PDA

Επιστροφή στο Forum : Λίγη βοήθεια με τα ΙΡ...



kanenas3
07-01-04, 20:37
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!

Έχω ένα δίκτυο με 4 υπολογιστές που συνδέεται στο Internet με DSL (static IP). Το ένα μηχάνημα που λειτουργεί ως σερβερ έχει πάρει εξωτερικό ΙΡ απο το ρουτερ ενώ τα αλλα έχουν εσωτερικό (192.168.0.χ). Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να μπω (πχ με remote desktop) σε κάποιο από τα μηχανήματα με εσωτερικό ΙΡ όπως γίνεται με το σερβερ. Γνωρίζω ότι ο εύκολος τρόπος είναι να πάρω ένα ακόμα ΙΡ απο τον ISP μου αλλά δυστυχώς η Forthnet τα δίνει ανά 8 με κόστος 30ευρώ, οπότε ψάχνω να δω αν υπαρχει άλλος τροπος γι' αυτό. Υπάρχει δυνατότητα να κάνω redirect το εξωτερικό ΙΡ από τον σερβερ σε αλλο μηχάνημα μονο για κάποια ports?

Quadcore
08-01-04, 13:17
Δεν μας λες όμως στοιχεία για τον router σου. Έχεις και Firewall ?

Αυτό το οποίο ζητάς γίνεται με πολλούς τρόπους.
Παραθέτω 3.

1. Με Remote Desktop κάνεις connect στο PC που έχει το external interface (ip από forthnet) και απο εκεί με Remote Desktop κάνεις connect στα PC που έχεις στο "intranet" σου. Αυτός είναι ο εύκολος τρόπος.

Direct from your PC: Θέλεις τα κάτωθι:
a. Το PC που είναι συνδεδεμένο με τον Router σου να έχει Windows 2000 ή 2003
b. Routing and Remote Access enabled στο PC που έχει direct connection με το Internet.
c. Percistent route στο pc από το οποίο θα συνδεθείς στο "intranet" σου.
d. Αν έχεις Firewall πρέπει να ανοίξεις κάποια ports ή να βάλεις ένα range απο IP στο LAT του firewall.

Για το b. αν θες οδηγίες δες στο

a. Q178993 How to Use Static Routes with Routing and Remote Access Service
b. Q308208 How to configure VPN in Win 2000
c. Q300434 Allow remote users to access your network in Win2000
d. Q299810 HOW TO: Configure Windows 2000 to Be a Router

στο http://support.microsoft.com

Υπάρχη και τρόπος αν το επιτρέπει ο router σου (ports) το routing να γίνετε από εκεί.

Αν θέλεις και αλλές πληροφορίες...Let me know... :)

kanenas3
08-01-04, 17:38
Καταρχήν ευχαριστώ για τις προτάσεις σου θα τις δοκιμάσω και θα επανέλθω. Όσο για το ρουτερ είναι το κλασσικό Jetspeed 500i. Αυτό που ξέχασα να πω είναι ότι θα προτιμούσα να μην έμπαινα καθόλου στο σερβερ (remote desktop στο σερβερ και ξανά remote desktop για το pc) γιατί έχει όλη τη δουλεία της επιχείρησης και αν γίνει καμιά στραβή θα είμαι ο πρώτος που θα τα ακούσει άσχετα με τον αν φταίω. Κοινώς η καλύτερη λύση θα ήταν να γίνονται όλα αυτά από το ρουτερ. Θα δω τα links σου και αφου παιδευτώ λίγο θα σε ενημερώσω. Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια.

Quadcore
08-01-04, 18:50
Σαφέστατα και η δεύτερη λύση είναι η καλύτερη.

Να εξηγήσω ότι το routing στα windows 2000 ή 2003 το χρειάζεσαι για να υπάρχει επικοινωνία μεταξύ των δύο δικτύων. Το εξωτερικό και το εσωτερικό.

Μιας και είπες ότι είναι εταιρία να σε ενημερώσω ότι η όλη διαδικασία είναι ολίγων σύνθετη και φυσικά όπως είπες πάντα θα υπάρχει κίνδυνος για εξωτερικές επιθέσεις προς το εσωτερικό δίκτυο. Από το να πειραματιστής μόνος σου με κάτι και αν υπάρχει ανάγκη γιατί δεν ψάχνεις για εταιρίες που μπορούν να σου υλοποιήσουν κάτι τέτοιο με μεγαλύτερη ασφάλεια; (Για να μην πάθεις και να μάθεις) Μην με ρωτήσεις πια εταιρία…υπάρχουν αρκετές στο χώρο. :)

Μια σαφώς ποιο καλή και ασφαλής λύση είναι υλοποίηση VPN ή RAS με οικονομικότερη το RAS.

Να ρίξω και κανένα disclaimer αλλά Microsoft μην με κυνηγάς αύριο ; :wink:

euri
27-01-04, 13:32
Μια άλλη άποψη είναι να εγκαταστήσεις το VNC (www.realvnc.org) στα εσωτερικά PC, να τα δηλώσεις ως internal server στο router ΜΟΝΟ για τα συγκεκριμένα ports που δουλεύει το VNC (TCP port 5900) και να συνδέεσαι μέσω Internet χρησιμοποιώντας το VNC viewer (ως host θα δίνεις τη static IP σου)

Trooper
27-01-04, 13:39
Το VNC ειναι όντως πάρα πολύ καλό και γρήγορο. Το χρησιμοποιώ για να μπαίνω στο pc μου οταν είμαι στη δουλειά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.