PDA

Επιστροφή στο Forum : Αμμ τη συνθεση τη καναμε(??), με το λειτουργικο τα βρηκαμε ??



nikosnt74
14-12-09, 21:48
Καλησπέρα σε όλους…:clap:

Αν και όχι πολύ σχετικός με το θέμα, μετά από ξεψάχνισμα στα threads εδώ, αποφάσισα(?????) να κάνω την εξής σύνθεση

Για ένα pc που κατά 95% θα δουλεύει internet (ωραία θα ήταν να ανοίγει τις σελίδες γρήγορα!!!), word,excel 3% απλά σχεδία AutoCAD και 2% ίσως editing avchd . επίσης θέλω να μπορεί να σηκώνει 1080p ταινίες (μονο για να βλέπω αν είναι οκ οι υπότιτλοι..)

Να προσθέσω ότι το pc ιδανικά θα μείνει ως έχει για τουλάχιστον 3-4χρονια…



Και τώρα έρχονται οι ερωτήσεις!!!! (εκτός και αν έχετε αντίρρηση για την σύνθεση..)

1. Να πάρω αλλά 2gb ram και να πάω σε win7 pro 64bit ή όχι και να προτιμήσω τα 32bit ?? (τα 2 βασικά προγράμματα μου AutoCAD και ένα λογιστικό είναι παλιά αλλά τα pro έχουν αυτό το xp mode που υποτίθεται ότι θα μπορούν να δουλεύουν εκεί.. )
2. θα δω κάποια διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα στα 6gb ram και τα 3.5 των 32bit ??
3. <<η onboard κάρτα <τρωει> 512mb και άλλο 1gb από bios και διάφορους drivers μένει από τα 3.5gb των 32bit 2gb>>… ισχύουν όλα αυτά??
4. έχει δοκιμάσει κανείς το xp mode??
5. o amd είναι συμβατός με 64bit?? η Motherboard??
6. ουφφφφφφ!!! Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε μένα τον δυστυχή??

VAVLAS
14-12-09, 22:05
Άλλαξε δίσκο.

Μην εμπιστεύεσαι την ασύμβατη seagate.

Τον black edition τον χρειάζεσαι;Θα κάνεις overclock?

nikosnt74
14-12-09, 22:29
τι λες γι'αυτο?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Samsung-Sata-Ii-1-Tb-32Mb-7200-HD103UJ.htm


οχι δεν θα κανω overclock αλλα για editing θελω τουλαχιστον 2.8ghz...

VAVLAS
14-12-09, 22:38
τι λες γι'αυτο?

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/Samsung-Sata-Ii-1-Tb-32Mb-7200-HD103UJ.htm


οχι δεν θα κανω overclock αλλα για editing θελω τουλαχιστον 2.8ghz...

Μια χαρά ο samsung:oneup:

Αν χρειάζεσαι τα ghz κράτα τον επεξεργαστή είναι γενικά οτι καλύτερο κυκλοφορεί σε σχέση απόδοσης-τιμής.

Για τα υπόλειπα περίμενε κάποιον άλλον να σου απαντήσει,γιατί δεν είμαι σίγουρος και δεν θέλω να σε παραπληροφορίσω.

Siba
14-12-09, 23:01
1. Να πάρω αλλά 2gb ram και να πάω σε win7 pro 64bit ή όχι και να προτιμήσω τα 32bit ??
64bit.


(τα 2 βασικά προγράμματα μου AutoCAD και ένα λογιστικό είναι παλιά αλλά τα pro έχουν αυτό το xp mode που υποτίθεται ότι θα μπορούν να δουλεύουν εκεί.. )
Λογικα θα δουλευουν.


2. θα δω κάποια διαφορά στην ταχύτητα ανάμεσα στα 6gb ram και τα 3.5 των 32bit ??
Θα δεις μεγαλη διαφορα.


3. <<η onboard κάρτα <τρωει> 512mb και άλλο 1gb από bios και διάφορους drivers μένει από τα 3.5gb των 32bit 2gb>>… ισχύουν όλα αυτά??
Υπολογισε πανω κατω σε μια καθαρη εγκατασταση, αμεσως μετα το startup περιπου 800ΜΒ RAM δεσμευμενα (με Αero ανοιχτο)


4. έχει δοκιμάσει κανείς το xp mode??
Δεν το εχω δοκιμασει. Δεν μου χρειαζεται.


5. o amd είναι συμβατός με 64bit?? η Motherboard??
Ναι.


6. ουφφφφφφ!!! Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε μένα τον δυστυχή??

Ο επεξεργαστης ειναι υπερβολικος για αυτο λες οτι θες να κανεις.

Με τα λεφτα που θα εξοικονομισεις βαλε μνημη. 6-8GB υπολογισε.
Τον δισκο που λες ξεχασε τον, ο samsung ειναι πολυ καλη επιλογη αλλα τον βρεις πουθενα πες το μας κ εμας.
Κοιτας και για WD black (και αμα τον βρεις επισεις πες το μας κ εμας).

........Auto merged post: Siba πρόσθεσε 2 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


οχι δεν θα κανω overclock αλλα για editing θελω τουλαχιστον 2.8ghz...
Αμα θες 2.8Ghz παρε 2.8Ghz (http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/CPU/AMD-Athlon-II-X4-630-AM3-2-8GHz-Cache-2MB-Box-ADX630WFGIBOX.htm)

sprog111
14-12-09, 23:35
Το XP mode είναι στην ουσία το virtual PC 2007 με "προεγκατεστημένα" τα windows XP από την microsoft. Πάει αργά και μακρυά από μας...
Επίσης υπάρχει στις στις version Professional Και άνω.

WAntilles
15-12-09, 09:33
1. Να πάρω αλλά 2gb ram και να πάω σε win7 pro 64bit...

Να πάρεις σύνολο 8GB RAM και να βάλεις 64-bit.

nikosnt74
15-12-09, 12:39
ευχαριστω πολυ για τις γρηγορες απαντησεις!!!

απο τα λιγα που σκαμπαζω, καταλαβαινω οτι το πλεονεκτημα της μπολικης ram ειναι οτι μπορεις να εχεις πολλες εφαρμογες ανοιχτες και να τις δουλευεις χωρις να κομπιαζει ο υπολογιστης.

στη δικη μου περιπτωση ομως, αυτο δεν ειναι και τοσο απαραιτητο. με το autocad και firefox
ανοιχτα πιστευω οτι θα μενει παντα πολυ μνημη ανεκμετάλλευτη...

αρα υπαρχει και καποιος αλλος λογος να την πληρωσω τωρα την extra ram (μιλαμε για 100€)

ισχυει αυτο που ακουω για ασυμβατοτητες πληκτρολογιων, ηχειων με τα 64bit??


ευχαριστω:oneup:

vligu
15-12-09, 15:09
Λοιπόν θεωρώ ότι τα 4GB είναι μια πολύ καλή επιλογή, γιατί και είναι λίγο ακρβές οι μνήμες αλλά και το ότι δεν θα τη χρειαστείς τόση μνήμη. Προφανώς περισσότερη μνήμη σημαίνει και καλύτερη απόδοση. Για να καταλάβεις που χρησιμοποιείται η μνήμη εκτός από το φόρτωμα πολλών προγραμμάτων ταυτότχρονα σκέψου το εξής: το λειτουργικό εκτός από την κύρια μνήμη RAM χρησιμοποιεί και μια άλλη μνήμη που λέγεται εικονική μνήμη. Αυτή η μνήμη ουσιαστικά επιτρέπει να τρέχουν προγράμματα που θέλουν πολύ μνήμη ή και πολλά προγράμματα ταυτόχρονα όταν δεν υπάρχει μπόλικη. Αυτό γίνεται για να χαρτογραφείται η δομή ενός προγράμματος που πρόκειται να τρέχει (σωρός, κώδικα, δεδομένα κτλ). Το μειονέκτημα με την εικονική μνήμη είναι ότι αυτή αποθηκεύεται στον δίσκο και συνεπώς είναι κατά πολύ πιο αργή από τη RAM. Συνεπώς όταν δεν υπάρχει πολύ μνήμη το λειτουγικό εναγκάζεται να κάνει εναλλαγές σελίδων (λογική διευθέτηση μνήμης) μεταξύ δίσκου και RAM και εκείνη την περίοδο η CPU μένει ανενεργή στις περισσότερες των περιπτώσεων γιατί περιμένει τον πολύ αργο δίσκο. *Ελπίζω να σου κάλυψα την απορία της μνήμης*
Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι δεν θα χρειαστείς προς το παρόν πάνω από 4GB μνήμη γιατί και πολλά προγράμματα να τρέξεις υπολόγισε να σου πάρει το λειτουργικό 1GB, τα άλλα 3 είναι για τα προγράμματα. Τα πιο χρονοβόρα προγράμματα που χρησιμοποιούνται συνήθως πιάνουν γύρο στα 300 με 400 MB. Και σε αυτά δεν συγκαταλέγονται firefox και άλλα που είναι ζήτημα να χρησιμοποιούν πάνω από 200MB. Τα 4GB στα λέω από προσωπική εμπειρία καθώς τρέχω και virtual machine στο pc μου και 1002 ταυτόχρονα και η μνήμη είναι υπεραρκετή.

Λοιπόν επειδή τα λόγια είναι περιττά δες μερικές εικόνες από το Task Manager του υπολογιστή μου.

Δες το και μόνος σου. Την στιγμή που έχω τραβίξει τα screen shots τρέχουν: Photoshop, Windows Movie Player (βλέπω ταινεία), Εικονικό linux σε vmware όπου σε εκείνο βλέπω ταινεία μέσω vlc, NetBeans (για προγραμματισμό) και firefox. Όπως παρατήρησες η μνήμη είναι γύρο στα 2.6GB!! Στη δεύτερη εικόνα θα δεις τι μνήμη καταναλώνει η κάθε διεργασία.
Θεωρώ ότι δεν θα βρεθείς ποτέ σε μια τέτοια περίπτωση αλλά και πάλι το σύστημά σου θα ανταπεξέλθει άνετα με 4GB. Του χρόνου βέβαια μπορείς να κάνεις και αναβάθμιση, αν θέλεις.

vligu
15-12-09, 15:18
Και κάτι άλλο, βάλε 64 και θα μένεις πολύ ευχαριστημένος. Το πληκτρολόγιο και το ποντίκη τα αναγνωρίζει χωρίς καθόλου drivers, εκτός αν είναι κάποιο περίεργο πληκτρολόγιο ή και ποντίκι με πολλές επιλογές που θέλουν τα drivers τους. Σε αυτή την περίπτωση εξαρτάται από τον κατασκευαστή των εξαρτημάτων. Αν αυτός θέλει να επιβιώσει στον άγριο ανταγωνισμό θα παρέχει και συμβατότητα με 64 bit.

nikosnt74
15-12-09, 16:47
φιλε vligou νομιζω θα συμφωνήσω μαζι σου...

στη φαση που ειμαι, 4gb και τα 64bit ειναι ο καλυτερος συνδυασμός, και σε καμια 2ετια περνω και αλλα 4gb (παμφθηνα τοτε φανταζομαι) και απλα τα κοτσαρω πανω στο motherboard...

Siba
15-12-09, 22:16
...και σε καμια 2ετια περνω και αλλα 4gb (παμφθηνα τοτε φανταζομαι)...

Ακουγετε λογικο αλλα δεν ειναι καθολου ετσι.

Οι μνημες εχουν ενα συγκεκριμενο χρονικο οριο οπου ριχνουν τις τιμες στην κατωτατη τιμη, απο εκει κ περα ακριβαινουν παλι και εξισωνουν την τιμη τους με τις νεες τρεχουσες.

Απτο παραδειγμα οι DDR2 το καλοκαιρι ηταν χωμα και τωρα εχουν οσο και οι DDR3. (οι οποιες επεσαν σε σχεση με το καλοκαιρι)

Γενικα αυτη η περιοδος δεν ειναι και πολυ καλη για αγορες/αναβαθμισεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.