PDA

Επιστροφή στο Forum : αναβαθμιση η νεο pc?



kalabortsos
10-12-09, 18:44
ειμαι κατοχος ενος υπολογιστη που αποτελειται απο....
core duo E 7300
asus P5Q
6 gb adata 800 mhz
2x320 raid 0 wd aaks
shaphire radeon 4870 1 gb.
απο αυτα σκεφτομουν να αλλαξω τον 7300 με εναν 8400,ισως αλλα 2 gb μνημη,την 4870 με την 5770(δεν ξερω αν θα ειναι εξισου γρηγορη)και τελος εναν ssd(τους οποιους θεωρω ακριβους για την τσεπη μου)intel postvile 80 gb,η καποιον πιο φθηνο kingston http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345271,γνωριζω οτι ειναι μικρος και αργος(αναγνωση),τελικα δεν εχω κατασταλαξει με τον ssd.
μετα σκεφτομαι οτι αν αλλαξω ολα αυτα δεν παω για core i7 η ι5-ι7(προτιμω core ι7),ομως απο λιγο που κοιταξα στο hwbot ειδα οτι ο 8400 ειναι καλυτερος απο τον core i7 920-950-960,τι γινετε λαθος τα λεει το site?
βασικα ειμαι ευχαριστημενος απο τον τωρινο μου υπολογιστη,ομως ηδη εχει χασει χρηματικα την μιση του αξια,ειναι κι αυτος ενας λογος που θα ηθελα να τον αλλαξω(με core i7).παιζω παιχνιδια,επεξεργασια βιντεο,HD.αν εχετε καποια προταση,τι να κανω?διαθετω 700 ευρω για νεο pc,χωρις τροφοδοτικο,κουτι,dvd,floppy...

Gordito
10-12-09, 18:45
Μια χαρα ειναι το συστημα.

Τι επεξεργασια video κανεις;
Ερασιτεχνικη;

kalabortsos
10-12-09, 18:47
Μια χαρα ειναι το συστημα.

Τι επεξεργασια video κανεις;
Ερασιτεχνικη;
ναι,ερασιτεχνικη.

treli@ris
10-12-09, 18:59
Βαλε αλλα 2GB και μην αλλαξεις κατι αλλο. Αν θελεις καπου να δωσεις χρηματα, αγορασε τον Intel SSD ο οποιος μενει κι οταν αποφασισεις να αλλαξεις συστημα.

kalabortsos
10-12-09, 19:15
Βαλε αλλα 2GB και μην αλλαξεις κατι αλλο. Αν θελεις καπου να δωσεις χρηματα, αγορασε τον Intel SSD ο οποιος μενει κι οταν αποφασισεις να αλλαξεις συστημα.

σωστος κι εσυ κι gordito,αλλωστε ειπα κι εγω οτι ειμαι ευχαριστημενος,οταν ομως αποφασισω νατο αλλαξω και δεν θα πιανει χρηματικα τιποτα?ετσι tην "πατησα"με το προηγουμενο pc,το 2006 το πηρα 1000 ευρω και το 2008 το πουλησα 200,πεντε φορες κατω,αυτο ειναι αλλο θεμα βεβαια,τωρα θα μου πειτε θελεις ντε και καλα αναβαθμιση-αλλαγη?ολες οι γνωμες σεβαστες.

Hodad
10-12-09, 19:22
Εγώ λέω να μη βάλεις ούτε μνήμη ούτε τίποτε, μείνε όπως είσαι αφού βολεύεσαι.

Εντάξει θα χάσει την αξία του ο υπολογιστής κι άλλο αλλά και τώρα πόσο νομίζεις θα το πουλήσεις; (οι μνήμες εξαιρούνται καθώς ανέβηκε η αξία τους)

Όλοι κοιτάμε κάποια στιγμή πόσο είχαμε πάρει τον υπολογιστή μας και τί παίρνουμε με αυτά τα λεφτά σήμερα και 'τον πίνουμε άσχημα' αλλά έτσι πάνε αυτά τα πράγματα.

Την επόμενη φορά, όταν και όποτε αποφασίσεις να πάρεις καινούργιο υπολογιστή, μείνε στο εύρος των ~500 ευρώ που και επιδόσεις θα χεις και λιγότερη χασούρα.

kalabortsos
11-12-09, 01:17
Εγώ λέω να μη βάλεις ούτε μνήμη ούτε τίποτε, μείνε όπως είσαι αφού βολεύεσαι.

Εντάξει θα χάσει την αξία του ο υπολογιστής κι άλλο αλλά και τώρα πόσο νομίζεις θα το πουλήσεις; (οι μνήμες εξαιρούνται καθώς ανέβηκε η αξία τους)

Όλοι κοιτάμε κάποια στιγμή πόσο είχαμε πάρει τον υπολογιστή μας και τί παίρνουμε με αυτά τα λεφτά σήμερα και 'τον πίνουμε άσχημα' αλλά έτσι πάνε αυτά τα πράγματα.

Την επόμενη φορά, όταν και όποτε αποφασίσεις να πάρεις καινούργιο υπολογιστή, μείνε στο εύρος των ~500 ευρώ που και επιδόσεις θα χεις και λιγότερη χασούρα.

το τελευταιο που θα αλλαζα θα ηταν οι μνημες,αλλωστε απο 4 σε 6 gb δεν ειδα και μεγαλη διαφορα.νομιζω οτι την παρουσα στιγμη το pc πιανει περιπου την μιση αρχικη τιμη.σιγουρα η μεταπωληση δεν ειναι ο μοναδικος λογος για να πουλησει καποιος,ομως μπορει να αξιζει τον κοπο να δω πχ.direct x 11,η την γρηγοραδα ενος ssd,η χαμηλοτερες καταναλωσεις.μου αρεσει να βελτιωνω και να κανω ευκολοτερο το χομπυ μου.

kalabortsos
11-12-09, 18:43
ειμαι κατοχος ενος υπολογιστη που αποτελειται απο....
core duo E 7300
asus P5Q
6 gb adata 800 mhz
2x320 raid 0 wd aaks
shaphire radeon 4870 1 gb.
απο αυτα σκεφτομουν να αλλαξω τον 7300 με εναν 8400,ισως αλλα 2 gb μνημη,την 4870 με την 5770(δεν ξερω αν θα ειναι εξισου γρηγορη)και τελος εναν ssd(τους οποιους θεωρω ακριβους για την τσεπη μου)intel postvile 80 gb,η καποιον πιο φθηνο kingston http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.345271,γνωριζω οτι ειναι μικρος και αργος(αναγνωση),τελικα δεν εχω κατασταλαξει με τον ssd.
μετα σκεφτομαι οτι αν αλλαξω ολα αυτα δεν παω για core i7 η ι5-ι7(προτιμω core ι7),
ομως απο λιγο που κοιταξα στο hwbot ειδα οτι ο 8400 ειναι καλυτερος απο τον core i7 920-950-960,τι γινετε λαθος τα λεει το site?
βασικα ειμαι ευχαριστημενος απο τον τωρινο μου υπολογιστη,ομως ηδη εχει χασει χρηματικα την μιση του αξια,ειναι κι αυτος ενας λογος που θα ηθελα να τον αλλαξω(με core i7).παιζω παιχνιδια,επεξεργασια βιντεο,HD.αν εχετε καποια προταση,τι να κανω?διαθετω 700 ευρω για νεο pc,χωρις τροφοδοτικο,κουτι,dvd,floppy...

αφου δεν υπαρχουν αλλες γνωμες για αλλαγη η αναβαθμιση,αν γνωριζει καποιος απαντησεις με τα ερωτηματα του αρχικου μου ποστ?,για να μαθαινουμε κιολας.ειναι η 5770 εξισου γρηγορη με μια 4870?το hwbot λεει πως ο 8400 ειναι καλυτερος απο core i7 925-950-960?επισης σε ssd μπορω να κανω image εγκατασταση λειτουργικου?

ipo
11-12-09, 19:02
Αν ο στόχος σου είναι να κερδίσεις από τη μεταπώληση, μην ξοδέψεις ούτε ευρώ στον τωρινό υπολογιστή. Πιο πολλά θα χάσεις από την αναβάθμιση, παρά θα κερδίσεις από τη μεταπώληση.

Εάν θέλεις να δεις διαφορά στις επιδόσεις, αγόρασε μόνο έναν ssd με 200€. Ο υπολογιστής που έχεις είναι έτσι κι αλλιώς καλός.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω δε σε ενδιαφέρει να εξαντλήσεις τα περιθώρια ωφέλιμης ζωής του, αλλά να τον αλλάξεις σε κανένα χρόνο, οπότε και η αύξηση της DDR2 περιττή είναι. Προτείνω κατά τον Οκτώβριο να τα πουλήσεις όλα και να αγοράσεις core i9.

Cris Director
11-12-09, 19:43
απο λιγο που κοιταξα στο hwbot ειδα οτι ο 8400 ειναι καλυτερος απο τον core i7 920-950-960,τι γινετε λαθος τα λεει το site?

:D
Για δώσε κάποιο link...

kalabortsos
11-12-09, 21:27
Αν ο στόχος σου είναι να κερδίσεις από τη μεταπώληση, μην ξοδέψεις ούτε ευρώ στον τωρινό υπολογιστή. Πιο πολλά θα χάσεις από την αναβάθμιση, παρά θα κερδίσεις από τη μεταπώληση.

Εάν θέλεις να δεις διαφορά στις επιδόσεις, αγόρασε μόνο έναν ssd με 200€. Ο υπολογιστής που έχεις είναι έτσι κι αλλιώς καλός.

Απ' ό,τι καταλαβαίνω δε σε ενδιαφέρει να εξαντλήσεις τα περιθώρια ωφέλιμης ζωής του, αλλά να τον αλλάξεις σε κανένα χρόνο, οπότε και η αύξηση της DDR2 περιττή είναι. Προτείνω κατά τον Οκτώβριο να τα πουλήσεις όλα και να αγοράσεις core i9.

καταλαβα το σκεπτικο σου,εχει λογικη(μεταπωληση,αναβαθμιση)κλπ..
ssd θα παρω,ειτε σκετο,ειτε σε αλλαγη.
τωρα για core i9 δεν ξερω γιατι απο οτι ακουγεται δεν ειναι και οτι καλυτερο για gamers,πιο πολυ βγαινει για servers,workstation,δεν θα με χαλαγε παντως ενας εξαπυρηνος,ομως τις καλες αγορες τις κανω τα χριστουγεννα λογο ημερων και γιορτης.γιατι ομως τον οκτωμβριο?

........Auto merged post: kalabortsos πρόσθεσε 4 λεπτά και 47 δευτερόλεπτα αργότερα ........


:D
Για δώσε κάποιο link...
μετα χαρας.....http://hwbot.org/hardware.compare.do?type=cpu&id=1512_1&id=1741_1.δεν ξερω ποσο αληθευουν αυτα,πολοι χρηστες δεν τα λαβαινουν υποψι τους η δεν τα εμπιστευονται.ακυρο το σκορ που βγαινει ειναι 5-2 υπερ του ι7 κι οχι 6-1 που δινει το site.

Hodad
11-12-09, 21:55
Τα benchmarks δεν αξίζουν τίποτα αν δεν ξέρεις πως να τα επεξηγήσεις.
Το συγκεκριμένο site είναι για άλλη δουλειά και όχι για να συγκρίνονται επεξεργαστές με τον τρόπο τον οποίο εσένα σε ενδιαφέρει.

Η 4870 σε γενικές γραμμές είναι γρηγορότερη από τη 5770 στα περισσότερα παιχνίδια που κυκλοφορούν σήμερα αλλά αρκετά πιο ενεργοβόρα.

Cris Director
11-12-09, 23:12
ακυρο το σκορ που βγαινει ειναι 5-2 υπερ του ι7 κι οχι 6-1 που δινει το site.

Ναι, έχουν κάνει λάθος στον πίνακα. :D

ipo
11-12-09, 23:45
μετα χαρας.....http://hwbot.org/hardware.compare.do?type=cpu&id=1512_1&id=1741_1.δεν ξερω ποσο αληθευουν αυτα,πολοι χρηστες δεν τα λαβαινουν υποψι τους η δεν τα εμπιστευονται.ακυρο το σκορ που βγαινει ειναι 5-2 υπερ του ι7 κι οχι 6-1 που δινει το site.
Πλάκα έχει που κερδίζει ο i7 με σκορ 5-2 και αυτοί δημοσιεύουν πάνω-πάνω ότι χάνει με 6-1. Τραγικό λάθος.

kalabortsos
16-12-09, 22:01
τη γνωμη σας για αυτη http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ECS-1366-X58-Ddr3-X58B-A2.htm.

kalabortsos
18-12-09, 00:45
τη γνωμη σας για αυτη http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Motherboards/ECS-1366-X58-Ddr3-X58B-A2.htm.

το μονο "ελλατωμα" ειναι οτι οι μνημες φτανουν τα 1333 mhz,δεν ξερω τι γινετε με update bios.επισης δεν ξερω τι λεει ποιοτηκος γενικα αυτη η μαρκα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.