PDA

Επιστροφή στο Forum : Linksys WRT160N-EZ



Ntemis
10-12-09, 18:09
Αγόρασα σήμερα το WRT160N-EZ wireless router της Linkys για PSTN γραμμή .
Αντί για υποδοχή γραμμής τηλεφώνου έχει μια Ethernet που γράφει Internet από κάτω.
Υποθέτω πως θα χρησιμοποιήσω και το παλιό μου router ( U.S Robotics ) με κάποιο τρόπο .
Από την πρίζα του τηλεφώνου συνδέω το καλώδιο στο robotics , από εκεί συνδέω ups στο linksys στο σημείο που λέει internet , και απο το linksys στον υπολογιστή μου άλλο ένα ups .
Δε μου δουλεύει όμως . Πάω στις ρυθμίσεις του linksys στο 192.168.1.1 βάζω το username και το password που έχω και στο robotics του ISP ( connex) , αλλά πάλι τίποτα .
Παίζει ρόλο που είναι και τα δύο router με Ip 192.168.1.1 ? Και αν αλλάξω μια από τις δύο , ποιά θα χρησιμοποιήσω στην κάρτα δυκτίου του υπολογιστή μου , γιατί φαντάζομαι θα χρειαστεί να αλλάξει κάτι και εκεί .
Πάντως πρώτη φορά βλέπω router που να μην έχει είσοδο για γραμμή τηλεφώνου , αλλά χρειάζεται και άλλο router για να δουλέψει !! :hmm:
Ευχαριστώ .

grgz
11-12-09, 22:03
Αυτό που αγόρασες είναι σκέτο router και χρειάζεται κάποιο modem για να συνδεθεί στο internet.

Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ρυθμίσεις το USRobotics σαν modem και το Linksys σαν router.

Αλήθεια γιατί το αγόρασες;

sdikr
11-12-09, 22:26
Θα πρέπει να βάλεις το usr σε bridge mode, και μετά θα σου δουλέψει

Ntemis
11-12-09, 22:57
Έλα ντε γιατί το αγόρασα :hmm: , βιαζόμουν και δεν το κοίταξα καλά . Νόμιζα ότι ειναι και modem .
Bridge mode και άλλα κόλπα , πώς γίνεται αυτό . Διάβασα ότι πρεπει να έχουν άλλη ip τα δύο router . Δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω το username και το password του isp και στο δευτερο router ( στο us robotics ήδη υπάρχει ) .

sdikr
11-12-09, 23:05
Στα γρήγορα, βάζεις πάνω μόνο το usr, μπαίνεις στο μενου του, πας στην σύνδεση του Internet, και επιλέγεις 8vpi 35 vci, στην επόμενη καρτέλα επιλέγεις bridging πάς next next και μετά save/reboot.
μετά βάζεις το wrt, ενά καλώδιο απο το internet port, στο usr, και βάζεις το δίκτυο για τον υπολογιστή σου, μπαίνεις στο wrt και επιλέγεις τρόπο σύνδεσης pppoe και δίνεις τα στοιχεία σου

Ntemis
12-12-09, 00:16
Ευχαριστώ πολύ sdikr έκανα ακριβώς ότι λές και είναι οκ τώρα . Μόνο το wireless δε δουλεύει ενώ το βρίσκουν οι άλλες συσκευές δε μπαίνουν σε σελίδες .

sdikr
12-12-09, 17:40
Ευχαριστώ πολύ sdikr έκανα ακριβώς ότι λές και είναι οκ τώρα . Μόνο το wireless δε δουλεύει ενώ το βρίσκουν οι άλλες συσκευές δε μπαίνουν σε σελίδες .


Δεν θα έπρεπε, αφού μέσω καλωδίου δουλεύει θα έπρεπε να δουλεύει και το ασύρματο, δοκίμασε πρώτα χωρίς ασφάλεια να δείς αν δουλεύει

Ntemis
14-12-09, 21:32
Όλα οκ δούλεψε μια χαρά , ευχαριστώ για την βοήθεια . Χρειάστηκε να ενεργοποιήσω το DHCP server για το ασύρματο .

grgz
15-12-09, 00:23
Αν και δεν κατάφερες να αποδεσμευθείς από το UsRobotics εντελώς, τουλάχιστον τώρα έχεις θεωρητικά καλύτερο wireless.:p

gaff
16-02-10, 15:02
Το συγκεκριμένο ρουτερ όπως και το 120Ν ξέρει κανείς τι transfer rate έχει, έχει up to 300mbps; Ευχαριστώ

caven
17-02-10, 13:07
Αφου εκανες λαθος, γιατι δε το αλλαζεις με το wag160n, που αυτο ηθελες απο την αρχη ρε φιλαρακο, για να εισαι και οκ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.