PDA

Επιστροφή στο Forum : ''Έγκλημα & τιμωρία'' ή αλλιώς ''ο πελάτης δεν είναι γίδα σε μαντρί''..



malagad
11-12-09, 20:53
Για ακομα μια φορα σημερα επιβεβαιωθηκε μεσα μου η σκεψη πως καθετι που κανουμε, καλο ή κακο, καπου μας περιμενει παρακατω...να μας ανταποδωσει οσα μας αξιζουν.
Η παραπανω σκεψη βρισκει εφαρμογη σε πραξεις προσωπων αλλα και εταιρειων...
Ετσι λοιπον μετα απο ~ 16 μηνες αρραβωνα της τηλεφωνικης μου γραμμης με την Τελλας, αποφασισα να τον διαλυσω με συνοπτικες διαδικασιες. Η ''αγωγη διαζυγιου'' έγινε σε ενα καταστημα ενος αλλου, νεου πολυφερνου, γαμπρου ονοματι ''forthnet''. Ετσι, κι ενω οι διαδικασιες προxωρουν κανονικα ( με καθε επιφυλαξη ; ) δεχθηκα ενα τηλεφωνημα απο την ''απατηθεισα'', η οποια μεσω μιας κατα τα αλλα ευγενεστατης κυριας ηθελε να μαθει αν ολα ειναι καλα στη σχεση μας (προσεχουμε για σας και καλα)!!!
Εδω, οφειλω να πω, ως μπαμπας της γραμμης, πως ενιωσα ενα συνονθυλευμα αισθηματων τα περισσοτερα ομολογω οχι καλης προαιρεσης...
Μετα απο ενα πρωτο χερι λουσιμο -για τις ειρωνιες τυπου ''ας βλεπατε τι υπογραφατε στο αρθρο ταδε παρ. ταδε της συμβασης κυριε...για τις ταχυτητες εως .....για...για....για...για παρα πολλα πραγματα-, της εξηγησα τους λογους που με οδηγησαν στην αποφαση μου. Αμεσως μου εξηγησε οτι ακομα και τωρα -ποτε δεν ειναι αργα- μπορουσα να παγωσω τις διαδικασιες με τον αλλο γαμπρο και να μην αφησω τη γραμμη μου να μην φυγει απο τη ζεστη αγκαλια που αφηνει!!!

Ε, ΛΟΙΠΟΝ ΟΧΙ, ΜΑΝΤΑΜ !!!
ΟΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΕΣ -ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ- ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΜΗ ΚΑΙ ΜΝΗΜΗ.

ps : Try harder the next time, you may be allowed to have another chance! You never know!
Sincerely!

nEC
11-12-09, 22:39
...αν και δεν κατάλαβα τον σκοπό του μυνήματος, κανείς δεν μας υποχρεώνει να μείνουμε σε κάποιο πάροχο.

Η Τελλάς όπως και όλου προσπαθούν να σώσουν τον πελάτη, πού το πρόβλημα? αν είχες ΟΤΕ θα σε έπαιρνε ο ΟΤΕ, αν είχες forthnet θα σε έπαιρνε η forthnet.

ε και?

alwaysalone
11-12-09, 22:43
Ναι ετσι κανουν, αν δεν κανω λαθος αυτο το τμημα λεγεται Retention. Δε σου προτεινε κανα δωρακι για να μεινεις; πχ 2 μηνες παγια κλπ.
Πάντως δε το χειρίστηκε καλά απο ο,τι γραφεις. Σε καποιον που ειναι να σου φύγει δε του λες "ας προσεχες" (ή καπως ετσι). Τωρα δεν εχει καμια σημασια βεβαια, ελπιζω εκει που θα πας να ειναι καλύτερα :whistle: :p

hypatia
11-12-09, 22:47
Αν θέλεις, μας λες το λόγο που αλλάζεις πάροχο; Είχες προβλήματα με την Tellas;

uncharted
11-12-09, 22:47
...αν και δεν κατάλαβα τον σκοπό του μυνήματος, κανείς δεν μας υποχρεώνει να μείνουμε σε κάποιο πάροχο.

Η Τελλάς όπως και όλου προσπαθούν να σώσουν τον πελάτη, πού το πρόβλημα? αν είχες ΟΤΕ θα σε έπαιρνε ο ΟΤΕ, αν είχες forthnet θα σε έπαιρνε η forthnet.

ε και?
ετσι ακριβως, και στην κινητη τα ιδια γινονται με δωρακια τυρακια αυξημενες επιδοτησεις... :whistle:

alwaysalone
11-12-09, 22:56
Αν θέλεις, μας λες το λόγο που αλλάζεις πάροχο; Είχες προβλήματα με την Tellas;

Ε να μην ειχε ο ανθρωπος... :lol:

malagad
12-12-09, 08:50
...αν και δεν κατάλαβα τον σκοπό του μυνήματος, κανείς δεν μας υποχρεώνει να μείνουμε σε κάποιο πάροχο.

Η Τελλάς όπως και όλου προσπαθούν να σώσουν τον πελάτη, πού το πρόβλημα? αν είχες ΟΤΕ θα σε έπαιρνε ο ΟΤΕ, αν είχες forthnet θα σε έπαιρνε η forthnet.

ε και?

Ειπα εγω πουθενα οτι ειμαστε υποχρεωμενοι να μενουμε σε καποιον παροχο;
Ισως η Τελλας ή καθε αλλος παροχος, θα επρεπε αντι να προσπαθουν στο ''και πεντε'' να κρατησουν αγανακτισμενους πελατες να προσπαθουν να βελτιωσουν τα δικτυα τους και να μην το παιζουν ''κινεζοι'' καλυμμενοι πισω απο ρητρες 12μηνου και αλλα τετοια νομικα τερτιπια. Οπως λοιπον, ισως, καταλαβαινεις, ο στοχος του μηνυματος ειναι να δειξει οτι μπορεις να εχεις οποια σταση θελεις απεναντι στους πελατες σου, καταληγοντας να τους κυνηγας οταν ειναι πια πολυ αργα.
ΗΘΙΚΟ ΔΙΔΑΓΜΑ : ΦΤΙΑΞΤΕ ΔΙΚΤΥΑ!!!

Mr_X
12-12-09, 16:44
Ο συνήγορος του διαβόλου
Για ποιο λόγο να φτιάξουν δίκτυα ?? δεν επαρκούν?? Δεν μπορούν να δουλέψουν και με τις χαμηλότερες ταχύτητες ?? γιατί να κάνουν έξοδα αφού το κέρδος θα είναι ίδιο (δεν είναι τυχαίο ότι έχουν βαφτίσει ιδιωτικές γραμμές αλλά όταν γίνεται κάποια βλάβη επεμβαίνει ο ΟΤΕ )
Όταν η αρχή μιας Ελληνικής εταιρείας είναι μεγαλύτερο κέρδος με το χαμηλότερο κόστος (εάν μπορούσαν να κέρδιζαν χρήματα σήμερα με τυχών επένδυση που θα κάνουν αύριο ακόμα καλύτερα )
Πιστεύω ότι είναι στο χέρι μας να τιμωρούμε όλες αυτές τις επιτηρήσεις που μας πουλούν φύκια για μεταξωτές κορδέλες

hypatia
12-12-09, 17:43
Όλες οι εταιρείες έχουν φυσικά σκοπό το μεγαλύτερο κέρδος με τις δυνατόν λιγότερες παροχές. Την ίδια πολιτική βέβαια ακολουθεί και ο ΟΤΕ. Στην κωμόπολη που ζω, ο ΟΤΕ δεν έχει πόρτες από τον Απρίλιο, ενώ η αναβάθμιση που περιμέναμε από πέρσι (από 2 σε 8Mbps) δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε ένα χρόνο. Επειδή λοιπόν πλήρωνα πολλά και σερνόμουν στο ίντερνετ, έφυγα προς τη νεοαφιχθείσα Tellas και μέχρι στιγμής όλα άψογα.
Συμπέρασμα: Για μένα η Tellas είναι τέλεια, συγκρινόμενη με τα 2Mbps (θεωρητικά) πού είχα στον ΟΤΕ. Και σίγουρα για άλλους είναι απαράδεκτη, συγκρινόμενη με άλλους παρόχους.

gpz17
12-12-09, 19:05
Παιδιά δεν είναι πρωτόγνωρο το φαινόμενο αυτό για το Ελλαδιστάν. Όταν δεν υπάρχουν κρατικοί μηχανισμοί που να ελέγχουν την επάρκεια και την σοβαρότητα των εταιριών αυτών, καθώς επίσης να σέβονται τα παράπονα τον πολιτών που γίνονται μέσω διαφόρων φορέων. Τότε να ξέρετε ότι είμαστε έρμαιοι της τύχης μας. Να σας θυμίσω παραπλήσια κλίκα είναι οι τράπεζες, οι ασφαλιστικές αυτοκινήτων κτλ.

Ά και να μην ξεχνιόμαστε όταν μια κρατική υπηρεσία γίνεται ιδιωτική 'ΟΤΕ' δεν είναι πρέπον και ορθώς να είναι η μόνη υπεύθυνος για την ανάπτυξη και συντήρηση του δικτύου. Παρεμπιπτόντως δεν της ανήκει πλέον διότι διέρχεται από δημόσιες και ιδιωτικές περιοχές και εφόσον έχει πάψει να είναι κρατική θα έπρεπε να το ξεχάσει.

Και ρωτά τώρα όλοι οι πάροχοι που διατυμπανίζουν το ιδιόκτητό τους δίκτυο να μου πουν πότε σκάψαν και περάσαν τα καλώδιά τους; Μήπως απλός βάλανε κάνα server μέσα στα κατά τόπους κέντρα του ΟΤΕ, που ούτε μπαίνουν στον κόπο να τούς αναβαθμίζουν όταν γινόμαστε πολύ και οι ταχύτητες χαμηλώνουν.

Πλέον δεν μπορώ να εμπιστευτώ κανένα πάροχο, γιατί όλο κι από μια ιστορία έχω ακούσει για τον καθένα πάροχο.

uncharted
12-12-09, 19:09
Ά και να μην ξεχνιόμαστε όταν μια κρατική υπηρεσία γίνεται ιδιωτική 'ΟΤΕ' δεν είναι πρέπον και ορθώς να είναι η μόνη υπεύθυνος για την ανάπτυξη και συντήρηση του δικτύου. Παρεμπιπτόντως δεν της ανήκει πλέον διότι διέρχεται από δημόσιες και ιδιωτικές περιοχές και εφόσον έχει πάψει να είναι κρατική θα έπρεπε να το ξεχάσει.
δεν τα ξερεις καλα φοβαμαι, πουληθηκε ΚΑΙ το χαλκινο δικτυο στην DT... οντας σημαντικο asset

gpz17
12-12-09, 19:44
Να τέτοιες μ... :rainy: κάνουνε οι κυβερνήσεις και μετά την πληρώνουμε εμείς.

Η κυρα Μαρία πότε θα πάρει νοίκι από την DT για το χάλκινο που περνάει από το μπαξέ της... οέοο:whistle:

uncharted
12-12-09, 19:48
Να τέτοιες μ... :rainy: κάνουνε οι κυβερνήσεις και μετά την πληρώνουμε εμείς.
τωρα θα κανω τον δικηγορο του διαβολου, αλλα εμεις τις ψηφιζουμε ;)

gpz17
12-12-09, 19:55
τωρα θα κανω τον δικηγορο του διαβολου, αλλα εμεις τις ψηφιζουμε ;)

Και σ' αυτό υπάρχει μία απάντηση, στις Σκανδιναβικές χώρες συχνά πυκνά γίνεται για τέτοιου είδους θέματα και δημοψήφισμα, εδώ τίποτα. Αυτούς που ψηφίζεις σου έχουν πει όλες τις συμφωνίες που θα κάνουν πριν τούς ψηφίσεις; Ή έλαβαν ποτέ σοβαρά τα υψηλά ποσοστά αποχών που καταγράφονται...

uncharted
12-12-09, 20:01
Και σ' αυτό υπάρχει μία απάντηση, στις Σκανδιναβικές χώρες συχνά πυκνά γίνεται για τέτοιου είδους θέματα και δημοψήφισμα, εδώ τίποτα. Αυτούς που ψηφίζεις σου έχουν πει όλες τις συμφωνίες που θα κάνουν πριν τούς ψηφίσεις; Ή έλαβαν ποτέ σοβαρά τα υψηλά ποσοστά αποχών που καταγράφονται...
δημοψηφισμα για το αν επρεπε να πωληθει ποσοστο του κρατικου παροχου? :hmm:
δεν νομιζω να γινεται ουτε εκει πανω αυτο, αν εχεις ακουστα την teliasonera..

gpz17
12-12-09, 20:05
Οπότε τι προτείνεις...:?:

uncharted
12-12-09, 20:07
Οπότε τι προτείνεις...:?:
σαν τι να προτεινω δηλαδη? :?:

επανασταση του προλεταριατου? :lol:

προτεινω να διαλεξεις τον παροχο που σε βολευει, οποιος κι αν ειναι αυτος :)

τα υπολοιπα ειναι θεσμικα ζητηματα και μονο η ΕΕΤΤ μπορει να κανει κατι, αν παρει οδηγιες απο Ε.Ε.

gpz17
13-12-09, 16:53
Δηλαδή άκρη δεν βγάζουμε. Λες να μαζέψουμε υπογραφές μαζί με παράπονα και να τα στείλουμε στην ΕΕΤΤ για αρχή και βλέπουμε μετά; :hmm:

sdikr
13-12-09, 17:13
Να τέτοιες μ... :rainy: κάνουνε οι κυβερνήσεις και μετά την πληρώνουμε εμείς.

Η κυρα Μαρία πότε θα πάρει νοίκι από την DT για το χάλκινο που περνάει από το μπαξέ της... οέοο:whistle:

Μπορεί να ζητήσει να το βγάλουν, απλά ελπίζω μετά να μην θέλει τηλέφωνο :p

BlindG
13-12-09, 17:32
malagad, το νέο γαμπρό τον πέρασες από γενεές 14 για να είσαι σίγουρος, ή απλά παρέδωσες στην κόρη σου σε κάποιον "χοντρολεφτά υποσχετόπουλο" όπως λέει και ο Ζαχαρίας Δετοφτιάχνω? :p

malagad
13-12-09, 18:18
malagad, το νέο γαμπρό τον πέρασες από γενεές 14 για να είσαι σίγουρος, ή απλά παρέδωσες στην κόρη σου σε κάποιον "χοντρολεφτά υποσχετόπουλο" όπως λέει και ο Ζαχαρίας Δετοφτιάχνω? :p

Να σου πω την αληθεια, οχι. Και για να ειμαι ειλικρινης δεν μου το πολυγεμιζει το ματι κι αυτος, ομως ο στοχος εξηγησα παραπανω ποιος ηταν και παραμενει.
Προσωπικα εχω σιχαθει αυτην την προχειροτητα που διεπει τα παντα τριγυρω μας -δες ποσες σφαλιαρες φαγαμε σε μια μονο συνοδο 2 ημερων της Ε.Ε, προχτες- και θελω να δω κατι ν' αρχισει ν' αλλαζει. Και αιθεροβαμωνα να με πεις μεσα θα εισαι...

alwaysalone
13-12-09, 18:30
Να σου πω την αληθεια, οχι. Και για να ειμαι ειλικρινης δεν μου το πολυγεμιζει το ματι κι αυτος, ομως ο στοχος εξηγησα παραπανω ποιος ηταν και παραμενει.
Προσωπικα εχω σιχαθει αυτην την προχειροτητα που διεπει τα παντα τριγυρω μας -δες ποσες σφαλιαρες φαγαμε σε μια μονο συνοδο 2 ημερων της Ε.Ε, προχτες- και θελω να δω κατι ν' αρχισει ν' αλλαζει. Και αιθεροβαμωνα να με πεις μεσα θα εισαι...

Γιατι δεν ξανάρχεσαι στον ΟΤΕ ; :p Αφου, πάντα ευτυχώς, ο παλιός ειναι αλλιώς... :p

malagad
13-12-09, 18:52
Γιατι δεν ξανάρχεσαι στον ΟΤΕ ; :p Αφου, πάντα ευτυχώς, ο παλιός ειναι αλλιώς... :p

H ιδεα σου δεν θα ηταν κακη, αν δεν επρεπε να πουλησω κανενα χωραφι*, που δεν εχω κιολας:whistle:
Ασε που οσο του αλατιζουμε την πληγη με τους εναλλακτικους, που θα παει; Θα στρωσει προς το πολυ καλυτερο !!!

*νεα δεδομενα με 4νετ adsl economy plus nova -που εχουν οι γονεις μου στο πατρικο, γιατι η ερτ / digea και δεν συμμαζευεται θα το προσεγγισουν κατα το 2015- : 6 αρχικοι μηνες ~ 60€ και κατοπιν ~68€. Μεχρι και σημερα πληρωνα ~ 94€ για τα ιδια πραγματα. Not bad, I think...

@ ADSLgr.com All rights reserved.