PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή της Internet IP κάθε 12 ώρες



sem27gr
12-12-09, 15:01
Καλησπέρα,

Αναρωτιώμουν, δεν θα ήταν οι υπολογιστές μας πιο ασφαλής αν άλλαζε η internet ip μας κάθε μερικές ώρες; π.χ. να αν αφήσω το pc ανοιχτό το βράδυ συνδεδεμένο στο ίντερνετ, κάθε 12 η ώρα να έκανε disconnect και connect το router μου στον provider.

Πως μπορούμε να το κάνουμε αυτοματοποιημένα;

psyxakias
12-12-09, 15:03
Από ποια άποψη να είναι πιο ασφαλής ο Η/Υ σου άμα αλλάζει η IP σου κάθε 12 ώρες; Από ιούς; από hackers; από διωκτικές αρχές (πχ για παράνομα κατεβάσματα; Στις περισσότερες περιπτώσεις, δε σου προσφέρει καμία απολύτως ασφάλεια η αλλαγή IP.

DSLaManiaC
12-12-09, 15:03
Καλησπέρα,

Αναρωτιώμουν, δεν θα ήταν οι υπολογιστές μας πιο ασφαλής αν άλλαζε η internet ip μας κάθε μερικές ώρες; π.χ. να αν αφήσω το pc ανοιχτό το βράδυ συνδεδεμένο στο ίντερνετ, κάθε 12 η ώρα να έκανε disconnect και connect το router μου στον provider.

Πως μπορούμε να το κάνουμε αυτοματοποιημένα;

Σύντομη απάντηση: Δε θα ήταν πιο ασφαλής όχι.

sem27gr
12-12-09, 15:23
Ας πούμε ότι σερφάρουμε σε μια οποιαδήποτε ιδιωτική σελίδα, και ο ιδιοκτήτης της hacker , βλέπει όλες τις ip που συνδέονται σε αυτές, και προσπαθεί να τις χακάρει....

Το χακάρισμα μπορεί να γίνει από όσο ξέρω εάν ξέρει την ip σου, και αν του δώσεις αρκετή ώρα να προσπαθήσει.
Αλλάζοντας ip, δεν "χάνεσαι" από αυτόν;

DSLaManiaC
12-12-09, 15:51
Ας πούμε ότι σερφάρουμε σε μια οποιαδήποτε ιδιωτική σελίδα, και ο ιδιοκτήτης της hacker , βλέπει όλες τις ip που συνδέονται σε αυτές, και προσπαθεί να τις χακάρει....

Το χακάρισμα μπορεί να γίνει από όσο ξέρω εάν ξέρει την ip σου, και αν του δώσεις αρκετή ώρα να προσπαθήσει.
Αλλάζοντας ip, δεν "χάνεσαι" από αυτόν;

Δε θα καθίσει να ασχοληθεί κανείς μαζί σου..
Εκτός αν υπάρχουν πράγματα που δε μας λες. :whistle: :p

Γενικά απλά φρόντισε να έχεις ενημερωμένο σύστημα (updates) καθαρό από ιούς + ανοιχτό το firewall του router.

Αυτά προσφέρουν αρκετή ασφάλεια που θα σταματήσει τους πολλούς.
Αυτόν που (ίσως) να μην τον σταματάνε δε θα ασχοληθεί μαζί σου χωρίς λόγο απλά επειδή είδε την IP.

sem27gr
12-12-09, 16:11
Δεν είπα εγώ ότι θα ασχοληθεί κάποιος μαζί μου, αλλά απορία το έχω, δεν θα σε "ασφαλίσει" κάπως αυτό; Δεν ισχύει η σκέψη μου;

Είχα στήσει έναν ftp server πριν από μερικές μέρες σε ένα παλιό μηχάνημα που έχω και τον άφηνα ανοιχτό στο σαλόνι, πρόσεξα μια μέρα ότι επί 3 ώρες κάποιος προσπαθούσε να μπει.... δεν ξέρω που βρήκε το pc αυτό, αλλά δεν είχα torrents ανοιχτά ή κάτι....

euri
12-12-09, 16:25
Κάποιος "ασχολείται" μαζί σου αν (θεωρεί ότι) υπάρχει κάτι αξιόλογο στο δίκτυό σου. Το "αξιόλογο" είναι επίσης κάτι πολύ σχετικό και δεν είναι το ίδιο για τον καθένα.

Η αλλαγή ΙΡ βοηθάει λίγο αν κάποιος έχει στοχοποιήσει συγκεκριμένα το δικό σου δίκτυο. Αλλάζοντας ΙΡ θα σε χάσει. Προσωρινά όμως, καθώς ξέροντας τον ISP σου θα προσπαθήσει να βρει τη νέα σου ΙΡ...

Στη δική σου περίπτωση για το FTP που αναφέρεις, δεν πιστεύω ότι κάποιος έψαχνε εσένα, αλλά βρήκε μια υπηρεσία που έβγαινε στο Internet και προσπάθησε να την εκμεταλλευτεί. Κατά μεγάλη πιθανότητα δεν ήταν λοιπόν επίθεση κατά του sem27gr, αλλά έτυχε ο sem27gr να έχει κάτι ορατό στο Internet.

vrahnos
12-12-09, 17:24
Είχα στήσει έναν ftp server πριν από μερικές μέρες σε ένα παλιό μηχάνημα που έχω και τον άφηνα ανοιχτό στο σαλόνι, πρόσεξα μια μέρα ότι επί 3 ώρες κάποιος προσπαθούσε να μπει.... δεν ξέρω που βρήκε το pc αυτό, αλλά δεν είχα torrents ανοιχτά ή κάτι....


μην σε ανυσηχει, ειναι παρα πολυ απλο να σε βρει καποιος αν εχεις server ports ανοιχτες, πιθανοτατα καποιος εκανε port scan σε ολοκληρο το subnet σου (πολυ 99 φαση :whistle::rofl:) και εψαχνε για ipz που εχουν ανοιχτη την πορτα 21.
κατα τα'αλλα ακολουθα τις συμβουλες του DSLaManiaC και εισαι οκ..
ενας expert στις διαρηξεις δεν θα μπει σε καλυβα ενω υπαρχουν βιλες....δεν υπαρχει λογος.

uncharted
12-12-09, 19:45
Στη δική σου περίπτωση για το FTP που αναφέρεις, δεν πιστεύω ότι κάποιος έψαχνε εσένα, αλλά βρήκε μια υπηρεσία που έβγαινε στο Internet και προσπάθησε να την εκμεταλλευτεί. Κατά μεγάλη πιθανότητα δεν ήταν λοιπόν επίθεση κατά του sem27gr, αλλά έτυχε ο sem27gr να έχει κάτι ορατό στο Internet.
ετσι ακριβως, bots/scripts σκαναρουν ολοκληρα υποδικτυα για ανοιχτες πορτες, ειδικα με το ssh γινεται ενας χαμος... αν δεν εχεις ευκολο user/pass, δεν φοβασαι κανεναν

sem27gr
12-12-09, 21:38
Thanks για τις απαντήσεις.... ήταν πολύ κατατοπιστηκές.... βέβαια καλού κακού άλλαξα την πόρτα σε μια λίγο πιο δύσκολη για εντοπισμό σαν ftp....

Η αλήθεια είναι ότι αν ήθελε κάποιος να με hackarει συγκεκριμένα δν πιστεύω ότι θα το καταλάβαινα

:whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.