PDA

Επιστροφή στο Forum : Επείγον! Πρόβλημα με αίτηση για Connx



iris_gr
11-12-09, 18:59
Καλησπέρα!

Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει θα είμαι πραγματικά ευγνώμων!

Η κατάσταση έχει ως εξής:

Στο πατρικό μου έχουμε τηλέφωνο στον ΟΤΕ και είχαμε ιντερνετ 24αρα γραμμή από Forthnet. Μόλις έκλεισε το 12μηνο της Forthnet πήγαν οι δικοί μου στον ΟΤΕ και ζήτησαν να βάλουν CONNX. Εκεί τους είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν αίτηση για CONNX και ότι πρέπει πρώτα να κάνουν διακοπή στη Forthnet και όταν τους αποδεσμεύσει η Forthnet , τότε θα μπορούν να κάνουν την αίτηση, διότι λέει είναι περίπτωση μεριζόμενης πρόσβασης!!!

Έτσι αναγκάστηκαν να κάνουν αίτηση διακοπής στη Forthnet, και το αποτέλεσμα είναι να έχουν μείνει χωρίς ιντερνετ εδώ και σχεδόν 20 μέρες και ο ΟΤΕ να μη δέχεται ακόμη την αίτηση, διότι λέει ότι τις αιτήσεις τις κάνουν ηλεκτρονικά και στο online σύστημα δεν έχουν αποδεσμευτεί ακόμη από τη Forthnet! Στη Forthnet φυσικά ενώ λένε ότι η διακοπή είναι ζήτημα 2-3 ημερών, τους έχουν γραμμένους.

- Τι ισχύει τελικά; Δεν είναι ο καινούριος πάροχος που αναλαμβάνει όλα τα διαδικαστικά, αφού πάρει την εξουσιοδότηση του πελάτη; Δε θα έπρεπε ο Οτε να έχει παραλάβει την αίτηση;

- Κι αφού τελικά κατέληξε έτσι η κατάσταση, τι μπορούν να κάνουν τώρα οι δικοί μου για να βρούνε άκρη; Έχουν μείνει πολύ καιρό χωρίς ιντερνετ και το χρειάζονται. Ουσιαστικά έχουν καταλήξει δέσμιοι της Forthnet.

- Υπάρχει κάπου ο νόμος που λέει ποιος πάροχος αναλαμβάνει τα της διακοπής στην περίπτωση της μεριζόμενης πρόσβασης;

ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια

zoug100
11-12-09, 21:14
στο 134 που ειχα παρει προσφατα ελεγε μια επιλογη για αποδεσμευση απο αλλο παροχο.δηλαδη με λιγα λογια οτι ο οτε θα εκανε ολες τις απαραιτητες ενεργειες για να φυγει απο την forthnet στην περιπτωση σου.απορω γιατι εσενα σου ειπαν να ξεμπερδεψεις μονος σου με την forthnet.εντυπωση μου κανει.νομιζα πως ο οτε θα αναλαμβανε ολη την διαδικασια.
σου ευχομαι να ξεμπερδεψεις συντομα

ariadgr
12-12-09, 19:19
...πήγαν οι δικοί μου στον ΟΤΕ και ζήτησαν να βάλουν CONNX. Εκεί τους είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν αίτηση για CONNX και ότι πρέπει πρώτα να κάνουν διακοπή στη Forthnet και όταν τους αποδεσμεύσει η Forthnet , τότε θα μπορούν να κάνουν την αίτηση, διότι λέει είναι περίπτωση μεριζόμενης πρόσβασης!!!

Έτσι αναγκάστηκαν να κάνουν αίτηση διακοπής στη Forthnet, και το αποτέλεσμα είναι να έχουν μείνει χωρίς ιντερνετ εδώ και σχεδόν 20 μέρες και ο ΟΤΕ να μη δέχεται ακόμη την αίτηση, διότι λέει ότι τις αιτήσεις τις κάνουν ηλεκτρονικά και στο online σύστημα δεν έχουν αποδεσμευτεί ακόμη από τη Forthnet! Στη Forthnet φυσικά ενώ λένε ότι η διακοπή είναι ζήτημα 2-3 ημερών, τους έχουν γραμμένους.

- Τι ισχύει τελικά; Δεν είναι ο καινούριος πάροχος που αναλαμβάνει όλα τα διαδικαστικά, αφού πάρει την εξουσιοδότηση του πελάτη; Δε θα έπρεπε ο Οτε να έχει παραλάβει την αίτηση;

- Κι αφού τελικά κατέληξε έτσι η κατάσταση, τι μπορούν να κάνουν τώρα οι δικοί μου για να βρούνε άκρη; Έχουν μείνει πολύ καιρό χωρίς ιντερνετ και το χρειάζονται. Ουσιαστικά έχουν καταλήξει δέσμιοι της Forthnet.

- Υπάρχει κάπου ο νόμος που λέει ποιος πάροχος αναλαμβάνει τα της διακοπής στην περίπτωση της μεριζόμενης πρόσβασης;

Ανοησίες τους είπαν από τον ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ έπρεπε να αναλάβει τα πάντα, το Internet δεν έπρεπε να διακοπεί καθόλου, και δεν έπρεπε οι δικοί σου να είχαν κάνει καμία διακοπή στη forthnet.
Υπέβαλε ένα παράπονο στον ΟΤΕ αναφέροντας ποιός υπάλληλος παραπληροφορεί ταλαιπωρώντας τους πελάτες, ώστε τουλάχιστον να ενημερωθεί για τις σωστές διαδικασίες (με μερικά χρόνια καθυστέρηση) και να μη συνεχίζει την παραπληροφόρηση...

mondeo
13-12-09, 00:25
Ανοησίες τους είπαν από τον ΟΤΕ.
Ο ΟΤΕ έπρεπε να αναλάβει τα πάντα, το Internet δεν έπρεπε να διακοπεί καθόλου, και δεν έπρεπε οι δικοί σου να είχαν κάνει καμία διακοπή στη forthnet.
Υπέβαλε ένα παράπονο στον ΟΤΕ αναφέροντας ποιός υπάλληλος παραπληροφορεί ταλαιπωρώντας τους πελάτες, ώστε τουλάχιστον να ενημερωθεί για τις σωστές διαδικασίες (με μερικά χρόνια καθυστέρηση) και να μη συνεχίζει την παραπληροφόρηση...

Και θα κάνει τα μούτρα του υπαλλήλου κρέας:lol::lol::lol:

FuS
13-12-09, 20:33
Το λάθος ήταν από τον οτέ που δεν πήρε κατευθείαν την αίτηση, δεν έπρεπε να κάνεις τίποτα με την forthnet.
Μόνο όταν εκκρεμεί κάτι στο wcrm (κάποια προαίτηση από πάροχο) ο οτέ σε στέλνει στον πάροχο και δεν μπορεί να κάνει τίποτα ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.