PDA

Επιστροφή στο Forum : Sp2 και ξέχασα τα δεδομένα μου



electrician
20-03-06, 05:49
:cry: :cry: :cry: Έχω ένα pc δύο σκληρούς δίσκους εναν 120 και εναν 160 .Το κακο είναι οτι ο 160 χρειάζεται υποχρεοτικά sp2. Δύο σκληροι δίσκοι με πολλά partition αλλά το ένα 138gb γεμάτο έτοιμο να σκάσει!!!. Οπότε έχωντας xp με sp2 ξεχνιέμαι και περναω τα xp ξανά σε άλλο partition αλλά χωρίς sp2 και μπαίνω σε αυτά. Με το που μπαίνω και πάω να ακούσω μουσική απο το μεγάλο partition ένα μύνημα χτυμπαει drive is not accesible και καταλαβαίνω αμέσως τη μαλ_κια που είχα κάνει. Γιατί τα γράφω όλα αυτά; Γιατί είναι 5 το πρωί και σκέφτομαι τη να κάνω χωρίς να ξέρω, αν κανείς ξέρει καλό θα μου κάνει να μάθω μήμπως κλείσω κανα μάτι.:cry: :cry: :cry:

YiannisM
20-03-06, 05:54
Εε, ξαναμπές μ εκείνο που έχει SP2.

mrsaccess
20-03-06, 06:00
Βάλε το sp2 από τα updates της Microsoft! Νομίζω είναι στο help & support;

ZORO
21-03-06, 02:41
Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην μπορείς να δεις τα δεδομένα σου λόγο sp2. Εξάλου τα διάφορα service pack δεν αλλάζουν τα δεδομένα μας, ενημερώσεις στα αρχεία του λειτουργικού κάνουν. Οπώτε μου έρχονται 2 λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό.

1. Η ασφάλεια του ntfs.
Ως χρήστης στα καινούργια Xp, έστω και εάν έχεις λογαριασμό administrator δεν έχει δικαίωμα πρόσβασης. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να του δώσεις πρόσβαση.

2. Κρυπτογράφηση από τα winXp Sp2
Έχεις κρυπτογραφήσει τα δεδομένα σου με τα παλιά windows, τα καινούργια δεν έχουν το ψηφιακό κλειδί που δημιουργησάν τα πρώτα. οπώτε δεν μπορούν να τα αποκρυπτογραφήσουν. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να μπεις στα winXp Sp2 και να τα αποκρυπτογραφήσεις.

moshstef
21-03-06, 03:18
Πάντως μου φαίνεται πολύ περίεργο να μην μπορείς να δεις τα δεδομένα σου λόγο sp2. Εξάλου τα διάφορα service pack δεν αλλάζουν τα δεδομένα μας, ενημερώσεις στα αρχεία του λειτουργικού κάνουν. Οπώτε μου έρχονται 2 λόγοι που μπορεί να συμβαίνει αυτό.

1. Η ασφάλεια του ntfs.
Ως χρήστης στα καινούργια Xp, έστω και εάν έχεις λογαριασμό administrator δεν έχει δικαίωμα πρόσβασης. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να του δώσεις πρόσβαση.

2. Κρυπτογράφηση από τα winXp Sp2
Έχεις κρυπτογραφήσει τα δεδομένα σου με τα παλιά windows, τα καινούργια δεν έχουν το ψηφιακό κλειδί που δημιουργησάν τα πρώτα. οπώτε δεν μπορούν να τα αποκρυπτογραφήσουν. Σε αυτή την περίπτωση μπορείς να μπεις στα winXp Sp2 και να τα αποκρυπτογραφήσεις.
Είναι το όριο των 137GB.;)
Πάντως electrician νομίζω ότι και εγώ είχα κάνει το ίδιο και δεν χάθηκαν τα αρχεία. Απλά εγκατέστησα το sp2 και ήταν εντάξει, αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Darkman_
22-03-06, 15:38
Πάντως electrician νομίζω ότι και εγώ είχα κάνει το ίδιο και δεν χάθηκαν τα αρχεία. Απλά εγκατέστησα το sp2 και ήταν εντάξει, αν δεν με απατά η μνήμη μου.

Όταν είχε βάλει ο συγκάτοικός μου το σκληρό του (200Gb) σε pc χωρίς sp2, χάθηκαν 2 partitions... Και δεν επανήλθαν ποτέ! :-Ρ

@ ADSLgr.com All rights reserved.