PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ



Tradeboss1981
14-12-09, 17:29
Ημουν μεχρι πριν 1 μηνα περιπου συνδρομητης στο ιδιοκτητο της forthnet. Ανηκω στο dslam ψυχικου και εξ'αρχης κλειδωνα σταθερα γυρω στα 11Mbit με 36dB περιπου downstream attenuation. Το SNR (ως γνωστον για forthnet) ηταν fixed στα 6,5dB περιπου με το πολυ 1 αποσυνδεση τη μερα και μετα παλι σταθερα στα 11.
Το προβλημα αρχισε απο σεπτεμβρη οπου ενα ωραιο πρωι το modem αρνιοταν πεισματικα να συγχρονισει γενικοτερα και οταν τελικα το αποφασισε μετα απο καποιες ωρες, κλειδωσε στα 6 και μετα απο ενα λεπτο παλι στα 3800 οπου και εκει σταθεροποιηθηκε. Εκτοτε, κι αφου δοκιμασα κανα δυο αλλα modem, η κατασταση εχει μεινει ετσι.(σημ. συνδεομαι με 585v7).
Με αφορμη λοιπον αυτο και επειδη δεν ημουν σε full llu και πληρωνα περαν της συνδρομης και παγιο οτε αποφασισα να διακοψω και να περασω σε 24αρα οτε με πακετο τηλεφωνιας καθως παραλληλα θα ειχα και πιο αμεση τεχνικη υποστηριξη για το προβλημα μου σε περιπτωση που συνεχιζε να υφισταται με την αλλαγη παροχου.

Η αλλαγη εγινε, τιποτα ομως δεν αλλαξε. Αντιθετως το downstream attenuation μου πλεον ειναι 41db κλειδωνει ΠΑΛΙ 3800 και σα να μην εφτανε αυτο επεσε και το usptream sta 800. Ακολουθησα την κλασσικη διαδικασια του φοβερου και τρομερου ψηφιακου ελεγχου του οτε οπου το παιδακι στο τηλεφωνο, ενω του περιεγραψα ακριβως το ιστορικο μου, αποφανθηκε πως 'τι να κανουμε ειστε μακρυα απτο dslam, δεν μπορω να δικαιολογησω με αυτα τα στατιστικα για να στειλω τεχνικους να κοιταξουν ΚΑΦΑΟ κτλ κτλ, οποτε για να μην πληρωνετε τσαμπα και βερεσε 24αρα σας κανω μια υποβαθμιση στα 8 και....just try to live with it'. Συγκρατιεμαι, δεν μιλαω, τον αφηνω να το κανει, το μοδεμ κλειδωνει ΑΡΧΙΚΑ στα 6 και πριν προλαβει να κλεισει το τηλεφωνο βλεπουμε επανασυγχρονισμο στα αγαπημενα μας...surprise surprise.... 3800! :whistle:

Εκει βεβαια, σε πρωτη φαση, δικαιωθηκα, ο ανθρωπος παραδεχτηκε οτι κατι παιζει με την γραμμη και τωρα περιμενουμε τα σαινια που θα κοιταξουν κατανεμητες κτλ.
Πραγματικα ειμαι περιεργος να δω τι στο διαολο συμβαινει και βεβαια περιμενω να διαβασω τη γνωμη σας η καποιες αναλογες εμπειριες!

(ειναι και το πρωτο μου ποστ, καλως σας βρηκα! :))

@ ADSLgr.com All rights reserved.