PDA

Επιστροφή στο Forum : Ubuntu 9.10 lag



MoonFox
11-12-09, 03:11
Εκανα update το 9.10 και το laptop μου αρχισε να κολλαει απιστευτα. Εχω hp compaq nx7010 που εχει pentuim M 1.7 και 512 RAM. απ οτι έμαθα δεν οφειλετε στη μνημη. Αναγκαστικα να ξανακάνω format στο laptop και τώρα πάλη εχω το 9.04 και φοβάμαι να κάνω update το 9.10... τι φταίει ? help me pleaseeeee!!! :sorry: :sorry:

lambroix
11-12-09, 04:54
Το "κολλαει απιστευτα" μπορείς να το κάνεις λίγο ανάλυση; Τι σου κάνει ακριβώς; πού σου κολλάει; Εχεις Ubuntu 9.10 desktop ή Ubuntu 9.10 Netbook remix εγκατεστημένο; Σε γενικές γραμμες το 9.10 Netbook remix σε laptop έχει κάποια bugs με βασικότερα το ότι σου αναβοσβήνει η οθόνη, κλείνει το δίκτυο στο suspend και δεν δουλεύουν οι λειτουργίες των βοηθητικών πλήκτρων (Fn) κλπ.

sstratakis
11-12-09, 15:20
Το "κολλαει απιστευτα" μπορείς να το κάνεις λίγο ανάλυση; Τι σου κάνει ακριβώς; πού σου κολλάει; Εχεις Ubuntu 9.10 desktop ή Ubuntu 9.10 Netbook remix εγκατεστημένο; Σε γενικές γραμμες το 9.10 Netbook remix σε laptop έχει κάποια bugs με βασικότερα το ότι σου αναβοσβήνει η οθόνη, κλείνει το δίκτυο στο suspend και δεν δουλεύουν οι λειτουργίες των βοηθητικών πλήκτρων (Fn) κλπ.

Πέρα του Fn δεν ξέρω άλλα δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα. Όλα μια χαρά δείχνουν.

----
Καλό είναι να κάνεις ένα Explain σε αυτό που λες ότι κολλάει απίστευτα να το δούμε. Μπορεί να είναι ασυμβατότητα στην κάρτα γραφικών σου μέχρι και ασυμβατότητα σε κάποια συνδεδεμένη συσκευή.!

MoonFox
11-12-09, 17:23
Στο λαπτοπ μου ειχα τα ubuntu 9.04 μου το εβγαλε στα updates. Εκανε update το 9.10 και μετά δεν μου εμφάνιζε ουτε το wallpaper. Ανοιγε το pc και εμφάνιζε μαύρη οθόνη. Ούρε τους φακέλους στην επιφάνεια εργασίας, τπτ. Δεν μπορούσα να μεγιστοποιήσω κανένα παράθυρο, ούτε τα video. Όταν πατούσα μεγιστοποίηση μου εβγαζε απλά ένα μαύρο παράθυρο. Με την εντολή free στο terminal νομίζω οτι εμφανίζει πώση μνήμη τρώει, cpu κλπ. Εκει είδα οτι έχω μόνο 40-50MB free δλδ έτρωγε τα 450 απ τα 512 που έχω. ενώ με το 9.04 έχω 200ΜΒ ελεύθερη μνήμη. έιναι λογικό αυτό ?

flamelab
11-12-09, 17:32
Kλείσε services (λέγονται daemons στο Linux)

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=89491 (μπορεί κάποια από αυτά που λεει να αναφέρονται γιατί μπορεί να βρίσκονταν σε παλιότερη έκδοση, αλλα μπορείς να ακολουθήσεις αυτά που λεει)

MoonFox
11-12-09, 18:05
Σ ευχαριστώ αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά απο αυτή τη σελίδα!

flamelab
11-12-09, 18:08
Διάβασε αργά και προσκεκτικά.

lambroix
11-12-09, 22:48
Αυτό που φταίει είναι ένα bug του 9.10 σχετικά με την ανάλυση της οθόνης που εμφανίζεται σε ορισμένα laptops και ιδίως σε widescreens. Θα πρέπει να περιμένεις όπως όλοι μας να το διορθώσουν οι ομάδες εργασίας του ubuntu. Αν θέλεις να την ψάξεις περισσότερο πρέπει να κάνεις edit το αρχείο /etc/X11/xorg.conf και να αλλάξεις τις ρυθμίσεις ανάλυσης και refresh της οθόνης. Βρες απ το manual ή απ το bios ποιά κάρτα γραφικών έχεις και τι ανάλυση και refresh υποστηρίζει η οθόνη, απάντησε μου εδώ και θα στα δώσω στο πιάτο για το τι να κάνεις. :oneup:

sstratakis
12-12-09, 01:19
Εγώ πάλι έχω ανάλυση 1680*1050 Hp με Ubuntu Linux 9.10 και είναι όλα κομπλέ!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι έφταιξε.

MoonFox
13-12-09, 19:37
Πως θα ξέρω αν έχουν διορθώσει το bug ??? :(

Simpleton
13-12-09, 19:50
Αν πρόκειται για bug, κάνε μια αναζήτηση στο Launchpad με την έκδοση του Ubuntu και το μοντέλο της κάρτας γραφικών σου. Η εντολή free δείχνει μόνο τη χρήση της μνήμης (και το φυσιολογικό είναι να χρησιμοποιείται η περισσότερη). Για τη CPU, θα χρησιμοποιήσεις την top.

Το πρόβλημα που περιέγραψες πιο πάνω υπήρχε κάθε φορά που άναβες τον υπολογιστή;

MoonFox
13-12-09, 20:55
Ναι κάθε φορά!!!
thx θα δοκιμάσω αυτό που είπες

euklidis
15-12-09, 16:04
Βασικα γιατι εβαλες την 9.04 παλι και δεν εκανες clean install την 9.10;

lambroix
17-12-09, 04:27
Εγώ πάλι έχω ανάλυση 1680*1050 Hp με Ubuntu Linux 9.10 και είναι όλα κομπλέ!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι έφταιξε.
Είσαι τυχερός, μπορείς να αναφέρεις το μοντέλο του laptop να το χω στα υπ όψιν. Σε ανάλογες περιπτώσεις σε Sony Vaio VGN δεν υπήρξε κανένα πρόβλημα ενώ σε MSI U100 η οθόνη ήταν για πάρτυ με φωτορυθμικά. Άμα δεν σου κάνει κόπο κάνε και μία δοκιμή με το Ubuntu 9.10 Netbook Remix να δούμε αν όλα είναι κομπλέ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.