PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ταχύτητα συγχρονισμού



sfs1979
09-12-09, 13:15
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Εδώ και περίπου δέκα (10) μήνες έχω και εγώ το πακέτο hol double play lite. Μέχρι τώρα σε γενικές γραμμές ήμουν ευχαριστημένος.
Λέω ευχαριστημένος γιατί τα προβληματάκια μου τα είχα κατά καιρούς. Ενώ εξ’ αρχής συγχρόνιζα γύρω στα 5,5 – 6 Mbps το τελευταίο 15ήμερο η κατάσταση είναι τραγική. Συγχρονίζω μετά βίας στα 2,1 Mbps. To attenuation που έχω στην γραμμή είναι 38db σύμφωνα πάντα με τον router. Είναι λίγο μακρία βέβαια άλλα σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι δικαιολογείται αυτή η ταχύτητα. Πήρα τηλέφωνο λοιπόν την τεχνική υποστήριξη της χολ και δήλωσα βλάβη. Με πήραν χθές τηλέφωνο και μου είπαν ότι μετά από έλεγχο που έκανε ο ΟΤΕ στην γραμμή, μιας το είχαν δώσει και αυτοί με ην σειρά τους ως βλάβη, τους απάντησε ότι δεν βρήκε κάτι. Μου είπαν ότι ίσως σήμερα περάσει και κάποιος τεχνικός από τον χώρο μου για να κάνει κάποιες μετρήσεις. Επίσης από την τεχνική υποστήριξη με ενημέρωσαν ότι η γραμμή λόγω της απόστασης είναι σε αποδεκτά επίπεδα λέει και μιά τέτοια ταχύτητα είναι λογική σε γενικές γραμμές (ο ΟΤΕ από ότι μου είπε ο τεχνικός την θεωρεί λογική ταχύτητα και αν το δώσει πάλι βλάβη θα του γυρίσει πάλι πίσω με την ίδια απάντηση). Και εδώ είναι που αρχίζω και τα παίρνω. Είναι δυνατόν αυτά να είναι αποδεκτά επίπεδα όταν μέσα από το tool που υπάρχει εδώ λεει ότι η ταχύτητα υπό ιδάνικες συνθήκες βέβαια (και λέω ιδανικές γιατί παίζουν παρά πολλοί άλλοι παράγοντες ρόλο σε αυτό) θα μπορούσε να ήταν 12Mbps; Σίγουρά δεν θα μπορούσα και ούτε περίμενα να πιάσω αυτή την ταχύτητα αλλά μία ταχυτήτα γύρω στα 5,5 – 6 Mbps που ήμουν μέχρι πρόσφατα θα ήμουν υπέρευχαριστημένος. Πως γίνεται δηλάδη μέχρι τώρα να έπιανα μια σχετικά αποδεκτή ταχύτητα και τώρα να έχει πέσει τόσο; Έφερα και ένα φίλο ηλεκτρολόγο να κοιτάξει μήπως είχα κάποιο πρόβλημα εγώ με τις γραμμές στο σπίτι αλλά δεν βρήκε κάτι. Τέλος απ ότι είδα έχουν πειράξει λίγο το snr από 11 το πήγαν 9 αλλά η ταχύτητα από 2,1 ανέβηκε στα 2,25 αλλά και πάλι όπως φαίνεται και από το συννημένο πέφτει στα 2,1. Τι περαιτέρω να κάνω (έκτος από το να φύγω από το δίκτυο τους γιατί το σκέφτομαι και αυτό) μπορείτε να μου πείτε; Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

semola
09-12-09, 13:43
Τι μπορείς να πείς ρε φίλε.Έχεις να ανεβείς μεγάλο γολγοθά.Με μεγάλη υπομονή ,πίεσέ τους και κάνε οτι μπορείς ως προς αυτό.Όταν δεις και δεν αντέχεις ,φύγε και πήγαινε μόνο στον ΟΤΕ.Μόνο αυτοί μπορούν να επέμβουν στα καλώδια και να σου φτιάξουν την γραμμή.Όσο είσαι σε άλλο πάροχο και έχεις τηλέφωνο και internet (γιατί και με 2Mbps έχεις internet) δεν πρόκειται απο τον ΟΤΕ να βρούν βλάβη.

testament
09-12-09, 14:12
Είχα ανοίξει ένα παρόμοιο θέμα σχετικά με τη χαμηλή συνδεσιμότητα που είχα στη hol.

Λοιπόν να τους ζητήσεις "συνδυαστικό ραντεβού", όπως έκανα κι εγώ στη δική μου περίπτωση. Και βρήκα άκρη. Από 2,1 Mbps ανέβηκα στα 7,2 Mbps (από το τίποτα καλό είναι κι αυτό).

Κάντο, δεν έχεις να χάσεις τίποτα. Εμένα η όλη διαδικασία μου πήρε 4 ημέρες.

sfs1979
09-12-09, 14:46
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αλλά είναι δυνατόν να ζητήσω εγώ συνδυαστικό ραντεβού; Αυτό δεν το αποφασίζουν αυτοί; Τι να τους πω δηλαδή; Θέλω να κανονίσετε συνδυαστικό ραντεβού για να βρείτε το πρόβλημα στην γραμμή μου; Ρωτάω, γιατί εάν μπορώ να το κάνω φυσικά και να τους πάρω να τους το πω. Τι θα μπορούσε να φταίει όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ξαφνικά έγιναν όλα.

Xray7
09-12-09, 14:59
Εννοείται πως αν δεν ενοχλήσεις εσύ δεν θα μπει κανείς στην διαδικασία να κοιτάξει αν έχεις πρόβλημα. Στην ελλάδα ζούμε άλλωστε. :whistle:
Άπλα όταν καλέσεις να κλείσεις ραντέβου να ρωτήσεις αν θα έχει και χρέωση για να μην σου έρθει μετά από 2 μήνες απόδειξη και τραβάς τα μαλλιά σου..(αν έχεις κιολας :p )

baskon
09-12-09, 15:06
Ξαφνικα γινονται ολα παντα...Μην απορεις..
Και εγω στα 15 συγχρονιζω και μια μερα τσακ να τα τα 2-3 mbps συγχρονισμου...
Ευτυχως ημουν τυχερος που εχω shared LLU δηλαδη εχω το τηλεφωνο στον Οτε
,οποτε επειδη ειχα μεινει και χωρις τηλεφωνο το εφτιαξαν απτον οτε χωρις να ασχοληθω με τη Hol...
Απο τη στιγμη που απο οτι λες εσυ δεν εχεις κανενα προβλημα καποιο προβλημα υπαρχει ειτε στο χαλκο είτε στη συνδεση με το dslam ειτεστη ρυθμιση της πορτας κλπ κλπ...
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να τους ενοχλεις συνεχως και αν δε κανουν τιποτα να πας πουθενα αλλου...
Επισης στειλε και καμια επιστολη στην ΕΕΤΤ ωστε αν δε το φτιαξουν να μπορεις να αποδειξεις οτι ειχες πολυ καιρο προβλημα και να φυγεις χωρις να πληρωσεις ποινη..

sfs1979
09-12-09, 15:18
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά. Μπορώ να τους πάρω και να τους πώ να μου αλλάξουν ζεύγος (δηλαδή να το ζητήσει η χολ από τον ΟΤΕ) θα γίνει τίποτα; ή θα την γράψει κανονικότατα ο ΟΤΕ; Μου την έχει δώσει πολύ άσχημα τώρα γιατί γιατί δεν μπορεί να σου βρίσκουν δικαιολογίες του τύπου ότι είναι αποδεκτή η τιμή λόγω απόστασης από το DSLAM. Από τα 12 που έπρεπε να πιάνω υπό ιδανικές συνθήκες πέσαμε στο 2 και το ονομάζουν αυτό αποδεκτό; Δεν μπορώ να καταλάβω; Το μην αποδεκτό ποιο θα ήταν τα 512kbps; Δεν πάμε καλά μου φαίνεται.

Xray7
09-12-09, 15:21
Αποδεκτή ταχύτητα αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι το 1/3 από αυτό που θα έπιανες υπό ιδανικές συνθήκες. Από εκεί και κάτω οφείλουν να το δηλώσουν σαν βλάβη στον ΟΤΕ λογικά.
Ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος με σιγουριά..

sfs1979
09-12-09, 15:29
Μπορεί να μας πεί κάποιος ποία θεωρείται αποδεκτή ταχύτητα εμπεριστατωμένα ώστε να έχω κάποιο πάτημα σε επόμενη επικοινωνία μου με την χολ; Γιατί αν είναι στο 1/3 που λέει το παιδί παραπάνω θα έπρεπε τουλάχιστον να είμαι στα 4Mbps.

wezor
09-12-09, 20:48
Το κάλο είναι να είσαι από τους τυχερούς φιλέ μου και να μην έχεις πρόβλημα. Αν έχεις κάποιο πρόβλημα στο 95% των περιπτώσεων θα ρίξεις τρέξιμο . (και εγώ με την HOL τρέχω αλλά για θέμα λογαριασμού.. Άστα..) Από ότι ξέρω και εγώ το αποδεκτό είναι το 1/3 της ονομαστικής ταχύτητας που αναφέρουν. Τότε μπορείς να τους τρέξεις για τα καλά. Αλλά αναφέρεις ότι έχεις το πακέτο «hol double play lite» αν δεν κάνω λάθος το πακέτο αυτό δίνει «ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΗ έως 6 Mbps» οπότε αυτό που έπιανες στην αρχή ήταν και το μέγιστο του πακέτου σου. Τώρα αν πιάνεις 2 Mbps όπως λες και το πακέτο ισχύει για 6 Mbps (αν δεν κάνω λάθος ) δεν νομίζω να βγάλεις άκρη γιατί είσαι οριακά στην αποδεκτή ταχύτητα στο 1/3. Μην τους αφήνεις να τους ενοχλείς συνεχεία στο τηλέφωνο.:rtfm:

sfs1979
09-12-09, 23:28
Ας ελπίσουμε να μην ισχύει το παραπάνω που λες, αλλά να ισχύει η ιδανίκη ταχύτητα που θα μπορούσε να πιάνει η γραμμή μου γιατί αλλιώς την κάτσαμε. Δεν βλέπω να βγάζω άκρη σε διαφορετική περίπτωση γιατί θα έχουν σαν επιχέιρημα ότι είμαι εντός αποδεκτών ορίων.

testament
09-12-09, 23:39
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Αλλά είναι δυνατόν να ζητήσω εγώ συνδυαστικό ραντεβού; Αυτό δεν το αποφασίζουν αυτοί; Τι να τους πω δηλαδή; Θέλω να κανονίσετε συνδυαστικό ραντεβού για να βρείτε το πρόβλημα στην γραμμή μου; Ρωτάω, γιατί εάν μπορώ να το κάνω φυσικά και να τους πάρω να τους το πω. Τι θα μπορούσε να φταίει όμως δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ξαφνικά έγιναν όλα.

Ασφαλώς και θα τους ζητήσεις εσύ το ραντεβού. Αυτοί δεν ασχολούνται με τέτοια.
Κι εγώ εδώ μέσα το διάβασα.

Δεν θα χρεωθείς τίποτα.

Αν δεν βγάλεις άκρη ούτε με αυτή τη διαδικασία κάνε υπομονή άλλους 2 μήνες για να συμπληρώσεις 12μηνο και τράβα προς ΟΤΕ.

Αν και πιστεύω πως στη δική σου περίπτωση έχεις πέσει θύμα παρεμβολών (crosstalking).
Μην ασχολείσαι με καταγγελίες (έχω κάνει 10 μέχρι στιγμής από τον προηγούμενο πάροχο), δεν θα βγάλεις άκρη.

Περιμένω αποτελέσματα.

valen_gr
10-12-09, 02:09
Αποδεκτή ταχύτητα αν δεν κάνω λάθος είναι μέχρι το 1/3 από αυτό που θα έπιανες υπό ιδανικές συνθήκες. Από εκεί και κάτω οφείλουν να το δηλώσουν σαν βλάβη στον ΟΤΕ λογικά.
Ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος με σιγουριά..

Eιπε ο ανθρωπος, εχει ηδη δηλωθει βλαβη στον ΟΤΕ, και ο ΟΤΕ απαντησε πως ολα ειναι ομορφα και ροδινα. Το συνδιαστικο ραντεβου που εγινε και στον φιλο παραπανω, εγινε παλι μετα απο απαντηση ΟΤΕ οτι παλι, δεν υπαρχει προβλημα. Εσυ μπορει να ζητησεις οτι θελεις, το εαν θα γινει συνδιαστικο ραντεβου ομως θα το αποφασισει ο τεχνικος της HOL. Παντως, για καθε βλαβη που ο παροχος σου δηλωνει στον ΟΤΕ, και ο ΟΤΕ απαντα αρλουμπες οπως τωρα, ο ΟΤΕ χρεωνει κανονικοτατα τον παροχο σου για κακη χρηση των τεχνικων του, επειδη και καλα το προβλημα δεν ηταν του ΟΤΕ. Και δεν ειναι και λιγα τα χρηματα για καθε βλαβη, και το συνδιαστικο ραντεβου ειναι ακομα πιο ακριβο. Οπως και να εχει, εσυ λυση θελεις, κοιτα να συννενοηθεις οσο πιο ομορφα μπορεις χωρις φωνες και απειλες κλπ, δεν βγαζεις ακρη ετσι.

Βλεπεις ομως πως επειδη καποιο δεν θελουν να κανουν σωστα την δουλεια τους, χρεωθηκες εσυ ηλεκτρολογο να κοιταξει το σπιτι, η HOL την βλαβη που δηλωσε στον ΟΤΕ κι εσυ την ηρεμια σου ταυτοχρονα.

testament
10-12-09, 08:55
Εσυ μπορει να ζητησεις οτι θελεις, το εαν θα γινει συνδιαστικο ραντεβου ομως θα το αποφασισει ο τεχνικος της HOL.


Αγαπητέ φίλε, κανένας τεχνικός της HOL δεν θα αποφασίσει αυτό που λες. Αυτό είναι απαίτηση του πελάτη. Αλλιώς...... έχει κι αλλού πορτοκαλιές.

sfs1979
10-12-09, 10:10
Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω αυτούς του ΟΤΕ. Είναι δυνατόν να υπάρχει πρόβλημα και να τους απαντάει ο ΟΤΕ αρλούμπες, ότι όλα καλά και αποδεκτά; Βέβαια να μου πεις τι τους ενδιαφέρει από την στιγμή που δεν είσαι σε αυτούς. Εντωμεταξύ ακόμη περιμένω τεχνικό όπως μου είχαν πεί από την HOL. Τι να πώ; Αρχίζω και χάνω την ψυχική μου ηρεμία.

Dark-Side
10-12-09, 10:24
Και βέβαια είναι δυνατόν...γιατί να θέλει ο ΟΤΕ να ασχοληθεί με προβλήματα άλλων παρόχων.....

Ποιο ροοτερ έχεις?(Netfaster IAD2?)Δοκίμασες να περάσεις το τελευταίο firmware?Δοκίμασες κάποιο άλλο ροοτερ μήπως συγχρονίσει διαφορετικά?

Αν τίποτα από τα παραπάνω δεν βοηθήσει πρέπει να το κυνηγήσεις.Διότι είναι υποχρεωμένοι να σου παρέχουν 6mbps ,και όχι όπως στην 24, εως 6mbps

baskon
10-12-09, 10:39
Λιγο δυσκολο το κοβω για αλλαγη ζευγους...
Θα επρεπε να ειναι τραγικα τα πραγματα στη γραμμη σου για να στο αλλαξουν απο τη Hol...
Εδω conn-x εχεις και ειναι δυσκολο να σου αλλαξουν ζευγος..Πρεπει να πρηζεις κανα μηνα τον Οτε ή να εχεις γνωστο..
Αν εχεις αλλη εταιρια φαντασου ποσο πιο δυσκολο ειναι..
Μπορει να ειναι κατι αλλο ομως..Στο dslam ισως καποια ρυθμιση ή κατι αλλο.Παρτους τηλεφωνο να το ξανατσεκαρουν..
Τωρα αν βαριεσαι σου ειπα..
Βαλε αλλη εταιρια (κατα προτιμησει conn-x ) μπας και βγαλεις ακρη..

Αυτο με το 1/3 της ονομαστικης που το ειδατε?Δηλαδη στην 24αρα οποιος δε συγχρονιζει στα 8 το δηλωνει προβλημα και αρχιζουν να κοιτανε τη γραμμη και αλλαζουν ζευγη κλπ κλπ?
Σα πολυ δυσκολο μου φαινεται...
Το εχετε δει καπου γραμμενο αυτο το 1/3?

sfs1979
10-12-09, 10:46
Το Netfaster έχω με το τελευταίο firmware. Επίσης δοκίμασα και άλλο Modem μήπως έφταιγε τελικά αυτό αλλά τίποτα. Τι να πώ θα κάνω υπομονή και θα τους πρήξω με τα τηλέφωνα. Ελπίζω να βγάλω κάτι. Είδωμεν

testament
10-12-09, 12:12
Άκου φίλε. Το να έρθει τεχνικός από τη hol και να πάρει κάποιες μετρήσεις από τη γραμμή σου δεν θα αλλάξει τίποτα. Απλώς θα πιστοποιήσει (ενδεχομένως) ότι υπάρχει πρόβλημα.

Στην περίπτωση μου, το τεχνικό τμήμα που μίλησα είχε αρνηθεί να μου το δηλώσει και ως βλάβη ΟΤΕ.
Μετά από 1 ώρα που ξανατηλεφώνησα, ο τεχνικός το δέχθηκε. Εδώ είναι τώρα και σε τι άτομο θα μπλέξεις.

Δεν μπορεί να συγχρονίζεις από τη μια στα 6Mbps και τώρα να έχεις πέσει στα 2Mbps.
Κάτι συμβαίνει, βραχυκύκλωμα, παρεμβολές στη γραμμή σου, υγρασία που έχει επηρεάσει τα τηλεφωνικά καλώδια.

Την αλλαγή ζεύγους να την ξεχάσεις από τώρα. Εγώ είχα γνωστό μου στον ΟΤΕ, τον πίεσα, αλλά δεν έγινε τίποτα. Εμείς ανήκουμε σε άλλον πάροχο. Ο ΟΤΕ πολύ απλά δεν πρόκειται να ασχοληθεί, δεν είσαι πελάτης του.....

Όσο για διαφορετικό router που δοκίμασες, καλά έκανες βέβαια, αλλά μ'αυτήν την μπαχαντέλα της hol δεν ήταν που συγχρόνιζες στα 6; Θέλω να πω πως το router δεν είναι που φταίει πάντα.

Αλήθεια τι έκανες, τους ζήτησες συνδιαστικό;

Αν αρνηθούν να επιμείνεις και αν δεν δεις φως....... τώρα ξέρεις. Goodbye

Α, και κάτι άλλο. Πουθενά στο συμβόλαιο δεν αναφέρει ότι με το 1/3 της ονομαστικής ταχύτητας είσαι ok.
Αντιθέτως γράφει ότι, εάν η επιθυμητή ταχύτητα δεν είναι αυτή που έχει συμφωνηθεί, μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα (νομίζω μέσα σε ένα μήνα), το αναφέρεις στη hol, (φυσικά για να λύσουν το πρόβλημα) αλλιώς αν δεν γίνει κάτι, βάσει της παραγράφου 5.9 λύνεται ΑΖΗΜΙΩΣ για τον πελάτη το συμβόλαιο.

sfs1979
10-12-09, 12:26
Άκου φίλε. Το να έρθει τεχνικός από τη hol και να πάρει κάποιες μετρήσεις από τη γραμμή σου δεν θα αλλάξει τίποτα. Απλώς θα πιστοποιήσει (ενδεχομένως) ότι υπάρχει πρόβλημα.

Στην περίπτωση μου, το τεχνικό τμήμα που μίλησα είχε αρνηθεί να μου το δηλώσει και ως βλάβη ΟΤΕ.
Μετά από 1 ώρα που ξανατηλεφώνησα, ο τεχνικός το δέχθηκε. Εδώ είναι τώρα και σε τι άτομο θα μπλέξεις.

Δεν μπορεί να συγχρονίζεις από τη μια στα 6Mbps και τώρα να έχεις πέσει στα 2Mbps.
Κάτι συμβαίνει, βραχυκύκλωμα, παρεμβολές στη γραμμή σου, υγρασία που έχει επηρεάσει τα τηλεφωνικά καλώδια.

Την αλλαγή ζεύγους να την ξεχάσεις από τώρα. Εγώ είχα γνωστό μου στον ΟΤΕ, τον πίεσα, αλλά δεν έγινε τίποτα. Εμείς ανήκουμε σε άλλον πάροχο. Ο ΟΤΕ πολύ απλά δεν πρόκειται να ασχοληθεί, δεν είσαι πελάτης του.....

Όσο για διαφορετικό router που δοκίμασες, καλά έκανες βέβαια, αλλά μ'αυτήν την μπαχαντέλα της hol δεν ήταν που συγχρόνιζες στα 6; Θέλω να πω πως το router δεν είναι που φταίει πάντα.

Αλήθεια τι έκανες, τους ζήτησες συνδιαστικό;

Αν αρνηθούν να επιμείνεις και αν δεν δεις φως....... τώρα ξέρεις. Goodbye


Εδώ ακόμη δεν έχει έρθει τεχνικός τι συνδυαστικό να ζητήσω; Περιμένω τον τεχνικό να δω τι θα μου πεί που ευελπιστώ να έρθει γρήγορα (από χθές υποτίθεται θα ερχόταν) γιατί αλλιώς θα τους πάρω και θα αρχίσω τα κοσμητικά επίθετα εκεί στην HOL. Ναί με το ίδιο συγχρόνιζα στα 6Mbps αλλά καμία φορά δεν ξέρεις πολλά γίνονται. :) Είπα μήπως ήμουν τυχερός και έφταιγε μόνο το modem αλλά που τέτοια τύχη.

testament
10-12-09, 12:40
Εδώ ακόμη δεν έχει έρθει τεχνικός τι συνδυαστικό να ζητήσω; Περιμένω τον τεχνικό να δω τι θα μου πεί που ευελπιστώ να έρθει γρήγορα (από χθές υποτίθεται θα ερχόταν) γιατί αλλιώς θα τους πάρω και θα αρχίσω τα κοσμητικά επίθετα εκεί στην HOL. Ναί με το ίδιο συγχρόνιζα στα 6Mbps αλλά καμία φορά δεν ξέρεις πολλά γίνονται. :) Είπα μήπως ήμουν τυχερός και έφταιγε μόνο το modem αλλά που τέτοια τύχη.

Και σε μένα υποτίθεται ότι θα έστελναν τεχνικό. Όσο τον είδα με είδε κι αυτός.

Ξανά τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη. Να τους κάνεις κρόσσια τα νεύρα τους....

Να τους το πεις ξεκάθαρα. Θέλουν να σε κρατήσουν πελάτη τους ή όχι;

Να ξέρεις ότι το πάνω χέρι το έχεις εσύ και όχι αυτοί. Δυστυχώς η hol και ο κάθε χψ πάροχος, δυσφημίζουν με τον χειρότερο τρόπο την εταιρία τους. Εδώ τους θέλω στα δύσκολα, και όχι στα μεγάλα και παχιά λόγια.

Dark-Side
10-12-09, 12:40
Α, και κάτι άλλο. Πουθενά στο συμβόλαιο δεν αναφέρει ότι με το 1/3 της ονομαστικής ταχύτητας είσαι ok.
Αντιθέτως γράφει ότι, εάν η επιθυμητή ταχύτητα δεν είναι αυτή που έχει συμφωνηθεί, μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα (νομίζω μέσα σε ένα μήνα), το αναφέρεις στη hol, (φυσικά για να λύσουν το πρόβλημα) αλλιώς αν δεν γίνει κάτι, βάσει της παραγράφου 5.9 λύνεται ΑΖΗΜΙΩΣ για τον πελάτη το συμβόλαιο.

Ναι αλλά στο double play lite δεν σου λένε θα έχεις ταχύτητα εως 6mbps αλλά θα έχεις ταχύτητα 6mbps.Από την στιγμή που δεν σου προσφέρουν αυτή την ταχύτητα υποθέτω πως παραβιάζουν τους όρους του συμβολαίου....

testament
10-12-09, 12:48
Ναι αλλά στο double play lite δεν σου λένε θα έχεις ταχύτητα εως 6mbps αλλά θα έχεις ταχύτητα 6mbps.Από την στιγμή που δεν σου προσφέρουν αυτή την ταχύτητα υποθέτω πως παραβιάζουν τους όρους του συμβολαίου....

Σωστά το αναφέρεις. Παρασύρθηκα από το δικό μου πακέτο Double play.

sfs1979
10-12-09, 13:00
Οπότε παιδιά είναι ένα πάτημα αυτό να λύσω το συμβόλαιο μου χωρίς να πληρώσω τέλος αποσύνδεσης; Η θα μου αρχίσουν να μου λένε τίποτα κουλά; Μου φαίνεται θα τους ξαναπάρω σήμερα για να δω τι γίνεται με τον τεχνικό και θα αρχίσω τα ευχολόγια.

Dark-Side
10-12-09, 13:02
Οπότε παιδιά είναι ένα πάτημα αυτό να λύσω το συμβόλαιο μου χωρίς να πληρώσω τέλος αποσύνδεσης; Η θα μου αρχίσουν να μου λένε τίποτα κουλά; Μου φαίνεται θα τους ξαναπάρω σήμερα για να δω τι γίνεται με τον τεχνικό και θα αρχίσω τα ευχολόγια.

Δεν ξέρω αν είναι πάτημα...απλά έτσι αναφέρει κάθε διαφήμιση της hol..

testament
10-12-09, 13:09
Οπότε παιδιά είναι ένα πάτημα αυτό να λύσω το συμβόλαιο μου χωρίς να πληρώσω τέλος αποσύνδεσης; Η θα μου αρχίσουν να μου λένε τίποτα κουλά; Μου φαίνεται θα τους ξαναπάρω σήμερα για να δω τι γίνεται με τον τεχνικό και θα αρχίσω τα ευχολόγια.

Όχι, δεν είναι πάτημα.

Στην θέση σου θα ξεκινούσα από τώρα τα ευαγγέλια. Φυσικά με τις φωνές δεν βγάζεις άκρη (γιατί υπάλληλοι είναι κι αυτοί και δεν φταίνε πάντα-αν και γι' αυτό έχω τις αμφιβολίες μου-) αλλά σε πληροφορώ ότι όταν τους τηλεφωνούσα, ε εκεί από τις μπούρδες που άκουγα ναι, έχανα την ψυχραιμία μου και από τις φωνές ακουγόμουν μέχρι το ισόγειο.
Πάντως δεν θα ήθελα να ήμουν στη θέση τους.

valen_gr
12-12-09, 00:57
Αγαπητέ φίλε, κανένας τεχνικός της HOL δεν θα αποφασίσει αυτό που λες. Αυτό είναι απαίτηση του πελάτη. Αλλιώς...... έχει κι αλλού πορτοκαλιές.

Ουσιαστικα δεν διαφωνουμε, αλλα θες δεν θες, την αποφαση για συνδιαστικο θα την παρει τεχνικος, οχι εσυ. Αμα δεν γινει, και θες αλλες πορτοκαλιες, δικαιωμα σου. Μπορει στην περιπτωση αυτη να ειναι λογικο το συνδιαστικο, μπορει ομως καποιος που συγχρονιζε στα 18 και επεσε στα 16 και εχασε 2 ολοκληρα mbps, να καλεσει και να απαιτει συνδιαστικο κλπ, αυτο ομως ειναι παραλογο και κανενας τεχνικος δεν θα δεχτει κατι τετοιο.

testament
13-12-09, 02:29
Ουσιαστικα δεν διαφωνουμε, αλλα θες δεν θες, την αποφαση για συνδιαστικο θα την παρει τεχνικος, οχι εσυ. Αμα δεν γινει, και θες αλλες πορτοκαλιες, δικαιωμα σου. Μπορει στην περιπτωση αυτη να ειναι λογικο το συνδιαστικο, μπορει ομως καποιος που συγχρονιζε στα 18 και επεσε στα 16 και εχασε 2 ολοκληρα mbps, να καλεσει και να απαιτει συνδιαστικο κλπ, αυτο ομως ειναι παραλογο και κανενας τεχνικος δεν θα δεχτει κατι τετοιο.

Τότε γιατί στη δική μου περίπτωση δέχθηκαν τόσο εύκολα;

Όταν το τεχνικό τμήμα της hol με διαβεβαίωνε ότι όλη η περιοχή συγχρόνιζε στα 2.1 με 2.5 Mbps, ποιός μου έλεγε ψέματα; O OTE ή η HOL; Όταν τους έλεγα ότι με τον προηγούμενο πάροχο ήμουν στα 4.5 με 5 αυτοί οι κύριοι γιατί μου λέγαν βλακείες;

Και τελικά γιατί εφόσον είχαν δίκαιο οι τεχνικοί της hol, έγινε συνδιαστικό και η βλάβη αποκαταστάθηκε; Έβαλε ο θεός το χέρι του; Περίμεναν την απάντηση του ΟΤΕ; Ασφαλώς και ζήτησα από τον υπάλληλο του ΟΤΕ να το ζητήσει ως συνδιαστικό από τη hol. Λέτε αυτό ήταν που περίμεναν; Δεν το νομίζω. Μήπως φοβήθηκαν ότι θα με χάσουν από πελάτη τους; Μεγάλη τους σκασίλα.

Φυσικά η περίπτωση που να κατεβάζες με 1.8 και να έχεις πέσει στα 1.6 και να απαιτείς συνδυαστικό είναι παράλογη, αλλά η περίπτωση του φίλου, είναι ότι είχε λίγα και κατέληξε σε λιγότερα.

Αγαπητέ φίλε αυτό που θέλω να πω είναι πως κι άγιος φοβέρα θέλει. Και επιμένω από τη στιγμή που πληρώνω να απαιτώ, και αυτοί ας λένε ότι θέλουν...

sfs1979
15-12-09, 11:34
Και οι ταλαιπωρία συνεχίζεται κύριοι. Ύστερα από αρκετά τηλεφωνήματα στην HOL και διαβεβαιώσεις ότι θα με καλέσει τεχνικός για ραντεβού ακόμη περιμένω. Τι να πώ τώρα. Στο τελευταίο τηλεφώνημα που τους έκανα και ζήτησα να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο μου είπαν ότι δεν είναι διαθέσιμος και ότι δεν γίνεται να μιλήσω με κάποιον προϊστάμενο. Αρχίζει και εξαντλείτε η υπομονή μου.

sfs1979
17-12-09, 11:26
Παιδιά Καλημέρα,

Έχω κάνει ένα σωρό τηλεφωνήματα τις τελευταίες ημέρες στην HOL και παρά τις διαβεβαιώσεις τους ότι θα με καλέσει κάποιος τεχνικός ακόμη περιμένω. Έχουν αρχίσει και σπάνε τα νεύρα μου. Τι να κάνω; Εντωμεταξύ να αναφέρω και το εξής τρελό που παρατήρησα προχθές. Μπαίνω προχθές το απόγευμα στο router να δω αν τελικά είχαμε κάποια πρόοδο και βλέπω ξαφνικά να έχω συγχρονίσει στα 5,5 Mbps. Αααα λέω το πρόβλημα μου ως δια μαγείας λύθηκε. Τι το ήθελα; Τσάμπα χάρηκα. Μετά από κανένα 3ώρο αποσυνδέομαι ξαφνικά ενω κατέβαζα και ένα αρχείο εκείνη την στιγμή και μετά από λίγο συνδέομαι πάλι και συγχρονίζω ακόμη χαμηλότερα από τα 2Mbps. Συγχρόνισα στην απίστευτη ταχύτητα του 1,7 Mbps. Τι restart το router έκανα, τι άλλαξα router, τι άλλαξα φίλτρο, τίποτα κανένα αποτέλεσμα. Τώρα πλεόν συγχρονίζω σε αυτή την απίστευτη ταχύτητα 1,7 - 1,8 Mbps. Τι συμβαίνει ρε γμτ; Τα νεύρα μου.

pRieStaKoS
17-12-09, 19:58
Ασφαλώς και θα τους ζητήσεις εσύ το ραντεβού. Αυτοί δεν ασχολούνται με τέτοια.
Κι εγώ εδώ μέσα το διάβασα.

Δεν θα χρεωθείς τίποτα.

Αν δεν βγάλεις άκρη ούτε με αυτή τη διαδικασία κάνε υπομονή άλλους 2 μήνες για να συμπληρώσεις 12μηνο και τράβα προς ΟΤΕ.

Αν και πιστεύω πως στη δική σου περίπτωση έχεις πέσει θύμα παρεμβολών (crosstalking).
Μην ασχολείσαι με καταγγελίες (έχω κάνει 10 μέχρι στιγμής από τον προηγούμενο πάροχο), δεν θα βγάλεις άκρη.

Περιμένω αποτελέσματα.

Που το είδες γραμμένο αυτό ? Οι τεχνικοί δεν ξέρουν τι βλέπουν ? Λες να πηγαίνουν για πλάκα στην δουλεία τους?


Eιπε ο ανθρωπος, εχει ηδη δηλωθει βλαβη στον ΟΤΕ, και ο ΟΤΕ απαντησε πως ολα ειναι ομορφα και ροδινα. Το συνδιαστικο ραντεβου που εγινε και στον φιλο παραπανω, εγινε παλι μετα απο απαντηση ΟΤΕ οτι παλι, δεν υπαρχει προβλημα. Εσυ μπορει να ζητησεις οτι θελεις, το εαν θα γινει συνδιαστικο ραντεβου ομως θα το αποφασισει ο τεχνικος της HOL. Παντως, για καθε βλαβη που ο παροχος σου δηλωνει στον ΟΤΕ, και ο ΟΤΕ απαντα αρλουμπες οπως τωρα, ο ΟΤΕ χρεωνει κανονικοτατα τον παροχο σου για κακη χρηση των τεχνικων του, επειδη και καλα το προβλημα δεν ηταν του ΟΤΕ. Και δεν ειναι και λιγα τα χρηματα για καθε βλαβη, και το συνδιαστικο ραντεβου ειναι ακομα πιο ακριβο. Οπως και να εχει, εσυ λυση θελεις, κοιτα να συννενοηθεις οσο πιο ομορφα μπορεις χωρις φωνες και απειλες κλπ, δεν βγαζεις ακρη ετσι.

Βλεπεις ομως πως επειδη καποιο δεν θελουν να κανουν σωστα την δουλεια τους, χρεωθηκες εσυ ηλεκτρολογο να κοιταξει το σπιτι, η HOL την βλαβη που δηλωσε στον ΟΤΕ κι εσυ την ηρεμια σου ταυτοχρονα.
Το συνδιαστικό το αποφασίζει το ΤΤ όταν ο ΟΤΕ έχει απαντήσει >1 φορές πως είναι υπαιτιότητα παρόχου, ενώ οι μετρήσεις εμφανίζουν το αντίθετο. / Πάντα αυτό πρέπει να κάνεις γτ δεν πρέπει να ξεχνάς, ζεις στην Ελλάδα του aDSL (http://el.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line)


Αγαπητέ φίλε, κανένας τεχνικός της HOL δεν θα αποφασίσει αυτό που λες. Αυτό είναι απαίτηση του πελάτη. Αλλιώς...... έχει κι αλλού πορτοκαλιές.
Απαίτηση πελάτη δεν είναι. Το κάθε συνδιαστικό έχει €75. Δε το πληρώνεις εσύ....Η hol το πληρώνει. Εδώ δεν θέλει ο Ελληνάρας να πληρώσει ηλεκτρολόγο (γτ "τον κάνει" ο ίδιος) για να διορθώσει την σάπια εσωτ.καλωδίωση του. Θα πληρώνεις τα €75 των συνδιαστικών ?!!


Παιδιά Καλημέρα,

Έχω κάνει ένα σωρό τηλεφωνήματα τις τελευταίες ημέρες στην HOL και παρά τις διαβεβαιώσεις τους ότι θα με καλέσει κάποιος τεχνικός ακόμη περιμένω. Έχουν αρχίσει και σπάνε τα νεύρα μου. Τι να κάνω; Εντωμεταξύ να αναφέρω και το εξής τρελό που παρατήρησα προχθές. Μπαίνω προχθές το απόγευμα στο router να δω αν τελικά είχαμε κάποια πρόοδο και βλέπω ξαφνικά να έχω συγχρονίσει στα 5,5 Mbps. Αααα λέω το πρόβλημα μου ως δια μαγείας λύθηκε. Τι το ήθελα; Τσάμπα χάρηκα. Μετά από κανένα 3ώρο αποσυνδέομαι ξαφνικά ενω κατέβαζα και ένα αρχείο εκείνη την στιγμή και μετά από λίγο συνδέομαι πάλι και συγχρονίζω ακόμη χαμηλότερα από τα 2Mbps. Συγχρόνισα στην απίστευτη ταχύτητα του 1,7 Mbps. Τι restart το router έκανα, τι άλλαξα router, τι άλλαξα φίλτρο, τίποτα κανένα αποτέλεσμα. Τώρα πλεόν συγχρονίζω σε αυτή την απίστευτη ταχύτητα 1,7 - 1,8 Mbps. Τι συμβαίνει ρε γμτ; Τα νεύρα μου.
Την εσωτ.καλωδίωση σου (πριζάκια,καλώδιο,εισαγωγή) την έλεγξες καθόλου ή περιμένεις την hol ?

valen_gr
17-12-09, 22:27
Το συνδιαστικό το αποφασίζει το ΤΤ όταν ο ΟΤΕ έχει απαντήσει >1 φορές πως είναι υπαιτιότητα παρόχου, ενώ οι μετρήσεις εμφανίζουν το αντίθετο.


...δεν λεω κατι διαφορετικο. Εσυ περιγραφεις εσωτερικη διαδικασια, που δεν την γνωριζει ο τελικος χρηστης της υπηρεσιας. Παντως, η αποφαση για αιτηση συνδιαστικου, ειναι αποφαση τεχνικου της HOL, και σιγουρα οχι του τελικου χρηστη. Απο την στιγμη που το συνδιαστικο το πληρωνει η HOL και οχι ο χρηστης, αυτος που το πληρωνει, αποφασιζει! :p

pRieStaKoS
17-12-09, 22:29
Μια σωστή αναφορά στο θέμα για εκπαίδευση ήταν (χρησιποιόντας αυτά που είπες) ήταν ! Dont worry :oneup:

nikosg7
17-12-09, 23:01
Εμένα είναι μαύρο χάλι!! Συνέχεια αποσυνδέσεις και πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο σχεδόν κάθε μέρα για να με συνδέσουν και η ταχύτητα έχει κάνει βουτιά χωρίς επιστροφή.Ολη αυτή η ιστορία είναι πάνω απο μήνα δεν πάει άλλο.Είμαι 3 χρόνια στη χολ αλλά αύριο θα κάνω αίτηση διακοπής..πάω αλλού τέλος!!

terko
17-12-09, 23:33
Εμένα είναι μαύρο χάλι!! Συνέχεια αποσυνδέσεις και πρέπει να τους πάρω τηλέφωνο σχεδόν κάθε μέρα για να με συνδέσουν και η ταχύτητα έχει κάνει βουτιά χωρίς επιστροφή.Ολη αυτή η ιστορία είναι πάνω απο μήνα δεν πάει άλλο.Είμαι 3 χρόνια στη χολ αλλά αύριο θα κάνω αίτηση διακοπής..πάω αλλού τέλος!!

Οχι αίτηση διακοπής στη HOL, αίτηση μεταφοράς σε άλλο πάροχο, γιατί θα χάσεις τον αριθμό του τηλεφώνου σου και θα μείνεις χωρίς υπηρεσίες για μεγάλο διάστημα.

dimsi
18-12-09, 00:44
Οχι αίτηση διακοπής στη HOL, αίτηση μεταφοράς σε άλλο πάροχο, γιατί θα χάσεις τον αριθμό του τηλεφώνου σου και θα μείνεις χωρίς υπηρεσίες για μεγάλο διάστημα.

Εγω την εκανα απο τις 3/12/09 την αιτηση αλλαγης παροχου.Δεν πηγαινε αλλο.Εχει πανω απο μηνα με συνεχει προβληματα,ως προς το ιντερνετ.Αυτη τη στηγμη το You Tube με παρα πολυ δυσκολια ανοιγει για λιγο.Εχω εναμηση χρονο και αυτο το χαλι δεν το ξαναδα.Και μιλουν για συνεργασιες .Φτιαξε πρωτα τις αναλογες υποδομες να εξηπηρετησης τους συνδρομητες σου.:oops:

testament
20-12-09, 23:24
Που το είδες γραμμένο αυτό ? Οι τεχνικοί δεν ξέρουν τι βλέπουν ? Λες να πηγαίνουν για πλάκα στην δουλεία τους?


Το συνδιαστικό το αποφασίζει το ΤΤ όταν ο ΟΤΕ έχει απαντήσει >1 φορές πως είναι υπαιτιότητα παρόχου, ενώ οι μετρήσεις εμφανίζουν το αντίθετο. / Πάντα αυτό πρέπει να κάνεις γτ δεν πρέπει να ξεχνάς, ζεις στην Ελλάδα του aDSL (http://el.wikipedia.org/wiki/Asymmetric_Digital_Subscriber_Line)


Απαίτηση πελάτη δεν είναι. Το κάθε συνδιαστικό έχει €75. Δε το πληρώνεις εσύ....Η hol το πληρώνει. Εδώ δεν θέλει ο Ελληνάρας να πληρώσει ηλεκτρολόγο (γτ "τον κάνει" ο ίδιος) για να διορθώσει την σάπια εσωτ.καλωδίωση του. Θα πληρώνεις τα €75 των συνδιαστικών


1) Καλά τα λες. Οι τεχνικοί ξέρουν τι βλέπουν. Αυτό που κάνουν είναι να κάθονται πάνω από έναν υπολογιστή και να βλέπουν νούμερα. Αν νομίζουν ότι τους λέω ψέματα ή τους κοροϊδεύω όταν τους παίρνω τηλέφωνο, να σηκωθούν από την καρέκλα τους και να λύσουν τα προβλήματα των πελατών τους, αντί να κάνουν τηλεδιάγνωση. Σίγουρα δεν πηγαίνουν για πλάκα στη δουλειά τους, αν και ποτέ το ΤΤ της HOL δεν με βοήθησε άμεσα. Λύσεις τύπου βγάλτε-βάλτε το router, αλλάξτε το καλώδιο, αλλάξτε την καρέκλα που κάθεστε κ.τ.λ. υποτιμούν τη νοημοσύνη και του ποιο άσχετου.

2) Το κάθε συνδιαστικό έχει €75! Σοβαρά! Για κάθησε λίγο να λογαριάσω πόσα λεφτά πληρώνω το χρόνο για υπηρεσίες που ας πούμε ότι μου προσφέρουν. 480 ευρώ! Μπα λίγα δίνω. Έχεις απόλυτο δίκαιο. Να μην πέσει έξω η HOL, κρίμα είναι...

valen_gr
21-12-09, 00:31
. Λύσεις τύπου βγάλτε-βάλτε το router, αλλάξτε το καλώδιο, αλλάξτε την καρέκλα που κάθεστε κ.τ.λ. υποτιμούν τη νοημοσύνη και του ποιο άσχετου.



Μηπως με αυτα που λες , εσυ υποτιμας την νοημοσυνη αλλων?

testament
21-12-09, 00:36
Υπάρχει κάποιος που θίχτηκε;
Την αλήθεια λέω.

valen_gr
21-12-09, 00:58
Δεν ξερω εαν θιχτηκε κανεις, παντως, δεν λες την "αληθεια". Την γνωμη σου λες.Οπως και ολοι μας εδω μεσα.

sfs1979
21-12-09, 13:30
Την εσωτ.καλωδίωση σου (πριζάκια,καλώδιο,εισαγωγή) την έλεγξες καθόλου ή περιμένεις την hol ?

Ναι έχω ήδη ελέγξει την εσωτερική καλωδίωση. Έφερα ηλεκτρολόγο και την κοίταξε (ο οποίος πάλι καλά που είναι φίλος αλλίώς θα πλήρωνα χωρίς λόγω και αιτία). Φυσικά και δεν περίμενα την HOL γιατί αν έφταιγα τελικά εγώ θα πλήρωνα την επίσκεψη τεχνικού. Τελικά μετά κόπων και βασάνων κλείστηκε ραντεβού για αύριο το πρωί. Άντε να δώ τι θα μου πούνε και που θα ρίξουν πάλι ευθύνες. Είμαι ειλικρινά πολύ περίεργος.

Όσον αφορά το συνδυαστικό για να απαντήσω και στον φίλο παραπάνω το ζήτησα αλλά από την τεχνική υποστήριξη μου είπαν πως δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Αυτό, μου είπε συγκεκριμένα, θα το αποφασίσουν αυτοί για το εάν θα γίνει συνδυαστικό η όχι και όχι εγώ.

sfs1979
22-12-09, 11:25
Καλημέρα σε όλους τελικά σήμερα εδέησε και ήρθε κάποιος τεχνικός της HOL (ποιας HOL δηλαδή εξωτερικός συνεργάτης ήταν ο άνθρωπος από ότι μου είπε). Και για άλλη μία φορά και αυτός έβαλε την κλασική κασέτα ότι και καλά είμαι μακριά από το κέντρο και είναι λογικές αυτές οι ταχύτητες και τέτοια. Αυτός με το μηχάνημα που μέτρησε του έβγαζε 49,6 db attenuation ενώ σε εμένα το modem μου βγάζει 38db. είναι δυνατόν μια τέτοια απόκλιση; Όταν πάλι του είπα ότι σε εμένα το modem βγάζει 38db με κοιτάει για λίγο και μου λέει " Ναι συμβαίνουν αυτές οι αποκλίσεις" τι να πω τώρα. Επίσης, μετά από κάποιες μετρήσεις και έξω αλλά και στο κουτί γυρνάει και μου κάνει "δυστυχώς δεν γίνεται να πιάσετε μεγαλύτερη ταχύτητα μιας και είστε μακριά και η γραμμή σας δίνει το maximum της απόδοσης της (επίσης μου μου λέει και οι γείτονες που έχουν κάποιοι hol εκεί κλειδώνουν από ότι είδα και μέτρησα). Εκεί είναι που τρελάθηκα και τα πήρα στο κρανίο. Του λέω "ε τότε η εμένα το σπίτι μου άλλαξε θέση και πήγε πιο μακριά ή το κέντρο μετακινήθηκε, μα πώς είναι δυνατόν να κλείδωνα μέχρι πρότινος σε ταχύτητα γύρω στα 6Mbps και τώρα να μου λέτε ότι αυτό είναι το maximum της γραμμής μου; Μετά από αυτή την ερώτηση άλλαξε η κασέτα "μάλλον είναι λόγο υγρασίας γιατί τα κουτιά είναι εκτεθειμένα έξω και μπορεί να έχει πάρει υγρασία και όταν φτιάξει ο καιρός να επανέλθετε στην παλιά σας ταχύτητα; Του ζήτησα (μάλλον απαίτησα) να κανονιστεί συνδυαστικό ραντεβού με τον ΟΤΕ ώστε να λυθεί το πρόβλημα και μου είπε ότι θα προσπαθήσει να το κανονίσει (πράγμα βέβαια που δεν το πιστεύω αλλά τέλος πάντων). Μπορείτε να μου πείτε τι άλλο μπορώ να κάνω ή να περιμένω από αυτούς; (εκτός βέβαια από το να φύγω γιατί ακόμη δεν έχει τελειώσει ο χρόνος και δεν θέλω να πληρώσω τέλος αποσύνδεσης)

Και μία ερώτηση τελευταία, λέτε να μου χρεώσουν την επίσκεψη; γιατί αν συμβεί αυτό θα γίνει της χαμός για να μην πω κάτι ποίο βαρύ.

pRieStaKoS
22-12-09, 12:08
Καλημέρα σε όλους τελικά σήμερα εδέησε και ήρθε κάποιος τεχνικός της HOL (ποιας HOL δηλαδή εξωτερικός συνεργάτης ήταν ο άνθρωπος από ότι μου είπε). Και για άλλη μία φορά και αυτός έβαλε την κλασική κασέτα ότι και καλά είμαι μακριά από το κέντρο και είναι λογικές αυτές οι ταχύτητες και τέτοια. Αυτός με το μηχάνημα που μέτρησε του έβγαζε 49,6 db attenuation ενώ σε εμένα το modem μου βγάζει 38db. είναι δυνατόν μια τέτοια απόκλιση; Όταν πάλι του είπα ότι σε εμένα το modem βγάζει 38db με κοιτάει για λίγο και μου λέει " Ναι συμβαίνουν αυτές οι αποκλίσεις" τι να πω τώρα. Επίσης, μετά από κάποιες μετρήσεις και έξω αλλά και στο κουτί γυρνάει και μου κάνει "δυστυχώς δεν γίνεται να πιάσετε μεγαλύτερη ταχύτητα μιας και είστε μακριά και η γραμμή σας δίνει το maximum της απόδοσης της (επίσης μου μου λέει και οι γείτονες που έχουν κάποιοι hol εκεί κλειδώνουν από ότι είδα και μέτρησα). Εκεί είναι που τρελάθηκα και τα πήρα στο κρανίο. Του λέω "ε τότε η εμένα το σπίτι μου άλλαξε θέση και πήγε πιο μακριά ή το κέντρο μετακινήθηκε, μα πώς είναι δυνατόν να κλείδωνα μέχρι πρότινος σε ταχύτητα γύρω στα 6Mbps και τώρα να μου λέτε ότι αυτό είναι το maximum της γραμμής μου; Μετά από αυτή την ερώτηση άλλαξε η κασέτα "μάλλον είναι λόγο υγρασίας γιατί τα κουτιά είναι εκτεθειμένα έξω και μπορεί να έχει πάρει υγρασία και όταν φτιάξει ο καιρός να επανέλθετε στην παλιά σας ταχύτητα; Του ζήτησα (μάλλον απαίτησα) να κανονιστεί συνδυαστικό ραντεβού με τον ΟΤΕ ώστε να λυθεί το πρόβλημα και μου είπε ότι θα προσπαθήσει να το κανονίσει (πράγμα βέβαια που δεν το πιστεύω αλλά τέλος πάντων). Μπορείτε να μου πείτε τι άλλο μπορώ να κάνω ή να περιμένω από αυτούς; (εκτός βέβαια από το να φύγω γιατί ακόμη δεν έχει τελειώσει ο χρόνος και δεν θέλω να πληρώσω τέλος αποσύνδεσης)

Και μία ερώτηση τελευταία, λέτε να μου χρεώσουν την επίσκεψη; γιατί αν συμβεί αυτό θα γίνει της χαμός για να μην πω κάτι ποίο βαρύ.
Η χρέωση είναι σίγουρη, από την στιγμη που δεν έκανε τπτ ο τεχνικός. Θα το δεις τον λογαριασμό.

Τώρα όσο για το box που είναι εκτεθειμένο, αυτό πρέπει να το κοιτάξεις...Η υγρασία είναι υγρασία.

Επίσης....με 49db LA εκτεθειμένο box, και συνδριαστικό να γίνει, ο ΟΤΕ θα σε γειώσει και θα πληρώσει η hol το 75άρι.

sfs1979
22-12-09, 12:53
Η χρέωση είναι σίγουρη, από την στιγμη που δεν έκανε τπτ ο τεχνικός. Θα το δεις τον λογαριασμό.

Τώρα όσο για το box που είναι εκτεθειμένο, αυτό πρέπει να το κοιτάξεις...Η υγρασία είναι υγρασία.

Επίσης....με 49db LA εκτεθειμένο box, και συνδριαστικό να γίνει, ο ΟΤΕ θα σε γειώσει και θα πληρώσει η hol το 75άρι.

Συγγνώμη γιατί να πληρώσω από την στιγμή που δεν είναι ούτε δικό μου φταίξιμο και επίσης ούτε φταίω για το box που είναι δύο σπίτια πιο κάτω (γιατί εκεί πήγε και μέτρησε) και μπορεί να έχει υγρασία. Που είναι η δική μου υπαιτιότητα βρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω; Δεν είναι γελοίο από την στιγμή που οι καλωδιώσεις σε εμένα ήταν οκ;

pRieStaKoS
22-12-09, 14:29
Συγγνώμη γιατί να πληρώσω από την στιγμή που δεν είναι ούτε δικό μου φταίξιμο και επίσης ούτε φταίω για το box που είναι δύο σπίτια πιο κάτω (γιατί εκεί πήγε και μέτρησε) και μπορεί να έχει υγρασία. Που είναι η δική μου υπαιτιότητα βρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω; Δεν είναι γελοίο από την στιγμή που οι καλωδιώσεις σε εμένα ήταν οκ;
Το box είναι στην πολυκατοικία σου και είναι υπαιτιότητα δικία σου!

sfs1979
22-12-09, 14:34
Το box είναι στην πολυκατοικία σου και είναι υπαιτιότητα δικία σου!

Που είναι η δικιά μου υπαιτιότητα; δεν καταλαβαίνω από την στιγμή που μετράει και στο box της πολυκατοικίας μου και μετά πηγαίνει και μετράει και δύο πολυκατοικίες πιο πέρα σε άλλο box και παίρνει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα (από ταχύτητα και μετρήσεις γραμμής εννοώ) από που και ως που φταίω εγώ γι' αυτό; Μην τρελαθούμε κιόλας. Μπορείς να γίνεις πιο σαφής;

241300XXXX
22-12-09, 15:06
Να σας πω και εγω τη δικη μου ιστορια.Οταν ημουν στην HOL

Εγω συνηθως επιανα 18-19 .Ξαφνικα ενα ωραο Σαββατο βλεπω την ταχυτητα στα 8(Περιπου ενα μηνα αφου εληξε το 12μηνο). Λεω τη γινεται;Τους παιρνω τηλ,τους λεω αυτο και αυτο.Με τα πολα με τα λιγα δλωνουν βλαβη.Το περιεργο ειναι οτι την επομενη μερα με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε οτι εγινε αρση της βλαβης απο τον ΟΤΕ (Κυριακατικα).Τα παιρνω τους ριχνω κανα δυο φωνηεντα και μετα την Τριτη στελνουν τεχνικο.Παιρνει τις μετρησεις,και δεν βρησκει τιποτα,αλλα μου λεει σιγουρα υπαρχει προβλημα με την ταχυτητα.Θα δηλωσω εκ νεου βλαβη.

Τεσπα μετα απο μια βδομαδα με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε καταφεραμε να σας ανεβασουμε την ταχυτητα στα 10 που ειναι και το μεγιστο που σηκωνει η γραμμη σας (αποσταση μεριπου 1200 μετρα απο τον ΠΟΤΕ).Ε δεν αντεξα τους ριχνω καντηλια και μαμωσταυριδια και την επομενη εκαναν αιτηση φορητοτητας στην 4νετ (Bellas με τιποτα και ΠΟΤΕ δεν τον γουσταρω)

Τωρα με τη 4net παινω γυρω στα 16-17 (εγινε κανενα μαγικο αραγες; ) Μπορει βεβαια να μην κατεβαζω με 1800 οπως πριν(τη "βλαβη") απο RS αλλα σιγουρα τα 1500 ειναι πολυ καλυτερα απο τα 800 που ειχα
(με εξαιρεση εκεινες τις ημερες που μας ειχε σπασει ολους τα νευρα που μερα παρα μερα χαλουσε)

Να μην πω οτι με 4net εχω πολυ καλυτερη τηλεφωνια

Αξιολογηση HOL 0!
4net 7

sfs1979
22-12-09, 15:24
Να σας πω και εγω τη δικη μου ιστορια.Οταν ημουν στην HOL

Εγω συνηθως επιανα 18-19 .Ξαφνικα ενα ωραο Σαββατο βλεπω την ταχυτητα στα 8(Περιπου ενα μηνα αφου εληξε το 12μηνο). Λεω τη γινεται;Τους παιρνω τηλ,τους λεω αυτο και αυτο.Με τα πολα με τα λιγα δλωνουν βλαβη.Το περιεργο ειναι οτι την επομενη μερα με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε οτι εγινε αρση της βλαβης απο τον ΟΤΕ (Κυριακατικα).Τα παιρνω τους ριχνω κανα δυο φωνηεντα και μετα την Τριτη στελνουν τεχνικο.Παιρνει τις μετρησεις,και δεν βρησκει τιποτα,αλλα μου λεει σιγουρα υπαρχει προβλημα με την ταχυτητα.Θα δηλωσω εκ νεου βλαβη.

Τεσπα μετα απο μια βδομαδα με παιρνουν τηλεφωνο και μου λενε καταφεραμε να σας ανεβασουμε την ταχυτητα στα 10 που ειναι και το μεγιστο που σηκωνει η γραμμη σας (αποσταση μεριπου 1200 μετρα απο τον ΠΟΤΕ).Ε δεν αντεξα τους ριχνω καντηλια και μαμωσταυριδια και την επομενη εκαναν αιτηση φορητοτητας στην 4νετ (Bellas με τιποτα και ΠΟΤΕ δεν τον γουσταρω)

Τωρα με τη 4net παινω γυρω στα 16-17 (εγινε κανενα μαγικο αραγες; ) Μπορει βεβαια να μην κατεβαζω με 1800 οπως πριν(τη "βλαβη") απο RS αλλα σιγουρα τα 1500 ειναι πολυ καλυτερα απο τα 800 που ειχα
(με εξαιρεση εκεινες τις ημερες που μας ειχε σπασει ολους τα νευρα που μερα παρα μερα χαλουσε)

Να μην πω οτι με 4net εχω πολυ καλυτερη τηλεφωνια

Αξιολογηση HOL 0!
4net 7

Αυτές τις δικαιολογίες ακούω και εγώ φίλε μου (είναι το μέγιστο που μπορείτε να πιάσετε, φταίει ο ΟΤΕ, Ο παππάς της ενορίας, ο ανάδρομος ερμής, εσείς που δεν είστε κοντά στο ΑΚ και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς αλλά ποτέ μα ποτέ αυτοί) και μου σπάνε τα νεύρα γιατί υποτιμούν την νοημοσύνη μου. Τουλάχιστον εγώ προσωπικά έτσι το βλέπω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.