PDA

Επιστροφή στο Forum : Προκαλεί το Live messenger διαρκείς αποσυνδέσεις;



gianna
10-12-09, 16:37
Τον τελευταίο καιρό έχω πολύ συχνές αποσυνδέσεις του δικτύου, χάνει το router για λίγο τη σύνδεση και μετά ξανασυνδέεται.
Έχω παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει όταν έχω ανοιχτό το Live Messenger.
Μπορεί όντως να ισχύει κάτι τέτοιο;

Δεν ξέρω αν είναι θέμα πολλών συνδέσεων. Μπορώ να έχω ανοιχτό και gtalk και skype και μTorrent και να μην τρέχει τίποτα. Αλλά αν είναι έστω και μόνο το msn ανοιχτό, χάνω τη σύνδεση.

Τι λύση μπορεί να υπάρχει;
[πέρα από την προφανή, του να μη χρησιμοποιώ msn...]

uncharted
10-12-09, 19:43
ποιο router εχεις?

υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιει upnp η εφαρμογη και καποια ρουτερακια (siemens speedstream 4200) εχουν bug στην upnp υλοποιηση τους, προκαλωντας αποσυνδεση..

Mouse Potato
10-12-09, 19:53
Θα συμφωνήσω με τον roxymoxie. Αν είναι τσεκαρισμένο πως δεν υπάρχει πρόβλημα με την σύνδεση τότε δοκίμασε μήπως λυθεί με κάποιο firmware upgrade

gianna
10-12-09, 23:26
ποιο router εχεις?

υπαρχει περιπτωση να χρησιμοποιει upnp η εφαρμογη και καποια ρουτερακια (siemens speedstream 4200) εχουν bug στην upnp υλοποιηση τους, προκαλωντας αποσυνδεση..

Έχω το speedtouch 585v7. [το έχω πάρει για καλό...:hmm:]

Δεν υπήρχε ανέκαθεν αυτό το πρόβλημα. Δεν ξέρω αν συνέβη κάτι με κάποιο update του msn.

gianna
18-02-10, 23:08
Το πρόβλημα παρουσιάζεται μόνο όταν συνδέομαι στο ιντερνετ μέσω καλωδίου. Όταν χρησιμοποιώ ασύρματη σύνδεση, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Προφανώς, φταίνε οι drivers για 7, αφού στα XP όλα είναι εντάξει..

Άρα το πρόβλημα εντοπίστηκε και, κατά μια έννοια, λύθηκε. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.