PDA

Επιστροφή στο Forum : Γιατί έπεσε τόσο πολύ ξαφνικά η ποιότητα της HOL;



britgreek
13-12-09, 04:35
Καλησπέρα σε όλους. Έχω δύο γραμμές HOL σε ξεχωριστά σπίτια. Τον τελευταίο μήνα, μετά από τη λεγόμενη αναβάθμιση που υποσχόταν η HOL, τα πράγματα έχουν γίνει πάρα πολύ άσχημα, ειδικά από άποψη ταχύτητας σερφαρίσματος. Ενώ συγχρονίζω στα 14 (περίπου) και κατεβάζω με 1400+, δεν μπορώ πια να δω ούτε βίντεο στο youtube, ούτε να μιλήσω στο skype και χρειάζεται πολύς χρόνος για να ανοίξουν οι σελίδες.

Δεν είναι θέμα υπολογιστή, γιατί υπάρχουν 4 υπολογιστές, οι 3 με XP και ο άλλος με windows 7, και το πρόβλημα υφίσταται. Δεν είναι όλοι οι υπολογιστές συνδεδεμένοι στο router. Την ώρα που θέλω internet συνδέω το καλώδιο στον υπολογιστή που χρησιμοποιώ (1 κάθε φορά).

Η τηλεφωνία, ενώ είναι POTS και στα δύο σπίτια, ξαφνικά έγινε κακή. Την ώρα που μιλάω διακόπτεται η κλήση χωρίς λόγο και το τηλέφωνό μου χτυπά μια φορά και σταματά. Αν καλέσω κάποιον η κλήση συχνά διακόπτεται στα 10 λεπτά και πρέπει να ξανακαλέσω. Στο ένα σπίτι καλείς τον αριθμό του, και δεν ακους τίποτα για 2-3 δευτερόλεπτα, ενώ το τηλέφωνο χτυπά μέσα στο σπίτι κανονικά (δοκιμή από κινητό). Πάντα η φωνή μας ακούγεται πολύ χαμηλά με αποτέλεσμα η επικοινωνία να είναι κακή και οι συνομιλητές μας να παραπονιούνται ότι δεν μας ακούνε.

Με τις βροχές στον Πειραιά, δεν είχαμε τηλέφωνο μια ολόκληρη νύχτα.

Ο ένας μας λογαριασμός ήρθε και μας ζητούσε να πληρώσουμε και τον προηγούμενο μήνα, ενώ τον έχουμε εξοφλήσει εμπρόθεσμα.

Τεχνικοί για να μιλήσεις για βλάβες δεν υπάρχουν μετά τις 22.00.

Ειλικρινά προβληματίζομαι, γιατί στο ένα σπίτι ζουν καρδιοπαθείς οι οποίοι πρέπει να έχουν άμεση πρόσβαση στο τηλέφωνο, ενώ δεν έχουν πάντα.

Στις περιοχές Πειραιά, Κερατσινίου, Νίκαιας, έχει κανένας άλλος πρόβλημα τον τελευταίο καιρό; Ρωτάω γιατί εμένα προσωπικά δεν με καλύπτει ως καταναλωτή η απάντηση που έλαβα τηλεφωνικά η οποία ανέφερε ότι "ίσως υπάρχουν πολλοί συνδρομητές μας στο DSLAM σας, και δεν μπορεί να γίνει τίποτα γι' αυτό".

Για να λέμε και του στραβού το δίκιο, οι φίλοι μας και πολλοί συγγενείς έχουν forthnet στον Πειραιά, και η γραμμή τους (τηλέφωνο και internet) είναι πολύ καλή. Αν ψάξετε τα post μου θα διαπιστώσετε ότι είμαι από τους πρώτους που φωνάζα κατά της Forthnet, μετά από την ταλαιπωρία που με ανάγκασαν να υποστώ.

Τα στατιστικά της μιας μου γραμμής είναι τα εξής:

Line Status: --- SHOWTIME
Link Type: Automatic, G.992.5 (ADSL2+) / Interleaved Path
Up Stream: 934 (Kbps.)
Down Stream: 13701 (Kbps.)
Operation Data:
Noise Margin:Upstream 11 dB Downstream 11 dB
Attenuation: Upstream 12 dB Downstream 28 dB
Fast Path FEC Correction: Upstream 0 Downstream 0
Interleaved Path FEC Correction: Upstream 234 Downstream 373336
Fast Path CRC Error: Upstream 0 Downstream 0
Interleaved Path CRC Error: Upstream 2 Downstream 7137
Loss of Signal Defect: Upstream 0 Downstream ---
Fast Path HEC Error: Upstream 0 Downstream 0
Interleaved Path HEC Error: Upstream 0 Downstream 0

Στη συγκεκριμένη γραμμή, η αναγνώριση κλήσεων δεν λειτουργεί πάντα. Απλά χτυπά το τηλέφωνο και δεν βγάζει ούτε αριθμό, ούτε unknown.

zamanis
13-12-09, 11:52
Τι να απαντησουμε εμεις τώρα; Αφου τα περιέγραψες όλα μόνος σου. Θα μας κατηγορησουν για δυσφημιση μετα.
Εγω δεν εχω προβληματα.
24mbit conn-x , 500m απο το κεντρο ΟΤΕ , snr = 9,5 , router = thomson 585v7 ( το ρουτερ το αγορασα απο forthnet-shop) , συγχρονισμος στα 19mbit , κατεβασμα 1,9 megabytes / sec , αποσυνδεση μια έως καμια φορα τη βδομαδα.
Ωρες αιχμης , δεν καταλαβαινει τιποτα , κατεβαζει με 1,9 megabytes/sec παλι ,
tv καναλι με ταχυτητα 1500 παιζει χωρις διαληψεις, βιντεο , κλπ ολα νορμαλ, σε συνδιασμο με rapidshare premium Που εχω κατεβαζει σφεντονα.

Εχει να κανει με το ΟΤΙ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΙΡΝΕΙΣ στην Ελλαδα.

ΛΑΡΙΣΑ κεντρο οτε μεταμορφωση:
Η προσωπικη μου αποψη αξιολογησης ( απο χειροτερο προς καλυτερο, οσον αφορα το ιντερνετ )
TELLAS , HOL, FORTHNET, OTENET

dikal
13-12-09, 12:29
Επειδή πρόσφατα έστησα μια γραμμή forthnet σε φίλο γείτονα, θα σας πω διαφορά με τη δική μου hol:
Εκείνος συγχρονίζει ~ 14/1, και κατέβαζε με 50KB από Nvidia.
Εγώ συγχρονίζω ~4.8/0.7 και κατέβαζα με ~400ΚΒ τον ίδιο driver μετά από περίπου μισή ώρα.

Άρα οι κατατάξεις των παρόχων θα διαφέρουν κατά περίπτωση, και ανάλογα με τη γραμμή.

@britgreek: Έλεγξε τη γραμμή σου κατ' αρχήν, και τσέκαρε τα στατιστικά σου κάποια στιγμή που υπάρχει πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι οι πρίζες είναι ελεύθερες από άχρηστες συσκευές, και δοκίμασε τι γίνεται αν αφαιρέσεις δοκιμαστικά όλα τα τηλέφωνα.
Θα έλεγα ότι έπεσε πολύ η ποιότητα της σύνδεσής σου και όχι η ποιότητα των υπηρεσιών της hol γενικότερα, η οποία νομίζω ότι μάλλον είναι σταθερή τα 2+ χρόνια που είμαι συνδρομητής της.

zamanis
13-12-09, 12:33
Επειδή πρόσφατα έστησα μια γραμμή forthnet σε φίλο γείτονα, θα σας πω διαφορά με τη δική μου hol:
Εκείνος συγχρονίζει ~ 14/1, και κατέβαζε με 50KB από Nvidia.
Εγώ συγχρονίζω ~4.8/0.7 και κατέβαζα με ~400ΚΒ τον ίδιο driver μετά από περίπου μισή ώρα.

Άρα οι κατατάξεις των παρόχων θα διαφέρουν κατά περίπτωση, και ανάλογα με τη γραμμή.

@britgreek: Έλεγξε τη γραμμή σου κατ' αρχήν, και τσέκαρε τα στατιστικά σου κάποια στιγμή που υπάρχει πρόβλημα. Βεβαιώσου ότι οι πρίζες είναι ελεύθερες από άχρηστες συσκευές, και δοκίμασε τι γίνεται αν αφαιρέσεις δοκιμαστικά όλα τα τηλέφωνα.
Θα έλεγα ότι έπεσε πολύ η ποιότητα της σύνδεσής σου και όχι η ποιότητα των υπηρεσιών της hol γενικότερα, η οποία νομίζω ότι μάλλον είναι σταθερή τα 2+ χρόνια που είμαι συνδρομητής της.


OK . παντως για απροσκοπτο streaming μονο το conn-x ειναι standard αξιοπιστο

dikal
13-12-09, 12:48
Μπορεί να έχεις δίκιο- εγώ δεν έχω connx κι ελπίζω να μην αναγκαστώ να βάλω.

edit:
Δες όμως κι αυτό (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=347357) για να δεις ότι όλα είναι σχετικά.

dentalan
14-12-09, 00:28
Έχω τα ίδια προβλήματα που ανέφερε και britgreek, εδώ και λίγες μέρες.Στη Λάρισα. Άφησα ένα μήνυμα στην τεχν υποστήριξη της hol το απόγευμα και το κουφό ήταν ότι μου πήραν τηλ. μέσα σε μισή ωρα. Μου είπαν ότι είναι ενα προβλημα γενικότερο στη Λάρισα λόγωκάποιων έργων που γίνονται και ότι θα επισκευαστεί. ΄
Δεν ξέρω περίεργο μου φαίνεται. Σε έναν έλεγχο ταχύτητας που έκανα είδα ότι υπάρχει μια τρομερά έντονη διακύμανση της download ταχύτητας/1-2min Εκεί που κατεβάζει με 7-8000Mbps πέφτει στα 2-3kbps και ξαναπάει στα 7-8 στη διάρκεια ενός download των 50-60MB.
Για να δούμε

lks
15-12-09, 18:04
Εγώ έχω γύρω στα 3-4 χρόνια ADSL (μονο) με HOL.
Είχα απο την πρώτη στιγμή που έβγαλε το θρυλικό πακέτο 4/1 το οποίο ήταν φανταστικό αν και είχε κάποιες παιδικές ασθένειες..... Απο την αναβάθμιση στα 24 και μετά τα προβλήματα άρχισαν.... Απορώ και εγώ τι έχει παει τόσο στραβά...
Ping άθλια, downloads κάτω του μετρίου. Πάλι καλά που δεν έχω και τηλεφωνία γιατι τότε .....

@ ADSLgr.com All rights reserved.