PDA

Επιστροφή στο Forum : αγορα GPS



Barlong
09-12-09, 10:57
Θέλω να αγοράσω ένα GPS, και θα ήθελα μερικές συμβουλές για να μην πάω στα τυφλά.
Διαθέτω μέχρι 250 ευρώ. Θέλω να έχει touchscreen, να μου δίνει όσο το δυνατό περισσότερες πληροφορίες (πχ βενζινάδικα), να έχει αρκετή μνήμη, ή έστω επεκτάσιμη. Να έχει ωραίους και ακριβείς 3d maps με καλά γραφικά. Φαντάζομαι ότι δεν τίθεται πλέον θέμα καλού σήματος... έτσι δεν είναι. Επίσης έχω ακούσει ότι το navigator είναι καλύτερο απο τα άλλα. Πείτε μου παρακαλώ τις απόψεις σας.

Ευχαριστώ

giorgosthess
09-12-09, 12:41
Για μένα το καλύτερο είναι το T&D43 στα χρήματα που διαθέτεις. Σε πολλές δοκιμές που έχω κάνει το Destinator δεν έχει κάνει ούτε λάθος και με πηγαίνει στην διαδρομή μου χωρίς πρόβλημα. Στα θετικά του είναι η δυνατότητα talk&drive. Δηλαδή δεν χρησιμοποιείς το πληκτρολόγιο αλά του μιλάς. Ακόμη οι σωστές μονοδρομήσεις σε σχέση με άλλα προγράμματα είναι μεγάλο πλεονέκτημα στην πλοήγηση.

stratus
09-12-09, 14:31
To μελλον του Destinator ειναι αβεβαιο απο την στιγμη που κανεις δεν ξερει τι θα γινει με τις αναβαθμισεις.Το destinator μαλλον πεθανε και στην Ελλαδα αφου πεθαμενο ηταν ετσι και αλλιως στο εξωτερικο.Εγω προτεινω οτιδηποτε αλλο εκτος απο destinator.

ipo
09-12-09, 14:52
To μελλον του Destinator ειναι αβεβαιο απο την στιγμη που κανεις δεν ξερει τι θα γινει με τις αναβαθμισεις.Το destinator μαλλον πεθανε και στην Ελλαδα αφου πεθαμενο ηταν ετσι και αλλιως στο εξωτερικο.Εγω προτεινω οτιδηποτε αλλο εκτος απο destinator.
Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις περισσότερες πληροφορίες επ' αυτού; Έκλεισε η εταιρεία;

stratus
09-12-09, 15:20
H GI που εδινε τους χαρτες στην MLS δεν συνεργαζεται ποια μαζι τους.Η MLS δεν εχει ανακοινωσει τιποτα για αναβαθμισεις εδω και ενα χρονο οποτε μπορει να παρεις ενα προιον και να μην δεις αναβαθμιση ποτε

ipo
09-12-09, 15:24
Δε νομίζω να χαθεί τελείως ένα προϊόν που είναι τόσο διαδεδομένο στην ελληνική αγορά. Πιστεύω ότι θα υπάρξει κάποιος άλλος συνεργάτης, μιας και οι εταιρείες γεωπληροφοριών έχουν αυξηθεί στην Ελλάδα και οι χαρτογράφηση έχει φτάσει σε επαρκές επίπεδο.

serf f2
09-12-09, 15:37
Ρίξε μια ματιά στο http://www.navimania.gr/ είναι πολύ ενημερωμένοι για gps

Barlong
09-12-09, 15:37
Ρε παιδιά τι είναι το destinator? Πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η MLS? Το ΜΙΟ έχει κάτι άλλο?

songless_bird
09-12-09, 15:57
Ρε παιδιά τι είναι το destinator? Πρόγραμμα που χρησιμοποιεί η MLS? Το ΜΙΟ έχει κάτι άλλο?

Ναι. Τα ΜΙΟ εχουν το Spirit τουλαχιστον αυτο ειδα σε s505 και 305. Υπαρχουν και τα iGo, ΤomTom κτλ. Νομιζω αυτη τη στιγμη καλη αγορα ειναι καποιο TomTom , Οπως το XL . Ο χαρτης θα βελτιωθει μιας και ειναι νεα η tomtom στην Ελλαδα , δεν εχει εισοδο για καρτα ,αλλα 2GB εσωτερικη. Σε αυτα τα λεφτα που δινεις μπορεις να πας και σε καποιο navigon.

giorgosthess
09-12-09, 21:27
Ο λόγος που η MLS δεν είχε αναβαθμίσεις πιστεύω πως οφείλεται στην gi (teleatlas) που δεν έχει βγάλει ακόμη καινούριο χάρτη. Μέσα στον Δεκέμβριο σύμφωνα με την MLS θα υπάρξει καινούριος χάρτης.
Το Destinator εκτός Ελλάδος μπορεί να μην είναι πρώτο σε προτιμήσεις αλά στην Ελλάδα είναι το νούμερο ένα. Το T&D με την δυνατότητα που κανένα άλλο δεν έχει να του μιλάς νομίζω πως είναι καλή επιλογή
.
Τώρα πέρα από το Destinator κάτι καλό που ακούγεται είναι το Traffic Control που εφαρμόζει η Creative Image Technologies σε συνεργασία με την Telenavis. Αυτό έχει την δυνατότητα να ενημερώνει τον χρήστη μέσω gprs για την κυκλοφοριακή κατάσταση όλων των κεντρικών αρτηριών. Προς το παρόν δίνει πληροφορίες μόνο για Αττική

and64
09-12-09, 22:09
Το t&d 43a (το slim, αυτό (http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/MLS-Destinator-Talk--Drive-43A-sl.htm)δλδ) το αγόρασα πρόσφατα για γνωστό και είναι πράγματι πολύ καλή συσκευή, καλή ποιότητα κατασκευής, αυτόματη ρύθμιση φωτεινότητας και το talk and drive δουλεύει υποδειγματικά. Οπως αναφέρθηκε ομως παίζει πρόβλημα με τον χάρτη και αναμένεται να βγει μεσα στο μήνα.

Αυτή τη στιγμή με τον υπάρχοντα χάρτη το dest (2008 q4) υστερεί σημαντικά κυρίως στη Βόρεια Ελλαδα που παραδίδονται συνεχώς νέα κομμάτια. Στο τελευταίο ταξίδι που εκανα πριν 20 μέρες πάνω κάτω Αθήνα - Βασιλίτσα (εξω από τα Γρεβενά) με βολτες Γιάννενα, Κοζάνη εχοντας το δικό μου pna (navigon 2100 max) με mn 7.4, igo 8(teleatlas χάρτης) και dest 7 πάνω οι διαφορές και οι ελλείψεις στην εγνατία αλλά και σε παρακάμψεις πόλεων κλπ ήταν τεράστιες. Άλλαζα τα προγράμματα κατα διαστήματα και το dest δεν είχε ούτε τα μισά κομμάτια εγνατίας που έχουν παραδοθεί κανονικά στην κυκλοφορία.

ipo
09-12-09, 22:21
Εγώ τι να πω που πήγα Λευκάδα με το navigator μίας φίλης (navigon 2100 Garmin Nuvi, με χάρτες teleatlas) το οποίο ήταν ανενημέρωτο για ενάμισι χρόνο; Είχα πάρει την Ιονία Οδό και ο πλοηγός με έδειχνε να βρίσκομαι στη λίμνη και μετά στο χώμα με 120km/h. :rofl:

Τελικά έκανα την αναβάθμιση εκ των υστέρων. :p

and64
09-12-09, 22:24
Εγώ τι να πω που πήγα Λευκάδα με το navigator μίας φίλης (navigon 2100, με χάρτες teleatlas) το οποίο ήταν ανενημέρωτο για ενάμισι χρόνο; Είχα πάρει την Ιονία Οδό και ο πλοηγός με έδειχνε να βρίσκομαι στη λίμνη και μετά στο χώμα με 120km/h. :rofl:

Τελικά έκανα την αναβάθμιση εκ των υστέρων. :p

Πιο πρόγραμμα έτρεχες στο 2100? Αν έτρεχες το mobile navigator της navigon που το εχει μέσα από τη μάνα του τότε είχες Navteq χάρτες (δεν νομίζω οτι γίνεται να εχεις teleatlas) που είναι ακόμα αρκετά "άγουροι" σε επαρχία. Αν είχες igo πάλι με τόσο αρχαίο χάρτη και που είχε τη Λευκάδα πάλι καλά να λες...:rofl::rofl::rofl:

ipo
09-12-09, 22:34
Πιο πρόγραμμα έτρεχες στο 2100? Αν έτρεχες το mobile navigator της navigon που το εχει μέσα από τη μάνα του τότε είχες Navteq χάρτες (δεν νομίζω οτι γίνεται να εχεις teleatlas) που είναι ακόμα αρκετά "άγουροι" σε επαρχία. Αν είχες igo πάλι με τόσο αρχαίο χάρτη και που είχε τη Λευκάδα πάλι καλά να λες...:rofl::rofl::rofl:
Λάθος έγραψα, με συγχωρείς. Garmin Nuvi χρησιμοποιούσα, νομίζω το 200. Σίγουρα είχε teleatlas χάρτες αυτό.

and64
09-12-09, 23:02
Λάθος έγραψα, με συγχωρείς. Garmin Nuvi χρησιμοποιούσα, νομίζω το 200. Σίγουρα είχε teleatlas χάρτες αυτό.

Μα λέω και γω...θα ξεχάσω κι αυτα που ξέρω:crazy::lol:

pppetros
10-12-09, 09:38
H δικη μου πρόταση ειναι το Navigon 4350 (http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=16280)
Δες το αναλυτικά εδω. (http://www.navigon.com/portal/gr/produkte/navigationssysteme/navigon_4350max.html)

darax
10-12-09, 22:28
Τελικά πιό ενημερωμένους χάρτες έχουν οί mls talk &drive ή οι garmin ??:hmm: Έχουν πέσει πάντως οί τιμές αρκετά σε σχέση με παλιότερα...γύρω στά 130-150 ευρώ βρίσκεις [με ελληνικούς χάρτες ]:whistle:

ipo
11-12-09, 00:46
Και με 69€ (http://www.ebw.gr/store/ProductView.aspx?productid=5383) βρίσκεις και του βάζεις όσους ελληνικούς χάρτες θέλεις (και του εξωτερικού), ενώ με 75€ βρίσκεις με περασμένους χάρτες Ελλάδας, αν δε θέλεις να βάλεις μόνος σου. Άμα πέσουν οι τιμές στα 30€, σκέφτομαι να πάρω ένα και να το αφήσω μόνιμα στο αυτοκίνητο για να υπάρχει.

and64
11-12-09, 02:22
Τελικά πιό ενημερωμένους χάρτες έχουν οί mls talk &drive ή οι garmin ??:hmm: Έχουν πέσει πάντως οί τιμές αρκετά σε σχέση με παλιότερα...γύρω στά 130-150 ευρώ βρίσκεις [με ελληνικούς χάρτες ]:whistle:

Επειδή μάλλον τα έχεις μπερδέψει: το talk and drive είναι έκδοση της mls για το destinator το οποίο destinator μαζί με τα igo, mobile navigator (navigon), ginius driver, tomtom, sygic, ndrive, mio είναι (σχεδόν ολα) τα προγράμματα πλοήγησης που κυκλοφορούν!!

Το κάθε πρόγραμμα εφοδιάζεται με χάρτες από κάποια εταιρία χαρτογράφησης (navteq, gi, teleatlas, cit και κάποιες ακόμα) ενώ μερικά οπως τo igo πχ μπορούν να πάρουν χάρτες από παραπάνω από μια εταιρίες;)

Το ποιος εχει τους καλύτερους χάρτες είναι μεγάλη κουβέντα: το dest (gi χάρτης) οντως εχει ακόμα τους πιο ενημερωμενους στην επαρχία, αλλά οχι σε μέρη που αλλάζουν βασικοί οδικοί άξονες, οπως πχ Εγνατία που ανέφερα πιο πριν. Ομως στο Πάπιγκο πχ που ήμουν το καλοκαίρι, είχε μέσα σε κάθε χωριό ολους τους δρόμους, αδιέξοδα, καλντερίμια, στενάκια τα πάντα, οταν το mobile navigator (navteq χάρτης) περισσότερο και το igo λιγότερο (εκείνη την φάση είχα epsilon χάρτη) ζήτημα να είχαν τον κεντρικό δρόμο και απλά ανέφεραν οτι διασχίζει το τάδε χωριό.
Γενικά οι χάρτες της navteq είναι σε φάση ανάπτυξης ακομα και θα χρειαστούν τουλάχιστον 2 αναβαθμίσεις (=3μηνα δλδ) ακόμα για να πει κανείς οτι καλύπτουν ικανοποιητικά την Ελλάδα και δυστυχώς "κρεμάνε" το πολύ καλό κατα τα άλλα πρόγραμμα της navigon.
Το igo είναι άλλη ιστορία γιατί παίρνει χάρτες διάφορων provider. Προσωπικά είναι το αγαπημένο μου πρόγραμμα γιατί συνδυάζει ευχρηστία, απόκριση και δυνατότητες + τους πολλαπλούς χάρτες. Τελευταίως το τρέχω με teleatlas ο οποίος μου φάνηκε καλύτερος από τον epsilon.

Επίσης πλέον ήρθε επίσημα και το tomtom στην Ελλάδα και θα αρχίσουν να πωλούνται και οι συσκευές της (αν δεν εχουν ήδη αρχίσει) και να βελτιώνεται ο χάρτης.

Υπάρχουν βέβαια και άλλα προγράμματα άξια προσοχής, αλλά εφόσον δεν τα έχω δοκιμασει ακόμα δεν μπορώ να σου πω τι παίζει ακριβώς:)

stratus
11-12-09, 10:03
Εγω θα πω οτι εχω κανει γυρω στα 1500 χλμ με navigon σε επαρχια χωρις σχεδον κανενα προβλημα.Το προβλημα στην επαρχια ,κατα την γνωμη μου, στο navigon εστιαζεται μεσα στις επαρχιακες πολεις που δεν εχει αριθμηση και μονοδρομηση των δρομων κατι που σιγα σιγα αλλαζει αν δουμε την τελευταια αναβαθμιση.

and64
11-12-09, 12:28
Εγω θα πω οτι εχω κανει γυρω στα 1500 χλμ με navigon σε επαρχια χωρις σχεδον κανενα προβλημα.Το προβλημα στην επαρχια ,κατα την γνωμη μου, στο navigon εστιαζεται μεσα στις επαρχιακες πολεις που δεν εχει αριθμηση και μονοδρομηση των δρομων κατι που σιγα σιγα αλλαζει αν δουμε την τελευταια αναβαθμιση.

Ακριβώς αυτό είναι το βασικότερο πρόβλημα με τον χάρτη της navteq στην επαρχία. Αναμένεται στον q1 2010 ήδη να προστεθούν αρίθμηση και μονοδρομήσεις σε αρκετές πόλεις. Ομως υπάρχουν ακόμα σίγουρα χωριά πχ που δεν φαίνονται δεύτεροι δρομοι ενώ υπάρχουν στο dest...

ipo
11-12-09, 12:33
Πάντως η εξέλιξη τα τελευταία χρόνια είναι καταπληκτική. Προσωπικά δεν περίμενα ότι εν έτει 2008 θα υπήρχε τόσο καλή κάλυψη, έτσι αργά που ξεκίνησε η ψηφιακή χαρτογράφηση του είδους στη χώρα μας. Άντε και στο πλήρες streetview. :)

stratus
11-12-09, 16:24
Ομως υπάρχουν ακόμα σίγουρα χωριά πχ που δεν φαίνονται δεύτεροι δρομοι ενώ υπάρχουν στο dest...
Πολλες φορες ισχυει και το αναποδο ομως.Υπαρχει , κατα την γνωμη μου παντα , μια υπερβολη γυρω απο τους χαρτες της (N)GI και του dest γενικοτερα.Ειναι οι καλυτεροι αλλα οχι με τοση μεγαλη διαφορα οπως θελουν να το παρουσιαζουν καποιοι.Χρησιμοποιω navigation system πολυ πριν γινουν ευρεως γνωστα στην Ελλαδα,το πρωτο μου ηταν απο την cat hellas,και εχω διαπιστωσει παρα πολλα λαθη στους χαρτες της GI.Πολλες φορες με οδηγησε σε τοιχους σπιτιων,σε αδιεξοδα ,μου εδειχνε δρομους που δεν υπηρχαν κλπ.Απλα ολα αυτα τα προβληματα καλυπτοντουσαν με ωραιο τροπο στο σαιτ της GI.Οποιος τολμουσε να διαπιστωσει και να αναφερει καποιο λαθος αντιμετωπιζε γενικη επιθεση απο καποια μελη του σαιτ.Η πρωτη απαντηση ηταν παντα οτι εχεις σπασμενο το dest,αν αυτο δεν επιανε σου εβγαζαν αχρηστο το pda και τελικα σε εβγαζαν και εσενα αχρηστο.Ποτε δεν εφταιγε η GI για τα λαθη στους χαρτες.Αν πιασουμε τωρα το χρονοδιαγραμμα των αναβαθμισεων κλαφτα χαραλαμπε.Παντα επεφταν και πεφτουν λιγους μηνες εξω.Αλλες εταιρειες τηρουν τα χρονοδιαγραμματα τους και ξερεις τι θα περιμενεις.

and64
11-12-09, 19:22
Πολλες φορες ισχυει και το αναποδο ομως.Υπαρχει , κατα την γνωμη μου παντα , μια υπερβολη γυρω απο τους χαρτες της (N)GI και του dest γενικοτερα.Ειναι οι καλυτεροι αλλα οχι με τοση μεγαλη διαφορα οπως θελουν να το παρουσιαζουν καποιοι.Χρησιμοποιω navigation system πολυ πριν γινουν ευρεως γνωστα στην Ελλαδα,το πρωτο μου ηταν απο την cat hellas,και εχω διαπιστωσει παρα πολλα λαθη στους χαρτες της GI.Πολλες φορες με οδηγησε σε τοιχους σπιτιων,σε αδιεξοδα ,μου εδειχνε δρομους που δεν υπηρχαν κλπ.Απλα ολα αυτα τα προβληματα καλυπτοντουσαν με ωραιο τροπο στο σαιτ της GI.Οποιος τολμουσε να διαπιστωσει και να αναφερει καποιο λαθος αντιμετωπιζε γενικη επιθεση απο καποια μελη του σαιτ.Η πρωτη απαντηση ηταν παντα οτι εχεις σπασμενο το dest,αν αυτο δεν επιανε σου εβγαζαν αχρηστο το pda και τελικα σε εβγαζαν και εσενα αχρηστο.Ποτε δεν εφταιγε η GI για τα λαθη στους χαρτες.Αν πιασουμε τωρα το χρονοδιαγραμμα των αναβαθμισεων κλαφτα χαραλαμπε.Παντα επεφταν και πεφτουν λιγους μηνες εξω.Αλλες εταιρειες τηρουν τα χρονοδιαγραμματα τους και ξερεις τι θα περιμενεις.

Συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λες, ποτέ δεν ήμου fan του dest ούτως ή άλλως (το αντίθετο θα ελεγα) απλά ανέφερα τι παρατηρώ 1μιση χρόνο σχεδόν που έχω το 2100;)

Οσο για τα updates...navigon ftw:respekt:, ξέρεις οτι θα βγει ανα τρίμηνο ακριβώς οπως υπόσχεται η εταιρία, οχι τύπου mls "δωρεάν αναβαθμίσεις" και άλλα ωραία τυπωμένα πάνω στο κουτί σε περίοπτη θέση...ναι, αρκεί να υπάρχει αναβάθμιση για να κάνεις!!!:down:

Όπως και να 'χει σε λίγο καιρό πιστεύω οι χάρτες της navteq θα είναι απόλυτα ανταγωνιστικοί οπότε και το dest θα φύγει άμεσα από το pna και θα πάει εκεί που του αξίζει πλέον...στα σκουπίδια:rofl:

darax
13-12-09, 22:18
Πάντως βλέπω διαρκώς τελευταία πολλές προσφορές [ mio στα 129 euro, garmin στήν ίδια τιμή ]. Η απορία μού είναι άν προκειται γιά παλιά μοντέλα πού δεν αναβαθμίζονται ή άν πρόκεται όντως γιά καλές προσφορές :whistle::hmm:

@ ADSLgr.com All rights reserved.