PDA

Επιστροφή στο Forum : Άλλο Βοηθεια για LINKSYS WAG120N vs speedtouch tg585v7



Σελίδες : [1] 2

nmann
13-12-09, 20:28
Καλησπερα παιδια ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με αυτα τα 2 Routers.Εχω forthnet ως 24mbps (και καλα...) αλλα ειμαι παλιος συνδρομητης και κατεχω ενα ενσηρματο speedtouch το οποιο ομως τωρα δε με καλυπτει διοτι οι αναγκες στο σπιτι εγιναν ασυρματες!
Βασει αυτων των 2 πιο θεωρητε πιο αξιοπιστο?Θελω να κρατα σταθερη τη γραμμη με τα λιγοτερα δυνατα disconnects.Υπάρχει περίπτωση να μου ανεβασει καποιο και κανα mbps???
Ευχαριστω εκ των πρωταιρων. :clap:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615261

http://www.thomsonbroadbandpartner.com/dsl-modems-gateways/products/product-detail.php?id=161

athtsa
14-12-09, 22:38
Φίλε εγώ περιμένω αύριο το LINKSYS WAG120N-EZ απο E-shop.Ελπίζω να μην απογοητευτώ.Μόλις το δοκιμάσω θα γράψω εντυπώσεις.

nmann
14-12-09, 22:44
Ευχαριστω athtsa , θα περιμενω εντυπωσεις:clap:

athtsa
15-12-09, 19:43
Φίλε μου ειμαι συνδεδεμένος 3 ώρες.Πρώτες εντυπώσεις:

1.Με Thomson tg585 συγχρόνιζα στα 13500 ενώ με το Linksys WAG120N συγχρονίζω στα 14500.
2.Εύκολο Interface με ποιότητα Cisco :)

Γενικά προς το παρόν είμαι πολύ ευχαριστημένος.

nmann
15-12-09, 21:32
Μπραβο το LINKSYS!Σε ανεβασε κιολας.Ευχαριστω πολυ φιλε athtsa!:oneup:
Κανα disconnect ειχες?Ειναι σταθερη η γραμμη?

athtsa
15-12-09, 23:48
Πλέον 7 ώρες συνδεδεμένος χωρίς καμία αποσύνδεση.Βέβαια ουτε και πριν είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις!
Φίλε μέχρι στιγμής πολύ καλό...Αν υπάρξει κάτι αξιοσημείωτο θα το γράψω!

*** Eνα πράγμα που παρατήρησα είναι πως δεν μπορείς να δείς τα χαρακτηριστικά της γραμμής σου όπως attenuation,margin και transmit power.Επικοινώνησα με το Support της Linksys και μου είπαν οτι αυτό δεν είναι διαθέσιμο με το Router που επέλεξα!

nmann
16-12-09, 21:28
ΚΑΛΟ ΚΙ ΑΥΤΟ!ΧΑΛΑΛΙ ΤΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΑΝΕΒΑΣΕΙΣ ΦΩΤΟ ΣΤΟ FORUM ΜΕ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΣΤΟ 192.168.1.1?ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ FORTHNET,ΟΠΟΤΕ ΑΥΡΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΩ, ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΚΙΟΛΑΣ :)

johnk10
17-12-09, 07:48
παιδια εγω το πηρα χτες το LINKSYS WAG120N-EZ WIRELESS-N ADSL2+ GATEWAY (ADSL OVER PSTN) και δειτε που μου συγχρονιζει με 24 συνδεση conn-x (192.168.1.1).

Eιναι ''σφαιρατο'' και δεν εχω πλεον τα προβληματα που ειχα με το BaudTec. Γενικα το συνιστω τουλαχιστον για οσους εχουν συνδεση με conn-x. Ασε που με το που θα βαλεις το cd με τους drivers θα συνδεθεις μεσα σε 5 λεπτα χωρις να πειραξεις το παραμικρο. Εγω το μονο που εκανα απο ρυθμισεις ειναι, που κατεβασα τα φιλτρα του firewall , αλλα και το ιδιο το firewall στο off.

Κατάσταση: Επάνω
Ρυθμός λήψης δεδομένων: 15317 kbps
Ρυθμός αποστολής δεδομένων: 1001 kbps
Cisco Logo

Σύνδεση PVC

Ενθυλάκωση: RFC 2516 PPPoE
Πολυπλεξία: LLC
QoS: UBR
PCR:
SCR:
Αυτόματος εντοπισμός: Απενεργοποίηση
VPI: 8
VCI: 35
Ενεργ.: 1
Κατάσταση PVC: Επάνω

nmann
17-12-09, 22:35
Δηλαδη μολις το συνδεσω να κανω το setup απο το cd και οχι απο το 192.168.1.1? :hmm:

johnk10
18-12-09, 10:03
ναι φιλε μου και σε 5 λεπτα θα εισαι online......Μετα αν θελεις μπαινεις και κανεις οτι θελεις στο (192.168.1.1)

athtsa
18-12-09, 12:56
Πραγματικά 3 μέρες χωρίς ουτε μια αποσύνδεση.Πολύ σταθερό και πολύ καλές ταχυτητες.

JoeBar
19-12-09, 14:38
Κάποιο από τα παιδιά που έχουν το WAG120 μπορεί να μας πει αν το έχει δοκιμάσει με wireless N συσκευές? Απόδοση, σταθερότητα?

johnk10
19-12-09, 16:36
Φιλε μου το δοκιμασα με wireless μεσο του τηλεφωνου μου (sony xperia X1i)......αλλα δεν ξερω τι λαθος κανω και δεν μπορω να συνδεθω . Ξερει κανεις τι ρυθμισεις πρεπει να κανω κι΄εγω ?

nmann
19-12-09, 20:19
Μαγκες μολις το εβαλα!
Πολυ καλο και σταθερο.Δεν εχω αποσυνδεσεις οπως πριν!
Και στο wireless πεταει!:) Πολυ ευκολο setup!!!

johnk10
19-12-09, 23:47
Ειδες που τα ελεγα ? Φιλε μου αν μπορεις πες μου τι ρυθμισεις πρεπει να κανω κι΄εγω στο wireless για να ειναι οκ.

nmann
20-12-09, 00:30
Mπες στο 192.168.1.1 και κανε κλικ στο wireless.Βαλε network mode mixed
δωσε απο κατω οτι ονομα θες και radio band auto
Στο wireless security βαλε wpa2-mixed και απο κατω τον κωδικο που θες.
Ελεξε στην τελευταια καρτελα advanced wireless settings το Ν transmission rate να ειναι στο auto!;)

johnk10
20-12-09, 01:04
ετσι ειναι αλλα δεν..........μηπως φταει τιποτε αλλο ?

JoeBar
20-12-09, 02:49
H Linsksys φταίει... :lol:

johnk10
20-12-09, 09:00
Παιδια ηθελε τελικα ενεργοποιηση εκπομπης :p γι΄αυτο δεν το εβλεπε το xperia ολα οκ.:rofl: Καλα μιλαμε φοβερο σημα, με χωρις οντως , αποσυνδεσεις. Τεσταριστηκε κι΄αυτο. ....''Χτυπα ξυλο'' ....... το router αυτο βγηκε για ΄μενα τελικα οτι καλυτερο κυκλοφορει αυτη την στιγμη.

kgiannopoulos
30-12-09, 17:53
Καλησπέρα παιδιά,

Πριν καμιά 10αριά μέρες αγόρασα κι εγώ το συσκεκριμένο μηχανανηματάκι από το eshop.
Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος μιας και είχα αρχίσει να αντιμετωπίζω προβλήματα με το παλιό. Επίσης έχω πλέον 2 μηχανήματα που υποστηρίζουν n δίκτυο αλλά το παλιό μηχάνημα υποστήριζε μόνο g.

Ενώ όλες τις προηγούμενες μέρες ήταν σταθερό χτες παρατήρησα ένα ¨πογκρόμ¨αποσυνδέσεων με παράλληλα reboots του router κάτι που με κάνει να πιστεύω ότι το πρόβλημα βρίσκεται στο μηχάνημα και όχι στη σύνδεση. Έχω παρατηρήσει ότι η θερμοκρασία του είναι σχετικά υψηλή. Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι κάτι που έχει να κάνει με αυτό ή κάποια ρύθμιση που έκανα που κάνει trigger κάποιο bug. Από κάποια ώρα χτες βράδυ και όλη μέρα σήμερα φαίνεται να δουλεύει σταθερά.

Ένα άλλο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μπορώ να συνδεθώ με το iphone σωστά. Με το παλιό μηχάνημα με το που ξεκλείδωνα το iphone είχα αυτόματα wifi. Στην αρχή το πρόβλημα λύθηκε ενεργοποιώντας το ssid broadcast. Μετά από διάφορους πειραματισμούς παρατήρησα ότι μου επιτρέπει να συνδεθώ μόνο με wep και μόνο εφόσον ενεργοποιήσω και απενεργοποιήσω το wireless mac filter. Συμπεριφέρεται δηλαδή σα να κάνει blacklist τη συσκευή ενώ αυτή η λειτουργία είναι απερνεργοποιημένη.

Επίσης παρατήρησα ότι τις πιο πολλές φορές όταν το σετάρω να δουλεύει σε mixed mode γυρνάει μόνο του σε b/g mixed ή όταν το σετάρω στο N only γυρνάει στο G only. Δεν ξέρω μήπως αυτό οφείλεται σε κάποιους συνδυασμούς που δεν μπορούν να γίνουν πχ N mode με wep encryption. Πάντως εμένα μου φαίνονται για bugs.

Στο site της linksys η μοναδική έκδοση firmware που υπάρχει είναι η 1.00.07 που είναι αυτή που έχει και η συσκευή.

Εσείς έχετε παρατηρήσει κάτι αντίστοιχο;

nmann
30-12-09, 19:34
Στην αρχη πολυ σταθερο,κυριολεκτικα πετουσε,με ανεβασε και κανα 2mbps!Μετα εiχα και εγω αποσυνδεσεις.Απο τη forthnet μου ειπαν να αναβαθμισω το firmware.Ως τοτε υπομονη....

john_karis
01-01-10, 23:02
Με πολλες ταυτοχρονες συνδεσεις (οπως στα torrents me polla peers) τι κανει ? Παει καλα. Μηπωσ σε τετοια περιπτωση με πολλα connection μπουκωνει και κανει προβληματα ?
ευχαριστω

nmann
02-01-10, 12:58
Στα torrents συγκεκριμενα που με τρελενει ειναι οτι εκει που κατεβαζω με 950kb/s ξαφνικα πεφτει στα2 η στα 10kb/s μετα επανερχεται και τελικα κανει disconnect...:cry:

john_karis
02-01-10, 15:34
disconect τι κανει ? Το ρουτερ? χανεις την συνδεση της adsl δηλαδη ?

Οσο για το οτι "παιζει" με πολλα peaks το download σου στα τορεντ ενταξει δεν ευθυνετε σιγουρα το ρουτερ.

Γενικως μπορεις να το τεσταρεις παλι στα disconect μηπως ηταν ατυχη στιγμη ?

Και κατι αλλο οταν δουλευει με πανω απο 50 peers στο τορεντ ανοιξε παραθυρο στον browser σου και δες η απλη περιηγηση σε σελιδες ειναι αργη ή σταθερη ?

Σε ευχαριστουμε παρα πολυ για τα τεστ σου.

nmann
03-01-10, 00:49
H απλη περιηγηση με παει μια μια!Τη μια πεταει την αλλη σουρνεται!
Οταν κανει disconnect σβηνει το λαμπακι του ιντερνετ και τελος.Μετα το ανοιγοκλεινω για να ξαναμπω...
Συνηθως αυτο συνεβαινε μερα παρα μερα.Ηταν τουλαχιστον 10 ατυχες στιγμες τη μερα!Ωσπου εβαλα παλι το tg585 μεχρι να βγαλει η linksys firmware (οπως τουλαχιστον ισχυρισθηκε η forthnet ....)
Αχ τι θα κανω δε ξερω :sorry:

JoeBar
03-01-10, 17:04
Α, ρε Linksys αθάνατη... :down:

Αντί να βγάλει κάτι αξιοπρεπές μετά την μεγάλη πατάτα που ονομάζεται WAG160N, αυτή συνεχίζει τα δικά της...

Τελικά το τελευταίο αξιόλογο modem/router τους, ήταν το WAG200G...

elsali
06-01-10, 14:17
hello παιδιά και από μένα!
Πρόσφατα αγόρασα το linksys wag120n και μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένη.
Απ'ότι είχα διαβάσει, υποτίθεται πως θα με συνέδεεε ασύρματα με ταχύτητα τουλάχιστον 100mbps, εφόσον και το macbookpro που χρησιμοποιώ είναι και αυτό συμβατό με τις n συσκευές.

Αντίθετα, με δυσκόλεψε πολύ να το συνδέσω ασύρματα, καθώς κανένα από τα κανάλια του δεν μου έδινε καλό σήμα. (και ορισμένα ping ξεπερνούσαν τα 200 ms), έχω το macbook δίπλα και μου δίνει μόνο 3 γραμμές σήμα. Επίσης συνδέετεαι με ταχύτητα 72 mbps ενώ θα έπρεπε τουλάχιστον 100. Δηλαδή μου δίνει λίγη παραπάνω ταχύτητα από τις συσκευές G.

Στην σελίδα του ρούτερ, έπρεπε κανονικά στο Radio Band, να είχε τρειες επιλογές. Το Auto , to Standard 20mhz, και το wide 40mhz. Στο δικό μου ρούτερ έχει μόνο τις δύο πρώτες. και υποψιάζομαι πως και γιαυτό το λόγο δεν συνδέεται με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Την Δευτέρα μου ήρθε από το e-shop και σκέφτομαι σοβαρά να το αλλάξω...

kgiannopoulos
07-01-10, 11:26
Ναι και σε μένα έχει μόνο τις δύο πρώτες επιλογές στο Radio Band.

Κι εγώ έχω mac και iphone και παρατήρησα αυτό που λες για το κακό σήμα. Βέβαια συνδέομαι με ethernet, απλά δοκίμασα και το ασύρματο και είδα ότι το σήμα ήταν στο μισό παρόλο που είναι δίπλα.

Έχω επίσης παρατηρήσει ότι δεν μπορείς να το έχεις σε n ή mixed mode με wep encryption πρέπει να είναι wpa τουλάχιστο, δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια τεχνική εξήγηση γι αυτό ή είναι bug. Μπορεί κάτι αντίστοιχο να συμβαίνει και με το radio band.

Επίσης το iphone δε συνδέται πάνω από μια μέρα σταθερά. Μετά θέλει reboot. Κάπου διάβασα βέβαια ότι μπορεί να έχει το router μηχανισμό που το μπλοκάρει μετά από κάποιες συνδέσεις - αποσυνδέσεις.

billaras004
07-01-10, 18:54
hello παιδιά και από μένα!
Πρόσφατα αγόρασα το linksys wag120n και μπορώ να πω ότι δεν είμαι ευχαριστημένη.
Απ'ότι είχα διαβάσει, υποτίθεται πως θα με συνέδεεε ασύρματα με ταχύτητα τουλάχιστον 100mbps, εφόσον και το macbookpro που χρησιμοποιώ είναι και αυτό συμβατό με τις n συσκευές.

Αντίθετα, με δυσκόλεψε πολύ να το συνδέσω ασύρματα, καθώς κανένα από τα κανάλια του δεν μου έδινε καλό σήμα. (και ορισμένα ping ξεπερνούσαν τα 200 ms), έχω το macbook δίπλα και μου δίνει μόνο 3 γραμμές σήμα. Επίσης συνδέετεαι με ταχύτητα 72 mbps ενώ θα έπρεπε τουλάχιστον 100. Δηλαδή μου δίνει λίγη παραπάνω ταχύτητα από τις συσκευές G.

Στην σελίδα του ρούτερ, έπρεπε κανονικά στο Radio Band, να είχε τρειες επιλογές. Το Auto , to Standard 20mhz, και το wide 40mhz. Στο δικό μου ρούτερ έχει μόνο τις δύο πρώτες. και υποψιάζομαι πως και γιαυτό το λόγο δεν συνδέεται με μεγαλύτερη ταχύτητα.

Αντιμετωπίζει κανείς παρόμοιο πρόβλημα;

Την Δευτέρα μου ήρθε από το e-shop και σκέφτομαι σοβαρά να το αλλάξω...

Για το ασύρμτο δοκίμασε σε απόσταση πάνω από 2-3 μέτρα. Μην είναι πολύ κοντά υπολογιστής - ρούτερ.

elsali
07-01-10, 20:05
Για το ασύρμτο δοκίμασε σε απόσταση πάνω από 2-3 μέτρα. Μην είναι πολύ κοντά υπολογιστής - ρούτερ.

Το έχω δοκιμάσει και αυτο αλλά τζίφος... Ίσα ίσα που το σήμα μειώνεται...
Υπάρχει κάποιος που αγόρασε αυτό το ρούτερ και είναι ευχαριστημένος;
Με έχει απογοητεύσει σε μεγάλο βαθμό...

nmann
07-01-10, 21:42
Φωλα φαγαμε.....:mad:
Αν δεν βγει γρηγορα firmware θα το πουλησω σε κανα παιδακι για τοστιερα....:whistle:

toxicity
17-01-10, 20:59
το έχω μία εβδομάδα τώρα και ταλαιπωρούμαι, το έχω ρυθμίσει μόνο σε G, wpa2, standard 20mgh, και κάθε τόσο το macbook pro αποσυνδέεται, πρέπει να κλείσω και να ξανανοίξω το airport για να δεί το router.. καραμούφα είναι και μαιμού Ν.. αύριο θα το πετάξω στα σκουπίδια και θα πάρω asus ή level one

elsali
18-01-10, 18:08
Το πήγα πίσω το ρουτερ.
Τώρα πρέπει να βρω κατι καλό να πάρω γτ μετά απο αυτήν την απογοήτευση από την linksys. Περιττό να πω βέβαια πως η εξυπηρέτησή της στην αγγλία άψογη.
Είχα μπει σε live chat για να τους αναφέρω το πρόβλημα. Μου είπαν να το αντικαταστήσω γτ το μηχάνημα θα ήταν ελλατωματικό. Κατά την διάρκεια του τσατ με πεταξε (Surprise surprise) από την συνομιλία και την επόμενη μέρα με πήραν από την linksys τηλέφωνο.

Τι ρουτερ προτίνετε παιδιά; Τελικά τα linksys είναι καλά κ πέσαμε στην περίπτωση; Ή τίποτα δεν είναι τυχαίο;

wallace4
18-01-10, 19:42
Καλησπερα σε ολους ειμαι καινουριος στο φορουμ και ο λογος ηταν η αναζητηση του προβληματος που λεγετε wag120n δυστυχωσ το αγορασα σημερα γιατι το τομσον που ειχα δεν εκπεμπει πλεον ασυρματα και ετσι το δουλευω μονο ενσυρματα.Το προβλημα που ειχα ηταν οτι αφου εκανα εγκατασταση και ολα οκ συνδεθηκα στο ιντερνετ με πεταξε εξω πηρα στο 1242 και μου ειπαν οτι εχει προβλημα η γραμμη γιατι και με ονομα και κωδικο του οτε δεν επαιρνε IP και το λαμπακι το ινετρνετ εμενε σβηστο.Αλλαξα παλι και εβαλα το παλιο το ρουτερ και ετσι συνδεθηκα παλι.Εχει καποιος καμια ιδεα τι μπορω να κανω για το συγκεκριμενο προβλημα?Ξεχασα να πω οτι η ταχυτητα μου ειναι μονο 2mb/s (και καλα).
ευχαριστω εκ των προτερων.

kgiannopoulos
22-01-10, 00:02
Στην ιστοσελίδα της linksys φαίνεται πως έχει ανέβει νέο firmware (Ver.1.00.11).

download εδώ (http://downloads.linksysbycisco.com/downloads/firmware/WAG120N_Annex_A_ETSI_FW_1.00.11.zip) . Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, αν το δοκιμάσει κάποιος άλλος ας μας πει τι γίνεται.

panoskl
20-02-10, 20:44
Δοκίμασα εγώ το firmware αυτό και μετά (μπορεί να είναι και συμπτωματικό) έχω τρελλαθεί στα disconnects... Η Linksys με συμβούλεψε να αλλάξω το MTU size και την διαμόρφωση σε G.dmt (έτσι κι αλλιώς έχω 8άρα γραμμή).

Ίσως βελτιώθηκε λίγο αλλά σίγουρα δεν είναι όπως πριν...

Έχει κανείς το προηγούμενο firmware το 1.00.07 για ANNEX A;

Η Linksys ΔΕΝ μου το δίνει.

O OTE δεν βλέπει πρόβλημα από την πλευρά του. Άντε πάλι να δοκιμάζω άλλο router...

athtsa
25-02-10, 20:54
Εγώ πάντως σήμερα έβαλε το τελευταίο firmware {http://www.linksysbycisco.com/EU/en/support/WAG120N/download}.Πάντως και το 1.00.11 που είχα βάλει δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα!Αν προκύψει κάτι θα ενημερώσω.

ark80
26-02-10, 23:19
Καλησπέρα σε όλους! Εχω γραμμή FORTHNET εως 24 εδω και πάρα πολύ καιρο και μέχρι πρόσφατα ειχα κρατήσει το LINKSYS που μου είχαν δώσει πριν 3 χρόνια περίπου όταν είχα βάλει 512 σύνδεση. Συνεχως αγνοούσα οτι το router δεν ειναι adsl2+. Ποτε δεν είχα γραμμη πάνω απο 9Mbps. Αποφάσισα να τεστάρω το siemens που μου ειχαν στελει οταν το γυρισα σε double play.φυσικα το εβαλα μονο για δοκιμη καθως ολα τα ειχα wireless (desktop, laptop, ps3, iphone) και το router ειναι στο σαλονι.Να προσθέσω οτι ηδη ειχα βάλει το desktop και το ps3 σε POWERLINE δικτυο προσπαθώντας να αποφύγω την ακτινοβολία 4αρων συσκευων. Βάζοντας λοιπόν το siemens για τεστ η γραμμη πηγε απο τα 9 στα 13Mbps. το ps3 μια χαρα όπως και τα υπόλοιπα. Αψογες ταχυτητες.Δυστηχως ομως δε μπορουσα να το κρατησω καθως το laptop και το iphone τα εχω wireless. Και ετσι αγορασα το LINKSYS WAG120N. Την πρωτη ωρα και ενω ολα ηταν σωστα ρυθμισμενα δεν ειχα internet. ετσι απλα χωρις λογο. μετα ξεκινησε χωρις να πειραξω κατι και παλι χωρις λογο. Η γραμμη λεει 12500Kbps αλλα τα downloads ειναι τραγικα. απο το site της nvidia με 70kbytes????? καπακι βαζω το siemens και κατεβαζα με 1200kbytes! το ξανααλλαζω και παλι τα ιδια....ψαχνω 4 μερες τις ρυθμισεις χωρις αποτελεσμα. στο ps3 κανω ταμα να παιξω online. το σημα wireless την πρωτη μερα ηταν poor 10% με το ζορι. μεχρι σημερα δε ξεπερναει το 30%... Απλά θέλω να το σπάσω...Αν έχετε καμιά ιδεα θα ήμουν ευγνώμων....
Υ.Γ συγνώμη αν σας κούρασα

........Auto merged post: ark80 πρόσθεσε 0 λεπτά και 59 δευτερόλεπτα αργότερα ........

A! Ξέχασα να σας πω οτι εχω κάνει update στο τελευταιο firmware 1.0.0.12

kgiannopoulos
27-02-10, 20:34
Εγώ πάλι για κάποιο λόγο δεν μπορώ να κάνω update το firmware. Ξεκινάει η διαδικασία και μόλις τελειώσει βγάζει μια σελίδα με αλαμπουρνέζικα. Κάνω refresh και είναι όπως ήταν πριν, το update δεν έχει γίνει.

Η διασικασία που κάνω είναι Administration -> Firmware Upgrade -> Choose File -> Upgrade. Ξεχνάω κάτι;

ark80
28-02-10, 11:42
Ναι αυτή ειναι η σωστή διαδικασία. Κοίταξες μετά πάνω δεξια το firmaware version;

kgiannopoulos
28-02-10, 15:49
Ναι κοίταξα, είναι ακόμη το 1.00.07!

ark80
28-02-10, 18:33
Παράξενο...ισως εινα χαζο αυτο που θα πω αλλα το εκλεισες τελειως και ξανα απο την αρχη;

nothing
02-03-10, 16:28
εγω αλλη απορια εχω...
ολα καλα και σταθεροτατα στο router και το να συνδεεται με τις συσκευες ασυρματα μια χαρα (το n δεν εχω τεσταρει ακομα ετσι να δω αλλα ολα τα αλλα μια χαρα).

φυσικα αφου εκανα τις απαραιτητες ρυθμισεις στην αρχη για την γραμμη ολα αυτα...

Η απορια μου ειναι το wireless πως το κλεινουμε?
το ψαχνω εδω και ωρα και δεν το βρισκω...
φυσικα δε μιλαω για το ssid broadcast αλλα για κλεισιμο γενικο οταν δεν το θελω καθολου...

//τωρα ειμαι και στη σκεψη να αλλαξω και το firmware στο .12 αλλα σκεφτομαι αφου ολα ειναι σταθερα γιατι να το πειραξω??

//το μονο bug που βρηκα ηταν οταν εβαζες το wi-fi protected που ενεργοοποιει το mac-filtering απο μονο του οτι δεν προσθεσε τη συκευη (κινητο) ενος φιλου οταν το δοκιμαζαμε αλλα προσθεσε μονο το δικο μου κινητο... αναφερεται πως αυτο λυνεται με το .12 στο release του... αν δοκιμασω και δω διαφορα θα ενημερωσω...

ark80
03-03-10, 23:51
Το κλεινεις καπου απο τις ρυθμισεις για το wireless και συγκεκριμενα απο κει που διαλεγεις τον τυπο σηματος (B, G ,N Mixed). Εκει εχει και την επιλογη disabled. Αυτο κλεινει το wireless. Τωρα για το bug που αναφερεις δυστηχως δε γνωριζω να σου απαντησω...

ΓΙΑΝΝΗΣ13
04-03-10, 15:42
Παιδια εχω ενα sagem οταν μια διακοπη ρευματος το ξεκανε με αποτελεσμα απο 23/99 να πιανω 17/80 στην καλυτερη.Ειμαι σε μεγαλο δειλημα αναμεσα σε thomson απο forthnet-Linksys Wireless-N Home ADSL2+ Modem Router WAG120N - Ασύρματο router + switch 4 θυρών - PSTN και netgear απο πλαισιο.Πιο θα μου προτεινατε? (ή και καποιο αλλο) Μην μου καει παλι με την πρωτη διακοπη..

prodromosfan
04-03-10, 15:45
ρε γιαννο δεν ειπαμε οτιο το 120n εχει βγει προβληματικό οπως διαβασες και απο τα παραπάνω μηνυματα.

ΓΙΑΝΝΗΣ13
04-03-10, 15:54
ρε γιαννο δεν ειπαμε οτιο το 120n εχει βγει προβληματικό οπως διαβασες και απο τα παραπάνω μηνυματα.

Τι λες γι'αυτο http://www.plaisio.gr/Peripherals/Networks/Modem-Router/Wireless-Modem-Routers/Netgear-Wireless-Modem-Router-Annex-A-N-DGN2000-100ISS.htm ή για το LEVEL ONE WBR-6600A

hubman
04-03-10, 16:05
Ενα εχω να πω οτι η linksys εγινε απο τις χειροτερες εταιριες. Κριμα γιατι την ειχα σε εκτιμηση αφου ειμαι κατοχος και εγω της πατατας που λεγετε wag-160n, βεβαια σε λιγο θα το δωρησω σε καποιο ιδρυμα, μουσειο, δεν ξερω που αλλου αρκει να φυγει απο πανω μου.

ark80
05-03-10, 10:52
Τυχαιο ηταν βασικα που καηκε. Απο τα 2 που σκεφτεσαι θεωρητικα θα σου προτεινα το WAG120N αλλα προσωπικα το πηρα και σε μια εβδομαδα αφου το πηγα πισω αν διαβασες παραπανω τι τραβηξα..Μπορει να ηταν ελλατωματικο μπορει διαφορα. Πολλες φορες ειναι και να "ταιριαζει" στα δικα σου δεδομενα. Πχ σε μια συναδελφο ενα thompson της εριχνε συνεχεια τη γραμμη και επαιζε με adsl απλη αναγκαστικα και μολις της εδωσα ενα siemens ολα καλα δεν ξαναδιεκοψε ποτε και εχει κανονικα adsl2+. Και σκεψου οτι απο τη forthnet της λεγαν οτι το τελευταιο που μπορει να φταιει ειναι το router...

JoeBar
05-03-10, 16:00
Εγώ θα έλεγα να αποφύγεις το WAG120N. Καλύτερα το LevelOne WBR-6600 ή το Netgear DGN2000...

@ ADSLgr.com All rights reserved.