PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL over ISDN vs ADSL over PSTN (από άποψη QoS)



del_ahmettt
07-01-04, 14:21
Κατ' αρχάς καλή χρονιά σε όλους!Είναι το πρώτο μου post στο forum,αν και το επισκεπτόμουν ανώνυμα περισσότερο από ενα χρόνο τωρα.
Ειναι από τα πιο "νοικοκυρεμένα" forums που έχω μπει.Ειλικρινά μπράβο σε όλους και ειδικά σ' αυτούς που το διαχειρίζονται!

Στο θέμα μας τώρα:
Κι εγώ ,οπως και πολλοί αλλοι εδωμέσα, είμαι στη δυσχερή θέση να βλέπω το DSLAM της περιοχής μου(ΠΑΤΡΑ-ΤΕΚ ΚΩΝ/ΛΕΩΣ) να μην έχει πόρτες για ISDN από το Νοέμβρη.Σκέφτηκα τη μετατροπή σε PSTN(αν προλάβω κι αυτές),αλλά "κολλάω" στο ότι δε θέλω να χάσω τη δυνατότητα back-up της free ISDN128 που έχω σε ετήσια βάση.

Μια απορία(και ανησυχία) που μου γεννήθηκε ειναι η εξής:

Υπάρχει άραγε καποια διαφορά οσον αφορά την ποιότητα υπηρεσίας ανάλογα με το αν η ADSL πρόσβαση έχει γίνει σε ISDN ή PSTN γραμμή;
Εννοώ για διακυμάνσεις downstream/upstream,pings κτλ
Από όσο ξέρω το DSLAM ένα και για PSTN & ISDN.
Μήπως όμως η κίνηση over ISDN έχει μεγαλύτερες πιθανότητες καλύτερης μεταχείρησης από το DSLAM;(Λαμβάνοντας και υπόψιν οτι πόρτες ISDN/πόρτες PSTN =~ 1/3)
Έχουμε τίποτα συγκριτικά στατιστικά γι' αυτό το θέμα;

Αν και το θέμα είναι ακόμα πιο σύνθετο απ'οτι το θέτω ,θα ήθελα πολύ να ακουσω κι αλλη αποψη σχετικά.

ermis333
07-01-04, 17:09
Δεν υπάρχει καμία διαφορά σε ότι αφορά την συμπεριφορά της ADSL σε ISDN και PSTN μή σου πώ κιόλας πως η ADSL over PSTN είναι πολύ πιο δοκιμασμένη από τι η ADSL over ISDN...

Μην ανυσηχείς προχώρησε στην μετατροπή της ISDN σου σε PSTN και δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα :)

shakm
08-01-04, 06:40
Εγώ έχω αποφασίσει να κάνω την isdn μου pstn, πολλοί το έχουν κάνει. Άσε που θα γλιτώσουμε από τα καλώδια και από τις δυστροπίες του netmod. Βάλε επιπλέον πως τα dslam για isdn είναι γεμάτα, talking about quality ? :wink:

Τώρα για ουσιαστικές διαφορές θα συμφωνήσω με τον ermis333.. δεν έχω ακούσει ποτέ για κάποια ουσιαστική διαφορά..

aelius_maximus
08-01-04, 18:56
Καμία διαφορά του ενός από το άλλο δεν μπορεί να στηριχθεί, είτε θεωρητικά, είτε εμπειρικά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.