PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετατροπή Forthnet 2play σε Forthnet economy και τέλος διακοπής.



utumno
09-12-09, 13:01
Καλημέρα,

Είμουν συνδρομητής double play ιδιόκτητο της forthnet για τρία χρόνια.
Τον περασμένο Αύγουστο έκανα αίτηση για μετατροπή σε economy (πληρώνοντας 25Ε τελος μετατροπής). Μετά από κανα δίμηνο αποφάσισα να το κόψω εντελώς καθως θα πήγαινα φαντάρος. Έκανα την αίτηση διακοπής και περίμενα τον τελικό λογαριασμό. Όταν ήρθε παρατήρησα οτι μου είχαν χρεώσει 70Ε τέλος διακοπής.

Θέλω να ρωτήσω και να ζητήσω τη συμβουλή σας, αν αυτή η χρέωση είναι νόμιμη, καθώς δεν υπέγραψα νέο ετήσιο συμβόλαιο.

Ευχαριστώ.

skapetis
09-12-09, 13:06
Καλημέρα,

Είμουν συνδρομητής double play ιδιόκτητο της forthnet για τρία χρόνια.
Τον περασμένο Αύγουστο έκανα αίτηση για μετατροπή σε economy (πληρώνοντας 25Ε τελος μετατροπής). Μετά από κανα δίμηνο αποφάσισα να το κόψω εντελώς καθως θα πήγαινα φαντάρος. Έκανα την αίτηση διακοπής και περίμενα τον τελικό λογαριασμό. Όταν ήρθε παρατήρησα οτι μου είχαν χρεώσει 70Ε τέλος διακοπής.

Θέλω να ρωτήσω και να ζητήσω τη συμβουλή σας, αν αυτή η χρέωση είναι νόμιμη, καθώς δεν υπέγραψα νέο ετήσιο συμβόλαιο.

Ευχαριστώ.

προφανώς την αίτηση μετατροπής την θεωρούν νέο συμβόλαιο, στο οποίο έχουν ρήτρα 70 ευρώ αν φύγεις πριν το 12μηνο. Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο. Μίλα μαζί τους και αν δεν βρεις άκρη (το πιο πιθανό) κάνε καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

Α, πριν κάνεις την καταγγελία, θα πρότεινα να προσπαθήσεις να μιλήσεις στο τμήμα καταγγελιών της φορθνετ (2119552860) μήπως και πεισθούν για τις διαθέσεις σου και αποφασίσουν να σε αποδεσμεύσουν γλυτώνοντας άλλη μια καταγγελία :twisted:

Xray7
09-12-09, 14:16
Σε όλες τις εταιρίες πλέον σε κάθε μετατροπή υπηρεσίας αορίστου χρόνου ανανεώνεται το διάστημα των 12 μηνών δέσμευσης.
Βέβαια αυτό δεν στο λέει κανείς όταν κάνεις μετατροπή αν δεν ρωτήσεις από μόνος σου.Το αναγράφουν απλά οι όροι που το υπογράφεις..

billstamaniac
09-12-09, 15:38
Σε όλες τις εταιρίες πλέον σε κάθε μετατροπή υπηρεσίας αορίστου χρόνου ανανεώνεται το διάστημα των 12 μηνών δέσμευσης.
Βέβαια αυτό δεν στο λέει κανείς όταν κάνεις μετατροπή αν δεν ρωτήσεις από μόνος σου.Το αναγράφουν απλά οι όροι που το υπογράφεις..

οπως τα ειπες ειναι :oneup:

theopan
10-12-09, 01:02
Σε όλες τις εταιρίες πλέον σε κάθε μετατροπή υπηρεσίας αορίστου χρόνου ανανεώνεται το διάστημα των 12 μηνών δέσμευσης.
Βέβαια αυτό δεν στο λέει κανείς όταν κάνεις μετατροπή αν δεν ρωτήσεις από μόνος σου.Το αναγράφουν απλά οι όροι που το υπογράφεις..

Πουθενά δεν έχω δει τέτοιον όρο. Και τα 25Ε "τέλος μετατροπής" γιατί τους τα πλήρωσε; Νέο ρούτερ γιατί δεν του έστειλαν εφόσον "ανανέωσε" για άλλο ένα 12μηνο; Κάποιος πρέπει να τους βάλει σε τάξη επιτέλους μου φαίνεται...

Xray7
10-12-09, 11:46
Η αίτηση μετατροπής αναγράφει ότι υπάρχει τέλος κι επίσης αναφέρει ότι αυτός που υπογράφει δηλώνει πως έχει λάβει γνώση και αποδέχεται τους όρους της υπηρεσίας που επιλέγει να συνεχίσει. Αν ανοίξεις λοιπόν μία αίτηση για adsl economy και διαβάσεις προσεκτικά τους όρους, αναφέρεται ότι η διάρκεια της σύμβασης είναι 12μηνη. Οπότε αν κάνεις διακοπή της νέας υπηρεσίας πριν το 12μηνο έχει και τέλος διακοπής.:down:
Τέλος για τον εξοπλισμό που αναφέρεις ο εξοπλισμός δίνεται μόνο σε νέες ενεργοποιήσεις κι όχι και σε ανανεώσεις συμβολαίων.

Όλοι ξέρουμε ότι αν δεν έχεις προσωπική εμπειρία κι αν δεν τα ψάξεις δεν θα τα μάθεις ποτέ σου, αλλά τουλάχιστον ας μπαίνουμε στο κόπο να διαβάσουμε τους όρους για δικό μας καλό.

skapetis
10-12-09, 12:10
Μπορεί να μην έχεις άδικο για τους όρους που αναφέρεις, αλλά καμιά φορά, κάποιοι "όροι" χαρακτηρίζονται καταχρηστικοί, αν τους προσβάλεις. Ειδικά ο όρος για 12μηνη παραμονή στην περίπτωση από double play σε economy στερείται οποιασδήποτε λογικής. Το μόνο που αλλάζει στην
υπηρεσία είναι ότι η τηλεφωνία χρονοχρεώνεται αντί να είναι ελεύθερη. Και γι'αυτό πλήρωσε 25€. Τεχνικά δεν κοστίζει κάτι στη φορθνετ. Φαντάσου κάτι ανάλογο στον ΟΤΕ, να ζητάς προσθήκη αναγνώρισης κλήσης και ο ΟΤΕ να το βαφτίζει νεο συμβόλαιο και να σε δεσμεύει για 12 μήνες. Έλεος.

Δεν χάνει τίποτα ο utumno να το ψάξει με την ΕΕΤΤ.

Xray7
10-12-09, 12:52
Συμφωνώ ότι μπορεί να το κοιτάξει με ΕΕΤΤ μήπως μπορέσει να πιστωθεί κάποια χρήματα αλλά το παράδειγμα σου με την αναγνώριση είναι λίγο άκυρο και ουδεμία σχέση έχει με την μετατροπή υπηρεσίας.
Η αναγνώριση κλήσεων είναι ψηφιακή ευκολία κι όχι υπηρεσία, οπότε δεν γίνεται ανανέωση υπηρεσίας για προσθήκη η διαγραφή ψηφιακής ευκολίας από ένα συμβόλαιο.
:)

skapetis
10-12-09, 13:02
Συμφωνώ ότι μπορεί να το κοιτάξει με ΕΕΤΤ μήπως μπορέσει να πιστωθεί κάποια χρήματα αλλά το παράδειγμα σου με την αναγνώριση είναι λίγο άκυρο και ουδεμία σχέση έχει με την μετατροπή υπηρεσίας.
Η αναγνώριση κλήσεων είναι ψηφιακή ευκολία κι όχι υπηρεσία, οπότε δεν γίνεται ανανέωση υπηρεσίας για προσθήκη η διαγραφή ψηφιακής ευκολίας από ένα συμβόλαιο.
:)

Δεν διαφωνώ καθόλου. Όμως δεν κατάλαβες τι λέω: αν αύριο ο ΟΤΕ βαφτίσει αυτό που τώρα λέει "ψηφιακή ευκολία" σαν "αλλαγή πακέτου" και υποχρεώσει κάποιον να μείνει 12 μήνες στην υπηρεσία, δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να επιχειρήσεις να προσβάλλεις τον όρο ;)

Xray7
10-12-09, 13:43
Κατάλαβα πολύ καλά τι λες, απλά ήθελα να εξηγήσω πως το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν είναι εφικτό να γίνει ποτέ από κανένα πάροχο γιατί η ανανέωση σ' ένα συμβόλαιο γίνεται μόνο στις βασικές υπηρεσίες ( voice ή internet ) που μπορείς να τις ενεργοποιήσεις με ή χωρίς ψηφιακές ευκολίες.
Τις ψηφιακές ευκολίες δεν μπορείς να τις ενεργοποιήσεις αν δεν έχεις υπηρεσία γιατί πολύ απλά δεν είναι υπηρεσία αλλά μία πρόσθετη ευκολία που την ενεργοποιείς και την απενεργοποιείς όποτε θέλεις εσύ.

Το πρόβλημα στην περίπτωση του φίλου είναι ότι όλα αυτά που συζητάμε ανάγραφονται στους όρους και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει δεκτό ένα τέτοιο αίτημα πίστωσης εφόσον νομικά η Forthnet από τη στιγμή που το αναγράφει πάνω στην αίτηση είναι καλυμένη.

utumno όταν βγει το πόρισμα ενημέρωσε μας :oneup:

skapetis
10-12-09, 13:57
Κατάλαβα πολύ καλά τι λες, απλά ήθελα να εξηγήσω πως το συγκεκριμένο παράδειγμα δεν είναι εφικτό να γίνει ποτέ από κανένα πάροχο γιατί η ανανέωση σ' ένα συμβόλαιο γίνεται μόνο στις βασικές υπηρεσίες ( voice ή internet ) που μπορείς να τις ενεργοποιήσεις με ή χωρίς ψηφιακές ευκολίες.
Τις ψηφιακές ευκολίες δεν μπορείς να τις ενεργοποιήσεις αν δεν έχεις υπηρεσία γιατί πολύ απλά δεν είναι υπηρεσία αλλά μία πρόσθετη ευκολία που την ενεργοποιείς και την απενεργοποιείς όποτε θέλεις εσύ.


Να στο πω αλλιώς: τον σεπτέμβριο του 07 κάνω αίτηση για forthnet double play (με αναμενόμενη ημερομηνία λειτουργίας του ιδιόκτητου περί τα μέσα οκτωβρίου, σύμφωνα με το site της φορθνετ). Επειδή δεν έχει ακόμα ιδιόκτητο, με βάζει μεν σε double play πάνω από πάγιο οτε δε. τον μαίο του 08 (η καθυστέρηση με ευθύνη της ίδιας της φορθνετ) έρχεται το ιδιόκτητο και με περνάει σ'αυτό, πάλι με double play και με το ίδιο κόστος κλπ. Διαπιστώνω αργότερα ότι έχει "μηδενίσει" το μετρητή και έχω πάλι 12 μήνες συμβόλαιο.

Αυτό σου κάνει για παράδειγμα αυθαιρεσίας και καταχρηστικών όρων που θα μπορούσε άνετα να προσβάλει ο οποιοσδήποτε; (ασχέτως με το τι "αναγράφει πάνω στην αίτηση" που δεν έκανα ποτέ!)

Xray7
10-12-09, 14:56
Το 12μηνο σε μία υπηρεσία ξεκινάει πάντα από την ενεργοποίηση της, είτε αυτή είναι σε shared llu είτε σε full llu. Εάν είχες ενεργοποιήσει μέσω ΟΤΕ και στη συνέχεια μεταφέρθηκες σε full δεν γίνεται ανανέωση συμβολαίου εκτός αν κάνεις αλλαγή υπηρεσίας ( από 2 PLAY σε οποιαδήποτε άλλη ).
Εάν έχεις κλείσει 1 έτος από την πρώτη ενεργοποίηση μπορείς κανονικά να κάνεις διακοπή ή να πας σε άλλον πάροχο κι αν σε χρεώσουν τέλος διακοπής τους στέλνεις 1 mail να ελέγξουν την διάρκεια του συμβολαίου και σου πιστώνουν το τέλος.

Αυτό σου κάνει για παράδειγμα ότι αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις?

skapetis
10-12-09, 16:58
Το 12μηνο σε μία υπηρεσία ξεκινάει πάντα από την ενεργοποίηση της, είτε αυτή είναι σε shared llu είτε σε full llu. Εάν είχες ενεργοποιήσει μέσω ΟΤΕ και στη συνέχεια μεταφέρθηκες σε full δεν γίνεται ανανέωση συμβολαίου εκτός αν κάνεις αλλαγή υπηρεσίας ( από 2 PLAY σε οποιαδήποτε άλλη ).

μαλλον δεν διάβασες τι γράφω. ξανακάνε τον κόπο. αυτό ακριβώς που περιγράφεις ότι δεν γίνεται, μου έκανε η φορθνετ. το ίδιο μπορεί να έχει συμβεί και με τον utumno.



Αυτό σου κάνει για παράδειγμα ότι αν δεν ρωτήσεις δεν θα μάθεις?



οχι. πιο πολύ σε αν δεν διαβάζεις δεν πρόκειται να καταλάβεις μου φέρνει

:lock:

Xray7
10-12-09, 17:07
Εάν έχεις κλείσει 1 έτος από την πρώτη ενεργοποίηση μπορείς κανονικά να κάνεις διακοπή ή να πας σε άλλον πάροχο κι αν σε χρεώσουν τέλος διακοπής τους στέλνεις 1 mail να ελέγξουν την διάρκεια του συμβολαίου και σου πιστώνουν το τέλος.

Και μετά μου λες ότι εγώ δεν διαβάζω καλά.. :whistle:

Δεν είπα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μην σε χρέωσαν. Προφανώς για να το αναφέρεις θα σε έχουν χρεώσει.Είπα ότι αν σε χρέωσαν και κάνεις αίτημα πίστωσης σου πιστώνουν το τέλος διακοπής.

gkamared
07-02-13, 13:56
Παιδια οτι δεν ανγραφεται ειναι παρανομω η μετατροπη συμβολαιου δεν ειναι διακοπη το εχω καναει πολλες φωρες.

@ ADSLgr.com All rights reserved.