος και σε εμένα που το δίκτυο του ΟΤΕ χρειάζεται επέκταση και είμαι χωρίς τηλέφωνο και internet με άγνωστο το πότε θα αποκτήσω...

Πέραν της πλάκας, η πλαστογραφία διώκεται ποινικά...και επειδή είμαι σίγουρος ότι οι εν λόγω "ατζέντηδες" πληρώνονται με ποσοστά, δεν θα είναι πολύ δύσκολο για κάποιον δικηγόρο να εντωπίσει τον πιθανό δράστη...η ίδια η εταιρία θα τον καρφώσει...μία εταιρία που πολλές φορές δεν γνωρίζει καν την απάτη...

nontasaggelis
11-12-09, 02:13
............. Hol και τη forthnet που ειναι "πιο αξιόπιστες και απο τον ΟΤΕ πλέον........"

Ειδικα η forthnet "SUPER ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ"!!!!!!!!!!!!:lol::whistle::lol::whistle::lol::whistle:

guzel
11-12-09, 15:42
ας σοβαρευτουμε.

αν δεν υπαρχει λογαριασμος οτε και ταυτοτητα ο οτε δεν δινει πουθενα την γραμμη ,

δεν καταλαβαινω ομως πως ο κοσμος καθεται και δινει ετσι προσωπικα του δεδομενα στον καθενα :hmm:

kmpatra
11-12-09, 16:02
ας σοβαρευτουμε.
αυτο εχει σχεση με το μηνυμα μου που παρεθεσες? Δεν νομίζω οτι εγραψα κάτι αστείο.Αν κάνω λάθος,άλλο θέμα.Εχουμε γραψει 3 σελιδες μεχρι τώρα, εμεινες σε κεινο το μηνυμα ακόμα? Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα κάτι καλά... :hmm:

ipo
11-12-09, 16:04
δεν καταλαβαινω ομως πως ο κοσμος καθεται και δινει ετσι προσωπικα του δεδομενα στον καθενα :hmm:
Εννοείται ότι ο περισσότερος κόσμος θα δώσει ένα απλό λογαριασμό ΟΤΕ (που γράφει πάνω ονοματεπώνυμο και ΑΦΜ), άμα ο άλλος του πει "Είμαι τεχνικός του ΟΤΕ", "Υπάρχει πρόβλημα στην περιοχή σας", "Έχω έρθει για το λογαριασμό του ΟΤΕ". Είναι μεγάλη απάτη τέτοιες ρήσεις και φυσικά ο άλλος θα πέσει θύμα, αφού δεν ξέρει τις εύκολες διαδικασίες μεταφοράς βρόχου τις ΕΕΤΤ.

Μία φορά πριν χρόνια που με είχε δει η μητέρα μου να ζητάω ταυτότητα από κάποιον που χτύπησε την πόρτα (Tellas), την εταιρεία στην οποία εργάζεται και στοιχεία επικοινωνίας, νόμιζε ότι φέρομαι αγενώς. Αντιθέτως εκείνη, σε κάποιον άλλο, είχε δώσει και το λογαριασμό, τον είχε κεράσει και πορτοκαλάδα και μόλις το πήρα χαμπάρι, του ξεκαθάρισα (αφού κράτησα τα στοιχεία του), ότι αν επέμβει στη γραμμή θα κυνηγήσω νομικά το ζήτημα.

Η καλοπιστία είναι καλό πράγμα και είναι αναμενόμενο ο κόσμος να πιστεύει αυτά που του λέει κάποιος που χτυπάει στην πόρτα. Τα παράσιτα της κοινωνίας είναι το πρόβλημα (όπως μερικοί πωλητές) και η έλλειψη αυστηρής δίωξής τους, ώστε να το σκέφτεται διπλά ο άλλος πριν εξαπατήσει τη γριούλα και της βάλει double play, αναγκάζοντάς την να τρέχει στην ΕΕΤΤ για να το καταργήσει (δεν το έβγαλα από το μυαλό μου).

guzel
11-12-09, 16:30
αυτο εχει σχεση με το μηνυμα μου που παρεθεσες? Δεν νομίζω οτι εγραψα κάτι αστείο.Αν κάνω λάθος,άλλο θέμα.Εχουμε γραψει 3 σελιδες μεχρι τώρα, εμεινες σε κεινο το μηνυμα ακόμα? Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα κάτι καλά... :hmm:

γραψε λαθος quote ..

ο οτε δεν δινει ετσι γραμμες .. αν το κανει εχει μεριδιο ευθυνης και ο ιδιος (δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι τετοιο ομως σημερα).. σε καθε περιπτωση ο οτε πριν γινει η φορητοτητα στελνει επιστολη που ενημερωνει.

ipo συμφωνω με οσα λες.. ειναι βεβαιο οτι εχει πεσει πολυς κοσμος θυμα τετοιων απατεωνων ..

........Auto merged post: guzel πρόσθεσε 6 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........

σε αυτη τη χωρα το σταθερο τηλεφωνο επιβαλλεται να ειναι απορρητο :down:

εχει καταντησει αηδια να βρισκουν ολες οι εταιριες το τηλεφωνο σου και να σε ενοχλουν..απο κεντρα αδυνατισματος ..μεχρι την hol :p

emeliss
11-12-09, 22:05
ο οτε δεν δινει ετσι γραμμες .. αν το κανει εχει μεριδιο ευθυνης και ο ιδιος (δεν υπαρχει περιπτωση να γινεται κατι τετοιο ομως σημερα).. σε καθε περιπτωση ο οτε πριν γινει η φορητοτητα στελνει επιστολη που ενημερωνει.
Από πότε έχει ο ΟΤΕ την δυνατότητα να κόψει την παραχώρηση της γραμμής; Με μία αίτηση από τον εναλλακτικό που έχει σωστά τα στοιχεία του λογαριασμού η γραμμή έχει παραδοθεί.

alwaysalone
11-12-09, 22:25
ΜΟλις διάβασα αυτο το νημα, πήγα αμεσως στο σαλονι και ενημερωσα τους δικους μου. (στη κυριολεξία ομως , :p)
Τους ειχα πει για τα τηλεφωνα, αλλά για το απο "κοντα" δε το ειχα παρει ιδιαίτερα στα σοβαρά.
Κοιτα τι μπορει να σου τυχει απο τη μια στιγμή στην αλλη. Δηλαδη δε φτανουν ολα τα θέματα της καθημερινοτητας, να χουμε και αυτα. Ασυδοσία και αναρχία ΠΛΗΡΗΣ.

Καλα ο ΟΤΕ κοιμαται τον υπνο του δικαιου; Δεν τον ενοχλει που χρησιμοποιουν την επωνυμια του; Μονο διαφημισεις ξερει να κανει;

Να κανω και μια προταση στο τμημα μαρκετινγκ του ΟΤΕ. Νομιζω θα ειχε ενδιαφερον μια υπηρεσια οπου ο χρήστης θα μπορουσε να "παγωσει" οποιαδηποτε τετοια ενεργεια εκ των προτερων. Δηλαδη να υπογραψει οτι δε θελει οποιαδηποτε αλλαγη παρόχου και ετσι τετοιου ειδους περιστατικα που ολοι μπορει να την πατήσουμε καποια στιγμή, να κοβονται. Τοσο δυσκολο ειναι πια; Τοσοι και τοσοι το χουν σκεφτει. Ας το κανει και με χρεωση πχ 1 ευρω το μηνα+ΦΠΑ.

--
Στον χρηστη που ανοιξε το thread, πραγματικά δε μπορω να προσθεσω κατι παραπανω, ηδη βοηθησαν αρκετα οι κατέχοντες, από εκει και υστερα, πραγματικα ευχομαι να λυθει οσο γινεται πιο γρηγορα το προβλημα.

emeliss
12-12-09, 00:16
Να κανω και μια προταση στο τμημα μαρκετινγκ του ΟΤΕ. Νομιζω θα ειχε ενδιαφερον μια υπηρεσια οπου ο χρήστης θα μπορουσε να "παγωσει" οποιαδηποτε τετοια ενεργεια εκ των προτερων. Δηλαδη να υπογραψει οτι δε θελει οποιαδηποτε αλλαγη παρόχου και ετσι τετοιου ειδους περιστατικα που ολοι μπορει να την πατήσουμε καποια στιγμή, να κοβονται. Τοσο δυσκολο ειναι πια;
Δεν είναι θέμα ΟΤΕ. Είναι θέμα ΕΕΤΤ. Δεν έχει κανένα δικαίωμα να αρνηθεί ακόμα και αν πάει ο πελάτης σε ένα oteshop και κάνει κατάληψη.

guzel
12-12-09, 14:53
Από πότε έχει ο ΟΤΕ την δυνατότητα να κόψει την παραχώρηση της γραμμής; Με μία αίτηση από τον εναλλακτικό που έχει σωστά τα στοιχεία του λογαριασμού η γραμμή έχει παραδοθεί.

ολη η ελλαδα εναλλακτικο θα ειχε τοτε...

υπαρχει εταιρια που κανει ενεργοποιηση χωρις να εχει λογαριασμο οτε και την ταυτοτητα του πελατη ,σημερα? δεν νομιζω ...

alex24
12-12-09, 15:00
ολη η ελλαδα εναλλακτικο θα ειχε τοτε...

υπαρχει εταιρια που κανει ενεργοποιηση χωρις να εχει λογαριασμο οτε και την ταυτοτητα του πελατη ,σημερα? δεν νομιζω ...

Να νομιζεις ειχα ανοιξει και θεμα που σε μια γνωστη μου πηγανε να τις βαλουνε 2play χωρις ταυτοτητα και λογαριασμο ΟΤΕ και μαλιστα τις φορτοσανε και μια 2η γραμμη με αλλο αρι8μο μολις ομως στειλαμε φαξ για ακυρωση με καπως απειλιτικο χαρακτηρα τις ακυρωσανε και τις 2 αιτησεις !!Και αλλο ενα παραδειγμα ειχα βαλει σταθερο ΟΤΕ επειδη ομως ηθελα μονο dsι πηγα και εκανα αιτηση στη τελλας στο προγραμμα best price χωρις λογαριασμο ΟΤΕ ουτε καν φωτοτυπια ταυτοτητας σε καταστημα wind!!

vasman15
12-12-09, 16:29
εμας παντως μας εχουν πρηξει τηλεφωνικως ισως λογο επαρχειας,ποτε η vivodi παλια η cyta και οι υπολοιπες και εδω και καμποσο καιρο καθε λιγο εχουμε την cosmoline να προσπαθει να μας πεισει για τα συμφεροντα προγραμματα της :nono::nono::nono::cool::cool::down::down:

emeliss
12-12-09, 16:37
υπαρχει εταιρια που κανει ενεργοποιηση χωρις να εχει λογαριασμο οτε και την ταυτοτητα του πελατη ,σημερα? δεν νομιζω ...
Υπάρχει, αλλά δεν συμβαίνει το χάλι που υπήρχε παλιότερα.

tasos-tasos
12-12-09, 17:51
ρωτάς τον ΟΤΕ αν βλέπει κάποια αίτηση στην γραμμή σου (αίτηση φορητότητας, προεπιλογή, κλπ)

alwaysalone
12-12-09, 18:00
Δεν είναι θέμα ΟΤΕ. Είναι θέμα ΕΕΤΤ. Δεν έχει κανένα δικαίωμα να αρνηθεί ακόμα και αν πάει ο πελάτης σε ένα oteshop και κάνει κατάληψη.

Ναι αλλα αν υπαρχει η υπογραφή του πελάτη; Δικαιωμα του δεν είναι; Η γραμμη οπως εχετε πει, ανήκει σε μας, αρα την κάνουμε ο,τι θελουμε, εγω θελω να ειναι για παντα στην τελλας, για παντα στον ΟΤΕ ή για παντα οπουδήποτε και δε θελω να την πειράξει κανεις, εκτος κι αν αλλαξω γνωμη και το δηλωσω ενυπογραφα..

Μπορει καλλιστα να πει ο ΟΤΕ, εγω να τη δωσω, αλλά ο πελατης το εχει δηλωσει οτι δε θελει αλλαγη παρόχου.

Απο το να αποφευχθουν τετοια φαινομενα, νομίζω θα ηταν καλο. Εκτος κι αν ολοι βολευονται απο την παρανομια , λογω προστιμων. Τότε οκ.

ipo
12-12-09, 18:55
Συμφωνώ κι εγώ ως προς το να βρεθεί τρόπος (π.χ. μόνο με φυσική παρουσία σε κατάστημα ΟΤΕ, επίδειξη ταυτότητας και υπογραφή), ώστε όποιος θέλει (δηλαδή όχι default) να μπορεί να κλειδώνει τη γραμμή του στον εκάστοτε πάροχο, χωρίς δυνατότητα γρήγορης και εξ αποστάσεως μεταφοράς. Αν θέλει να κάνει αναίρεση, να μπορεί να το κάνει πάλι μόνο με φυσική παρουσία σε κατάστημα ΟΤΕ.

Δηλαδή με την πλαστογραφία και την κοινωνική μηχανική (σε συγγενείς μας) κινδυνεύουμε να χάσουμε τη γραμμή μας και ψάχνουμε να βρούμε δικλείδες ασφαλείας. Εναλλακτικά να μπορούμε να την κλειδώνουμε με κάποιο online σύστημα που να θέλει κωδικό, ο οποίος να είναι ΜΟΝΟ γι' αυτή τη χρήση, ώστε αν κάποιος μας τον ζητάει, να ξέρουμε τι προσπαθεί να κάνει κι ας λέει "θέλω τον κωδικό για να κάνω επισκευές στη γραμμή".

Τέλος, προσωπικά θα ήθελα αποζημίωση για κάθε προσπάθεια διαφήμισης που γίνεται, είτε κατ' οίκον, είτε μέσω τηλεφώνου. Αν την καταγγέλλω, να παίρνω άμεσα στο λογαριασμό μου 50€ για την όχληση που μου γίνεται. Έχει τη δυσκολία ως προς τον εντοπισμό του θύτη, αλλά είναι απαράδεκτο να δεχόμαστε πιεστικές και παραπλανητικές διαφημίσεις στον προσωπικό μας χώρο. Το κράτος οφείλει να μου θεσπίσει δικαίωμα προστασίας από τις διαφημίσεις, με άμεση αποζημίωση σε περίπτωση που κάποιος δεν το σεβαστεί. Ξέρω ότι υπάρχει σχετικό έντυπο από τις αρχές για να καταχωρήσει κάποιος τον αριθμό του, αλλά οι εταιρείες, δε δίνουν σημασία στις σχετικές λίστες.

Ξέρω ότι αν θεσπιστεί αυτό, μετά θα μας σταματάνε στο δρόμο θα μας ρωτάνε "τι ώρα είναι;" και η δεύτερη ερώτηση (αντί για κανένα τσιγάρο ή ευρώ) θα είναι "Ρε φίλε, θέλεις μήπως να σου βάλω Tellas;". Οι επιχειρήσεις ελίσσονται πιο γρήγορα από τη νομοθεσία, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να σηκώσουμε τα χέρια ψηλά. Μόλις διαπιστώνεται μία νέα μέθοδος υποβάθμισης της ζωής μας, πρέπει να την αντιμετωπίζουμε θεσμικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.