PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια ρε παιδιά, 471 ευρώ λογαριασμός;



Oakenfold_
08-01-04, 05:14
Ας μου εξηγήσει κάποιος τι είναι άδικο να πληρώσω σε αυτό το.. "μαρκούτσι" που μου στείλανε..
Όπως έχω σημειώσει με κόκκινο έχω pstn γραμμή από 5/11/03 και αυτοί μου έχουν χρεώσει 221, 223 που ανοίκουν στην παλιά γραμμή.
Επίσης αυτά τα αναδρομικά 224, 227 τι είναι ρε παιδια;
Το άλλο; Δεν είχα επιλέξει εγκατάσταση απο συνεργείο ΟΤΕ και μου την χρέωσαν...
Και τέλος το φοβερό και τρομερό 226 αυτό με το πράσινο.. έχουν χρεώσει 01/12 μέχρι 31/01 που εγώ έκοψα την otenet πρίν το τέλος 2003.
Τι δεν πρέπει να πληρώσω;

Nick2k2
08-01-04, 06:09
Πωπω χάος :D
Λοιπόν για να δούμε τι βγαίνει.Απο οτι βλέπω πρέπει να είχες ISDN και να την γύρισες σε PSTN κάποια στιγμή.Οπότε τα πρώτα 55€ που βλέπω είναι απο την ISDN γραμμή απο την περίοδο 3-10 εως 4-11.Ως εδώ όλα καλά.Στις 5-11 γύρισες την γραμμή σου σε PSTN οπότε όλα τα υπόλοιπα είναι απο εκεί.Τώρα στην παράγραφο 2.1 δεν βλέπω επίσης κάτι λάθος όλες οι κλήσεις που έκανες μαζί με τους φπάδες είναι 19.3€.Απο κει και κάτω τώρα στην 2.2.1 είναι τα μηνιαία τέλη για την ISDN που αν δεν ισχύει πλέον,δεν ξέρω αν την έχεις ακόμα την γραμμή, δεν χρειάζεται να τα πληρώσεις.Το ίδιο ισχύει και για την 2.2.3.Στην 2.2.2 προπληρώνεις τα πάγια του δεκεμβρίου-ιανουαρίου οπότε είναι εντάξει.Στην 2.2.4 είναι τα αναδρομικά τέλη που σημαίνει είναι αυτά που πληρώνεις απο την αλλαγή της γραμμής στην προκειμένη περίπτωση είναι τα τέλη απο τις 5-11 μέχρι το τέλος του μήνα,οπότε είναι οκ και αυτά.Το 2.2.5 είναι το τέλος σύνδεσης της γραμμής οπότε οκ και αυτό. Τώρα για το 2.2.6 που έβαλες την ερωτηματικάρα :D είναι το τέλος της σύνδεσης για το dsl με την οτενετ.Δεν έχει σχέση που έκοψες την σύνδεση πρίν το τέλος του 2003.Προπληρώνεις και εδώ τους 2 επόμενους μήνες δηλαδή 49χ2=98€.Λογικά η σύνδεση θα πρέπει να δουλεύει μέχρι και το τέλος του γενάρη, οπότε αν είναι έτσι είναι εντάξει και αυτό.Το 2.2.7 είναι τα τέλη απο την ημερομηνία που έκανες την σύνδεση ondsl 384 με την οτενετ,λογικά μέσα στο νοέμβριο. Το 2.2.8 και το 2.2.9 είναι το πάγιο για την adsl που δίνεις στον οτε.Κανονικά θα πρέπε να τα είχαν όλα μαζι απο 1/12-31/1 δηλαδή αλλά επειδή στις 18/12 έγινε μείωση του παγίου απο τα 27.5€ που ήταν τον μήνα στα 24.9€ γιαυτό και στις χώρισαν τις τιμές.Απο 1-17/12 πληρώνεις με την παλιά τιμή και απο το 18/12-31/1 με την νέα τιμή.Οπότε είσαι εντάξει και εδώ.Το 2.2.10 είναι το τέλος ενεργοποίησης οπότε οκ και αυτό.Ε το μόνο που δεν πληρώνεις είναι το 2.2.11 που είναι το τέλος εγκατάστασης αφου λες οτι την εγκατάσταση την έκανες μόνος σου.

Οπότε για να κάνουμε μια σουμαρία, τα μόνα που δεν πληρώνεις είναι το 2.2.11 και δεν ξερω για τα 2.2.1 και 2.2.3 τι παίζει,αν έχεις κόψει την ISDN τότε και αυτά δεν θα πρέπει να τα πληρώσεις.Όλα τα άλλα φαίνονται εντάξει πάντως. :D

shakm
08-01-04, 06:35
Καταρχήν ο λογαριασμός χωρίζεται σε προ και μετά dsl.. Η πρώτη βλέπω είναι isdn και η δεύτερη pstn. Μήπως λοιπόν πριν κάνεις την γραμμή dsl έιχες αλλάξει τη γραμμή από isdn σε pstn ? Η αλλαγή αυτή χρεώνεται αυτή τη στιγμή γύρω στα 40 ευρώ νομίζω (μήπως τη χρεώσαν σαν κόστος εγκατάστασης adsl ; λέω γω τώρα..)

Περίεργο μου φαίνεται που έχεις "κλήσεις προς internet" στη περίοδο από 5-11. Μήπως έχεις κρατήσει και κανα modem με κανένα πρόγραμμα να κάνει αυτόματα redial. Μπούρδα σου λέω μάλλον τώρα, απλά επειδή έχει τύχει σε κάποιον..

Να ξεκινήσω με τις υπογραμμίσεις σου. Έχεις υπογραμμίσει τη δεύτερη περίοδο. Αυτή προφανώς είναι η περίοδος που ενεργοποιήθηκε το dsl, έτσι ; Δε βλέπω κάτι περίεργο στην ημ/νια καθεαυτή.

Το 2.2.1 δεν ξέρω ειλικρινά..

Για το 2.2.4 τσέκαρε και τους προηγούμενους λογαριασμούς σου να δεις τπτ που "ξέφυγε" από τον έναν. Αν έχεις αναλυτικό θα βοηθούσε πολύ (μπορείς πάντα να παρεις τηλ να σε διαφωτίσουν τι εννοούν με τα αναδρομικά τους) Επίσης να ξέρεις οτι ο ΟΤΕ συνηθίζει να εξαγγέλει οικονομικά μέτρα μία μέρα και να τα εφαρμόζει στους λογαριασμούς του μετά από κανα μήνα (οπότε αναγκάζεται πολλές φορές να τα βάλει σαν "αναδρομικά" σε επόμενους λογαριασμούς)

Η ημ/νια στο 2.2.6 εντάξει μου φαίνεται, αφου τα χρεώνουν όλα ανα δίμηνο.

Το 2.2.7 είναι προφανός μέρος συνδρομής που δεν έχεις πληρώσει, right?

Το 2.2.11 αμα δεν ήρθαν οι τεχνικοί να σου βάλουν τα σπλιττερ και αυτά δε το χρωστάς, διεκδικησέ το καλύτερα.

Παρεπιπτόντως, επειδή βλέπω πως είσαι Μαρούσι - μπορείς πάντα να πας στο υποκ/μα και να ζητήσεις να μιλήσεις στον διευθυντη. Τον ξέρω, είναι λογικός άνθρωπος και άμα του εξηγήσεις λογικά την απορία σου και δεν αρχίσεις να φωνάζεις και να κατηγορείς, θα στο λύσει στανταρ το ζήτημα. :)

Nick2k2
08-01-04, 08:30
shakm[/b], ]Παρεπιπτόντως, επειδή βλέπω πως είσαι Μαρούσι - μπορείς πάντα να πας στο υποκ/μα και να ζητήσεις να μιλήσεις στον διευθυντη. Τον ξέρω, είναι λογικός άνθρωπος και άμα του εξηγήσεις λογικά την απορία σου και δεν αρχίσεις να φωνάζεις και να κατηγορείς, θα στο λύσει στανταρ το ζήτημα
Καλέ αφού απο την Κοζάνη είναι το παιδί,το Μαρούσι νομίζω οτι του πέφτει λιγο μακριά :lol: :lol:

dearpru
08-01-04, 23:49
μάλλον διάβασε το μαρούσι από τα κεντρικά του οτέ πάνω πάνω στο λογαριασμό :P
Σωστός φαίνεται ο λογαριασμός και σε μένα αν και στην αρχή τρομοκρατήθηκα :D
την εγκατάσταση ψάξτην αν δεν ήρθε τεχνικός στο σπίτι σου.
τα 2.2.1 και 2.2.3 είναι λίγο περίεργα αλλά μάλλον αμεληταία σε σχέση με τον αρκετά φουσκωμένο λογαριασμό.ψυχραιμία!

moutoxapei
09-01-04, 00:03
Ψυχραιμία,αλλά ξεκίνα να μαζεύεις φράγκα.... :roll: :mrgreen:

Oakenfold_
09-01-04, 02:55
Τώρα για το 2.2.6 που έβαλες την ερωτηματικάρα είναι το τέλος της σύνδεσης για το dsl με την οτενετ.Δεν έχει σχέση που έκοψες την σύνδεση πρίν το τέλος του 2003.Προπληρώνεις και εδώ τους 2 επόμενους μήνες δηλαδή 49χ2=98€.


Η σύνδεση otenet έχει κοπεί, για ποιο λόγο να πληρώσω και αυτόν τον μήνα; Και επίσης για ποιο λόγο είναι αυτά τα αναδρομικά προς otenet;
Εγκατάσταση είχα επιλέξει μόνος μου αλλά συνεργείο ήρθε σπίτι μου, μου έφτιαξε το splitter και με ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "Έχεις επιλέξει μόνος σου εγκατάσταση;" τους απανταω ναι και έφυγαν.. Δεν έχουν τι να κάνουν και με δούλευαν; :x
Και ISDN δεν έχω πλέον έλεος.. δεν μίλησα για τα τηλέφωνα που έχω κάνει αλλά για τα μαρκαρισμένα με κόκκινο.

Oakenfold_
09-01-04, 02:55
Τώρα για το 2.2.6 που έβαλες την ερωτηματικάρα είναι το τέλος της σύνδεσης για το dsl με την οτενετ.Δεν έχει σχέση που έκοψες την σύνδεση πρίν το τέλος του 2003.Προπληρώνεις και εδώ τους 2 επόμενους μήνες δηλαδή 49χ2=98€.


Η σύνδεση otenet έχει κοπεί, για ποιο λόγο να πληρώσω και αυτόν τον μήνα; Και επίσης για ποιο λόγο είναι αυτά τα αναδρομικά προς otenet;
Εγκατάσταση είχα επιλέξει μόνος μου αλλά συνεργείο ήρθε σπίτι μου, μου έφτιαξε το splitter και με ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "Έχεις επιλέξει μόνος σου εγκατάσταση;" τους απανταω ναι και έφυγαν.. Δεν έχουν τι να κάνουν και με δούλεαν; :x
Και ISDN δεν έχω πλέον έλεος.. δεν μίλησα για τα τηλέφωνα που έχω κάνει αλλά για τα μαρκαρισμένα με κόκκινο.

Oakenfold_
09-01-04, 02:56
Υπάρχει πρόβλημα με το post, sorry!

shakm
09-01-04, 03:44
Καλέ αφού απο την Κοζάνη είναι το παιδί,το Μαρούσι νομίζω οτι του πέφτει λιγο μακριά




μάλλον διάβασε το μαρούσι από τα κεντρικά του οτέ πάνω πάνω στο λογαριασμό


whoooooops... :oops: :oops: :oops: οκ ρε παιδιά, ήταν αργά.. τα μάτια μου κλείναν.. καταλαβαίνετε τώρα.. :mrgreen: :mrgreen:

Nick2k2
10-01-04, 03:28
Η σύνδεση otenet έχει κοπεί, για ποιο λόγο να πληρώσω και αυτόν τον μήνα; Και επίσης για ποιο λόγο είναι αυτά τα αναδρομικά προς otenet;
Εγκατάσταση είχα επιλέξει μόνος μου αλλά συνεργείο ήρθε σπίτι μου, μου έφτιαξε το splitter και με ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ "Έχεις επιλέξει μόνος σου εγκατάσταση;" τους απανταω ναι και έφυγαν.. Δεν έχουν τι να κάνουν και με δούλεαν;
Και ISDN δεν έχω πλέον έλεος.. δεν μίλησα για τα τηλέφωνα που έχω κάνει αλλά για τα μαρκαρισμένα με κόκκινο
Φίλε μου, σου εξήγησα γιατί πληρώνεις και τους 2 επόμενους μήνες.Ο οτε και κατ'επέκταση και η οτενετ με αυτό το σύστημα δουλεύουν είτε μας αρέσει είτε όχι.Αν την έκοψες μέσα στο δεκέμβριο την σύνδεση αναγκαστικά πληρώνεις αυτόν και τον επόμενο μήνα μιας και οι λογαριασμοί βγαίνουν ανα 2 μήνες.Τώρα αν η σύνδεση σου όντως κόπηκε τότε στον επόμενο λογαριασμό θα σου τα αφαιρέσουν αυτά τα χρήματα οπότε μην αγχώνεσε.Πάνε ψάξτο πάντως για καλό και για κακό για να μην πληρώνεις άδικα.
'Οσο για την εγκατάσταση τώρα, εδώ θα έγινε σίγουρα λάθος οπότε πες το να σου τα αφαιρέσουν.Για την ΙSDN τώρα αν και είναι ψιλοπράγματα τα 2.2.1 και 2.2.3 εφόσον δεν υπάρχει η γραμμή ούτε και αυτά θα πρέπει να τα πληρώσεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.